Wybór adresu strony www to spore wyzwanie biznesowe, o którym wiedzą wszyscy, którzy planują działalność internetową. Do tego dochodzi niemniej ważny wybór końcówki domenowej, która może mieć znaczący wpływ na sukces przedsięwzięcia. Dzisiaj opowiem Ci o domenie .eu. Ta udostępniona w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej domena, liczy dziś prawie 4 miliony rejestracji.

Kontrolę nad domeną .eu sprawuje konsorcjum EURid, w którego skład wchodzą operatorzy domen narodowych Belgii, Czech, Szwecji i Włoch. Polacy są czwartym najczęściej wybierającym tę końcówkę narodem. Dlaczego jest taka popularna? Dla kogo została stworzona?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Czy domena .eu jest dobra dla Ciebie?
  • Ile domen .eu jest rejestrowanych w Polsce?
  • Dlaczego warto zarejestrować domenę .eu?

Domena, domenie nierówna?

Dla przykładu, strona internetowa w domenie .pl informuje odbiorców, że znajdą na Twojej stronie treści jedynie w języku polskim. Z kolei domena .com ma charakter globalny i właśnie dzięki niemu daje możliwości szeroko pojętego rozwoju. Analogiczna sytuacja występuje właśnie w domenie .eu. Dużo ostatnio słychać o jej ogromnym potencjale. Obecnie jest rozpoznawalna nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Ponadto, w przeciwieństwie do domeny .com, duża ilość interesujących nazw jest w dalszym ciągu dostępna. Wnioskując – domena .eu jest dedykowana wszystkim, którzy chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, nie ograniczając się tylko do granic własnego kraju.

DLA KOGO DOMENA .EU?

> Jesteś obywatelem dowolnego z krajów członkowskich Unii Europejskiej.
> Jesteś osobą prywatną nie bedącą obywatelem ale rezydentem.
> Twoja firma lub organizacja posiada siedzibę na terenie Unii Europejskiej.

OKIEM EKSPERTA

Adres .eu to międzynarodowy zasięg i europejski wizerunek naszej marki w sieci. Tylko biznesy rezydujące w UE mogą mieć witrynę z domeną .eu. Dlatego adres strony wskazuje na europejskie pochodzenie firmy, a co za tym idzie na europejskie standardy jakości. Wiadomo, że certyfikaty unijne oraz europejskie zasady ochrony konsumenta spełniają jedne z najbardziej wyśrubowanych standardów na świecie. Razem z .eu jesteśmy w sieci mocną marką.
Aneta Szczepankiewicz, Liaison Manager Poland, EURid

Popularność domeny .eu

Jak podaje ostatni raport EURid, podsumowujący drugi kwartał 2021 roku, od początku kwietnia do końca czerwca zostało zarejestrowanych 115 807 domen .eu, co daje w sumie liczbę 3 731 298 rozszerzeń. Ponadto domena .eu zajmuje szóste miejsce najczęściej rejestrowanych domen na świecie. Wśród krajów, które rejestrują największą ilość europejskich rozszerzeń, Polska uplasowała się na czwartym miejscu, zaraz za Niemcami, Holandią i Francją.

Domena .eu – warto ją zarejestrować?

Ze względu na to, że domena .eu jest rozpoznawalna na całym świecie, jej wybór wyydaje się oczywisty dla firm, które planują rozwój na unijne rynki, ale nie tylko. Wybór domeny .eu to także ukłon w kierunku cudzoziemców, mieszkających w Polsce. Szczególnie dla tych, którzy nie znają języka polskiego, a korzystają z polskich usług. W porównaniu z końcówką .pl strona z rozszerzeniem .eu jasno sugeruje użytkownikom, że mogą na niej znaleźć międzynarodowe treści.

Firmom, które mają w planach ekspansję na jeden konkretny rynek zagraniczny, również jest polecana domena .e. Ważną kwestią, na którą zwracają uwagę odbiorcy, jest fakt, że europejska końcówka podkreśla wiarygodność strony. W tym przypadku właścicielem witryny zawsze jest podmiot z obszarów Unii Europejskiej, podlegający prawu unijnemu. Ponadto pokazuje odbiorcom, że stawia na innowacyjność oraz ceni niebanalne i nowoczesne podejście do biznesu. Dlaczego jeszcze warto zarejestrować domenę .eu?

OKIEM EKSPERTA

Adres .eu to bezpieczeństwo techniczne i wizerunkowe. Z założenia domena europejska została stworzona, by wspierać rozwój Jednolitego Rynku Cyfrowego w Unii oraz by tworzyć bezpieczne środowisko online dla wszystkich firm i instytucji. W praktyce oznacza to, że jest to jedna z najlepiej zabezpieczonych domen w Internecie.
Aneta Szczepankiewicz, Liaison Manager Poland, EURid

Popularność

Z domeną .eu zarejestrowano już prawie 4 miliony nazw. Polacy są czwartym najczęściej wybierającym tę końcówkę narodem.

Ekskluzywność

Domena .eu postrzegana jest jako bardziej prestiżowa niż np. .net czy .org, a jednocześnie jako bardziej intuicyjna.

Ekologiczność

EURid został zarejestrowany przez unijny Eco-Management and Audit Scheme (EMAS). A żeby rekompensować swój wpływ na środowisko, każdego roku kupuje zweryfikowane kredyty CO2.

Bezpieczeństwo

Podczas rejestracji domeny uruchamiany jest system zapobiegania nadużyciom (APEWS), który wykrywaj nadużycia związane z nazwami domen.

OKIEM EKSPERTA

Abonenci domeny .eu mogą szybko sprawdzić, czy nazwę domeny można także zarejestrować jako znak towarowy EU (ZTEU). Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu wyszukiwarki domen oraz znaków towarowych. Posiadacze ZT mogą także otrzymywać alerty kiedy domena .eu identyczna z ich znakiem towarowym zostaje zarejestrowana. W ten sposób posiadacze domen .eu oraz EUZT są chronieni przed procederem tzw. cybersquattingu ( więc wymuszaną odsprzedażą nazwy domeny po zawyżonej cenie).
Aneta Szczepankiewicz, Liaison Manager Poland, EURid

Zarejestruj swoją domenę .eu teraz!

>
Adrianna Szałańska
Budowanie dobrych relacji to jej codzienność. Od 8 lat zajmuje się e-marketingiem, szczególnie w obszarze mediów społecznościowych, komunikacji oraz contentu. Graficzka z pasji oraz wielbicielka dobrze zaprojektowanych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?