Najbardziej popularne domeny w Polsce stanowią te z końcówką .pl. Istnieją jednak domeny, które będą charakterystyczne dla polskiego (czy też szerzej: dowolnego) języka, z uwagi na znaki diakrytyczne, jakie są w danym języku wykorzystywane. System IDN pozwalają na stosowanie znaków narodowych w Twojej nazwie domenowej.


Czym jest IDN?

Skrót IDN wykorzystywany dla określenia pewnego typu domen, został zaczerpnięty od angielskiego pojęcia „Internationalized Domain Name”. Wykorzystywany jest dla określenia domeny internetowej, w której użyto diakrytyczne znaki narodowe charakterystyczne dla danego języka. W przypadku polskich domen IDN będą to takie znaki jak: ę, ó, ą, ś, ł, ż, ź, ć, ń. W Polsce istnieje możliwość rejestracji domen z polskimi znakami, co stwarza możliwości posługiwania się oryginalnym brzmieniem nazwy np. hotelsokół.pl, zamiast hotelsokol.pl.

Rozwiązania techniczne

Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, domeny IDN mogą istnieć dzięki oparciu rozwiązania o dwie postaci domeny, tj. zewnętrznej i wewnętrznej. Forma zewnętrzna posiada znaki diakrytyczne, a forma techniczna – wewnętrzna odwzorowana jest za pomocą specjalnego algorytmu – Punycode, do postaci pozwalającej na jej wprowadzenie w DNS. W formie technicznej nazwa domeny złożona jest z liter alfabetu łacińskiego, rozpoczyna się jednak od sekwencji „xn--”. Nie tylko znaki polskie pojawiają się w domenach IDN. Standard ten umożliwia używanie znaków chińskich, greckich, arabskich czy niemieckich.
System nazw domen opiera się na 7-bitowych znakach standardu ASCII. Niemniej wielojęzyczne nazwy domen zawierające znaki charakterystyczne dla danego języka, są przekształcane z formy zapisanej w Unikodzie do znaków 7-bitowych opierających się na sposobie zapisu Punycode.

Obsługa domen IDN

Jeszcze kilka lat temu, kiedy dopiero wprowadzano w życie możliwość posługiwania się domenami IDN zawierającymi w nazwie znaki diakrytyczne, do ich obsługi konieczna była instalacja dodatkowych rozszerzeń w programach. Dziś nie jest to już potrzebne, bowiem wszystkie nowoczesne przeglądarki www i programy pocztowe, standardowo są na to przygotowane.

Dodawanie domeny

Każdy system administracji domenami ma inne zasady dodawania domen IDN. W cyber_folks w systemie DirectAdmin, w pierwszej kolejności trzeba przetłumaczyć domenę IDN w translatorze (http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl) i dopiero potem dodać ją w panelu.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?