DNS Anycast

Właściciele i twórcy stron i sklepów deklarują, że kluczową cechą hostingu jest wydajne otwieranie stron (91% zwraca na to uwagę). Jednocześnie ochrona przed atakami jest wskazywana jako kluczowa cecha dla 80,7% respondentów – mówią badania przeprowadzone przez nas w marcu 2019 roku. Właśnie dlatego uruchomiliśmy system DNS Anycast.

W tym rozwiązaniu stosujemy 10 serwerów DNS na całym świecie. Zobacz, co dzięki niemu zyskujesz.

DNS – Co to jest?

Serwery DNS – w uproszczeniu – przekształcają nazwę domenową zrozumiałą dla ludzi na adres IP, zrozumiały dla komputerów.

Kiedy użytkownik wpisuje adres Twojej strony do przeglądarki, to w pierwszej kolejności przeglądarka musi ustalić adres IP serwera, na którym jest strona – do tego właśnie służą serwery DNS, to one, na podstawie wpisanej nazwy domenowej, dostarczają jej wiedzy o tym, skąd stronę można pobrać.

Serwery DNS są zatem konieczne do działania stron i poczty. Ich działanie wpływa na szybkość i bezpieczeństwo. Powoduje to także, że są one atrakcyjnym celem do atakowania – wyłączenie lub sparaliżowanie takiego serwera oznacza bowiem poważne problemy z dostępem do stron, dla których domeny są na nim obsługiwane. Nic dziwnego, że standardowo stosuje się dwa, a czasem i trzy serwery DNS, aby w razie awarii jednego z nich – kolejny mógł odpowiedzieć.

Działanie Anycast

Wobec krytycznej roli w infrastrukturze nic dziwnego, że standardowo stosuje się dwa, a czasem i trzy serwery DNS, aby w razie awarii jednego z nich – kolejny mógł odpowiedzieć.

Aktualnie obsługujemy Cię przy użyciu kilkunastu takich serwerów, rozmieszczonych na całym świecie. Trzy są w Polsce (Kraków, Poznań, Gdańsk), pozostałe w dużych miastach Europy, Azji, Australii, Afryki i obu Ameryk.

Informacje o wszystkich domenach są odpowiednio synchronizowane w całej sieci, dzięki czemu bez względu na to, który serwer odpowie na zapytanie Twojej przeglądarki – będzie to odpowiedź właściwa oraz najszybsza możliwa. Dbamy o synchronizację informacji między serwerami, a dzięki anycast – spośród wielu serwerów DNS – odpowie Ci ten najszybszy.

Mapa świata z lokalizacją serwerów DNS Anycast

DNS Anycast to…

Większa odporność na awarie i ataki. Dzięki rozproszonej architekturze atakujący musiałby pokonać serwery na 6 kolejnych kontynentach, w 10 krajach.

Lepsze doświadczenie użytkownika, sprzyjające zwiększaniu konwersji. Użytkownikowi odpowie ten serwer, który jest najbliżej jego lokalizacji.

Lepsze warunki dla korzystnych pozycji w Google oraz lepszych stawek w GoogleAds, dzięki szybszej i bardziej niezawodnej stronie.

Jak włączyć Anycast?

Ochroną tą objęte są wszystkie Twoje domeny utrzymywane na naszych serwerach DNS – nie musisz podejmować żadnych dodatkowych czynności, aby korzystać z zalet tego rozwiązania.

Pamiętaj – liczy się to, że domena jest obsługiwana na naszym serwerze DNS. Jeśli Twoja domena jest gdzie indziej i tylko skierujesz ją rekordem A na Twój hosting u nas – wówczas nie będziesz korzystać ze wszystkich tych zalet technologii DNS Anycast. 

Właściwe serwery DNS znajdziesz na osobnej stronie tylko o adresach DNS.

Każda domena obsługiwana na tych DNS jest obecnie chroniona technologią DNS Anycast w sposób w pełni zautomatyzowany.

DNS Anycast a szybkość stron

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Kiedy na Twoją stronę wchodzi użytkownik np. z Leszna, to odpowie mu serwer DNS z Poznania, bo odpowiedź będzie o wiele szybsza, niż gdyby odpowiadał serwer z Kalifornii. Jeśli jednak jesteś w Los Angeles, szybciej uzyskasz odpowiedź z serwera w San Jose, na Zachodnim Wybrzeżu USA.

Zapewniamy Ci aktualnie 3 serwery DNS w Polsce i 10 na świecie. Są one rozmieszczone na 6 kontynentach.

DNS Anycast wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS w ten sposób, że będzie odpowiadał Ci serwer położony najbliżej Ciebie. Nie chodzi o bliskość geograficzną, ale o „sieciową”, związaną z efektywnym dostarczeniem Ci odpowiedzi. To spowoduje, że przeglądarka szybciej zwróci się do właściwego serwera www o przesłanie Twojej strony.

Oczekiwanie na odpowiedź serwera DNS stanowi część czasu potrzebnego na wczytanie strony. Ma to znaczenie zwłaszcza przy pierwszym wejściu na stronę, kiedy Twój komputer nie w swoim lokalnym cache informacji o IP dla danej nazwy domenowej.

System DNS Anycast nie zapewnia natomiast optymalizacji strony samej w sobie, ani nie wpływa na wydajność otwierania strony już z samego serwera docelowego, po ustaleniu jego adresu. Tutaj należy oprzeć się na innych technikach.

Masz już domenę gdzie indziej, ale chcesz skorzystać?

DNS Anycast a bezpieczeństwo

Ze względu na swoją kluczową rolę serwery DNS wydają się atrakcyjnym celem do atakowania. Skuteczne doprowadzenie do awarii lub niedostępności DNS powodowałoby niedostępność wszystkich usług (stron i poczty), działających w domenach obsługiwanych na danym serwerze DNS.

DNS Anycast stanowi świetną ochronę przed takimi sytuacjami. W razie niedostępności dowolnego serwera w sieci, obojętnie, czy to ze względu na atak DDoS, czy też awarię techniczną – użytkownik otrzymuje odpowiedź z kolejnego najbliższego serwera.

Przykład: Użytkownik w Lesznie normalnie jest obsługiwany przez serwer DNS w Poznaniu. Gdyby jednak ten stał się niedostępny, np. skutkiem ataku – użytkownik zostanie obsłużony poprzez serwer w Krakowie, a gdyby ten zawiódł – w Gdańsku, Frankfurcie, Amsterdamie itd…

W ten sposób atakujący musieliby pokonać kilkanaście świetnie chronionych serwerów na całym świecie, co stanowi zadanie wielokrotnie trudniejsze niż zaatakowanie jednego lub dwóch serwerów DNS, znajdujących się w jednym centrum danych, jak ma to miejsce w wypadku większości firm hostingowych.

To co, lecimy z domeną?

Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki atrakcyjnych nazw domenowych.