WordPress jest jedną z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych, a optymalizacja SEO jest kluczowym elementem, który pomaga Twojej stronie osiągnąć lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Dwie najpopularniejsze wtyczki SEO, które dominują na rynku, to Yoast SEO i Rank Math. W tym artykule przyjrzymy się obu wtyczkom i pomożemy Ci zdecydować, którą wybrać do optymalizacji Twojej strony.

Od czego zależy pozycja strony w wynikach wyszukiwania?

Zanim zanurzymy się w szczegóły dotyczące wspomnianych wtyczek, warto przede wszystkim podkreślić, że pozycjonowanie strony internetowej to proces długotrwały i złożony, który składa się z wielu czynników. I chociaż wtyczki SEO mogą być niesamowicie pomocne w tym procesie, same w sobie nie są magicznym rozwiązaniem gwarantującym natychmiastowy sukces.

Google nie ujawnia dokładnych czynników rankingowych, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Jednak specjaliści SEO zidentyfikowali kilkaset takich czynników (mówi się o ponad 200), które generalnie dzielą się na dwie kategorie: czynniki onsite i czynniki offsite. Czynniki onsite dotyczą wszystkiego, co znajduje się bezpośrednio na Twojej stronie internetowej, są to np. treść, tagi, linki wewnętrzne czy struktura URL. Z kolei czynniki offsite to elementy zewnętrzne, takie jak linki zwrotne (backlinki) z innych stron, obecność w mediach społecznościowych czy recenzje i oceny użytkowników.

Wtyczki do SEO, takie jak Yoast SEO czy Rank Math, pozwalają optymalizować głównie czynniki onsite. Wszystkie te czynniki są bardzo ważne i mogą znacznie poprawić widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jednak samo użycie wtyczek nie jest gwarancją wysokiej pozycji w Google. Sukces w SEO zależy od wielu innych elementów, które wykraczają poza to, co mogą zapewnić wtyczki SEO. Dlatego, aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto podejść do SEO holistycznie i konsekwentnie pracować nad wszystkimi aspektami optymalizacji lub zlecić pozycjonowanie strony specjaliście.

W następnych częściach artykułu przyjrzymy się bliżej Yoast SEO i Rank Math oraz zastanowimy się, czy któraś z tych wtyczek jest lepsza od drugiej.

Nieprzypadkowo wybrałam te dwie wtyczki do tego porównania. Yoast SEO i Rank Math są jednymi z najbardziej popularnych wtyczek znajdujących się w repozytorium WordPressa. Ich popularność wynika z szerokiego zakresu funkcji oraz przyjaznego i łatwego w obsłudze interfejsu.

Yoast SEO vs. Rank Math w repozytorium wtyczek

Yoast SEO vs. Rank Math – optymalizacja treści strony

Optymalizacja treści to jeden z najważniejszych aspektów SEO, który bezpośrednio wpływa na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Google i inne wyszukiwarki stale dążą do dostarczania użytkownikom jak najbardziej wartościowych i trafnych wyników, dlatego jakość i optymalizacja treści odgrywają kluczową rolę w tym procesie.

Optymalizując treść, możesz lepiej dostosować swoją stronę do algorytmów wyszukiwarek, które analizują różne elementy tekstu, takie jak użycie słów kluczowych, struktura nagłówków, długość tekstu, czytelność i wiele innych. Dobrze zoptymalizowana treść nie tylko pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest Twoja strona, ale również zwiększa jej atrakcyjność dla użytkowników. A to może prowadzić do dłuższego czasu spędzonego na stronie i niższego współczynnika odrzuceń.

Ponadto, wartościowa i zoptymalizowana treść ma większe szanse na zdobycie linków zwrotnych (backlinków) z innych stron, co dodatkowo poprawia pozycję w wynikach wyszukiwania. W końcu treść jest tym, co przyciąga odwiedzających na Twoją stronę i zachęca ich do powrotu, co jest ostatecznym celem każdej strategii SEO.

W kolejnych sekcjach porównamy, jak Yoast SEO i Rank Math pomagają w optymalizacji treści na Twojej stronie, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał SEO.

Optymalizacja treści w Yoast SEO

Jednym z najbardziej wyróżniających się narzędzi w Yoast SEO jest system ocen, który wizualnie pomaga użytkownikom zrozumieć, jak dobrze zoptymalizowana jest ich treść. System ocen wykorzystuje kolorowe wskaźniki: czerwony, żółty i zielony.

Dokładna liczba sugestii może się różnić w zależności od wersji wtyczki i aktualizacji, ale można wyróżnić kilkanaście kluczowych obszarów, które Yoast SEO poddaje ocenie i oznacza odpowiednim kolorem. Oceniane są m.in. częstotliwość użycia frazy kluczowej w treści, długość treści, nagłówki i struktura tekstu, linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, prawidłowe opisy dla obrazów czy unikalność treści.

Optymalizując treść strony należy dążyć do “zapalenia” jak największej liczby wskaźników na zielono. Kolor ten bowiem wskazuje na to, że dany element treści jest dobrze zoptymalizowany. Gdy wskaźnik przy tytule wpisu lub strony świeci się na zielono, oznacza to, że treść spełnia kryteria Yoast SEO, a tym samym, że Twoja strona jest dobrze przygotowana pod kątem SEO. 

wskaźniki yoast seo

Optymalizacja treści z Rank Math

Rank Math również korzysta z systemu ocen, aby wizualnie pokazać, jak dobrze zoptymalizowana jest treść na stronie. Wtyczka używa zarówno systemu punktowego w skali 0-100, jak i kolorowych wskaźników (czerwony, żółty, zielony), które pomagają szybko zidentyfikować obszary wymagające poprawy. 

Rank Math podsuwa konkretne sugestie dotyczące optymalizacji treści, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej strony. Oceniane są m.in., podobnie jak w Yoast SEO,  użycie słów kluczowych, struktura nagłówków, długość tekstu, linkowanie wewnętrznego i zewnętrznego oraz czytelność i struktura tekstu.

wskaźniki Rank Math

Rank Math i Yoast SEO są bardzo podobne pod względem oceny treści i dostarczania sugestii optymalizacyjnych. Użytkownicy obu wtyczek mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w tworzeniu treści, które są zarówno atrakcyjne dla wyszukiwarek, jak i dla użytkowników.

Należy jednak pamiętać, że to my sami musimy treści napisać i zoptymalizować. Wtyczki te jedynie dostarczają wskazówek i rekomendacji, a to od nas ostatecznie będzie zależało jak dobrze przygotujemy treści na naszej stronie internetowej.

Yoast SEO vs. Rank Math – edycja meta tagów

Obie wtyczki, zarówno Yoast SEO, jak i Rank Math, oferują narzędzia do optymalizacji meta opisów oraz podgląd, jak nasza strona będzie wyglądać w wynikach wyszukiwania. To ważne funkcje, które pomagają zwiększyć CTR (Click-Through Rate) i przyciągnąć więcej użytkowników na naszą stronę.

Podgląd wyników wyszukiwania w Yoast SEO

Meta opisy są krótkimi fragmentami tekstu, które pojawiają się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Mają kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia uwagi użytkowników i zachęcenia ich do kliknięcia na nasz link. Zarówno Yoast SEO, jak i Rank Math umożliwiają łatwe dodawanie i edytowanie meta opisów dla każdej strony i posta.

Obie wtyczki oferują funkcję podglądu, jak nasza strona będzie wyglądać w wynikach wyszukiwania Google. To niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na lepsze dostosowanie tytułów i meta opisów, aby były bardziej atrakcyjne dla użytkowników.

Podgląd wyników wyszukiwania w Rank Math

Dzięki tym funkcjom obie wtyczki pomagają tworzyć bardziej atrakcyjne i skuteczne meta opisy oraz tytuły stron, co może znacząco wpłynąć na CTR i poprawić widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Yoast SEO vs. Rank Math – ustawienia dla mediów społecznościowych

Optymalizacja treści nie kończy się na wynikach wyszukiwania Google. Równie ważne jest, jak nasz wpis będzie prezentować się w mediach społecznościowych po udostępnieniu. Zarówno Yoast SEO, jak i Rank Math oferują funkcje umożliwiające ustawienie obrazka, tytułu oraz opisu dla platform takich jak Facebook i X (dawny Twitter).

Edycja podglądu strony po opublikowaniu na Facebooku w Yoast
Edycja podglądu strony po opublikowaniu na Facebooku – sam podgląd dostępny jest wyłacznie w wersji premium wtyczki Yoast SEO

Obie wtyczki oferują także podgląd, jak wpis czy strona będzie wyglądać w mediach społecznościowych (z tym, że wtyczka Yoast SEO tylko w wersji premium). Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje treści są optymalnie prezentowane na różnych platformach społecznościowych.

Podgląd strony po opublikowaniu na Facebooku – Rank Math

Optymalizacja treści dla mediów społecznościowych ma wiele korzyści. Przede wszystkim, atrakcyjne i dobrze zaprojektowane posty mogą przyciągnąć więcej uwagi i zachęcić użytkowników do klikania oraz udostępniania Twoich treści. To z kolei może prowadzić do większego ruchu na Twojej stronie i lepszego zaangażowania użytkowników. 

Zarówno Yoast SEO, jak i Rank Math oferują narzędzia, które pomagają wykorzystać potencjał mediów społecznościowych.

Yoast SEO vs. Rank Math – dodatkowe funkcje w darmowych wersjach wtyczek

Oprócz podstawowych funkcji optymalizacji treści, meta opisów i podglądu w mediach społecznościowych, Yoast SEO i Rank Math oferują szereg dodatkowych funkcjonalności, które pomogą Ci zoptymalizować stronę pod wyszukiwarki.

Wiele z tych opcji dostępnych jest jednak dopiero po zakupieniu płatnej wersji wtyczki. W tym jednak miejscu przyjrzymy się tylko tym funkcjonalnościom, które dostępne są w bezpłatnych wersjach porównywanych wtyczek.

FUNKCJONALNOŚĆYOAST SEORANK MATH
Wybór fraz kluczowych do optymalizacji1 frazanielimitowana liczba fraz
Wstępnie skonfigurowane ustawieniaTAKTAK
Integracja z Google Search ConsoleTAKTAK
Mapa strony XMLTAKTAK
Obsługa danych strukturalnych (Schema)TAKTAK
Wsparcie dla własnych typów treściTAKTAK
Optymalizacja stron archiwów (np. strony kategorii)TAKTAK
Integracja z ElementoremTAKTAK
Obsługa multisiteTAKTAK
Menu okruszkowe – breadcrumbsTAKTAK
Zarządzanie przekierowaniamiNIETAK
Monitor przekierowań 404NIETAK
Zarządzanie rolami użytkownikówNIETAK

Jak widać Rank Math oferuje nieco więcej opcji w bezpłatnej wersji wtyczki. Przede wszystkim mamy możliwość zarządzania przekierowaniami, co w przypadku użycia bezpłatnej wersji Yoast SEO wymagałoby od nas zainstalowania dodatkowej wtyczki.

Rank Math oferuje też świetną funkcjonalność, której brakuje w Yoast SEO – możliwość zarządzania rolami użytkowników. Dzięki tej opcji możemy precyzyjnie określić, które role użytkowników mają dostęp do poszczególnych funkcjonalności Rank Math, co pozwala na lepsze zarządzanie i kontrolę nad ustawieniami SEO na stronie.

Podgląd strony po opublikowaniu na Facebooku - Rank Math
Zarządzanie rolami użytkowników Rank Math

Podsumowanie

W wersji darmowej obie wtyczki oferują bardzo zbliżone funkcjonalności jeśli chodzi o pomoc w optymalizacji witryny. Różnicę między tymi wtyczkami zaczyna być widać dopiero w wersji premium, w której Rank Math oferuje znacznie więcej ciekawych opcji.

Po wykupieniu wersji PRO, w panelu Rank Math możemy wygodnie śledzić poziom zaindeksowania naszej witryny oraz sprawdzać pozycje na których znajduje się nasza strona w wynikach wyszukiwania. Nie wiadomo jednak jak dobrze ta funkcjonalność sprawdzi się w warunkach polskich. Często bowiem tego typu opcje dobrze działają wyłącznie na rynku anglojęzycznym. Jeśli chcesz śledzić jak Twoja strona radzi sobie w polskich wynikach wyszukiwania to polecałabym raczej skorzystać z rodzimego narzędzia, np. naszego monitoringu stron internetowych _Rank.

Na koniec spróbujmy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, którą wtyczkę do SEO wybrać? Jeśli chcesz skorzystać wyłącznie z wersji darmowej to moim zdaniem nie ma znaczenia, którą z tych wtyczek wybierzesz. Najważniejsze w procesie pozycjonowania będzie przede wszystkim w opracowanie strategii i dobór odpowiednich fraz kluczowych, a także nasze zaangażowanie w tworzenie i optymalizację treści. I tu, zarówno Yoast SEO, jak i Rank Math wspomogą nas w tych działaniach.

Natomiast jeśli rozważamy zakup wtyczki premium, to tu bardziej skłaniałabym się do wtyczki Rank Math, która oferuje więcej opcji, a także, jak twierdzą twórcy wtyczki, jest ona lżejsza, przez co mniej obciąża stronę.

W Wy macie swoją ulubioną wtyczkę do SEO? Dajcie znać w komentarzach.

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

2 odpowiedzi do "Yoast SEO vs. Rank Math – którą wtyczkę do optymalizacji SEO wybrać?"

  1. Koon pisze:

    Osobiście wolę rank math. Wybrałem go z racji indeksera, który mogę podpiąć pod google api. W sumie tym jedny udogodnieniem pozamiatał konkurencje. Teraz pewnie przez najbliższe kilka lat nie zmienię go na inną wtyczkę..bo już sie do niej przyzwyczaiłem.

  2. bodywroker pisze:

    Dla mnie obie wtyczki, mają swoje zalety. Są idealne dla osób które nie mają doświadczenia w SEO. Osobiście używam innej wtyczki, preferuje bardziej surowy interfejs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?