Fotografia produktowa stała się bardzo popularna. Niejedno studio fotograficzne ma w swojej ofercie profesjonalne usługi fotograficzne przeznaczone specjalnie dla sklepów internetowych. Wszystko dlatego, że wraz z biegiem czasu zmieniły się wymagania klientów.
Dziś oczekują oni, że sprzedawcy internetowi będą przedstawiać swoją ofertę w sposób komplementarny, taki, który pozwoli na zapoznanie się z produktem, nawet jeśli nie możemy go dotknąć. By wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, pojawiły się fotografie 360 stopni, czy też filmy pokazujące produkty podczas użytkowania, by jeszcze lepiej pokazać klientom sprzedawany towar. Jak w takim razie zrobić dobre zdjęcia, by zwiększyć przy ich pomocy sprzedaż? Poniżej kilka wskazówek.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Dlaczego warto robić dobre zdjęcia?
- Dobre zdjęcia do sklepu internetowego… czyli jakie?
- Jakie wybrać tło do swoich produktów?
Rynek rośnie, a klienci stali się smartshopperami
Raport Bisnode, firmy, która zajmuje się przetwarzaniem danych, pokazuje, że rynek e‑commerce rośnie, a liczba sklepów internetowych przekroczyła już 31 tysięcy. Ogółem licząc, od czerwca, w ostatnich sześciu miesiącach Polacy zarejestrowali 5013 sklepów internetowych przy jednoczesnym wykreśleniu 2224 działalności. Jednocześnie zmieniają się nawyki zakupowe klientów. Dla wielu z nich liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale i wygoda zakupów. Ponad połowa e‑klientów w 2018 roku zrobiła zakupy przy pomocy urządzeń mobilnych, tak przynajmniej podają badania Gemius.
Klienci chętnie porównują oferty, decydują się na zakupy z odbiorem w punkcie, korzystają z różnych form płatności. Bardzo ważne stało się dla nich czytanie opinii innych klientów, recenzji, oglądanie poradników i unboxingów produktów. Dzięki temu mają oni pewność, że wybrany towar spełni ich oczekiwania. Właśnie dlatego warto pokusić się o dobrej jakości zdjęcia i opisy towarów, bowiem to one, a nie człowiek za ladą, sprzedają nasz produkt.
Klienci kochają dobre zdjęcia
Zgodnie z badaniem The Power of Visual Communication, aż 80% informacji, które na co dzień przyswajamy i zapamiętujemy pochodzi właśnie z przekazu wizualnego. Z tego też powodu jesteśmy atakowani reklamami graficznymi, które przepełnione są obrazami, emotikonami, a także mową potoczną i nawiązaniami do popkultury. Reklamy te mają na celu nie tylko przekonać nas do zakupu, ale również wyryć w naszej świadomości samą markę i fakt, że ona istnieje.
Właśnie dlatego dobre zdjęcia produktowe będą miały ogromne znaczenie podczas decyzji zakupowych. Trzeba pamiętać, że klienci opuszczają stronę nawet po kilku sekundach od wejścia na nią, jeśli nie zawiera ona odpowiednich informacji. Prezes UOKiK‑u jest zdania, iż zdjęcie znajdujące się w ofercie decyduje o tym, czy zawrzemy umowę ze sprzedawcą. Musi ono zatem nieść konkretny komunikat i spełniać pewne wymogi. Do sklepów internetowych zwracane jest podobno aż 47% zakupionych towarów, które nie spełniają naszych oczekiwań, a 22% zwrotów jest spowodowanych różnicą pomiędzy zdjęciem, a prawdziwym produktem. Dodatkowo 7% bdanych twierdzi, że otrzymało towar, którego kolor znacząco różnił się od tego, który przedstawiało zdjęcie na stronie internetowej.
Dobre zdjęcia produktowe, czyli jakie?
Same zdjęcia nie powiedzą jednak klientowi wszystkiego. Istotne jest również to, by oddziaływać przekazem słownym, zawrzeć w opisie najważniejsze cechy produktu, co ostatecznie przekona go do zakupu. W drugą stronę jest podobnie, opisy bez zdjęć zdziałają niewiele, dlatego i zdjęcia, i opisy muszą ze sobą współgrać.
Dobre zdjęcia powinny spełniać następujące kryteria:
- optymalna ostrość;
- wierne oddanie kolorów;
- odpowiednie doświetlenie.
Bardzo ważne jest pokazywanie towarów podczas ich użytkowania lub w ich naturalnym środowisku. Chodzi o to, aby klient wyobraził sobie, jak produkt będzie wyglądał w jego domu lub na nim samym, jeśli jest to garderoba. Zdjęcia w produktu w przestrzeni pozwalają zapoznać się z jego skalą. Małe przedmioty warto fotografować np. w towarzystwie monety czy też pudełka z zapałkami. W ten sposób łatwiej wyobrazić sobie, jaki faktycznie jest rozmiar np. pierścionka. Jeszcze lepiej biżuterię, a także ubrania, czy zegarki, pokazywać na modelach.
Warto postawić na packshoty
Packshoty to zdjęcia na białym tle, które przedstawiają jedynie sam towar. Biel nie jest ekspansywna, zatem naturalne barwy produktów zostają odpowiednio wyeksponowane. Problemem w tym przypadku mogą być towary, które odbijają światło, albo posiadają błyszczącą powierzchnię. Pomocne w tego typu zdjęciach są różnego rodzaju softboxy.
Przykładem dobrze przygotowanych materiałów promocyjnych są poniższe zdjęcia wózków dziecięcych. Zrobione zostały na białym tle i są dobrze opisane. Całość doskonale prezentuje funkcje poszczególnych elementów oferowanego towaru.
Zbliżenia i szczegóły
Tworząc zdjęcia produktów, musimy pokazać także najdrobniejsze szczegóły, które wyróżniają nasz towar na tle konkurencji. Dlatego musimy dodawać na stronę więcej, niż tylko jedno zdjęcie. W myśl tej zasady postępuje firma produkująca duże, pakowne plecaki turystyczne – Ethnotek.
Każdy element plecaka, który warto pokazać, został odpowiednio sfotografowany i przedstawiony. Widać kieszenie, zapięcia i inne elementy, które pokazują jego przewagę nad innymi produktami tego typu.
Nie musimy mieć drogiego sprzętu, aby robić dobre zdjęcia
Prawdą jest, że nawet słabym aparatem fotograficznym można zrobić dobre zdjęcia, ważny jest przede wszystkim obiektyw. Jeśli jednak nie posiadamy lustrzanki, to możemy skorzystać z naszego telefonu komórkowego. Niejednokrotnie aparaty umieszczone w smartfonach są lepsze, niż niektóre stare aparaty lustrzane.
Oto kilka pomysłów na ciekawe zdjęcia produktowe z wykorzystaniem telefonu komórkowego oraz dodatkowego osprzętu. A potrzebujemy do tego:
- statywu do telefonu, aby uniknąć poruszonych zdjęć;
- dodatkowych obiektywów, które można kupić nawet za kilka złotych;
- oprogramowania do obróbki zdjęć na telefonie, może być darmowa wersja Photoshopa.
Świetnym narzędziem, które przyda się przy robieniu zdjęć będzie tablet. Nie jednak po to, aby robić nim fotografie, a po to, by służył jako tło dla naszych produktów.
Tablet możemy położyć pod produktem lub za nim, a na jego ekranie wyświetlić dowolną grafikę, która pięknie podkreśli towar.
Warto pomyśleć o ciekawych kadrach, które zachęcą klientów do oglądania karty produktu. Wśród zalecanych przez specjalistów ujęć są:
- zdjęcia robione pod różnymi kątami i z różnych odległości;
- zdjęcia pokazujące wiszące produkty;
- ujęcia makro lub z dużym zbliżeniem;
- zdjęcia, które posiadają nietypowe tła, pozornie niepasujące do całej koncepcji;
- zdjęcia z interesującym tłem;
- ujęcia pokazujące towary w codziennym użytku.
Jeśli nie mamy tabletu, użyjmy białego bristolu lub płótna, aby uzyskać satysfakcjonujący nas efekt i aby łatwiej było nam usunąć tło z fotografii.
Warto wypróbować różne aparaty i ustawienia
Ponieważ różne aparaty i telefony posiadają różne obiektywy, dobrze jest pokusić się o próbne zdjęcia za pomocą każdego z urządzeń. Dzięki temu zobaczymy, jak wychodzą nam fotografie, czy każde urządzenie robi je odpowiednio ostre, czy mają dobre nasycenie kolorów, a obiektyw jest na tyle jasny, że nie musimy używać lampy błyskowej. W ten sposób możemy też tworzyć miksy, kolaże zdjęć, które pochodzą z różnych aparatów i wykonane zostały pod różnymi kątami. Powyższy poradnik to tylko podstawy. Warto samemu pobawić się w tworzenie zdjęć produktowych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale także poznamy lepiej nasze towary.
Jako doświadczony operator hostingu PrestaShop uważamy, że dobre i szybko ładujące się zdjęcia są podstawą w e-marketingu.
Super tekst ! Teraz już wiem muszę koniecznie poprawić! dzięki
Packshoty to standard. Pomysł z wykorzystaniem tabletu jest super!
Dzięki! Oby się przydało 🙂
Przyda się na pewno, dzięki
Super pomysł z tabletem. Na pewno wykorzystam przy najbliższej sesji produktów. Dzięki!
W takim razie przybijamy piątkę i życzę udanej sesji!
Super! Dziękuje za inspirację. Przyda mi się to przy zdjęciach kufrów motocyklowych na naszym sklepie.
Tak techniczne podpowiem: Pamiętajcie aby w swojej prestashop mieć zawsze ustawione optymalne wielkości zdjęć w zakładce wygląd -> zdjęcia. Często wymiar jest większy niż pole przeznaczone do wyświetlania zdjęć i wychodzi nam pomniejszony obraz z białą ramą.
Przyda się na pewno, dzięki za pomocną radę
bardzo dobry artykuł, dzięki Tobie Artur Pajkert dowiedziałem się trochę więcej o zdjęciach, zdecydowanie pozwól mi się nim podzielić
Dziękuję
świetny artykuł i pomocny. dziękuje:)
Świetny artykuł, przydatne wskazówki, dzisiaj zacznę z niego korzystać
Bardzo przydatny artykuł, dzięki Wam wiem teraz więcej o fotografii. Dzięki Vasyi