Przeciętny czas przebywania użytkownika na stronie internetowej wynosi 54 sekundy. To wystarczająco długo w celu przekonania go do zakupu produktu, rezerwacji szkolenia lub skorzystania z usługi. Aby jednak internauta pozostał w Twojej witrynie, powinieneś dowiedzieć się, jak założyć stronę internetową zgodnie z najnowszymi trendami.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy strona internetowa jest nadal popularnym kanałem komunikacji?
 • jak zalożyć stronę internetową, co musisz posiadać?
 • jakie są możliwości zbudowania strony internetowej?
 • jak działa strona w abonamencie?

Strona www wciąż popularna

Zastanawiałeś się, ile jest globalnie stron internetowych? Zobacz sam. Dane na koniec 2023 roku wskazują, że globalnie zanotowano 359,8 milionów rejestracji nazw domenowych najwyższego poziomu. Ma to przełożenie również, jeżeli chodzi o liczbę stron WWW. Na świecie jest ich ponad 1,98 miliarda.

Warto również wspomnieć, iż statystycznie każdy z nas spędza w sieci 6 godzin i 58 minut. Co to oznacza? Jesteśmy 100 dni w roku online. 

Powyższe statystyki jednoznacznie pokazują, że strony WWW to wciąż silne narzędzia komunikacji.

Statystyki dotyczące zarejestrowanych domen na świecie, stron www i internautów

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na założenie sklepu internetowego, sprawdź _Stores.

_Stores to platforma, na której szybko i łatwo postawisz własny sklep internetowy. Poznaj nasze oprogramowanie sklepu internetowego!

Czy mogę sam założyć stronę internetową?

Chcesz założyć stronę www? W pierwszej kolejności staniesz przed wyborem komu powierzyć przygotowanie witryny. 

Czy wykonanie własnej strony lepiej zlecić profesjonalistom, czy zrobić to samemu? 

Tworzenie stron internetowych to proces, do którego można podejść na kilka sposobów. Gdy dopiero startujesz ze swoją działalnością, a stopień jej złożoności jest znikomy, warto rozważyć samodzielne stworzenie serwisu. W tym celu pomogą Ci kreatory stron internetowych.

Kreatory (czyli rozwiązania abonamentowe) sprawiają, że coś co wydaje się zadaniem bardzo trudnym lub wręcz niemożliwym – wcale nim być nie musi ze względu na liczne ułatwienia tworzone we współpracy ze sztuczną inteligencją (AI).

Dla przykładu, kreator stron _Now pozwala stworzyć pełnoprawny serwis internetowy w ciągu 60 sekund (1 minuty). W tym czasie użytkownik otrzymuje:

 • gotowe szablony na start,
 • wstępne przygotowane treści zoptymalizowane pod kątem SEO (pozycjonowania), stanowiące bazę dla dalszego działania,
 • branżowe fotografie zaimplementowane w witrynie,
 • czytelny i sprawdzony układ contentu na stronie,
 • wstępnie przygotowany blog umożliwiający rozpoczęcie działań content marketingowych,
 • mapa z danymi kontaktowymi usprawniająca kontakt klientów z Twoją marką.

Warto również wspomnieć, iż strony tworzone w kreatorach ładują się wyjątkowo szybko – nawet 83 ms w przypadku kreatora _Now lub 541 ms, jeśli mowa o konkurencyjnym rozwiązaniu GoDaddy. To jednak nadal poniżej sekundy, co jest świetnym wynikiem w szczególności biorąc pod uwagę rekomendacje BrowserStack zachęcające do stworzenia strony z czasem ładowania nie przekraczającym 2,5 sekundy (2500 ms).

Sprawdź jak uruchomić stronę z _Now:

Jak zrobić stronę internetową?

Zrobienie strony internetowej to proces, na jaki musisz poświecić więcej czasu. Zanim zaczniesz analizę rozwiązań, za pomocą których możesz ją uruchomić, zacznij od samej idei. 

Odpowiedz na następujące pytania:

 • jaki jest cel Twojej strony? (po co uruchamiasz WWW),
 • jakie wymogi jej stawiasz? (informacyjna/produktowa/kontaktowa itd.),
 • jaki stopień rozbudowania przewidujesz i co potrzebujesz zawrzeć na swojej stronie? (formularz kontaktowy, blog, newsletter etc.).

Zatem jak stworzyć stronę internetową? Darmowa strona www, płatna czy w abonamencie?

Przy darmowej stronie, nie będziesz miał własnej domeny. Będzie to mało profesjonalne. Natomiast przy własnej stronie pisanej od początku do końca w HTML – możesz narazić się na szereg czasochłonnych procesów, zwłaszcza jeżeli chodzi o wprowadzanie częstych zmian. Innym rozwiązaniem jest możliwość stworzenia serwisu przy pomocy rozwiązania abonamentowego.

Polecany wpis: Strona internetowa dla firmy – co powinna zawierać?

Strona internetowa w abonamencie – czyli kreator stron w praktyce

Każdy kreator stron ma swoje plusy i minusy. Jednak wykorzystując ekosystem _Now, jesteś w stanie stworzyć wydajną witrynę, która jest zoptymalizowana pod SEO w ciągu 60 sekund. Dla porównania – GoDaddy, WIX czy też Squarespace wymagają nawet kilkudziesięciu minut wstępnej konfiguracji.

Jak stworzyć stronę w _Now? Wejdź się na adres cyberfolks.pl/now i kliknij Zaczynamy;

Rozpoczęcie tworzenia strony WWW z kreatorem _Now
 • wybierz Tworzę nową stronę i przejdź do naszego kreatora
Wybór pomiędzy kreatorem a migracją w kreatorze _Now
 • określ, czym zajmuje się Twoja organizacja i wybierz hasła do niej pasujące:
 • następnie użyj przycisku Dalej i wybierz nazwę swojej firmy (lub pomiń ten krok, aby kreator _Now zrobił to za Ciebie)
 • kolejnym krokiem jest akceptacja regulaminu i rozpoczęcie generowania witryny,
 • po kilkunastu sekundach ładowania, strona _Now będzie do Twojej dyspozycji.

Strona wygenerowana w kreatorze _Now

Kiedy stronę internetową zlecić firmie zewnętrznej?

Wraz z rozbudowaniem witryny, podstawowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające.

Dzieje się to wówczas, kiedy strona internetowa rozrasta się dynamicznie, a Ty potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności w spersonalizowanym środowisku. Te mogą wymagać już znajomości kodowania i wiedzy programistycznej.

Co muszę mieć, aby założyć swoją stronę internetową?

Projekt WWW wymaga zarejestrowania domeny – własnego adresu URL, pod jakim witryna internetowa będzie dostępna oraz hostingu, czyli miejsca, gdzie Twoje pliki zostaną fizycznie umieszczone. Warto także zadbać o szyfrowanie danych, implementując certyfikat SSL.

Domena internetowa

Aby stworzyć własną stronę internetową, musisz mieć jej nazwę – czyli adres, który wpisujesz w wyszukiwarkę. W tym celu rejestrujesz domenę internetową. To adres URL przyporządkowany do Twojego adresu IP, identyfikujący zasoby Twojej strony w sieci. Ceny domen różnią się w zależności od rodzaju i wybranego okresu abonamentowego.

Domeny w cyber_Folks zarejestrujesz już od 9,90 zł (domena .pl) i odnowisz za 159 zł.

Jak zarejestrować domenę?

Rejestrując domenę, musisz w pierwszej kolejności sprawdzić jej dostępność. To sytuacja, w której weryfikujesz, czy dana nazwa nie ma już swojego abonenta. Jeżeli dany adres jest dostępny, wystarczy wybrać dany okres abonamentowy, uzupełnić wymagane pola i dopełnić formalności rejestracji.

Czy zawsze .PL to dobry wybór?

Na rynku rejestracji domen internetowych dostępnych jest ponad 1000 TLD (domen). To zarówno domeny globalne (np. eu), domeny krajowe (ccTLD), czyli przypisane do konkretnego kraju, a także nowe (nTLD), regionalne czy funkcjonalne. Prowadząc działalność na rynku polskim, z pewnością pierwszą myśl skierujesz ku domenie .PL. Czy taki wybór będzie zawsze dobry?

Elżbieta Kornaś

Rejestrując domenę internetową, musimy pod uwagę wziąć kilka czynników. Przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie Kim jesteśmy, co oferujemy i dla kogo działamy? Innej domeny będzie potrzebowała fundacja, a jeszcze innej bloger. Odpowiadając sobie na pytanie, co ma do zaoferowania moja marka i na jakim obszarze geograficznym operuje staje się kluczowa determinantą procesu. W cyberFolks.pl oferujemy już ponad 1000 domen aby uwzględniać potrzeby poszczególnych branż.

Ela Kornaś, Head of Domains & SSL

Hosting

Mając zarejestrowaną domenę, potrzebujesz teraz miejsca na publikację Twoich plików na serwerze. Zadaniem hostingu jest ciągłe wyświetlanie witryny oraz obsługa skrzynki pocztowej. Posiadając miejsce na serwerze masz możliwość opublikowania strony internetowej, sklepu internetowego czy skrzynek pocztowych. Zwróć uwagę na szybkość działania, sprawdź obsługiwane technologie.

Pamiętaj, że przygotowana strona internetowa musi zostać opublikowana. W tym celu, po przygotowaniu witryny należy połączyć domenę z danym adresem (ustawić przekierowanie).

W cyber_Folks masz dwie opcje: wybór hostingu z obsługą aktualnych wersji PHP lub również starych wersji PHP – są to możliwości znacząco doceniane przez naszych klientów.

Certyfikat SSL

Zakładając stronę internetową, potrzebujesz dodatkowo certyfikatu SSL. Obecnie tego typu rozwiązania szyfrującego używa 82.9% wszystkich witryn internetowych.

Prawidłowo zaimplementowany certyfikat SSL
Źródło: www.cyberfolks.pl

Aktywne certyfikaty SSL sprawiają, że klienci czują się zdecydowanie bezpieczniej. Gdy zobaczą oni tzw. ikonkę tune, odpowiednik wcześniejszej kłódki oznaczającą szyfrowanie danych, nie będą mieli oporów, żeby dokonywać transakcji.

Co więcej, SSL powoduje, że prawdopodobieństwo konwersji zdecydowanie wzrasta, a wskaźnik odrzuceń (tzw. bounce rate) znacząco maleje. Obecnie klienci są coraz bardziej świadomi – w konsekwencji brak szyfrowania danych (co jest szczególnie ważne przy zakupach online lub rezerwacjach internetowych) obniża opłacalność Twojego biznesu i powoduje, że skaluje się on zdecydowanie wolniej.

Finalnie chodzi o bezpieczeństwo użytkowników. Obecność certyfikatu SSL oznacza, że dane przesyłane na linii użytkownik – serwer są bezpieczne i nie zostaną zmienione po drodze.

Projekt graficzny strony

Mając domenę i hosting musisz zadbać o jej oprawę. To część, którą możesz zlecić agencji, specjalizującej się w przygotowywaniu stron internetowych bądź skorzystać z darmowych, gotowych szablonów. Mówimy tutaj o projekcie graficznym. Jeżeli zależy Ci na prostej funkcjonalności strony, wystarczającym rozwiązaniem okaże się funkcjonalność CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią. Znajdziesz w niej gotowe szablony.

przykładowy projekt graficzny _Now

Przykładowy projekt graficzny strony internetowej _Now

System zarządzania treścią

Tworząc stronę internetową od podstaw, mając już hosting możesz skorzystać z gotowych rozwiązań i zbudować ją poprzez CMS (ang. Content Management System). Za jego pomocą możesz wygodnie zarządzać zawartością strony.

Nie musisz ingerować w kod strony, żeby wykonać podstawową czynność na jej zasobach. To wygodne rozwiązanie pozwalające na zarządzanie nią przez osoby, które nie operują HTML na co dzień. 

W przypadku najpopularniejszych CMSów – jak CMS WordPress czy Joomla możesz skorzystać z gotowych layoutów, budując witrynę na szablonie i dokonując personalizacji za drobną opłatą zgodnie z wymaganiami.

Jak założyć stronę internetową? FAQ

Stronę internetową możesz założyć już w 60 sekund, korzystając z kreatora _Now. Sztuczna inteligencja pomoże w tym przypadku stworzyć kompleksową witrynę – ze zoptymalizowanymi treściami pod SEO, wyjątkowo wydajnymi szablonami oraz czytelnym układem treści i blogiem idealnym w zakresie content marketingu. Decydując się na rozwiązania konkurencji (np. GoDaddy czy też Squarespace), utworzenie strony zajmie nawet kilkadziesiąt minut (lub więcej). Jeżeli natomiast chodzi o CMS WordPress – zarezerwuj przynajmniej kilka dni.

Strona internetowa przyda się w zasadzie każdemu. Na utworzeniu strony z kreatorem _Now skorzystają przede wszystkim właściciele mikro- oraz małych przedsiębiorstw, którzy chcą zacząć skalować swój biznes online i generować znaczący ruch przekładający się na konwersje.

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?