Właściciele i twórcy stron i sklepów deklarują, że kluczową cechą hostingu jest wydajne otwieranie stron (91% zwraca na to uwagę). Jednocześnie ochrona przed atakami jest wskazywana jako kluczowa cecha dla 80,7% respondentów – mówią badania przeprowadzone przez H88 w marcu 2019 roku. Właśnie dlatego uruchomiliśmy system DNS Anycast. Zobacz, co dzięki niemu zyskujesz.

DNS – co to jest?

Serwery DNS – w uproszczeniu – przekształcają nazwę domenową zrozumiałą dla ludzi na adres IP, zrozumiały dla komputerów.

Kiedy użytkownik wpisuje adres Twojej strony do przeglądarki, to w pierwszej kolejności przeglądarka musi ustalić adres IP serwera, na którym jest strona – do tego właśnie służą serwery DNS, to one, na podstawie wpisanej nazwy domenowej, dostarczają jej wiedzy o tym, skąd stronę można pobrać.

Serwery DNS są zatem konieczne do działania stron i poczty. Ich działanie wpływa na szybkość i bezpieczeństwo. Powoduje to także, że są one atrakcyjnym celem do atakowania – wyłączenie lub sparaliżowanie takiego serwera oznacza bowiem poważne problemy z dostępem do stron, dla których domeny są na nim obsługiwane.

Nic dziwnego, że standardowo stosuje się dwa, a czasem i trzy serwery DNS, aby w razie awarii jednego z nich – kolejny mógł odpowiedzieć.

DNS Anycast – na czym to polega?

Aktualnie obsługujemy Cię przy użyciu kilkunastu takich serwerów, rozmieszczonych na całym świecie. Trzy są w Polsce (Kraków, Poznań, Gdańsk), pozostałe w dużych miastach Europy, Azji, Australii, Afryki i obu Ameryk.

Informacje o wszystkich domenach są odpowiednio synchronizowane w całej sieci, dzięki czemu bez względu na to, który serwer odpowie na zapytanie Twojej przeglądarki – będzie to odpowiedź właściwa.

DNS Anycast a szybkość stron

Tu kryje się właśnie korzyść, związana z szybkością działania. Odpowie Ci dokładnie ten serwer, który może to zrobić najszybciej, uwzględniając warunki sieciowe i Twoją lokalizację.

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Kiedy na Twoją stronę wchodzi użytkownik np. z Leszna, to odpowie mu serwer DNS z Poznania, bo odpowiedź będzie o wiele szybsza, niż gdyby odpowiadał serwer z Kalifornii. Jeśli jednak jesteś w Los Angeles, szybciej uzyskasz odpowiedź z serwera w San Jose, na Zachodnim Wybrzeżu USA.

Zapewniamy Ci aktualnie 3 serwery DNS w Polsce i 10 na świecie.

DNS Anycast a szybość stron

DNS Anycast wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS w ten sposób, że będzie odpowiadał Ci serwer położony najbliżej Ciebie. Nie chodzi o bliskość geograficzną, ale o „sieciową”, związaną z efektywnym dostarczeniem Ci odpowiedzi. To spowoduje, że przeglądarka szybciej zwróci się do właściwego serwera www o przesłanie Twojej strony.

Oczekiwanie na odpowiedź serwera DNS stanowi część czasu potrzebnego na wczytanie strony. Ma to znaczenie zwłaszcza przy pierwszym wejściu na stronę, kiedy Twój komputer nie w swoim lokalnym cache informacji o IP dla danej nazwy domenowej.

Popatrzmy, jak to wygląda na realnych przykładach serwerów DNS znajdujących się „blisko” i „daleko”. Test możesz wykonać samodzielnie, poprzez przeglądarkę Google Chrome, oglądając w narzędziach dla deweloperów zakładkę Network i obserwując czas wczytywania strony. Wybrałem dwa serwisy informacyjne: Brytyjski BBC i polski Onet.

Przed rozpoczęciem testów wyczyściłem nie tylko cache przeglądarki, ale z konsoli wykonałem polecenie ipconfig /flushdns – powoduje ono wyczyszczenie lokalnej pamięci informacji z DNS w komputerze. Dzięki temu jest pewność, że komputer będzie zachowywał się jak przy pierwszym wejściu na daną stronę. Oto wyniki z narzędzia dla deweloperów (F12) z przeglądarki Google Chrome:

Różnica wydaje się miażdżąca. Pamiętaj jednak, że po pierwszym wejściu na stronę – kolejne zapytania mogą być szybsze ze względu właśnie na mechanizm lokalnego cache, dlatego powtarzanie tego testu raz za razem nie daje miarodajnych wyników. Przed każdym sprawdzeniem musisz wyczyścić cache i – dla pewności – polecam otwarcie nowego okna przeglądarki.

Nawet 10-krotny wzrost szybkości dla jednego ze składników czasu ogólnego wczytywania strony – to ogromna różnica. Pamiętaj tylko, że tak ogromny wzrost odczuwają głównie Ci użytkownicy, którzy przed wdrożeniem Anycast są „daleko” od serwera DNS. Ci, którzy są blisko – nie odczują przyspieszenia, albo odczują je w stopniu niższym.

Z całą pewnością jednak wszyscy, na całym świecie, odczują poprawę bezpieczeństwa, a w zasadzie – niezawodności nawet w razie ataków.

DNS Anycast a bezpieczeństwo i niezawodność

Ze względu na swoją kluczową rolę serwery DNS wydają się atrakcyjnym celem do atakowania. Skuteczne doprowadzenie do awarii lub niedostępności DNS powodowałoby niedostępność wszystkich usług (stron i poczty), działających w domenach obsługiwanych na danym serwerze DNS.

DNS Anycast stanowi świetną ochronę przed takimi sytuacjami. W razie niedostępności dowolnego serwera w sieci, obojętnie, czy to ze względu na atak DDoS, czy też awarię techniczną – użytkownik otrzymuje odpowiedź z kolejnego najbliższego serwera.

Przykład: Użytkownik w Lesznie normalnie jest obsługiwany przez serwer DNS w Poznaniu. Gdyby jednak ten stał się niedostępny, np. skutkiem ataku – użytkownik zostanie obsłużony poprzez serwer w Krakowie, a gdyby ten zawiódł – w Gdańsku, Frankfurcie, Amsterdamie itd…

W ten sposób atakujący musieliby pokonać kilkanaście świetnie chronionych serwerów na całym świecie, co stanowi zadanie wielokrotnie trudniejsze niż zaatakowanie jednego lub dwóch serwerów DNS, znajdujących się w jednym centrum danych, jak ma to miejsce w wypadku większości firm hostingowych.

DNS Anycast – po co mi to?

No dobrze, technologicznie to świetne rozwiązanie, ale co tak naprawdę z tego masz? Co Ci z tego, że strona otwiera się szybciej? Cóż… to tak naprawdę o wiele ważniejsze, niż Ci się może wydawać. Szybkość otwierania stron ma ogromne znaczenie z kilku powodów.

Najważniejsze trzy grupy powodów, to moim zdaniem:

 1. Wpływ na użytkownika
 2. Wpływ na pozycje organiczne
 3. Wpływ na kampanie Google Ads

Anycast a użytkownicy i konwersje

Najważniejszy jest moim zdaniem wpływ na użytkownika. To, jak szybko i niezawodnie otworzy się Twoja strona bezpośrednio będzie wpływać na jego opinie o marce oraz – powiedzmy to sobie szczerze – na konwersje.

Wg badań opublikowanych na hubspocie jedna sekunda czasu otwierania strony jest „warta” aż 7% konwersji. Oznacza to, że zarobisz o 1/5 mniej, jeśli Twoja strona będzie otwierać się o 3 sekundy dłużej, choć wg innych badań po takim czasie stracisz jeszcze więcej, bo użytkownik po prostu zamknie stronę. Jak niedawno uświadomił mi Paweł Tkaczyk w rozmowie na temat związany z IT – „żyjemy w kulturze nanosekundy”…

Anycast na wyniki organiczne w Google

Jeśli chodzi o wpływ czasów otwierania na pozycje w wyszukiwarce, to znowu oznacza to dla Ciebie. w oczywisty sposób, efekty finansowe. Trywialnym jest stwierdzenie, że lepsze pozycje strony w Google to więcej konwersji, natomiast tu zwracam Twoją uwagę na dwie cechy technologii anycast, która będzie sprzyjać lepszym pozycjom i ich utrzymaniu.

Po pierwsze wydajność – roboty indeksujące Google uzyskają szybszy dostęp do Twojej strony, co zdaniem w zasadzie wszystkich specjalistów od SEO jest bardzo pożądaną cechą.

Po drugie – dzięki niezawodności minimalizujesz ryzyko sytuacji, w której robot indeksujący trafi na Twoją stronę, a z powodu niedostępności DNS – nie będzie mógł jej otworzyć. Takie sytuacje rujnują reputację domeny w oczach Google i jest to droga do obniżenia Twojej pozycji.

Anycast a koszt konwersji w Google Ads

Wreszcie – przechodząc do GoogleAds – nie sposób nie wspomnieć o wpływie szybkości otwierania stron na Quality Score, czyli wynik jakości. Wynik jakości jest obliczany w oparciu o trzy najważniejsze elementy, z których jeden to doświadczenie strony docelowej, związany m.in. z optymalizacją strony i czasem jej wczytywania. Uzyskiwane dla słów kluczowych wyniki jakości mocno wpływają na efektywność Twoich działać reklamowych. Z lepszym wynikiem jakości możesz uzyskać lepsze efekty przy zaangażowaniu niższych budżetów.

Koszt konwersji vs wynik jakości

źródło: https://www.wordstream.com/quality-score

Istnieją badania, pokazujące, jak koszt konwersji spada wraz z poprawieniem wyniku jakości. Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem: https://www.wordstream.com/quality-score , z którego pochodzi w/w wykres.

Jak zatem widzisz – DNS Anycast to technologia, która ma dla Ciebie konkretne przełożenia biznesowe. Poza technicznym bezpieczeństwem pozwala zwiększać ruch na stronie, poprawiać uzyskiwaną liczbę konwersji i obniżać ich koszty.

DNS Anycast – jak to włączyć?

Jeśli czytasz ten wpis i coraz bardziej podoba Ci się technologia DNS Anycast, to mam świetną wiadomość. Ochroną tą objęte są wszystkie Twoje domeny utrzymywane na naszych serwerach DNS – nie musisz podejmować żadnych dodatkowych czynności, aby korzystać z zalet tego rozwiązania.

Pamiętaj – liczy się to, że domena jest obsługiwana na naszym serwerze DNS. Jeśli Twoja domena jest gdzie indziej i tylko skierujesz ją rekordem A na Twój hosting u nas – wówczas nie będziesz korzystać ze wszystkich tych zalet technologii DNS Anycast. Właściwe serwery DNS to:

1. dns1.linuxpl.com ( 195.201.8.88 )
2. dns2.linuxpl.com ( 95.216.225.98 )
3. dns3.linuxpl.com ( 195.201.8.176 )

Każda domena obsługiwana na tych DNS jest obecnie chroniona technologią DNS Anycast w sposób w pełni zautomatyzowany.

Podsumowując – dzisiaj jeszcze lepiej dbamy o Twoje interesy. Globalnie!

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

8 odpowiedzi na "DNS Anycast"

 1. Mateusz pisze:

  Widać spore różnice w odpowiedziach od momentu gdy wdrożyłem na jednej domenie u Was 🙂 Dzięki za Anycast!

  1. Artur Pajkert pisze:

   Dzięki za feedback, Mateusz, natomiast tu raczej wystarczy mieć domenę na naszych DNS, nie trzeba specjalnie wdrażać 🙂

 2. Czy DNSy mają wpływ na SEO? Np. dużo osób poleca cloudflare, a z drugiej strony mozna trafic na zaspamowane IP/DNSy. Jak to w koncu jest?

  1. Artur Pajkert pisze:

   DNS może mieć pośrednio wpływ na SEO na kilka sposobów. DNS Anycast może obniżyć czas odpowiedzi TTFB poprzez skrócenie DNS Lookup time – przy pierwszym wejściu na stronę (wynik zapytania jest wówczas jeszcze w cache). DNS Anycast może zatem przyczynić się do szybszej odpowiedzi, co pośrednio da lepszy TTFB, przez wiele osób wskazywany jako czynnik rankingowy (choć wprost Google mówi raczej o innych miarach: Core Web Vitals). Drugą zaletą jest poprawiona niezawodność. Rozwiązania DNS Anycast są często wskazywane jako rozwiązania zapewniające wyższą niezawodność i odporność systemu DNS na ataki. Jeśli googlebot próbowałby odwiedzać witrynę w czasie problemów z DNS (np. sparaliżowanych ewentualnym atakiem sieciowym) – łatwo doprowadziłoby to do obniżenia reputacji strony. Zarówno szybkość odpowiedzi DNS, jak i niezawodność, stanowią raczej grupę czynników pośrednich. Są one ważne dla konwersji i biznesowego celu strony, a do oficjalnych czynników, jak LCP czy FID – wchodzą pośrednio. Większego wpływu na LCP upatrywałbym w optymalizacji zasobów, LS Cache, REDIS, optymalizacji kodu strony, a DNS Anycast traktowałbym dodatkowo, jako „wisienkę na torcie”.

 3. BitcoinSet pisze:

  Jeśli dobrze zrozumiałem, Antycast działa jeśli domena jest zarejestrowana w CyberFolks i hosting jest w CyberFolks.

  Jeśli domenę mam w CyberFolks, a hosting gdzie indziej Antycast nie zadziała?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Kluczowe jest to, gdzie jest przechowywana domena. Co do hostingu – zapraszamy do nas, choćby ze względu na czas przechowywania kopii zapasowych może to być dobra decyzja.

 4. Piotr pisze:

  ja mam ustawione:
  ns1.cyberfolks.pl
  ns2.cyberfolks.pl
  ns3.cyberfolks.pl
  czy to jest poprawne?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Jak najbardziej, to są oficjalne adresy naszych serwerów DNS. Domeny utrzymywane na tych DNS są chronione mechanizmem DNS Anycast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?