Backend

Backendem określa się elementy infrastruktury, które nie są widoczne dla użytkownika ale niezbędne do właściwego działania usługi. Backend, często nazywany “zapleczem serwisu internetowego”, odnosi się do serwerowej, aplikacyjnej i bazodanowej części strony internetowej lub systemu informatycznego. W przeciwieństwie do frontendu, który jest częścią systemu widoczną i dostępną dla użytkownika końcowego, backend działa w tle i odpowiada za logikę aplikacji, przetwarzanie danych, zarządzanie bazami danych, autentykację użytkownika, autoryzację oraz komunikację między aplikacją internetową a bazami danych i innymi narzędziami backendowymi.

Backend obejmuje:

  • przechowywanie danych
  • realizację kodu
  • zarządzanie bazami danych

Zadanie backendu

Backend oznacza wszelkie operacje wykonywane przez komputer, które nie angażują użytkownika. Instruuje także frontend, jak wyświetlać określone informacje.

Backend jest tym, co umożliwia realizacje pracy frontend i sprawia, że działa zgodnie z założeniem. Jest to część aplikacji lub strony internetowej, która zajmuje się przechowywaniem danych, bezpieczeństwem i komunikacją między użytkownikami. Backend innymi słowy, zasila frontend. Bez odpowiedniego „zaplecza” przód Twojej witryny byłby po prostu bezużyteczny.

Obejmuje to takie rzeczy, jak systemy zarządzania bazami danych systemu handlu elektronicznego, serwery internetowe (np. serwer Apache HTTP), systemy zarządzania treścią (CMS), systemy równoważenia obciążenia, narzędzia bezpieczeństwa lub zapory sieciowe lub buforowanie sieci dostarczania treści (CDN).

Popularne technologie backendowe

Do tworzenia i zarządzania backendem wykorzystuje się różnorodne języki programowania, frameworki i narzędzia. Najpopularniejsze z nich to:

  • Python (często z frameworkiem Django lub Flask)
  • Java (wraz z Spring Framework)
  • PHP (i Laravel, Symfony)
  • Node.js (z Express.js)
  • Ruby (z Ruby on Rails)
  • .NET (dla aplikacji Microsoftu)

Backend jest kluczowym elementem każdej aplikacji internetowej, odpowiada za niezauważalne dla użytkownika końcowego operacje, ale bez niego serwisy internetowe nie mogłyby funkcjonować. Odpowiednie zaprojektowanie i implementacja backendu jest zatem niezbędne dla sprawnego działania i bezpieczeństwa każdej aplikacji czy witryny internetowej.

Co robi backend developer?

Realizacją działań na backendzie zajmują się dedykowani programiści. Deweloperzy „zaplecza” są odpowiedzialni za strukturę tego kodu i utrzymanie jego płynnego działania. Muszą być w stanie zarówno budować, jak i utrzymywać systemy oprogramowania, często przy użyciu najnowszych technologii. Backend developer realizuje zadania po stronie serwera witryny lub aplikacji. Obejmuje to przetwarzanie danych, łączenie baz danych i innych usług zaplecza oraz obsługę zabezpieczeń.

Od dnia 20.09.2024 nasza infolinia oraz czat są wyjątkowo niedostępne. Wszelką pomoc udzielamy za pomocą formularza kontaktowego.

Ponowna dostępność: Czat 22.09 - 8:00 Infolinia 23.09 - 8:00

Dziękujemy za wyrozumiałość.