Kawa na obrazku przyciągnęła Twoją uwagę? No, to zagadka: może być czarna albo biała… albo szara… i nie jest do picia? Jako hoster dobrze wiemy, że poczta jest dla Ciebie ważna. Nic dziwnego, skoro interakcja ze skrzynką towarzyszy Ci przez cały dzień pracy. Technologie zapewniające bezpieczeństwo poczty, w tym ochrona antywirusowa oraz antyspamowa – stanowią istotny element wpływający na postrzeganą jakość hostingu. W tym materiale przybliżymy Ci pojęcie czarnych i białych list oraz greylistingu.

1. Podstawowe narzędzie ochrony

Ze względu na fakt, iż większość użytkowników pragnie być chroniona przed nadmierną liczbą niepożądanych maili, firmy hostingowe stosują różne metody ochrony. W cyber_Folks możesz skorzystać ze SpamAssasinna (ang. spamowy zabójca). Narzędzie w procesie scoringowym ocenia każdą wiadomość, nadając jej punktację. Im więcej punktów „uzbiera” dany mail – tym większe prawdopodobieństwo, że jest on niepożądany.

Ponieważ jednak to, co dla jednego jest niepożądaną wiadomością, może być oczekiwane przez kogoś innego – w cyber_Folks każdy może sobie dostroić czułość SpamAssasina do swoich potrzeb i nakazać odrzucanie maili powyżej określonego poziomu.

2. Blacklisting

To proste i na pewno łatwo domyślisz się, o co chodzi: czarne listy do listy nadawców, od których maile będą zawsze traktowane jako niepożądane, bez względu na nadaną im punktację. Nawet jeśli scoring będzie ogólnie niski, mail zostanie potraktowany jako spam.

3. Whitelisting

Biały listy (white lists) działają dokładnie odwrotnie niż czarne, tj. maile od nadawców wpisanych na białe listy, nawet w razie uzyskania wysokiego scoringu SpamAssasin, będą dostarczane do Twojej skrzynki tak, jak każdy pożądany mail.

4. Greylisting

Nazwa jest nieco myląca, bo w praktyce raczej mówimy o technologii greylistingu i raczej nie ma on postaci żadnej listy tworzonej i edytowanej przez użytkownika. Mechanizm szarych list jest nieco bardziej złożony. Serwer, który używa metody greylistingu, odrzuca maile od nierozpoznanych nadawców przy pierwszej próbie ich dostarczenia – często jest to ustawienie domyślne dla maili przychodzących zza granicy.

Technicznie następuje zwrócenie serwerowi nadawcy kodu błędu oznaczającego tymczasowe problemy z odebraniem maila. Normalnie serwer nadawcy po pewnym czasie (zależnym od swoich ustawień) powinien ponowić próbę wysłania wiadomość, która tym razem zostanie przyjęta. Jeśli natomiast poczta pochodzi z serwera rozsyłającego spam, na ogół nie jest wysyłana ponownie, takie serwery są przygotowane do wysłania masowych ilości poczty i, obrazowo mówiąc, szkoda im „czasu” na ponowne wysyłki do adresatów, którzy nie przyjęli pierwszego maila – „wolą” wysłać pocztę na kolejne adresy.

To właśnie mechanizm greylistingu często powoduje, że na niektóre maile, zwłaszcza te zagraniczne – trzeba czekać dłużej. Taka przerwa nie ma nic wspólnego z awarią czy niewydolnością serwera, a jest po prostu skutkiem działania tego mechanizmu ochronnego. Czas, który w tym wypadku upływa od wysłania maila do jego pojawienia się w Twojej skrzynce – w największym stopniu – zależy od tego, jak szybko serwer nadawcy ponowi wysyłkę.

5. Wyjątkowo dobre warunki jeśli masz pocztę w cyber_Folks – współpraca z EmailLabs

Cyber_Folks jest częścią dużej grupy R22, w ramach której działa między innymi EmailLabs (SMTP w chmurze). Usługa jest coraz szerzej używana do wysyłek korespondencji transakcyjnej, a więc pożądanej przez użytkownika (informacje o logowaniu do serwisów, zmiana hasła, zamówienia, faktury itp.) Wszystkie maile są skanowane antywirusowo, natomiast żeby maksymalnie skrócić czas dostarczenia ważnych wiadomości transakcyjnych do skrzynek klientów – korespondencja ta omija mechanizm szarych list. Dzięki temu – mając pocztę w cyber_Folks – możesz liczyć na szybsze docieranie ważnych dla Ciebie maili, związanych z Twoimi transakcjami.

Jako ciekawostkę dodajmy, że część maili, które otrzymujesz jako nasz użytkownik – także jest wysyłana za pomocą usługi EmailLabs.

6. I to wszystko?

Z pewnością nie – artykuł wyjaśnia jedynie trzy mechanizmy ochrony poczty, a jest ich o wiele więcej. Jeśli jednak czujesz, że dowiedziałeś się na czym polega greylisting i że to ciekawe rozwiązanie – podziel się tym wpisem ze znajomymi ?

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?