Wprowadzenie

Jeśli planujesz stworzenie własnej strony internetowej lub sklepu internetowego, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki rodzaj hostingu będzie dla Ciebie najlepszy. Dwie najpopularniejsze opcje to Hosting współdzielony oraz Serwer VPS

W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym różnicom między nimi, aby pomóc Ci podjąć odpowiednią decyzję. Bez obaw – nawet jeśli nie jesteś ekspertem w sprawach technicznych, postaramy się wyjaśnić to w przystępny sposób.

Hosting współdzielony – czyli prostota i oszczędność

Dlaczego osoby początkujące uwielbiają hosting?

Hosting współdzielony jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych lub nie są biegłe w tematach informatycznych.

Hosting współdzielony jest dużo prostszy w obsłudze niż serwer VPS. Nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i znajomości komend sieciowych. Wybierając hosting współdzielony, dostajesz dostęp do intuicyjnego i często spolszczonego panelu administracyjnego. To w nim możesz łatwo podpiąć swoje domeny, zainstalować WordPressa, wgrać pliki, czy utworzyć skrzynki pocztowe. Wszystko odbywa się poprzez prosty interfejs graficzny, który różni się wyglądem w zależności od dostawcy hostingowego.

Hosting współdzielony definiuje prostota i oszczędność czasu. Z reguły pojawienie się w sieci polega na dwóch czynnościach: stworzeniu strony internetowej (np. w aplikacji WordPress) i utworzeniu skrzynki pocztowej. Te czynności możesz wykonać w zaledwie kilka minut, bo to kilka kliknięć w panelu klienta.

Hosting współdzielony – ograniczenia i wydajność

Poznaliśmy już główne zalety tego rozwiązania. Wszystko jednak ma też jakieś wady. Jak jest w tym przypadku? Aby lepiej to zrozumieć, zatrzymajmy się na chwilę i skupmy się na nazwie usługi. Hosting współdzielony. To oznacza, że serwer który utrzymuje Twój hosting jest współdzielony z usługami hostingowymi innych klientów. To trochę jak wynajem mieszkania studenckiego w kilka osób. Każdy z Was ma wydzieloną pewną przestrzeń i wynikają z tego pewne ograniczenia. Jakie? Głównie wydajnościowe. Dzieląc zasoby serwera z innymi użytkownikami, wykorzystanie pamięci, przepustowości i mocy obliczeniowej są sposób ograniczone. Te ograniczenia są opisywane przez usługodawców w ramach tzw. parametrów bezpieczeństwa. To nic innego jak tabela, w której są określone limity dla konkretnych pakietów hostingowych. Z reguły im droższy pakiet hostingowy, tym limity są mniejsze, a to przekłada się na większą wydajność hostingu. Warto zwracać na to zwracać uwagę, szczególnie jeśli zamierzasz wejść do internetu z czymś więcej niż małym blogiem lub stroną wizytówką.

Obalamy mit – czy skoro współdzielisz hosting z innymi klientami, to musisz się obawiać o prywatność?

Często początkujący klienci zastanawiają się, czy współdzielenie usługi hostingowej z innymi klientami na tej samej maszynie wpływa na ich prywatność? Czy skoro inni klienci są utrzymywani na tym samym serwerze, to mogą podglądać Twoje pliki? Czy mogą dostać się do Twojej korespondencji? Odpowiedź brzmi – nie. Niezależnie jaką firmę hostingową wybierzesz, Twój usługodawca separuje Twoje dane i pliki od innych klientów. Nie masz dostępu do hostingu innych klientów, a inni klienci nie mają dostępu do twojego.

Serwer VPS – czyli elastyczność i kontrola

Serwer VPS – ceniony za elastyczność i kontrola

Serwer VPS to bardziej autonomiczna usługa niż hosting współdzielony. Nie mówimy już tutaj o ograniczeniach wynikających ze współdzielenia usługi z innymi klientami. To przekłada się na znacznie więcej możliwości i kontroli nad usługą – a co za tym idzie również nad serwisem www lub aplikacją internetową, którą tam utrzymujesz.

No dobrze, ale co oznacza pojęcie „mniejsze ograniczenia”? Chodzi o to, że masz dostęp do oddzielnych zasobów, takich jak pamięć, przepustowość i moc obliczeniowa. Możesz dostosować te zasoby do swoich indywidualnych potrzeb, co daje większą wydajność i skalowalność. Masz możliwość również monitorowania zużycia swoich podzespołów. Jest to niewątpliwa zaleta tej usługi.

Serwer VPS – wymagana wiedza techniczna

Czy jest jakaś wada tego rozwiązania? Potencjalnie tak – może być ona znacząca dla początkujących użytkowników. Chodzi o wiedzę techniczną, którą z reguły trzeba posiadać by móc komfortowo obsługiwać serwer VPS. Jej brak może powodować, że nie uzyskasz pełnego potencjału tej usługi. Przydają się tutaj komendy sieciowe, bowiem w większości przypadków taki serwer obsługujesz poprzez linię komend, a nie tak jak miało to miejsce na hostingu – poprzez interfejs graficzny. Polecenia serwerowi VPS wydaje się w języku angielskim. Przykładowo tworzenie skrzynki pocztowej może nie być tak proste jak na hostingu. Tutaj musisz wdrożyć i skonfigurować serwer WebMail który pozwoli obsłużyć Twoją pocztę. Podobnie z bazą danych. To Ty decydujesz czy wybierzesz MySQL, a może MariaDB? Jak sam widzisz pojawia się tu dużo zagadnień ze świata informatycznego, a ich nieznajomość może rodzić frustrację jeśli dopiero zaczynasz z własną stroną internetową.

Czy obsługa serwera VPS zawsze musi być skomplikowana?

Odpowiedź brzmi – to zależy! Warto zagłębić się w ofertę Twojego usługodawcy. Bardzo często znajdziesz w niej różne rodzaje kategorie serwerów VPS. Najczęściej różnica w ofercie polega właśnie na stopniu zaawansowania usługi. Na przykład w ofercie cyber_Folks możesz zakupić tzw. VPSy zarządzalne. W tym przypadku my jako Twój usługodawca, pomagamy Tobie w jego obsłudze. Najczęściej takie VPSy zarządzalne mają zaimplementowaną nakładkę graficzną np. Plesk lub DirectAdmin. Dzięki temu wrażenia z korzystania z usługi przypominają trochę korzystanie z hostingu współdzielonego – jego obsługa jest prostsza.

No chyba, że jesteś prawdziwym informatycznym weteranem. Wtedy możesz zdecydować się na bardziej zaawansowane rodzaje serwera jak np. vps_Root z naszej oferty. Tam możesz dokonać konfiguracji niemalże od zera i poczuć prawdziwą kontrolę nad usługą.

Podsumowanie i wideo

Co finalnie wybrać?

Wybór między Hostingiem współdzielonym a serwerem VPS zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli dopiero zaczynasz i szukasz prostego i ekonomicznego rozwiązania, hosting współdzielony może być dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jednak potrzebujesz większej wydajności, kontroli i elastyczności, serwer VPS może być lepszym wyborem. Pamiętaj, że istnieje wiele czynników, takich jak ruch na stronie, potrzebne zasoby czy budżet, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Ostateczna odpowiedź na pytanie, czy potrzebujesz Hosting współdzielony czy serwer VPS, zależy od Twoich konkretnych wymagań i możliwości. Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie, skontaktuj się z nami – pomożemy!

Sprawdź nasz materiał wideo.

Kontekst tego artykułu został zawarty również w jednym z naszych krótkich filmów edukacyjnych. Zachęcamy Cię do sprawdzenia go. Jeśli trafisz na osobę, która również stanie przed tym dylematem, możesz jej przesłać ten film, aby szybko i łatwo rozwiać wszelkie wątpliwości.

>
Piotr Pantkowski
W cyber_Folks odpowiadam za produkty hostingowe w Polsce oraz na zagranicznych rynkach. Prywatnie ekstrawertyk, strzelec. Psiarz, właściciel 3-letniego golden retrievera

Jedna odpowiedź do "Kiedy wybrać hosting współdzielony, a kiedy VPS?"

  1. 1stplace.pl pisze:

    Odpowiedni rodzaj hostingu i co więcej, hosting zaufany, zapewniający wsparcie i odpowiedni poziom bezpieczeństwa to niezwykle ważne kwestie w dzisiejszym, cyfrowym świecie. Bardzo wartościowy tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?