Czym jest Adres IPv6?
Przeczytaj czym jest Adres IPv6 w naszym słowniku.
Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest Adres IPv6 i jakie ma dla Ciebie znaczenie w codziennym użytkowaniu.

Adres IPv6
Adres IPv6 to unikalny identyfikator przypisywany urządzeniom w sieci komputerowej zgodnie z protokołem internetowym IPv6 (Internet Protocol version 6). W odróżnieniu od swojego poprzednika, IPv4, adres IPv6 ma 128-bitową długość, co zapewnia ogromną przestrzeń adresową, pozwalającą na obsługę trylionów urządzeń.
Adres IPv6 to:
- ciąg 128-bitowy, zapisany w formacie szesnastkowym,
- podzielony na osiem bloków po cztery znaki,
- bloki oddzielone są dwukropkami (:)
Przykład adresu IPv6 to: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334
.
Dlaczego wprowadzono IPv6?
Adresy IPv4, czyli poprzednia wersja protokołu, oferuje około 4,3 miliarda unikalnych adresów IP. W momencie jego powstawania (lata 80.) wydawało się to wystarczające, ale obecnie – przy miliardach komputerów, smartfonów, kamer, czujników i innych urządzeń – liczba ta jest niewystarczająca. Protokół IPv6 oferuje ogromną przestrzeń adresową – dokładnie 2¹²⁸ adresów (to około 340 sekstyliardów!). Dzięki temu możliwe jest przypisanie unikalnego adresu praktycznie każdemu urządzeniu na świecie, a nawet wielu adresów na jedno urządzenie.
Jakie są zalety adresów IPv6?
- Większa liczba dostępnych adresów – Pozwala na lepszą skalowalność infrastruktury sieciowej, takiej jak hosting www czy serwery VPS.
- Uproszczona konfiguracja – Automatyczne przypisywanie adresów dzięki protokołowi SLAAC (Stateless Address Autoconfiguration).
- Lepsze wsparcie dla nowoczesnych technologii – IPv6 jest zoptymalizowany pod kątem wydajności, co sprawia, że idealnie nadaje się do obsługi nowoczesnych aplikacji i usług, takich jak hosting WordPress.
- Zwiększone bezpieczeństwo – Wbudowane wsparcie dla protokołu IPsec, który chroni dane w transmisji.
Jak działa adres IPv6?
Mimo że standard IPv6 istnieje od końca lat 90., jego wdrożenie jest stopniowe i trwa do dziś. Wiele krajów i operatorów internetowych (ISP) już obsługuje IPv6, ale IPv4 nadal dominuje w wielu częściach świata.
Google udostępnia nawet specjalny raport adopcji IPv6, który pokazuje, jaki procent użytkowników łączy się z ich serwisami przez IPv6.