Wersja WordPress to jeden z elementów większego, cyklicznego badania. Jako jeden z wiodących operatorów hostingu stale monitorujemy ponad milion domen w Polsce i chętnie dzielimy się wiedzą – stąd rozpoczynamy publikowanie raportów o stanie WordPress w Polsce. Raport obejmuje stany, które udało nam się przeanalizować w marcu 2021 roku.

Wersje WordPress w marcu 2021 – źródła danych

Źródłem wiedzy o domenach, które podlegały analizie były przede wszystkim:

  • domeny zarejestrowane w cyberfolks.pl i innych markach grupy H88
  • domeny obsługiwane na serwerach DNS w cyberfolks.pl
  • listy domen budowane w sposób zautomatyzowany na podstawie mechanizmów wyszukiwawczych, bazujących na języku polskim
  • listy domen budowane w oparciu o autorskie narzędzia analizujące linkowanie między stronami pod kątem seo (seofabryka.pl)
  • audyty stron inicjowane przez użytkowników na stronach różnych marek grupy H88 S.A.
  • domeny, których właściciele korzystali z bezpłatnego narzędzia do generowania polityki prywatności na stronę
  • domeny używane w adresach mailowych osób, które zapisały się na webinary, pobrały ebooki itp.

W żadnym wypadku wykonywania tego badania nie przekazano nazw domenowych ani danych osób ewentualnie związanych z domenami do żadnego zewnętrznego podmiotu. Wszystkie testy były wykonane wyłącznie w oparciu o własne, wewnętrzne skrypty i mechanizmy analizujące strony.

Analizowany zbiór domen zawierał domeny zarejestrowane i hostowane u różnych operatorów, z dominującą końcówką domenową .pl – jednak były w nim także inne końcówki domenowe. Uproszczone kryterium kwalifikowało domenę do badania polskiego internetu, jeśli:

  • domena była krajową domeną NASK
  • domena była zarejestrowana przez polski podmiot
  • domena była zapisana w kontekście pozwalającym przypisać jej „polskie” zastosowanie, np. jej właściciel wykonywał polski audyt strony.

Ile stron na WordPress jest w Polsce?

Przeanalizowano 1 441 397domen. Znaczna część domen to strony w budowie lub domeny wystawione na giełdach domen. W wypadku 520 000 domen wykryto jakikolwiek system CMS. Z tej liczby potwierdzono 345 430 stron opartych o WordPress.

Udział WordPress w systemach CMS w Polsce jest podobny do publikacji światowych, choć te mówią częściej o ok. 60%. W analizowanym okresie dla polskich stron wynosił on 66,4%, co oznacza ogromną przewagę WordPress nad jakimkolwiek innym systemem CMS.

66,4%

Tym samym można postawić tezę, że strony oparte o WordPress stanowią dzisiaj absolutny trzon polskiej Sieci. Warto zwrócić uwagę, że badanie obejmuje tylko główne domeny – instalacji jest z pewnością o wiele więcej, niż wynika to tylko z liczby domen. Mogą one obejmować także subdomeny i instalacje w folderach domeny głównej, co nie było przedmiotem badania.

Wersja WordPress dominująca w polskim internecie. Jak przyjmuje się WordPress 5.7?

W większości wypadków (321 379) udało się sprawdzić wersję rdzenia WordPress. Dla zapewnienia czytelności podaję wyłącznie wyniki dla wersji major (czyli głównej wersji WordPress, kodowanej przez dwie pierwsze cyfry i kropkę między nimi), podawanie wersji minor (czyli tej, oznaczanej trzecią liczbą po drugiej kropce, np. 5.2.3) powodowałoby zbyt wielką nieczytelność.

wersjaliczba stronudział
WordPress 5.65895618.34%
WordPress 4.93814411.87%
WordPress 5.53812311.86%
WordPress 5.43345710.41%
WordPress 5.73310210.3%
WordPress 5.3271878.46%
WordPress 5.2209286.51%
WordPress 5.1149254.64%
WordPress 4.7123733.85%
WordPress 4.892262.87%
WordPress 5.079642.48%
WordPress 4.438491.2%
WordPress 4.537381.16%
WordPress 4.637151.16%
WordPress 4.326220.82%
pozostałe130704.07%
SUMA321379100%
PODZIAŁ WERSJI WORDPRESS W POLSKIM INTERNECIE – BADANIE WŁASNE CYBERFOLKS.PL, 2021-03

Jak widać, dominuje najnowsza wersja WordPress, tj. w chwili publikacji tego raportu – wersja 5.6, zgarniając blisko 18% udziału. To znaczny spadek względem ok. 24% miesiąc wcześniej. Skąd wynika taki spadek? Moim zdaniem z faktu, że właśnie w marcu udostępniono WordPress 5.7, zgarniający już ponad 10% udziałów!

Tym samym widzimy tempo tempo dyfuzji nowej wersji. W ciągu niespełna miesiąca (data wydania 9. marca 2021) nowy rdzeń istnieje już w ponad 10% polskich instalacji – z pewnością przede wszystkim dzięki mechanizmowi łatwego, automatycznego aktualizowania.

Wersja 4.9, prawdopodobnie jako ostatnia sprzed ery Gutenberga (wydana w listopadzie 2017). Pochodzi ona z listopada 2017, a mimo to legitymuje się blisko 12% udziałem w rynku.

Wersje WordPress a certyfikat SSL

Sprawdziliśmy, jaka część stron na WordPress otwiera się jako strony zabezpieczone certyfikatem SSL, w podziale na wersje. Okazuje się, że poziom dobrych praktyk, związanych ze stosowaniem SSL’a nie jest taki sam względem wersji WordPress.

wersjaliczba stronz SSLudział z SSL
WordPress 5.6588973901866.25%
WordPress 4.9381511562740.96%
WordPress 5.5381142473964.91%
WordPress 5.4334622073061.95%
WordPress 5.7332082258368,00%
WordPress 5.3271881532456.36%
WordPress 5.2209311164255.62%
WordPress 5.114927537336,00%
WordPress 4.712372340327.51%
WordPress 4.89230299832.48%
WordPress 5.07966345943.42%
WordPress 4.43848101726.43%
WordPress 4.53739105028.08%
WordPress 4.63715110229.66%
WordPress 4.3262371627.30%
pozostałe13074362227.70%
SUMA32144617240353.63%
udział certyfikatów ssl w stonach na WORDPRESS W POLSKIM INTERNECIE – BADANIE WŁASNE CYBERFOLKS.PL, 2021-03

Strony na WordPress były chronione SSLem w stopniu, który można by przypisać poziomowi ogólnej „dbałości” o stronę, wyrażającej się także w w jej aktualizowaniu. Miesiąc temu badaliśmy polski internet i okazało się, że rekordowa wersja 5.6 uzyskała 66% „penetracji” SSL, podczas gdy tym razem wersja 5.7 legitymuje się już 68% udziałem stron na SSL!

Natomiast dla starszych wersji CMS’a widzimy, że wskaźnik penetracji SSL’ami wynosił zaledwie 20-30%, czyli radykalna większość takich stron funkcjonuje wyłącznie poprzez http://, bez stosowania szyfrowanego połączenia https:// – pozostawianie danych na takich stronach jest ryzykowne, a co więcej, ich właściciele tracą w oczach Google oraz użytkowników.

Dowiedz się więcej na temat certyfikatów SSL, jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego to takie ważne. W tym miejscu powiedzmy, że, w uproszczeniu, chodzi o:

  • zaufanie użytkownika,
  • pozycję w Google,
  • poufność danych użytkowników.

Co jeszcze chcesz tu zobaczyć?

To chyba pierwsze takie zestawienie, opracowane w pełni w Polsce, obejmujące wersje WordPress w naszym kraju. Uważasz je za interesujące? Śmiało, podziel się w komentarzu! A może jest coś, co chciałbyś, abyśmy zbadali w kolejnych iteracjach badania? Twoja sugestia będzie dla naszego zespołu ważną inspiracją 🙂

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Jedna odpowiedź na "Wersje WordPress w Polsce w marcu 2021"

  1. Dominik pisze:

    Bardzo ciekawe zestawienie. Na nowszych wersjach WP, czyli u najbardziej aktywnych firm/autorów, liczba certyfikatów nadal poniżej 70% – widać, że dla wielu osób nadal istnieje tu bariera technologiczna, bo trudno uwierzyć, że około 35% świadomie rezygnuje z SSLa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?