Kiedy zmieniasz serwer i przechodzisz do innego hostera, jedną z najbardziej wrażliwych czynności, które musisz wykonać, jest przeniesienie swojego konta pocztowego z jednego serwera do drugiego. W jaki sposób tego dokonać? O tym powiemy na przykładzie panelu DirectAdmin, który jest jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań i znajdziesz go również w hostingu cyber_Folks.


1 Przenoszenie plików strony internetowej

Samo przeniesienie plików strony internetowej przy zmianie hostingodawcy nie jest trudnym zadaniem. Jedynym problemem, który może Cię spotkać, jest fakt braku ciągłości wyświetlania Twojej witryny. Dlatego warto wykonywać tę czynność w godzinach nocnych, kiedy ruch na stronie będzie najmniejszy.
Przede wszystkim, przed jakimikolwiek przenosinami powinieneś najpierw wykupić usługę u innego hostera i zabezpieczyć pliki, które będą przenoszone. Najlepiej skopiuj je na serwer FTP i zachowaj na dysku własnego komputera. Dodatkowo powinieneś wykonać kopię zapasową bazy danych.
Kiedy dokonasz powyższych czynności, przejdziesz z pewnością do uruchomienia swojej strony już na nowym serwerze, co Ci się uda dopiero po opłaceniu zamówienia i jego udanej realizacji. Kiedy hoster umożliwi Ci dostęp do swojego serwera, powinieneś zalogować się na swoje nowe konto i przy pomocy FTP umieścić dane swojej strony na nowy serwer.
Powyższe czynności nie powinny sprawić Ci wielu problemów, szczególnie jeśli obie usługi hostingowe posiadały ten sam system, czyli np. używany w cyber_Folks DirectAdmin. Tutaj wystarczy stworzenie backupu i przeniesienie danych z jednego serwera na drugi.

2 Przeniesienie poczty elektronicznej z jednego serwera na drugi

Na pewno, kiedy już przeniesiesz wszystkie dane swojej witryny, potrzebna będzie Ci również Twoja poczta elektroniczna. Czynności, które będziesz musiał wykonać, są zależne od tego, jaki panel administracyjny posiadałeś u poprzedniego hostingodawcy. W przypadku, gdy usługa opierała się o ten sam system, czyli DirectAdmin, wystarczy, że przeniesiesz z jednego serwera na drugi katalogi maildir oraz IMAP. Przeniesienia katalogów dokonasz z poziomu konta FTP (tak, jak chwilę wcześniej przenosiłeś pliki strony). Warto przed przeniesieniem katalogów założyć skrzynki pocztowe o takich samych nazwach, co na poprzednim serwerze przy pomocy opcji Skrzynki pocztowe, która dostępna jest w panelu DirectAdmin.
Potem musisz już tylko pamiętać, aby zaktualizować ewentualne inne dane dotyczące serwera poczty na Twoim programie pocztowym – np. w Outlooku. Najprawdopodobniej będziesz musiał zmienić adresy i porty serwerów SMTP i IMAP.
Przenosiny strony od jednego dostawcy hostingu do drugiego, wcale nie są trudne, szczególnie jeśli posiadają takie same systemy administracyjne. W cyber_Folks jest to DirectAdmin. W DirectAdmin w naszym panelu istnieje narzędzie imapsync, dzięki któremu online przeniesiesz pocztę od swojego poprzedniego dostawcy do cyber_Folks. Jeśli czegoś nie rozumiesz, albo chcesz dowiedzieć się więcej na temat przenosin poczty elektronicznej z jednego serwera na drugi, to zapraszamy do zakładki Pomoc oraz kontaktu z naszym biurem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć pocztę – zajrzyj do artykułu umieszczonego na naszym blogu.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?