WordPress, obecnie uważany za najpopularniejsze narzędzie do tworzenia stron internetowych, stanowi fundament dla około 43% wszystkich witryn online na całym świecie. Od ponad dwóch dekad zyskuje coraz większą popularność, głównie za sprawą przyjaznego interfejsu użytkownika oraz bezpłatnej licencji open source.

Kreator stron www _Now, stworzony przez firmę cyber_Folks, został opracowany z myślą o potrzebach przedsiębiorców prowadzących działalność usługową, którzy pragną szybko i bezproblemowo stworzyć stronę internetową, unikając konieczności zagłębiania się w techniczne aspekty tworzenia witryn internetowych.

W artykule porównamy oba te systemy zarządzania stronami internetowymi i rozważymy, dla kogo będą bardziej odpowiednie.

_Now vs. WordPress – co potrzeba na start

W pierwszej kolejności skoncentrujmy się na tym, czego potrzebujemy przed uruchomieniem strony. Przede wszystkim, nasza strona musi mieć swoje miejsce w sieci – czyli domenę internetową i hosting.

Jeśli planujemy zainstalować WordPressa, to przede wszystkim musimy nabyć domenę i hosting kompatybilny z WordPress. Następnie, po zalogowaniu do panelu administracyjnego serwera, konieczne będzie powiązanie domeny z katalogiem, w którym będziemy instalować WordPressa, oraz wygenerowanie certyfikatu SSL.

W przypadku kreatora stron _Now właściwie nie trzeba jakoś specjalnie przygotowywać do uruchomienia strony. Nie musimy się martwić o hosting, a wyboru domeny dokonamy na dalszym etapie, gdy będziemy gotowi opublikować stronę.

_Now vs. WordPress – tworzenie strony

Aby utworzyć stronę w WordPressie musimy się zalogować do panelu administracyjnego naszego serwera i przejść do autoinstalatora WordPress. Następnie wystarczy wprowadzić kilka danych do naszej nowej strony (np. dane logowania), a WordPress w wersji podstawowej zostanie zainstalowany w kilka chwil.

W następnej kolejności możesz zmienić motyw graficzny, który będzie pasować do Twojej działalności. Warto wykorzystać motyw, który oferuje wiele gotowych starterów stron, jak np. motyw Astra, aby jednym kliknięciem zainstalować gotowy szkielet strony. Następnie będzie można przejść do edycji tekstów i zdjęć.

Aby stworzyć stronę w _Now nie trzeba się nigdzie logować. Wystarczy przejść do Kreatora i odpowiedzieć na kilka prostych pytań, które zada Ci asystent AI. Cała konwersacja z asystentem AI potrwa około minutę. 

Kolejnym etapem będzie wygenerowanie przez kreator gotowej strony z dopasowanymi tekstami i zdjęciami do Twojej branży. Teraz możesz zdecydować, czy strona spełnia Twoje oczekiwania i czy chcesz utworzyć konto. Po zalogowaniu się będziesz w stanie edytować wstępnie utworzone treści.

_Now vs. WordPress – edycja strony

Po zainstalowaniu strony warto jeszcze uzupełnić ją naszymi treściami – szczegółowo opisując naszą firmę oraz jej ofertę, dodając zdjęcia naszych produktów/usług lub nawet wcześniejszych realizacji.

W WordPressie do tego celu służy edytor wizualny, który umożliwia edycję treści podobnie jakbyśmy to robili bezpośrednio na stronie. Jeśli korzystamy z edytora po raz pierwszy, konieczne będzie zapoznanie się z dostępnymi blokami oraz nauka ich obsługi. Po chwili jednak powinniśmy już bez większych problemów edytować treści na stronie, ponieważ edytor jest dosyć intuicyjny.

W generatorze stron www _Now dostępny jest uproszczony edytor z polami do wypełnienia. Treści są już wstępnie stworzone za pomocą sztucznej inteligencji – możemy więc zostawić je w takim stanie lub poprosić AI o ponowne wygenerowanie. Jeśli zdecydujemy się je edytować, możemy to zrobić szybko nawet na telefonie komórkowym, ponieważ edytor jest dostosowany do pracy zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.

_Now vs. WordPress – koszty

WordPress jest oprogramowaniem open source, co oznacza, że jest bezpłatny. Dodatkowo, w oficjalnym repozytorium WordPressa znajdziemy tysiące darmowych motywów graficznych i wtyczek, za pomocą których dostosujemy stronę do własnych potrzeb. 

Jedynym kosztem, który musimy ponieść, jest zakup domeny i hostingu. W zależności od wybranego pakietu, roczne koszty utrzymania strony nie powinny przekroczyć 600 złotych, co oznacza około 50 złotych miesięcznie.

Te koszty jednak wzrosną, jeśli będziemy musieli zakupić motyw lub wtyczkę premium, albo jeśli zdecydujemy się zatrudnić firmę do stworzenia dla nas strony.

Kreator stron _Now oferuje prosty model subskrypcyjny, co oznacza, że za utrzymanie strony płaci się stałą miesięczną kwotę. Kwota ta zależy od wybranego pakietu i wynosi od 29 do 149 złotych netto miesięcznie. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów.

_Now vs. WordPress – widoczność w wyszukiwarce Google

Samo stworzenie strony to dopiero pierwszy krok, aby rozpocząć pozyskiwanie klientów przez internet. Konieczne jest również promowanie strony. Oprócz obecności w mediach społecznościowych i płatnej reklamy, istotne jest, aby nasza strona była widoczna w wynikach wyszukiwania Google dla fraz związanych z naszą ofertą.

Istnieje wiele czynników rankingowych, które wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Zasadniczo można je podzielić na dwie główne kategorie – czynniki on-site, czyli odpowiednia optymalizacja naszej strony internetowej, oraz czynniki off-site, głównie składające się z linków zewnętrznych prowadzących do naszej strony.

Wybór narzędzia, z którego skorzystamy do stworzenia strony, będzie decydował o tym, jak dobrze będziemy w stanie zoptymalizować naszą stronę pod kątem wyszukiwarki Google.

Optymalizacja strony

W WordPressie istnieje możliwość instalacji wtyczki, np. Yoast SEO, która wspomaga optymalizację treści aby strona mogła wyświetlać się wyżej w Google. Jednak zarówno instalacją i konfiguracją wtyczki, jak i samym pisaniem i optymalizacją treści, będziemy musieli się zająć samodzielnie, korzystając np. z poradnika Yoast SEO.

W przypadku kreatora _Now, zarówno treści, jak i dane meta są automatycznie generowane i zoptymalizowane. Nie musisz samodzielnie konfigurować tych elementów, ale równocześnie nie będziesz mieć możliwości zmiany domyślnej konfiguracji. Treści są tworzone przez asystenta AI i są wstępnie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki Google.

Szybkość wczytywania strony

Szybkość ładowania strony jest również istotnym czynnikiem rankingowym, który znacząco wpływa na doświadczenie użytkownika. Nic tak nie odstrasza użytkowników jak powolne ładowanie się strony.

W WordPressie szybkość ładowania strony w dużej mierze zależy od wybranego motywu graficznego i wtyczek. Instalacja dużej liczby dodatków może negatywnie wpłynąć na prędkość ładowania strony, ponieważ zwiększa się ilość zasobów, które muszą być załadowane.

Jeśli Twoja strona zainstalowana jest na hostingu WordPress to warto włączyć wtyczkę LiteSpeed cache, która znacznie przyspieszy wczytywanie strony.

Strona utworzona w kreatorze _Now jest dosyć minimalistyczna jeśli chodzi o zasoby, które muszą zostać załadowane. Dzięki temu strona wczytuje się bardzo szybko, a my nie musimy podejmować żadnych działań aby przyspieszyć stronę.

KreatorCzas ładowania
_Now
WordPress z LS Cache
WordPress bez LS Cache

_Now vs. WordPress – zalety i wady

Ogromną zaletą WordPressa jest mnogość dostępnych dodatków – motywów i wtyczek, które umożliwiają rozbudowę strony o dowolną funkcjonalność. Dodatkowo, WordPressa można także rozbudowywać programistycznie, dzięki czemu jeśli nie znajdziemy odpowiedniej wtyczki możemy zatrudnić programistę do stworzenia jej specjalnie dla nas. A dzięki dużej popularności WordPressa, w internecie znajdziemy wiele porad i tutoriali, które pomogą nam w razie problemów.

Największą wadą WordPressa jest fakt, że praktycznie każda wtyczka i motyw posiada własny interfejs ustawień, przez co początkujący użytkownik może mieć trudności aby się w tym wszystkim odnaleźć. Dodatkowo WordPress wymaga nauki, i mimo, że nie jest to fizyka kwantowa, to jednak będzie trzeba poświęcić trochę czasu na naukę. Dodatkowo, strony oparte o WordPress wymagają regularnych aktualizacji ze względów bezpieczeństwa; nie wystarczy raz stworzyć stronę i pozostawić ją w takim stanie.

Główną zaletą _Now jest to, że nie musimy martwić się o zakup hostingu i domeny, ani też o ich coroczne przedłużanie. _Now nie wymaga też samodzielnej aktualizacji, wystarczy raz utworzyć stronę i potem nie musimy już nic z tą stroną robić. Strona będzie działać poprawnie nawet jeśli nie mamy potrzeby aktualizacji treści i przez wiele miesięcy nie będziemy się logować do edytora.

Z wad natomiast należy wymienić bardzo ograniczone możliwości edycji strony, które sprowadzają się przede wszystkim do edycji zdjęć i tekstów. Nie ma też możliwości samodzielnego rozszerzania strony o funkcjonalności, które nie są wbudowane w kreator. Nie mamy także dostępu do kodu źródłowego strony.

_Now vs. WordPress – dla kogo

Zarówno WordPress, jak i kreator _Now nadają się do stworzenia strony dla małej firmy. 

_Now będzie odpowiedni dla przedsiębiorców, którzy pragną szybko i sprawnie utworzyć stronę dla swojej firmy, a nie mają czasu na naukę narzędzi do tworzenia stron. Dzięki kreatorowi stron_Now, w kilka chwil możemy stworzyć prostą stronę wizytówkową, prezentującą ofertę firmy. 

Jeśli jednak planujemy w przyszłości rozbudować firmową stronę o bardziej zaawansowane funkcje, takie jak sklep internetowy, lub pragniemy uzyskać większe możliwości personalizacji, to warto od razu stworzyć stronę w WordPressie. Dzięki licznej ofercie motywów i wtyczek, będziemy w stanie zrealizować praktycznie każdą koncepcję jaka przyjdzie nam do głowy.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór między WordPressem a kreatorem _Now jest kwestią dopasowania do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Osoby poszukujące zaawansowanej funkcjonalności oraz większych możliwości personalizacji powinny skłonić się ku WordPressowi, który oferuje bogactwo motywów i wtyczek. Dla tych, którzy cenią sobie prostotę i szybkość tworzenia strony, kreator _Now będzie bardziej atrakcyjną opcją, umożliwiającą szybkie stworzenie witryny firmowej bez konieczności zagłębiania się w technikalia

Warto podkreślić, że wybór między tymi dwoma platformami będzie także zależeć od zasobów czasowych i finansowych, jakie jesteś w stanie zainwestować. W przypadku niewielkich możliwości finansowych i braku czasu na naukę warto postawić na kreator _Now, który właściwie sam zbuduje całą stronę za nas. Gdy mamy większe wymagania do strony firmowej warto od razu zainwestować w WordPressa, którego możliwości rozbudowy są nieograniczone.

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

2 odpowiedzi do "_Now vs WordPress"

  1. Tomek pisze:

    Trafnie podsumowano zalety i wady WordPressa.

  2. Marta pisze:

    Cena za hosting wordpress dla 1 witryny w cyberfolks jest całkiem przystępna i jest dobrą alternatywą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?