Każda strona internetowa posiada swój własny, unikalny adres, określany mianem domeny. Istnieją jednak subdomeny, które są również adresem internetowym. Można w prosty sposób odróżnić domenę od subdomeny, bowiem najczęściej występuje w takim adresie więcej niż jedna kropka przed rozszerzeniem.

Kiedy można tworzyć subdomeny?

Mając zarejestrowaną domenę np. w serwisie Cyberfolks.pl, można na jej podstawie tworzyć kolejne adresy internetowe, dodając nazwy rozdzielone od domeny kropką. Każdy taki adres nosi nazwę subdomeny, niejako podpiętej do domeny głównej.

Na przykład, biorąc pod uwagę domenę polska.pl, to jej subdomeną będą adresy wiadomości.polska.pl, informacje.polska.pl, kontakt.polska.pl itp.

Będąc abonentem domeny można tworzyć kolejne subdomeny, prowadzące do różnych stron internetowych.

Jeśli jeszcze nie jesteś posiadaczem domeny zajrzyj do naszego wpisu Jak wybrać domenę?

Jak wykorzystywać subdomeny w praktyce?

Subdomeny tworzone są na potrzeby realizacji kolejnych projektów internetowych i rozgraniczenia działalności głównej danej firmy, od działalności peryferyjnej.

Przy tworzeniu nowych projektów internetowych nie trzeba od razu rejestrować dla nich nowej domeny i ponosić przy tym dodatkowe koszty. Można je opublikować w sieci, nawet w wersji testowej, z wykorzystaniem subdomeny. Najczęściej w ten sposób agencje interaktywne tworzą strony www dla swoich klientów – zanim strona pojawi się pod docelowym adresem, najpierw jest testowana na subdomenie, która nie jest widoczna dla klientów.

Subdomeny są stosowane dla for dyskusyjnych, dla sklepów internetowych itp. Można je wykorzystywać na potrzeby stron w różnych językach, czy tworzonych wersji mobilnych serwisów internetowych. Jeśli chodzi o mobilne serwisy, najczęściej mają one subdomenę poprzedzoną literką „m”.

To od właściciela domeny głównej zależy, jaką subdomenę założy i w jakim celu tego dokona. Może wybrać dowolny adres subdomeny i podpiąć ją do domeny głównej. Jeśli subdomena służy wyłącznie do publikacji nowych projektów internetowych, po ich ukończeniu najczęściej są one przenoszone na osobne, wykupione dla nich domeny. Rzadko kiedy duże serwisy internetowe i strony firmowe są uruchomiane docelowo z wykorzystaniem subdomeny.

Zajrzyj do naszej pomocy – cały zespół cyber_folks pracuje nad tym, by stale uzupełniać ją o świeże i przydatne artykuły.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?