Lepszy hosting WordPress, a może tańszy hosting ogólnego przeznaczenia? Kiedy masz już swoja “wypieszczoną” stronę lub sklep na WordPress – bardzo często chcesz maksymalnych efektów. Możesz jednak jeszcze nie wiedzieć, czy warto dopłacić nieco więcej za dedykowany hosting WordPress, czy może – poprzestać na klasycznym hostingu. Kto powinien go rozważyć lepszy hosting dla WordPress i jakie on daje korzyści?

Ten artykuł powstał z myślą o:

 • właścicielach stron na WordPress zastanawiających się, czy przejście na specjalistyczne rozwiązanie może dać im więcej korzyści, np. poprawić pozycję w Google, dać więcej konwersji, albo podniesiony poziom bezpieczeństwa,
 • twórcach WordPress’a, którzy chcą mieć pewność, że ich strona jest w najlepszym możliwym środowisku i że ich klienci będą zadowoleni z hostingu, na którym umieścili wykonaną stronę,
 • deweloperach, którzy wolą mieć łatwiejszą pracę i pewność, że podczas pracy na kodzie i na bazach – cenne dane są nieustannie dobrze chronione.

WordPress jest obecnie liderem wśród silników CMS (ok. 60% udziału w systemach CMS, ok. 40% w stronach www na świecie), a to czyni go jedną z najbardziej popularnych platform do prowadzenia blogów, stron i sklepów internetowych. Skoro czytasz ten tekst to najpewniej z niego korzystasz, więc doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak łatwym w obsłudze i elastycznym jest narzędziem.

Zainteresowanie WordPressem rośnie – dlatego na rynku coraz częściej pojawiają się oferty hostingu dedykowanego specjalnie stronom zbudowanym w oparciu o ten CMS.

Lepszy hosting WordPress – czy to ma sens?

Wydaje się, że wymagania systemu WordPress są tak podstawowe (baza danych, serwer www z obsługą PHP), że praktycznie każdy hosting sobie z nim poradzi. To prawda. Na początek warto to sobie uzmysłowić: do uruchomienia WordPress nie potrzebujesz zaawansowanego hostingu pod tego CMS’a!

Nie potrzebujesz… ale może się okazać, że zapragniesz go mieć, kiedy przeczytasz wszystkie korzyści, które taki hosting niesie, lub kiedy Twoje potrzeby – wzrosną.

Czy lepszy hosting WordPress pozwoli mi zarobić więcej, mieć lepsze pozycje w Google lub konwersje?

Jeśli jesteś zawodowym twórcą stron – tak. Może pozwolić Ci zarobić więcej, ponieważ możesz zaoferować klientowi od razu świetny hosting i zgarnąć prowizję za polecenie. Prowizję wyższą niż ma to miejsce w wypadku hostingu klasycznego, ponieważ jest po prostu droższy.

Jeśli jesteś właścicielem strony – taki hosting ułatwi Ci zbudowanie lepszej wiarygodności w oczach Google. Zwiększone bezpieczeństwo i wyższa szybkość działania strony to mocne argumenty dla wyszukiwarki. Google oficjalnie mówi o 7 czynnikach oceny strony, z czego 2 odnoszą się do bezpieczeństwa, a 3 do szybkości, popatrz:

Lepszy hosting WordPress a szybkość strony w oczach Google

Trzy oznaczone czynniki to tzw. Core Web Vitals, które w coraz większym stopniu będą wpływać na ocenę strony. Więcej na ten temat znajdziesz w obszernym artykule na temat szybkości stron www.

Okazuje się także, że różnica w poziomie konwersji między wolną i szybką stroną może być nawet dwukrotna! Zamknij teraz oczy i pomyśl sobie, jakby to było zarabiać 2x więcej? Zwiększona szybkość strony wpływa na współczynniki konwersji. Drugą korzyścią jest redukcja tzw. bounce rate, czyli wskaźnik osób, które zamykają Twoją stronę zaraz po wejściu na nią.

Jeśli zatem interesuje Cię uzyskanie szeregu korzyści – czytaj dalej!

O jakim WordPressie mówimy?

Dla ustalenia uwagi, ponieważ artykuł ten mogą czytać także osoby początkujące, upewnijmy się, że rozmawiamy o tym samym:

WordPress.org vs WordPress.com

WordPress.org to strona projektu WordPress, dostępnego jako open-source. Każdy może pobrać bezpłatnie i korzystać z tego oprogramowania, umieszczając swoją instalację na dowolnym serwerze (w uproszczeniu – w dowolnej firmie hostingowej).

WordPress.com to komercyjna usługa utrzymania stron na WordPress. Jest to rozwiązanie bezpłatne na początku (ograniczona funkcjonalność, wyświetlanie reklam), jednak nawet w planach płatnych – nakładające istotne ograniczenia. Przykładowo, dopiero płatne plany pozwalają na integrację z Google Analytics).

Skoro WordPress (czyli instalacja oprogramowania dostępnego w ramach projektu WordPress.org) można uruchomić na dowolnym hostingu, to jaki jest sens mówić o dedykowanym hostingu WordPress?

To w dużym stopniu zależy od oferty. Natomiast co do idei – jest on przeznaczony głównie dla tych, którzy chcą, żeby ich strona na WordPress działała po prostu lepiej. Lepiej, niż ma to miejsce w wypadku zwykłego hostingu www. Co może oznaczać to „lepiej”? Między innymi:

 • wyższą wydajność
 • poprawioną wygodę pracy
 • lepsze bezpieczeństwo dla Twojego WordPress’a
 • łatwiejszą instalację WordPress

Lepszy serwer dla WordPress… konkretnie w czym?

Istnieje kilka obszarów, które można brać pod uwagę poszukując specjalistycznej oferty pod WordPress. Wymieńmy 5 najważniejszych:

 1. Większy poziom bezpieczeństwa.
 2. Wyższa wydajność / szybkość działania stron (wpływ na seo, konwersje!).
 3. Łatwiejsza instalacja systemu WordPress.
 4. Możliwość korzystania z WP-CLI.
 5. Merytoryczne wsparcie ze strony operatora.

Podniesiony poziom bezpieczeństwa WordPress

W naszym podejściu do WordPress bezpieczeństwo gra istotną rolę. W tym wypadku bezpieczeństwo jest realizowane w m.in. poprzez 3 funkcje:

 • politykę w zakresie kopii zapasowych,
 • mechanizm audytujący WordPress,
 • mechanizm ochronny zapory ogniowej – tzw. WAF z regułami specyficznymi dla WordPress.

Kopie zapasowe Twojej strony na WordPress

Kopie zapasowe bazy danych są wykonywane co 6 godzin, a plików co 24 godziny. Wszystkie dane są przechowywane w postaci 4 kopii dziennych + 4 kopii tygodniowych. Daje to dostęp do archiwalnych wersji Twojej strony www nawet do 28 dni wstecz. To już wartość znacznie większa niż w innych dużych firmach hostingowych. Zachęcam Cię do przejrzenia artykułu o kopiach zapasowych WordPress.

Czas przechowywania kopii zapasowych WordPress w zależności od operatora hostingowego.

Tego typu rozwiązanie jest bardzo wygodne zwłaszcza dla zawodowych twórców i programistów. W razie popełnia błędu po prostu łatwo jest sięgnąć po ostatnią kopię zapasową. Oczywistym jest, że kopie zapasowe warto wykonywać samodzielnie, jednak bywa, że z różnych powodów – właściciel strony tego nie robi. Wówczas backup wykonany przez firmę hostingową ma ogromną wartość.

Hosting WordPress z naszej oferty w tym wypadku zapewnia lepszą ochronę strony niż zwykły hosting www.

Moim zdaniem będzie mieć największe znaczenie w wypadku sklepów internetowych. Kiedy prowadzisz sklep na WooCommerce – tam każda godzina przestoju jest przecież bardzo ważna!

Audyt bezpieczeństwa WordPress

Audyt bezpieczeństwa uruchamiasz w panelu DirectAdmin. Po przeskanowaniu strony, audyt wskaże wszystkie jej najsłabsze punkty i pomoże chronić ją np. przed próbami włamania. Sprawdzone zostaną m.in nazwy i hasła użytkowników pod kątem zgodności z tysiącem tych słabych i popularnych, a także zabezpieczenia okna logowania czy nieaktualne pluginy.

To przykład sprofilowanego rozwiązania, zaprojektowanego specjalnie pod WordPressa, którego próżno szukać w “zwykłych” hostingach. Taki audyt pozwala szybko zidentyfikować podstawowe słabe strony i nie wymaga instalowania dodatkowych wtyczek. Jest inicjowany z poziomu „ponad” Twoim WordPress’em i nie zostawia żadnych plików i modyfikacji w Twojej instalacji – dzięki temu nie tworzy dodatkowych podatności tak, jak może to się dziać w popularnych wtyczkach.

Jak pokazują badania, nieaktualne komponenty to wciąż istotna sprawa dla wielu instalacji, opartych o WordPress.

Co jest nieaktualne w Twoim WordPress? Wykres pokazujący, że najczęściej nieaktualne są wtyczki. Badania przeprowadzone przez cyberfolks.pl

źródło: badanie własne cyberfolks.pl wykonane na próbie n=12501 stron www

Ochrona WAF

W pakiecie hostingu WordPress masz do dyspozycji także dodatkową ochronę WAF, która odróżnia to rozwiązanie od innych ofert hostingowych na rynku. WAF to skrót od Web Application Firewall, czyli „zapory ogniowej”, która jest stawiana pomiędzy użytkownikiem a Twoją stroną.

Taka zapora analizuje przychodzące do serwera żądania, oceniając, czy mogą być zagrożeniem dla Twojej strony www – w szczególności dla WordPress’a. Zapora WAF jest wyposażona w listy reguł z „sygnaturami” popularnych ataków, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko zainfekowania Twojej strony złośliwym oprogramowaniem.

Sporo informacji o WAF znajdziesz w tej rozmowie, którą przeprowadził ze mną Maciej Kuchnik, autor podcastu „Rób WordPress’a”:

2. Lepsza wydajność dzięki LiteSpeed Cache i Redis

Pod kątem oprogramowania, hosting WordPress w cyberfolks.pl zapewnia m.in. szybki serwer LiteSpeed z rozwiązaniem LS Cache, kompatybilnym z popularnym pluginem LS Cache. To rozwiązanie pozwala na znacznie przyspieszenie ładowania się strony przy mniejszym obciążeniu serwera. Litespeed to kompleksowa wtyczka, korzystająca z zaawansowanych mechanizmów po stronie serwera.

To nie wszystko, bo kluczową rolę odgrywa również Redis. Jest on nowszym i bezpieczniejszym niż Memcached mechanizmem przechowywania danych w pamięci RAM. W praktyce pozwala na zapisanie wyników zapytań do bazy w pamięci podręcznej serwera. Nie ma już wówczas konieczności, aby wykonywać to zapytanie do bazy ponownie, ponieważ dane pobierają się z pamięci podręcznej a nie z bazy.

Popatrz na wykres. Pokazuje on liczbę odwołań do bazy danych przy wywołaniu WordPress z WooCommerce (Zestaw produktów demo). Jak widzisz, po włączeniu Redis’a liczba „twardych” zapytań spada blisko pięciokrotnie.

Więcej o funkcjonowaniu Redis przeczytasz w artykule Magdaleny Paciorek – “REDIS w WordPress. Co to jest i jak działa Object Cache w WordPressie?”.

Hosting WordPress - co daje REDIS?

Generalnie dedykowane hostingi WordPress mają do dyspozycji różnego rodzaju mechanizmy przyspieszające, które radykalnie mogą poprawić wczytywanie Twojej strony. Mechanizmy te czasami występują także na hostingach ogólnego przeznaczenia, ale właściele WordPress mogą zyskać zarówno je, jak i wszystkie pozostałe elementy, kiedy zdecydują się na usługę specjalistyczną.

TTFB na hostingu WordPress skrócony z 305 do zaledwie 30 ms - wykres kolumnowy z cyberfolks.pl

TTFB – Time to First Byte, to istotny miernik, mówiący o tym, ile trwa oczekiwanie na pierwszy bajt odpowiedzi z serwera. W uproszczeniu – jeśli serwer jest „wolny” albo „przeciążony” to zazwyczaj potrzebuje więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi. Cacheowanie z kolei radykalnie potrafi ten czas skrócić.

Przeprowadziliśmy eksperyment, instalując WordPress 5.7 wraz ze sklepem WooCommerce z 10 tysiącami produktów. okazało się, że technologie dostępne na hostingu WordPress doprowadziły do zmiany TTFB z 305 do 30 milisekund!

3. Łatwiejsza instalacja WordPress

Wiele hostingów ma wbudowane autoinstalatory. Łatwiejsza instalacja WordPress, bez konieczności mozolnego wgrywania własnych plików przez FTP, to dla wielu osób ogromne ułatwienie. Dobry hosting WordPress powinien umożliwiać taką instalację. Pamiętaj tylko, że tego typu autoinstalatory bywają dostępne także na hostingach www ogólnego przeznaczenia.

Uważam, że nazywanie rozwiązania “hostingiem dla WordPress” tylko dlatego, że ma wygodny autoinstalator to przesada. Jest to przyjemny dodatek, natomiast w moim osobistym przekonaniu – ta funkcja sama w sobie nie jest aż tak istotna.

O wiele ważniejszą korzyścią może okazać się mechanizm auto-sign-on, czyli automatycznego logowania do kokpitu. Kiedy masz kilka instalacji przygotowanych w ten sam sposób, np. ze stosowanego przez nas instalatora Installatron, to jednym kliknięciem możesz przejść do kokpitu dowolnej z Twoich stron.

4. Funkcjonalność WP-CLI

Dobry hosting pod WordPress, przydatny dla deweloperów, powinien dawać dostęp SSH wraz z funkcjami WP-CLI lub też możliwością prostej instalacji WP-CLI. Skrót ten oznacza WordPress Command Line Interface – czyli interfejs linii komend. Jest to zestaw poleceń, które podane w terminalu pozwalają na szybkie, wygodne i zautomatyzowane wykonanie wielu czynności, jak np. instalacja WordPress, utworzenie motywu potomnego czy wykonanie aktualizacji.

Dla wielu zawodowych twórców i opiekunów stron na WordPress to jeden z najbardziej wygodnych sposobów pracy. Hosting, który nie umożliwia korzystania z WP-CLI trudno nazwać przyjaznym dla dewelopera. Dlatego, naszym zdaniem, hosting przeznaczony dla zawodowców lub wymagających użytkowników, musi umożliwiać korzystanie z poleceń pakietu WP-CLI.

Więcej o WP-CLI możesz dowiedzieć się z podcastu Maćka Kuchnika: Rób WordPressa, a konkretnie z odcinka 11: “WP CLI – co to jest i w czym może Ci pomóc?”

Z naszej strony Mateusz Wiatrzyk przygotował z kolei obszerną instrukcję stosowania wp-cli, wraz z często używanymi przykładami. Koniecznie sprawdź jego artykuł, naprawdę warto!

5. Merytoryczne wsparcie

Ostatnim elementem, na które warto zwrócić uwagę, jest poziom merytorycznego wsparcia danego operatora. Dla każdego, kto poważnie myśli o swojej stronie na WordPress, będzie naturalnym, że lepiej powierzyć jej utrzymanie na serwerach ludziom, którzy “żyją i oddychają” WordPress’em.

Dlatego naszym zdaniem za wiarygodne oferty hostingu WordPress warto uznać te proponowane przez operatorów prowadzących rozbudowane blogi, z merytorycznymi wpisami o WordPress, prowadzące podcasty czy webinary.

My także jesteśmy partnerem podcastu „Rób WordPressa”. Na naszym blogu znajdziesz dziesiątki wpisów z praktycznymi poradami, m.in. dotyczącymi bezpieczeństwa WordPress.

Dodatkową korzyścią są specjalistyczne webinary, także te o największym poziomie specjalizacji, związanym z zaawansowanym tworzeniem kodu. Na webinar Magdaleny Paciorek z cyberfolks.pl, doświadczonej deweloperki, na temat kodowania pod Gutenberga zapisało się blisko 700 osób. Jego powtórkę wciąż możesz obejrzeć na kanale firmy na YouTube lub na stronie tego webinaru o kodowaniu w WordPress, o na przykład tutaj:

Podsumowując, lepszy hosting WordPress – warto czy nie warto?

To zależy od tego, na jakim etapie rozwoju swojej strony się znajdujesz. Jeśli jesteś w posiadaniu strony o wysokiej oglądalności lub pracujesz nad tym, aby Twój sklep lub strona przynosiła konwersje – lepszy hosting WordPress jest właśnie dla Ciebie!

Jednak jak widzisz, wiele zależy od dostawcy i jego oferty. Niektórzy nie proponują klientom niczego więcej, poza standardowym utrzymaniem strony w WordPressie, ewentualnie wzbogaconej o autoinstalator.

Realnie sprofilowany pod WordPress hosting, mimo, że droższy od zwykłego, zapewnia ponadprzeciętne wsparcie i rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa i wydajności, a także funkcjonalność realnie ułatwiające życie użytkownikom tego CMS’a.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

18 odpowiedzi do "Lepszy hosting WordPress – na czym to polega?"

 1. Mateusz pisze:

  Korzystamy chętnie na stronach dla Klientów właśnie z hostingu WordPress i bardzo polecamy 🙂

 2. Krzysiek pisze:

  To działa – zauważyłem mocną poprawę między zwykłym hostingiem współdzielonym a hostingiem WordPress. Szkoda jedynie, że są limity w liczbie domen, ale to jest zrozumiałe w tej sytuacji.

 3. Tomasz pisze:

  Nie posiadam jeszcze u was hostingu, ale doskonale wiem jak ważne są wszystkie składowe, aby strona poprawnie działała. Mam nadzieję, że w najbliższej chwili wykonam test waszego hostingu – pod wordpress 🙂

  1. Artur Pajkert pisze:

   Zapraszamy, a jeśli możemy w czymś pomóc – pisz śmiało przez czat na stronie, albo formularz kontaktowy, chętnie wszystko wyjaśnimy.

 4. Kamil1990 pisze:

  Osobiście korzystam z WordPressa zainstalowego właśnie poprzez panel instalacyjny przez cyberfolks i tutaj też trzymam swój serwis. Nie wyobrażam sobie lepszego serwisu, support zawsze pomocny dzięki czemu nie ma problemu z ewentualnymi awariami.

 5. Krzysztof pisze:

  Rozważam przeniesienie bloga na hosting dedykowany pod WordPress. Myślałem że chodzi tylko (lub aż) o większą prędkość ładowania strony (chociaż to bardzo ważny czynnik rankingowy w Google), ale widzę że jest jeszcze kilka innych rzeczy.

  Pytanie – blog jest na Wordpresie ale mam w planach jeszcze zrobienia serwisu ogłoszeniowego na innym skrypcie nie związanym z WP. Czy to nie koliduje z hostingiem dla WP?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Generalnie nie koliduje, ale weź pod uwagę, że jeśli w tym drugim mechanizmie będą luki bezpieczeństwa i ta druga strona zostanie skutecznie zaatakowana – to atakujący może też przejąć kontrolę nad WordPress i odwrotnie.
   Strony te będą też współdzielić limit przestrzeni oraz inne zasoby (np. limit równoległych procesów PHP, plików na serwerze, jednoczesnych żądań itp.). W takim uruchamianiu kilku stron polecam też pamiętać, żeby każdą stronę stawiać na osobnej bazie danych (mimo, że często technicznie jest to wykonalna na jednej bazie).
   Powodzenia!

 6. Marek pisze:

  Czas przetestować Wasz hosting 🙂 Szczególnie, że jeszcze w tym roku będziemy mieli do czynienia z aktualizacją Google, która zwiększy znaczenie prędkości wczytywania stron.

  Rejestruję konto 😉

  1. Artur Pajkert pisze:

   Powodzenia! W razie pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji na czacie.

 7. Zioło pisze:

  Hosting bardzo dobry – korzystamy z niego już od 2 lat i nie ma żadnych problemów, a strona śmiga aż miło 🙂

 8. Jan Oko pisze:

  Mam u was hosting i jest super. Choć może ktoś mógłby rzucić okiem na moją stronę i zobaczyć czy wszystko jest dobrze porobione. 😉

 9. Polecamy hosting w CyberFolks – jesteśmy po migracji na pakiet dedykowany do WordPressa i wszystko działa jak powinno 🙂 Szybko i sprawnie – tak jak odpowiada obsługa CF w razie pytań i wątpliwości.

 10. Karol pisze:

  Kilka razy testowałem dodawanie WP z poziomu panelu i działa to naprawdę świetnie i mega szybko. A dodatkowym atutem w przypadku CF jest to, że można liczyć w każdej chwili na szybkie wsparcie techniczne, czasami nawet wykraczające poza standardowe tematy związane z hostingiem 😉

 11. Korzystamy z usług 13 lat i mogę w stu procentach polecić, przez ten czas nie było nigdy żadnych problemów. Support zawsze pomocny i chętny do rozwiązywania ticketów.

 12. Wordsite pisze:

  Ciekawy wpis dający wiele do przemyślenia, pozdrawiam 😉

  1. Artur Pajkert pisze:

   Dzięki!

 13. Świetny hosting! Używamy go od kilku miesięcy i nie mieliśmy żadnych problemów. Nasza strona działa płynnie i szybko.

  1. Artur Pajkert pisze:

   Dzięki i oby tak dalej! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?