Wydanie PHP 7 nastąpiło w grudniu 2015 roku, do tego czasu nowa wersja języka skryptowego zdążyła się już trochę upowszechnić. Wraz z nową wersją PHP pojawiło się wiele zmian oraz nowych funkcjonalności. Co wprowadza PHP 7 i jak wygląda jego wydajność na tle poprzednich wersji? Czas na krótkie zestawienie.

PHP to język skryptowy, który używany jest głównie przy projektowaniu stron internetowych. PHP może używać każdy, jest on rozprowadzany na zasadzie otwartej licencji, niezależnie od tego czy cel jego użycia będzie komercyjny, czy prywatny.
Nazewnictwo najnowszej wersji może wydawać się nieco dziwne. Nagle po wersji 5.6 następuje wersja 7. Jest ono jednak uzasadnione, bowiem wersja PHP 6 istniała w wersji eksperymentalnej już od 2005 roku, a w 2010 rozwijanie jej zostało porzucone. W głosowaniu, społeczność PHP zadecydowała, aby nie wprowadzać zamieszania i najnowszą wersję języka nazywać po prostu PHP 7.


1. Wydajność PHP 7

Tym, czym najbardziej może pochwalić się najnowsza wersja PHP, to duże przyśpieszenie w działaniu stron internetowych. W benchmarkach wersja 7.0 pracuje nawet 14 razy szybciej niż wersja 5.0, a szybkość stron na WordPressie wzrasta nawet o 100%, jednakże twórcy bezpiecznie mówią o wzroście wydajności od 20 do 70% bez zmiany kodu strony.

W jednym z popularnych benchmarków PHP 7 wydaje się zostawiać w tyle swoich przeciwników, takich jak Python, Ruby czy Perl.

Wzrost wydajności to nie tylko przyrost prędkości, ale również zmniejszenie zasobów niezbędnych do uruchomienia poszczególnych podstron. Dzięki temu właściciele stron internetowych mogą do pewnego stopnia zmniejszyć wymaganą infrastrukturę, a co za tym idzie, zaoszczędzić środki finansowe na korzystaniu z najnowszej wersji języka PHP.

2. Inne nowości

Deklaracje dla typów skalarnych
W najnowszej wersji PHP dodano deklaracje dla typów skalarnych. Można od teraz deklarować łańcuchy znaków, liczby całkowite, zmiennoprzecinkowe, a także typy logiczne. Sprawdzanie odbywa się w dwóch trybach – coercive oraz strict.

Tryb sprawdzania argumentów
W PHP 7 praca może być wykonywana w dwóch trybach sprawdzania argumentów: strict – czyli ścisłym, który nie pozwala na rzutowanie, oraz coercive – czyli domyślnym, zezwalającym na rzutowanie. W trybie strict dopuszczalny jest tylko dokładny tryb argumentu, przez co wyrzucony zostanie wyjątek, który może zostać obsłużony – w poprzednich wersjach PHP otrzymałbyś Fatal Error. Tryb strict przypisuje się dla każdego pliku osobno. Należy w wierszu pod tagiem otwierającym php wpisać odpowiednią formułę.

Deklaracje dla typów zwracanych
Kolejnym przełomem jest umieszczenie deklaracji dla typów zwracanych. Obsługiwane są takie typy jak liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe, tablice, typy logiczne, ciągi znaków, typ self, typ callable, typ parent, domknięcia i inne. Wszystkich można używać w trybach, coercive oraz strict.

Nowe operatory
W najnowszej wersji PHP wprowadzone zostały dodatkowe operatory, dzięki którym przeprowadzanie dotychczasowych operacji powinno być łatwiejsze.
Pierwszym jest operator połączonego porównania (Combined Comparison Operator) – Spaceship – dzięki niemu można przeprowadzać skrócone, trójkowe porównanie wartości.
Drugi z operatorów to trójkowy isset (Null Coalesce Operator), który sprawdza czy dana wartość istnieje i nie jest równa null.

Integracja z CMS i framework
Nie wszystkie CMS-y czy frameworki były od razu gotowe na przyjęcie PHP 7, ale kompatybilność ta pojawiała się z czasem.
• Zend Framework – wersja 2.4+
• WordPress – od wersji 4.3
• Drupal – od wersji 8
• Joomla – od wersji 3.5
Widać, że język PHP ciągle szuka nowości, dzięki którym pisanie w nim kodu staje się coraz łatwiejsze i swobodne. Z języka słabo typowanego staje się on językiem silnie typowanym i pozwala na uniknięcie błędów już na etapie pisania kodu. Niektóre elementy języka nie są ze sobą spójne, ale wynika to z tego, że autorzy chcą zachować kompatybilność między starszymi i nowszymi wersjami języka.

Dużą zaletą nowej wersji PHP jest przyśpieszenie strony przy zmniejszeniu ilości niezbędnych zasobów, dzięki czemu na tym samym koncie hostingowym będziesz w stanie obsłużyć większy ruch. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta hostingowego, to polecamy wykupienie go w cyberfolks.pl, gdzie używamy najpopularniejszego panelu administracyjnego Direct Admin, który jest niezwykle prosty w obsłudze.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Jedna odpowiedź do "Najistotniejsze zalety PHP 7 dla właścicieli stron"

  1. hasztagi_pl pisze:

    Dzięki za to krótkie wprowadzenie 😉 Przyda się przy zgłębianiu wiedzy na temat najnowszej wersji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?