Najbardziej popularne domeny w Polsce stanowią te z końcówką .pl. Istnieją jednak domeny, które będą charakterystyczne dla polskiego (czy też szerzej: dowolnego) języka, z uwagi na znaki diakrytyczne, jakie są w danym języku wykorzystywane. System IDN pozwalają na stosowanie znaków narodowych w Twojej nazwie domenowej.
Czym jest IDN?
Skrót IDN wykorzystywany dla określenia pewnego typu domen, został zaczerpnięty od angielskiego pojęcia „Internationalized Domain Name”. Wykorzystywany jest dla określenia domeny internetowej, w której użyto diakrytyczne znaki narodowe charakterystyczne dla danego języka. W przypadku polskich domen IDN będą to takie znaki jak: ę, ó, ą, ś, ł, ż, ź, ć, ń. W Polsce istnieje możliwość rejestracji domen z polskimi znakami, co stwarza możliwości posługiwania się oryginalnym brzmieniem nazwy np. hotelsokół.pl, zamiast hotelsokol.pl.
Rozwiązania techniczne
Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, domeny IDN
mogą istnieć dzięki oparciu rozwiązania o dwie postaci domeny, tj.
zewnętrznej i wewnętrznej. Forma zewnętrzna posiada znaki diakrytyczne, a
forma techniczna – wewnętrzna odwzorowana jest za pomocą specjalnego
algorytmu – Punycode, do postaci pozwalającej na jej wprowadzenie w DNS.
W formie technicznej nazwa domeny złożona jest z liter alfabetu
łacińskiego, rozpoczyna się jednak od sekwencji „xn--”. Nie tylko znaki
polskie pojawiają się w domenach IDN. Standard ten umożliwia używanie
znaków chińskich, greckich, arabskich czy niemieckich.
System nazw domen opiera się na 7-bitowych znakach standardu ASCII.
Niemniej wielojęzyczne nazwy domen zawierające znaki charakterystyczne
dla danego języka, są przekształcane z formy zapisanej w Unikodzie do
znaków 7-bitowych opierających się na sposobie zapisu Punycode.
Obsługa domen IDN
Jeszcze kilka lat temu, kiedy dopiero wprowadzano w życie możliwość posługiwania się domenami IDN zawierającymi w nazwie znaki diakrytyczne, do ich obsługi konieczna była instalacja dodatkowych rozszerzeń w programach. Dziś nie jest to już potrzebne, bowiem wszystkie nowoczesne przeglądarki www i programy pocztowe, standardowo są na to przygotowane.
Dodawanie domeny
Każdy system administracji domenami ma inne zasady dodawania domen IDN. W cyber_folks w systemie DirectAdmin, w pierwszej kolejności trzeba przetłumaczyć domenę IDN w translatorze (http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl) i dopiero potem dodać ją w panelu.
Polecane dla Ciebie
DNS Anycast
DNS Anycast do poprawione czasy odpowiedzi serwera DNS z każdego kontynentu oraz znacznie zwiększona odporność na tatki DDoS…
5 powodów, dla których warto przejść na SSL
Certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer) jest bardzo użytecznym protokołem, który szyfruje dane przesyłane drogą elektroniczną. Za pomocą SSL mogą być […]
Jak wybrać domenę i już na starcie podjąć dobrą decyzję?
Jak wybrać domenę, kiedy robisz to pierwszy raz? Masz pełne prawo jeszcze nie wiedzieć, czym się kierować przy jej tworzeniu. […]
Szukasz dalej?