Firmy hostingowe rzadko opowiadają o backupie danych. Zazwyczaj użytkownik przyjmuje, że backup po prostu jest. Okazuje się jednak, że czasem warto dopytać o szczegóły… błędne założenia stają się często przyczyną bolesnych porażek. Lepiej przeczytać teraz ten wpis niż płakać później, bo nie byłeś tego świadomy.


1. Hosting a kopia danych

Backup, czyli kopia zapasowa, a zatem zbiór umożliwiający przywrócenie danych lub strony www. Ważne zatem, żeby dane były kompletne i umożliwiały szybkie odtworzenie. Mówiąc o usługach hostingowych, zazwyczaj w backupie znajdą się trzy rodzaje danych: poczta, pliki tworzące strony www oraz bazy danych. Każdy z nich rządzi się nieco innymi prawami.

2. Każda firma hostingowa dobrze chroni dane… serio?

I tu niespodzianka! Różnice są ogromne – czasy przechowywania danych różnią się nawet o 1400%! Dotyczą one przede wszystkim trzech obszarów, które warto brać pod uwagę:

 1. Częstotliwość wykonywania kopii – może się wahać od wcale, przez co kilka tygodni, codziennie, aż do kilku kopii dziennie. Jeśli dużo pracujesz na plikach na Twojej stronie to absolutne minimum to jedna kopia na dobę. U nas dane zabezpieczamy w ten właśnie sposób.
 2. Czas przechowywania kopii. To chyba najważniejszy parametr. Kopie nie mogą być przechowywane w nieskończoność ze względu na ograniczenia kosztowe, nie jest to też zazwyczaj celowe. Popatrz, jak ogromne różnice w czasie przechowywania danych są między różnymi markami hostingowymi (dane z marca 2018):
 1. Sposób przywracania danych z backupu. W niektórych firmach koniecznie jest napisanie do supportu, w innych – możesz kopię przywrócić samodzielnie. Zdecydowanie polecamy to ostatnie rozwiązanie. W cyber_Folks możesz przywracać kopie samodzielnie.

3. Skasowałem maila, ale na pewno jest w backupie

Backup oznacza wykonanie kopii tego, co jest na serwerze w momencie jego wykonywania. Jeśli Twój plik istnieje na serwerze kiedy backup jest wykonywany (najczęściej nocą) – to wszystko w porządku, na pewno znajdzie się w kopii. Ale jeśli przykładowo otrzymasz np. o godz. 14:30, skasujesz go sobie omyłkowo o 15:20, a o 15:50 poprosisz o odzyskanie kopii zapasowej – to nie ma najczęściej szans, że będzie ona taki plik zawierać!

Firmy hostingowe często piszą o tym, że kopie są wykonywane np. codziennie, ale musisz być świadomy, że dotyczy to tylko tych danych, które na serwerze w chwili wykonywania kopii się znajdują, a nie wszystkich, które „przewinęły się” przez serwer od momentu wykonania poprzedniej kopii.

4. Chronią mnie dobre macierze

Macierze dyskowe (RAID = Redundant Array of Inexpensive Disks) świetnie chronią dane użytkownika przez uszkodzeniem nośnika, natomiast nie przed przypadkowym skasowaniem. Operacje na macierzach są dokonywane jednocześnie na obu (lub większej liczbie) nośnikach. Co za tym idzie, kiedy plik jest usuwany z jednego dysku, momentalnie znika także z drugiego. Macierz zapewnia zatem szybką replikację danych, przyspiesza też dostęp, ale nie chroni przed ich utratą w razie skasowania.

5. Jak dba o dane cyber_Folks?

W ostatnich latach – coraz mocniej! W ciągu ostatniego roku zmieniliśmy system kopii zapasowych. Aktualnie wykonujemy 5 kopii w trybie codziennym oraz 4 kopie tygodniowe. Daje to możliwość dostępu do danych nawet do 28 dni wstecz. Dane możesz przywracać samodzielnie poprzez panel Direct Admin, co znacznie przyspiesza działania w kryzysowym momencie. Twoje dane, zarówno na serwerze produkcyjnym, jak i backupowym, są chronione przy pomocy macierzy typu RAID 10, łączących bardzo wysoką wydajność z wysokim poziomem ochrony danych.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

2 odpowiedzi do "Cała prawda o backupie. Czego nie mówią firmy hostingowe?"

 1. Fantastory pisze:

  No i właśnie wczoraj skasowałem sobie bazę danych.
  Ściśle zdropowałem tabele taka tam pomyłka że to baza dev a nie produkcyjna.

  No i szukam w panelu admina:
  https://s67.linuxpl.com:2223/CMD_PLUGINS/sqlbckp
  I nie ma żadnych backupów.

  Baza jest postgresowa może dla tych backupy się nie robią.
  Wielkiego bólu nie mam to taki mini projekt ale jednak chciałoby się żeby backup z dnia wczorajszego był.

  W ustawieniach nie znalazłem możliwości włączenia backupowania bazy. Pewnie można to osiągnać zadaniem cron.

  1. Adrianna Szałańska pisze:

   Cześć! 🙂 Bazy PgSQL również są backupowane, jednak nie ma na tę chwilę opcji aby użytkownik mógł samodzielnie przywracać danych z poziomu panelu. Ale spokojne 🙂 Daj znam znać na wsparcie@cyberfolks.pl – możemy przywrócić wszystko z naszego poziomu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?