Tworząc lub zlecając zaprojektowanie i wykonanie strony internetowej, zwykle mamy w zamyśle jej późniejszą publikację w sieci internetowej. Do ostatecznego opublikowania strony www będzie nam jednak potrzebna usługa hostingowa, czyli miejsce na serwerze, oraz oczywiście indywidualna domena. Jak rejestruje się domenę internetową i jakie koszty pociąga to za sobą?

Domena niezbędna

Aby umieścić w Internecie jakąkolwiek stronę internetową trzeba mieć domenę, czyli niepowtarzalny adres internetowy, który wpisywany jest w okno przeglądarki internetowej przez użytkowników. Domena utożsamiana jest często z adresem internetowym URL, ale tylko po części jest to prawdą. Adres internetowy jest nazwą strony łącznie z rozszerzeniem, czyli domeną z rozszerzeniem.

Wybierając adres URL, czyli też domenę dla strony internetowej trzeba mieć na uwadze to, aby była ona łatwa do zapamiętania, wymówienia i zapisania przez użytkowników. Należy też wybrać rozszerzenie wskazujące poniekąd na to, do jakiej grupy dana domena należy. Jeśli chodzi o polską sieć internetową, zdecydowanie najwięcej stron www ma rozszerzenie krajowe „.pl”, podobnie jak w Niemczech jest to rozszerzenie „.de”.

Wymyślając nazwę domeny należy wybrać krótki wyraz lub co najwyżej dwa wyrazy, które będzie można szybko wpisać w okno przeglądarki internetowej. Nazwa domeny musi być unikalna i nie zajęta w serwisie rejestracji domen, można to sprawdzić w wyszukiwarce wolnych domen na Cyberfolks.pl.

Jak dokonać rejestracji?

Po wybraniu domeny i sprawdzeniu, czy nie jest ona już zajęta przez inną osobę, można przejść do jej rejestracji. Jest to bardzo proste. Za pośrednictwem operatorów rejestracji domen można za pomocą kilku kliknięć zarezerwować domenę. Rejestratorem domeny jest firma pośrednicząca pomiędzy właścicielem strony internetowej a administratorem rejestru domen, utrzymującego bazę domen internetowych. Nadzorem nad systemem rejestracji domen zajmuje się Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów.

Szczególnym przypadkiem rejestracji domeny jest rejestracja domeny regionalnej, w przypadku której będzie trzeba wystąpić z wnioskiem do jednostki samorządu terytorialnego, aby uzyskać akceptację rejestracji domeny.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Szukasz dalej?