Czym jest Backup?
Przeczytaj czym jest Backup w naszym słowniku.
Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest Backup i jakie ma dla Ciebie znaczenie w codziennym użytkowaniu.
Backup
Backup to kopia zapasowa danych, która jest tworzona w celu zabezpieczenia ich przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Regularne tworzenie backupu jest kluczowym elementem zarządzania danymi, zarówno w kontekście osobistym, jak i biznesowym.
Z punktu widzenia przywrócenia funkcjonalności systemu istotnymi rzeczami są:
- dostępność backupów – jak szybko możemy użyć danych z backupu,
- wpływ wykonywania się procesu backup na ciągłość działania usług – w niektórych przypadkach w celu zachowania spójności danych konieczne może być chwilowe blokowanie dostępu do danych,
- czas odtworzenia backup – tutaj np. w przypadku dużych baz danych może okazać się konieczne zastosowanie replikacji na potrzeby backupu lub zapewnienia HA ( szybsze przywrócenie usługi do działania).
Dlaczego backup jest ważny?
Backupy są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają na odzyskanie danych w przypadku ich utraty spowodowanej awarią sprzętu, atakiem hakerskim, przypadkowym usunięciem czy innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Dla właścicieli sklepów internetowych czy użytkowników hostingu WordPress, regularne kopie zapasowe są niezbędne, aby zapewnić ciągłość działania i ochronę przed poważnymi stratami.
Jakie są rodzaje backupów?
- Backup pełny: Tworzy kompletną kopię wszystkich danych. Jest najbardziej kompleksowy, ale zajmuje najwięcej miejsca i czasu.
- Backup przyrostowy: Kopiuje tylko te dane, które zostały zmienione od ostatniego backupu. Jest szybszy i zajmuje mniej miejsca, ale do pełnego przywrócenia danych wymaga dostępności wszystkich wcześniejszych backupów.
- Backup różnicowy: Podobny do przyrostowego, ale kopiuje wszystkie zmiany od ostatniego backupu pełnego, co ułatwia proces odzyskiwania danych.
Gdzie można przechowywać backupy?
Backupy mogą być przechowywane lokalnie na zewnętrznych dyskach, w chmurze, a także na specjalnych serwerach dedykowanych lub serwerach VPS. Wybór odpowiedniego miejsca zależy od potrzeb użytkownika, wymagań dotyczących bezpieczeństwa oraz dostępnego budżetu.