Nowoczesne technologie komputerowe i internetowe umożliwiają człowiekowi na wchodzenie jeszcze głębiej w wirtualną rzeczywistość. Już teraz wielu z nas nie wyobraża sobie życia i wykonywania codziennych czynności bez komputera. Przechowujemy wiele cennych plików na dysku swojego komputera, choć musimy być przy tym świadomi faktu, że nie są one całkiem bezpieczne. Najlepiej przechowywać ważne pliki, np. swoje zdjęcia czy dokumenty tekstowe, w wielu lokalizacjach, m.in. na dysku wirtualnym. Pytanie tylko, co należy rozumieć pod pojęciem takiego dysku?

Definicja dysku wirtualnego

Dysk wirtualny jest zasobem pamięci masowej w komputerze niedostępnym bezpośrednio w systemie. Nie ma on więc fizycznego charakteru, tak jak dysk twardy montowany w komputerach osobistych i urządzeniach przenośnych. Dostęp do dysku wirtualnego, a więc jednocześnie do zgromadzonych na nim plików można uzyskać poprzez określone oprogramowanie. Wówczas dysk wirtualny wyświetla się w systemie operacyjnym w taki sam sposób, jakby był on fizycznie obecny.

Wyróżnia się wiele rodzajów dysków wirtualnych, m.in. obraz płyty CD czy DVD. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się dyski twarde w postaci dysków w chmurze. Takie usługi świadczą najczęściej firmy zajmujące się oferowaniem usługi hostingowej, np. firma cyberfolks.pl Dane przechowywane w chmurze mogą służyć za kopię zapasową ważnych plików użytkownika. Są wygodnie dostępne, nie tylko z poziomu danego komputera osobistego, ale i z innych maszyn komputerowych.

Po co mi dysk wirtualny?

Takie pytanie zadają sobie klienci niezdecydowani na usługę wirtualnego dysku. Niemniej jednak, taka usługa jest najlepszym i co najważniejsze – najpewniejszym sposobem na przechowywanie wszelkiego rodzaju plików, nie tylko zdjęć czy dokumentów, ale też plików muzycznych, filmów, czy wiadomości mailowych. Firmy udostępniające klientom usługę dysku wirtualnego gwarantują bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych. Nie ma znaczenia więc, czy komputer zostanie skradziony, zaatakowany przez wirusy czy złośliwe oprogramowanie czy też pliki na dysku twardym zostaną zniszczone w inny sposób. Pozostaje kopia zapasowa stworzona na dysku wirtualnym.

O zaletach wirtualnego dysku świadczy jego ogromna pojemność, często nielimitowana, łatwa dostępność, bezpieczeństwo, solidna ochrona danych oraz oszczędności wynikające z braku konieczności żmudnego i kosztownego odzyskiwania danych cyfrowych na wypadek ich straty.

Jeśli jesteś spragniony większej dawki wiedzy na temat bezpieczeństwa oraz przechowywania danych koniecznie dowiedz się jak zadbać o bezpieczeństwo strony!

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?