Praca z nowoczesnymi technologiami to ciągły rozwój. Serwery, które oferujemy aktualnie, są wyposażone w zaawansowane systemy wspierające stabilność, odpowiednie parametry bezpieczeństwa oraz nowoczesną infrastrukturę. Serwery w aktualnej ofercie wspierają m.in. PHP 8, HTTP/3 oraz są wyposażone w autorski mechanizm WAF, który stanowi dodatkową warstwę ochronną dla Twoich stron www.

Klienci, którzy są z nami od dawna – mieli usługi uruchamiane w oparciu o starszą infrastrukturę, na serwerach w Niemczech. Aktualnie stopniowo migrujemy te serwery do Polski, aby zapewnić Użytkownikom dostęp do nowej infrastruktury. Jeśli należysz do tej grupy – otrzymasz lub już otrzymałeś wiadomość z informacją o planowanej migracji na nowszą platformę.

Główne korzyści

Szybkość (nowe technologie (PHP 8, HTTP/3)

Bezpieczeństwo (lepsza stabilność i dodatkowy mechanizm WAF)

UX/SEO (lokalizacja w Polsce = szybsze wczytywanie stron dla użytkowników z Polski).

Zmiana IP serwera

Migracja wiąże się ze zmianą IP serwera. Jeśli to u nas utrzymujesz Twój serwer DNS, pocztę i stronę nie będzie to miało dla Ciebie znaczenia, ponieważ to my dokonamy wszystkich niezbędnych zmian.

Jeśli jednak Twoją domenę obsługujesz na innym serwerze DNS, a poczta lub strona są uruchomione na migrowanym serwerze – wówczas w panelu zarządzania strefą DNS należy zmienić wpisy na adresy IP nowego serwera. Prześlemy je w mailu.

Jeśli po migracji coś działa inaczej niż wcześniej

W mailu otrzymasz specjalny, bezpośredni adres e-mail do zespołu zajmującego się migracjami. Migracje prowadzone są w nocy. Jeśli rano, po migracji, zauważysz jakąś niespodziewaną zmianę – najszybciej sprawę wyjaśnisz kontaktując się bezpośrednio z zespołem migracyjnym.

Istotne zmiany

DotychczasNowa Platforma
lokalizacjaNiemcyPolska
dostępne PHP4.4 – 7.4
(PHP 4.4 na starszych serwerach)
5.2 – 8.0
(uwaga: bez PHP 4.4, PHP 5.2-5.6 ustawiane poprzez plik .htaccess, od PHP 5.6 można ustawić w panelu lub .htaccess)
najnowsza dostępna wersja HTTPHTTP/2HTTP/3
silnik bazodanowyPercona MySQL 5.7MariaDB 10.4
serwer wwwApache/LitespeedLitespeed
domyślne kodowanieLatin 2UTF-8
host do bazy danychw nazwie hosta serwera lub przykładowo: sql.s21.vdl.pl lub localhostlocalhost
forwarding portów SSHna niektórych serwerach był włączonynie
protokoły obsługi plikówFTP, FTPS, SFTPFTP, SFTP
dodatkowa ochrona WAFnieTak, można włączać i wyłączać w panelu DirectAdmin
kalendarz w RoundCubena niektórych serwerach była wtyczka do kalendarzafunkcja nie jest dostępna
różnice w oprogramowaniu – generowanie PDFxvfb-runTen skrypt nie jest dostępny, ale można używać whktmltopdf, dzięki któremu można wykonać zrzut do PDF, xvfb-run nie jest w tym celu wymagane.
skanowanie plikówmaldet/clamscanNa nowej platformie skanujemy wszystkie pliki nieustannie i automatycznie, nie ma potrzeby wykonywania ręcznie skanów. Wskazane oprogramowanie nie jest dostępne.
ffmpegtaknie
options Multiviews w apacheOptions +MultiviewsFunkcjonuje alternatywny sposób zreprodukowania tej funkcji za pomocą rewrite’ów.
Link do dokumentacji Litespeed.
Port SSH59184222

Częste pytania

Tak – będzie to kilka godzin w nocy. Podczas migracji wszystko przygotujemy wcześniej, konieczna jest krótka przerwa na synchronizację danych.

Operacja potrwa kilka miesięcy – o terminie migracji Twojego konta powiadomimy Cię kilka dni wcześniej drogą mailową.

Tak, adres IP ulegnie zmianie. Informację o nowym adresie otrzymasz mailowo.
Lokalizacja geograficzna nowego serwera to Gdańsk.

Domyślnym kodowaniem jest UTF-8. Wcześniejsze środowisko bazowało na domyślnym kodowaniu Latin-2. Dlatego w Twojej stronie przed wykonaniem właściwej komendy SQL zalecamy:
mysql_query(„SET NAMES 'latin2′;”);
lub obiektowego odpowiednika tej komendy.

W większości zastosowań nie odczujesz różnicy. MySQL i MariaDB różnią się minimalnie. Jedną z różnic jest obsługa current_timestamp() – różnice są opisane w tym artykule.

99,9% funkcji działa identycznie. Dodatkowo w wypadku Litespeed zyskujesz dostęp do LS Cache, dzięki któremu strony mogą działać o wiele wydajniej.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?