Z tym pojęciem spotkasz się, kiedy będziesz zmieniać adres IP na który wskazuje Twoja domena. Dzieje się to kiedy zmieniasz operatora hostingu, albo też – czasami – podczas zmiany serwera u danego operatora, na przykład kiedy strona jest migrowana z hostingu współdzielonego na VPS). Na czym rzecz polega?


Jak działa sieć DNS?

W dużym skrócie: Wiesz zapewne, że w świecie komputerów i informatyki rządzą liczby. Adresy komputerów i serwerów w sieci mają postać liczb (w IPv4 w systemie dziesiętnym, w IPv6 w szesnastkowym). Informacje są przesyłane między komputerami o określonych adresach IP. Ty jednak wpisujesz w przeglądarce po prostu adres żądanej strony www, np. www.cyberfolks.pl, a nie IP serwera, na którym jest ta strona (w chwili tworzenia artykułu jest to 188.116.32.112).

Serwery DNS to specjalne serwery, które zamieniają nazwę domeny zrozumiałą dla Ciebie na adres IP serwera zrozumiały dla sieci komputerowej. Dzięki temu możesz korzystać z łatwych i intuicyjnych nazw domenowych, bez martwienia się o adresy sieciowe serwerów, na których te strony się znajdują.

Propagacja DNS

Zjawisko propagacji DNS występuje przy zmianie adresu IP serwera i „przenoszeniu” domeny internetowej na inny adres. Nowy adres IP musi „rozpropagować się”, czyli „roznieść” po sieci internetowej w taki sposób, aby w każdym miejscu, z którego użytkownik wyświetla witrynę, była ona widoczna już z nowego serwera. Internet to ogromna sieć i żeby w każdym jej „zakątku” było wiadomo, jaki jest nowy adres IP serwera który obsługuje daną domenę, musi minąć trochę czasu potrzebnego na wymianę informacji między serwerami DNS. Ten proces nazywa się właśnie propagacją.

Ile trwa propagacja dns?

Za każdym razem, kiedy dokonywana jest zmiana serwerów DNS dla domeny u rejestratora – jest ona widoczna w całej Sieci w czasie od kilkunastu minut do ok. 20-30 godzin. Jako operator Cyberfolks.pl nie może zagwarantować propagacji w określonym czasie, gdyż w dużej mierze zależy to od serwerów DNS lokalnego dostawcy internetu, z którego korzystają użytkownicy internetu. Propagacja DNS jest zatem procesem rozciągniętym w czasie. Użytkownicy w jednej części kraju, korzystający np. z operatora A, będą widzieć po godzinie od zmiany jeszcze stary adres IP, podczas gdy korzystający z operatora B, w innej części kraju (a nawet świata) mogą już „widzieć” nowy adres IP.

Propagacji nie da się fizycznie przyspieszyć, choć można zmienić domyślne ustawienia TTL dla domeny. TTL określa czas, przez jaki serwery buforują informacje o rekordach DNS. Jeśli na przykład ustawisz TTL dla danego rekordu na 60 minut, serwery będą przechowywać informacje o nim przez godzinę. Co godzinę będą natomiast pobierać zaktualizowane informacje z Twojego autorytatywnego serwera nazw. Krótsze ustawienia TTL mogą zatem zwiększyć szybkość propagacji. Niestety – krótsze ustawienia oznaczają także możliwość spowolnienia działania DNS, ponieważ zwiększy się wówczas częstotliwość zapytań.

Jak mieć sprawnie działającą stronę?

Podstawą we wszelkich zagadnieniach związanych z kierowaniem domen we właściwe miejsce powinien być dobry kontakt z firmą hostingową. My polecamy gorąco tani hosting www w Cyber_Folks.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

2 odpowiedzi do "Czym jest propagacja DNS?"

  1. Jo Lanta pisze:

    Dzień dobry.
    Chciałam zmienić CNAME dla subdomeny, ale jak widać to nie takie proste. Może jakiś wpis z waszej strony, co? Do czego to to się przydaje? Do podpiecia blogów np. a w moim przypadku tumblr

  2. Tak się zastanawiam, czy niedziela i święta nie mają też wpływu na czas oczekiwania. Ostatnio zmieniałem DNS-y 3 maja i czekałem ponad 24 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?