Prowadzisz bloga? A może dopiero planujesz go założyć? Oprócz domeny, czyli Twojego adresu w wirtualnym świecie, potrzebny Ci będzie również hosting – miejsce, w którym przechowasz wszystkie potrzebne dane i elementy swojego serwisu. Jeśli chcesz wiedzieć, czy możliwe jest, aby hosting był jednocześnie dobry i tani, przeczytaj nasze podpowiedzi.


Hosting jest wyodrębnionym miejscem na dysku twardym, w którym możesz przechowywać pliki multimedialne, konta e-mail, grafiki, strony internetowe, a nawet rozbudowane serwisy i portale.
Wybierając dostawcę hostingu łatwo o chaos i przysłowiowy zawrót głowy. Aktualna oferta rynkowa jest bowiem zróżnicowana nie tylko technicznie, ale również cenowo. Jednym słowem znaleźć dobry hosting w dżungli ofert to prawdziwe wyzwanie.

Co zrobić, aby mieć pewność, że tani hosting spełni wszystkie Twoje potrzeby? Na co zwrócić szczególną uwagę, by spośród wszystkich odnalezionych ofert wyselekcjonować te, które będą jednocześnie tanie i dobre?


1 Szybki support

Awaria serwera może być dla blogera lub właściciela serwisu internetowego prawdziwą katastrofą. Zanim zdecydujesz się na wybór taniego hostingu sprawdź, jak szybko operator jest w stanie zareagować na kłopoty techniczne i ewentualne usterki.

Przed podpisaniem umowy możesz przeprowadzić także mały eksperyment. Skontaktuj się z pomocą techniczną firmy – sprawdź jak długo musisz czekać na połączenie, zadaj kilka niewygodnych pytań albo zabaw się w kompletnego laika, który potrzebuje kompleksowej pomocy od A do Z. Zwróć uwagę również na godziny pracy pomocy technicznej.

Jeśli w pakiecie z niską ceną otrzymujesz całodobowe, fachowe wsparcie dostawcy możesz być pewien, że taki hosting okaże się strzałem w dziesiątkę.

hosting

Czy wiesz, że średni czas odpowiedzi na problem klienta w Cyber Folks wynosi jedynie 10 minut, a pomoc techniczna pracuje przez 7 dni w tygodniu?

Dzięki sprawnej i fachowej pomocy specjalistów rozwiążesz problemy techniczne szybko i sprawnie, a Twoi czytelnicy nawet nie zorientują się, że strona miała jakiekolwiek trudności.

Support jest dostępny:

  • Mailowo
  • Telefonicznie
  • Przez FB
  • Na czacie na stronie
  • Przez Twittera!

Warto jednak wiedzieć, że tylko kanał mailowy (bezpośredni mail lub formularz na stronie) umożliwia autentykację użytkownika, a co za tym idzie – udzielenie pomocy w konkretnej sprawie, wymagającej dostępu do konta użytkownika.

2 Backup danych

Niebezpieczeństwo utraty danych jest prawdziwą zmorą blogerów i właścicieli stron www. Włamanie na stronę, akty cyberprzemocy lub groźny wirus mogą spowodować nieoceniona straty, które ciężko będzie odbudować.

Właśnie dlatego backup danych to jeden z kluczowych aspektów wpływających na bezpieczeństwo informacji oraz treści na stronie. Dobry i tani hosting www powinien zapewniać Twojemu serwisowi kompleksowy, regularny backup. Przed podpisaniem umowy sprawdź jak często będzie wykonywany i w jaki sposób Ty, jako klient będziesz mógł zdobyć dostęp do backupu swojej strony. Niezwykle ważnym czynnikiem, jaki powinien determinować kwestię wyboru dostawcy hostingu jest również czas przechowywania zasobów strony internetowej i poczty na serwerze.

W Cyber Folks backup jest wykonywany zgodnie z informacjami na stronie – w chwili pisania tego tekstu jest to codzienna kopia, przechowywana przez 7 dni.

3 Serwer bez limitów

Wielu operatorów przyciąga potencjalnych klientów szumnymi komunikatami „wszystko bez limitów”. Niestety, nie ma darmowych obiadów, nie ma też usług bez limitów. Przed skorzystaniem z oferty dowiedz się jakie są limity danej oferty i gdzie rzeczywiście ich nie ma. Pod uwagę weź szczególnie limit transferu, pojemności serwera, liczbę baz danych MySQL i liczbę kont e-mail.
Dokładnie przeanalizuj zasady promocji, szczególnie te pisane małym druczkiem. Dowiedz się także, jakie są procedury w przypadku przekroczenia limitów.
Często zdarza się, że atrakcyjna z pozoru oferta, po głębszej analizie wcale taką nie jest.

4 Czy warto wybrać darmowy hosting?

Nie owijajmy w bawełnę. Korzystanie z darmowych serwerów jest działaniem bardzo ryzykownym. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że wybierając bezpłatną opcję hostingu najczęściej nie otrzymujesz żadnych gwarancji jakości, np. dotyczących nieprzerwanego dostępu do usług, danych czy aplikacji.
Dodatkowo, aby odzyskać część wydatków i kosztów utrzymania darmowego hostingu firma hostingowa będzie wyświetlać na Twojej stronie www mało estetyczne reklamy.

Często zdarza się, że firmy oferujące darmowy hosting używają tego narzędzia jedynie po to, aby… zachęcić użytkowników do skorzystania z pakietu Premium. Darmowy hosting jest więc traktowany niczym sposób na pozyskanie nowego klienta, który w mniemaniu dostawcy, w krótkim czasie przekona się o potrzebie zainwestowania w odpłatne usługi.

Pamiętaj, że warto korzystać z promocji, ale tylko takich, które rzeczywiście dają nam realne korzyści.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?