Uruchomienie sklepu internetowego może być sprawą niezwykle prostą, jeśli wiemy, w jaki sposób działać i podejmiemy odpowiednie decyzje biznesowe. Ważne jest też, by wybrać dobre rozwiązania i technologie.

Oczywiście, otwarcie własnego e‑biznesu będzie wiązało się z wydatkami oraz zainwestowaniem czasu. można wybrać drogę na skróty, która będzie szczególnie dobra dla przedsiębiorców chcących sprawdzić, czy e‑sprzedaż może być ich źródłem utrzymania. Oto miniporadnik na temat tego, jak szybko i łatwo uruchomić własny sklep internetowy.

Z tekstu dowiesz się:

 • Jaką platformę do sprzedaży wybrać.
 • Jaki model logistyczny wybrać.
 • Jakie działania marketingowe podjąć.
 • Ile musisz mieć pieniędzy na start.

Jak założyć sklep internetowy i przygotować się do otwarcia e‑sklepu?

Gdy zaczniemy rozważać, czy warto założyć e‑sklep, to dobrze jest przyjrzeć się aktualnym statystykom dotyczącym rynku e‑commerce w Polsce.

Jak podaje Bisnode, rynek sprzedaży w internecie jest wart w naszym kraju około 40 miliardów złotych. Na koniec stycznia 2018 roku w naszym kraju zarejestrowanych było 29,1 tysięcy podmiotów, które sprzedawały towary lub usługi online.

40 mld zł

szacunkowa wartość rynku ecommerce w Polsce

Jak widać, konkurencja na rynku jest duża, jednocześnie tylko 30% e‑sklepów działa dłużej niż 8 lat. Około 56% podmiotów jest w średniej lub słabej kondycji, a prawie 80% nowych firm nie wytrzymuje na rynku pierwszych 3 lat.

Powodem tego stanu rzeczy jest między innymi konkurencja oraz brak wiedzy i pomysłu na biznes, brak odpowiedniego działania oraz zadłużenie względem dostawców i wykonawców.

Jednocześnie nie można demonizować problemu, bowiem dynamika wzrostu pokazuje, że na rynku nadal jest miejsce na nowe podmioty. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat o 34% wzrosła liczna zarejestrowanych sklepów internetowych. Wciąż warto myśleć o tego typu biznesie, ale należy zastanowić się, nad sposobem działania, by na początku nie popełnić wielu błędów.

Agnieszka Skupieńska przygotowała na YouYube dobry materiał, który pozwoli Ci lepiej przygotować się do tematu – polecamy!

Ile pieniędzy potrzeba na start sklepu internetowego?

Uruchomienie sklepu internetowego może być bardzo drogie, ale może też zamknąć się w kwocie oscylującej w granicach 1000 złotych. Wszystko zależy od wybranej ścieżki oraz zasobów finansowych. Możemy wyróżnić dwie drogi:

Zasoby bardzo ograniczone

Ścieżka ograniczonego budżetu i zasobów – idealna dla początkujących handlowców, którzy chcą przetestować swój pomysł na biznes.

W tym przypadku korzystamy z wielu gotowych rozwiązań, często z narzędzi bezpłatnych oraz własnego czasu wolnego, które inwestujemy w przyszły biznes.

Duże zasoby

Ta droga przede wszystkim skierowana jest ona do dużych graczy, którzy mogą pozwolić sobie na dedykowane sklepy, własne magazyny i rozwiązania logistyczne.

Zazwyczaj dzięki większemu budżetowi są oni też w stanie zapewnić intensywne działania reklamowe.

Ponieważ w tekście skupiamy się na szybkim działaniu oraz ograniczonych zasobach, to przede wszystkim pokażemy, jak może wyglądać pierwsza ścieżka.

Sklep dedykowany, czy jednak SaaS?

Dedykowany sklep internetowy będzie wiązał się z kosztami, które dla początkującego e‑handlowca będą niemożliwe do poniesienia. Duże platformy sprzedażowe połączone z magazynami zewnętrznymi oraz całą infrastrukturą dopasowaną do strategii omnichannel to koszty rzędu setek tysięcy złotych.

Nawet małe sklepy tworzone pod zamówienie wymagają inwestycji kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście plus jest taki, że otrzymujemy unikalny sklep, który nie wymaga od nas dodatkowych opłat (chyba że chcemy go rozbudować).

Dla początkujących e‑przedsiębiorców kuszącym rozwiązaniem wydaje się wykupienie sklepu w abonamencie. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju sklep jest praktycznie gotowy do sprzedaży produktów, wystarczy go skonfigurować.

Nie musimy też obawiać się o jego hosting, czyli o serwery, bowiem jest on zbudowany na infrastrukturze dewelopera sklepu. Dodatkowo, 99% tych rozwiązań oferuje swoim klientom pierwszy rok abonamentu w atrakcyjnej cenie, która często oscyluje w granicach kilkuset złotych.

Sklepy tego typu mają jeszcze jedną ogromną zaletę. Przygotowane są do łatwego połączenia ich z różnymi zewnętrznymi operatorami, na przykład płatności internetowych, operatorami logistycznymi, mają możliwość integracji z najpopularniejszymi systemami sprzedażowymi, księgowymi itd.

Wiele z tych integracji jest bardzo prostych do przeprowadzenia samemu, nawet bez fachowej wiedzy i umiejętności programowania, bowiem polegają jedynie na wpisaniu w odpowiednie miejsce klucza API. Najważniejsze jest jednak to, że sklep jest praktycznie gotowy do sprzedaży towarów.

To rozwiązanie ma jednak minusy. Pierwszy jest taki, że nie mamy zbyt dużych możliwości samodzielnego modyfikowania layoutu sklepu.

Czasami możemy tylko dokupić gotową skórkę. Poza tym, jeśli jakaś funkcja nie jest dostępna w danym SaaS-ie to raczej długo poczekamy, aż stanie się ona na tyle ważna, by deweloper ją wdrożył. Przeważnie musi uzbierać się wiele zgłoszeń i dopiero wtedy będą one implementowane.

Musimy pamiętać, że niezależnie od tego, jaki sklep wybierzemy, będziemy musieli zainwestować w domenę, czyli adres WWW naszego sklepu. Roczny koszt domeny to około 100 złotych netto.

Własny sklep na platformie SaaS – plusy i minusy

Plusy


 • Szybki start
 • Nie wymaga swojego hostingu

Minusy


 • W dłuższym terminie droższe niż sklep na własnym hostingu
 • Z czasem mogą uwierać niektóre ograniczenia funkcjonalne

A może WooCommerce lub PrestaShop?

Te dwa bardzo popularne rozwiązana dla e‑commerce mają także swoje plusy i minusy. Za zaletę można uznać to, że są darmowe. Mogą one jednak wymagać dodatkowych prac i wtyczek, które wymagają już opłat, a te bywają dość wysokie.

Kolejna sprawa to bezpieczeństwo. Ponieważ przedstawione rozwiązania opierają się na open source, to musimy przygotować się na to, że trzeba być cały czas na bieżąco z aktualizacjami, które naprawiają błędy i aktualizują kod, by ten nie miał luk.

Ostatnia kwestia to konieczność posiadania własnego serwera, na którym oprogramowanie zostanie zainstalowane. Prawdopodobnie nie będziemy mogli tego zrobić sami, jeśli nie potrafimy tworzyć bazy danych oraz uruchamiać klienta ftp. W związku z tym będzie musiał to zrobić jakiś specjalista.

Sklep na PrestaShop czy WooCommerce ma też jednak wiele plusów. Należą do nich możliwość bardzo elastycznego dopasowania funkcji do swoich oczekiwań oraz znacznie niższe koszty w długim terminie, ponieważ płacimy za hosting i domenę, a samo oprogramowanie jest darmowe.

Kolejną zaletą jest też ogromny wybór pluginów – czyli specjalnych wtyczek programistycznych, rozszerzających możliwości sklepów oraz bogactwo tutoriali i ogromna społeczność skupiona zarówno wokół WordPress i WooCommerce, jak i Presta Shop.

Oba rozwiązania zainstalujesz bardzo łatwo, na naszym hostingu dzięki automatycznym skryptom ogranicza się to do kilku kliknięć. Na naszym blogu znajdziesz też artykuł omawiający różnice między tymi sklepami – sprawdź porównanie PrestaShop z WoCommerce.

Własny sklep WooCommerce albo PrestaShop – plusy i minusy

Plusy


 • niskie koszty
 • ogromna społeczność
 • dużo przykładów, tutoriali

Minusy


 • start nieco trudniejszy niż w sklepach SaaS
 • trzeba kupić własny hosting (ale i tak się opłaca)

Wybraliśmy platformę. Co dalej?

Warto zastanowić się nad modelem sprzedaży towarów. Dla wielu początkujących sprzedawców największą bolączką jest zatowarowanie się na początku, bowiem wymaga to przestrzeni magazynowych oraz pieniędzy na zakup produktów.

Poza tym nie mają oni pewności, że akurat posiadane w magazynie produkty zakupią pierwsi klienci. Z tego względu warto zastanowić się nad dwoma najciekawszymi, z punktu widzenia właściciela e‑sklepu, modelami logistycznymi:

 • Dropshipping – model polegający na zbieraniu zamówień przez stronę naszego sklepu, podczas gdy wysyłką zajmuje się hurtowania lub producent.
 • Pseudo just-in-time – model, w którym zamawiamy towar z hurtowni do naszego sklepu dopiero wtedy, kiedy klienci złożą swoje zamówienia. Gdy hurtownia dostarczy towar, przepakowujemy go i wysyłamy do kupującego.

Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma plusy i minusy. Plusy to przede wszystkim niskie nakłady finansowe, których e-biznes wymaga od właścicieli.

Pozwala to rozpocząć sprzedaż bez zapasów magazynowych, bez prowadzenia magazynu i posiadania własnych pracowników. Poza tym bardzo szybko można generować zyski ze sprzedaży. Minusy to przede wszystkim czas dostawy towaru do klienta, niskie zyski, bowiem sprzedaż odbywa się przy niewielkich marżach.

Dodatkowe integracje

Magazyny, towar i wkład własny to nie wszystko, trzeba jeszcze dać możliwość klientom dokonania płatności w wygodny dla nich sposób.

Warto pomyśleć o podpisaniu umowy z jednym z operatorów szybkich płatności, a jeśli zdecydujemy się sami wysyłać paczki z towarem, to należy sprawdzić, która firma kurierska lub broker kurierski ma najatrakcyjniejszą dla nas ofertę. Trzeba pamiętać, że w przypadku brokerów nie musimy wiązać się z nimi żadną umową.

O czym jeszcze pamiętać?

Przedstawiliśmy najważniejsze kwestie, które pozwalają na otwarcie sklepu w krótkim czasie. Ważne jest jeszcze, aby dodać produkty do panelu administracyjnego, przygotować banery reklamowe, zająć się promocją.

Są to jednak działania, które możemy rozpocząć dopiero po wybraniu platformy, sposobu sprzedaży produktów oraz ustaleniu zasad współpracy z dostawcami czy tez hurtownikami. Warto pomyśleć o działaniach promocyjnych w kanałach społecznościowych. Koniecznie zapoznaj się z takimi zagadnieniami, jak content marketing i reklamy Google Ads.

Powodzenia!

Tomasz Urbański
>
Tomasz Urbański
Pasjonat zagadnień e-commerce, administrator, developer rozwiązań przyspieszających działanie stron i sklepów.

4 odpowiedzi na "Jak najłatwiej uruchomić własny sklep internetowy?"

 1. Ja bym dodał od strony organizacyjnej, że najlepiej mają się sklepy albo z dużą ofertą albo z bardzo ciasną specyfikacją – jakie zajmują się kompleksowo ale jednym tematem a nie wieloma.

 2. Jack pisze:

  założenie sklepu internetowego można sfinansować dotacja unijna lub preferencyjną pożyczką

  http://www.bizplanner.pl

 3. Można też stworzyć w woocommerce jak opisał autor, ale na dopasowanie do naszych wymagań to już czasu trzeba lub umiejętności. Można też zlecić dla firm tym się zajmujących.

 4. Tomek pisze:

  najważniejsze jest pozyskanie klienta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?