Twoje social media, czy tego chcesz, czy nie, odgrywają rolę w internecie – zarówno pod względem prywatnym (Twoje zdjęcia, dane, wiadomości) oraz przede wszystkim pod względem firmowym. Jeżeli jesteś właścicielem kont firmowych, powinieneś w szczególności przeczytać ten artykuł. Zabezpieczenie konta na Facebook wpływa nie tylko na Ciebie.

Należy pamiętać, że konto prywatne na Facebooku jest w posiadaniu jednego właściciela (a przynajmniej powinno być). Jednak każde z Twoich kont jest pośrednio lub bezpośrednio połączone z kontami firmowymi na dwa sposoby:

 • jako rola na fanpage’u,
 • jako rola w menadżerze reklam w menadżerze firmy na Facebooku.

Bezpieczne konto na Facebooku – dlaczego to takie ważne?

Istnieje prawdopodobieństwo, że Wasze konta zostaną zhakowane, a co za tym idzie, jest możliwość (przez Wasze konto) utraty zabezpieczeń w kontach firmowych. Ostatnio to coraz powszechniejszy problem, na który powinieneś zareagować. To o tyle ważna kwestia, że wpływa na Twoje prywatne konta, jak i te firmowe, do których jesteś podpięty. 

Zabezpieczenie konta na Facebook w trzech krokach

Przejdziesz teraz przez instrukcję jak krok po kroku zabezpieczyć swoje konto na Facebooku. To podstawowe kwestie bezpieczeństwa, aby wyeliminować jak najwięcej „miejsc styku” do przechwycenia Twojego konta. W kolejnej części artykułu pokażę Ci, jak możesz rozszerzyć te zabezpieczenia i na co warto zwracać uwagę. Zaczynamy! 🙂

Krok 1 – wyloguj się ze wszystkich urządzeń

Zacznij od wejścia na tę stronę: https://www.facebook.com/settings?tab=security

Jeżeli to konieczne zaloguj się. Zobaczysz widok poniżej. To co musisz zrobić to:

 • Wybierz z lewego menu „Bezpieczeństwo i logowanie”,
 • Wyloguj się ze wszystkich sesji,
 • Będziesz musiał zalogować się do Facebooka ponownie. 
zabezpieczenie konta na facebook - bezpieczeństwo

Te czynności pozwolą na wylogowanie się z urządzeń, z których być może logowałeś się tylko raz, przez przypadek, na szybko. Staraj się powtarzać tę czynność regularnie.

Krok 2 – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Ta coraz popularniejsza metoda zakłada, że poza podaniem loginu i hasła, konieczny jest jeszcze jeden czynnik, potwierdzający, że system ma do czynienia z właściwą osobą. Tym drugim czynnikiem są techniki biometryczne (np. odcisk palca czy FaceID) lub klucze, tokeny (np. jednorazowe kody wysyłane w SMS albo specjalne aplikacje jak Google Authennticator). Zobacz jak ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie:

 • Wybierz z lewego menu „Bezpieczeństwo i logowanie:
 • Zjedź niżej do sekcji „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”
 • Kliknij „Edytuj”
uwierzytelnianie dwuskładnikowe - zabezpieczenie konta na facebook

Przeniesiesz się na osobną stronę do konfiguracji:

zabezpieczenie konta na facebook

Będziesz poproszony o wpisanie swojego hasła, po czym będziesz mógł wybrać rodzaj zabezpieczenia. Będą to:

 • aplikacja uwierzytelniająca,
 • wiadomość tekstowa (SMS).

Jeżeli chodzi o SMS sprawa jest prosta – dostajesz kod, który wpisujesz w odpowiednie okienko. Każda nowa przeglądarka będzie wymagała od Ciebie tego typu uwierzytelnienia.

Sytuacja z aplikacją uwierzytelniającą jest polecana przez zespół Facebooka i również przeze mnie. Omówmy to krótko.

google authenticator zabezpieczenie konta na facebook

Polecam aplikację Google Authenticator – znajdziesz ją w App Store oraz w Google Play na Android. Jeżeli już ją pobrałeś, rozpocznij konfiguracje i zeskanuj kod kreskowy, który pojawi się na ekranie Twojego komputera po wybraniu tego rodzaju zabezpieczenia.

aplikacja uwierzytelniająca

Krok 3 – Zaufani znajomi

W razie procesu odzyskiwania konta pomocne będą zaufane kontakty. Takie osoby mogą otrzymać kod i adres, które pomogą Ci się zalogować. W tej samej pozycji menu BEZPIECZEŃSTWO I LOGOWANIE przejdź do wskazanej na screenie sekcji i wybierz znajomych. 

zaufani znajomi na facebooku

Możesz dodać od 3 do 5 znajomych, pamiętaj, że będą oni poinformowani o Twoim ruchu. Ta funkcja przyda się, kiedy będzie potrzebna wieloetapowa identyfikacja Twojego konta. 

zabezpieczenie konta na facebook

Hasło do Facebooka – jak wybrać dobre?

Ważne jest zapamiętanie kilku zasad:

 1. Nie używaj tego samego hasła do wielu ważnych kont (w szczególności do Facebooka, skrzynki mailowej czy do bankowości online), więcej o bezpieczeństwie poczty przeczytasz na naszym blogu.
 2. Jeśli używasz wszędzie tego samego hasła, wystarczy wyciek danych z jednego serwisu, aby stracić dostępy do kont w różnych miejscach.
 3. Co jakiś czas zmieniaj hasło – nie pozostawiaj tego samego hasła na bardzo długo.
 4. Używaj znaków specjalnych – aby je łatwo zapamiętać, możesz zastępować niektóre litery znakami np. „s” zamienić na „$”, „a” na „@” czy „o” na zero.
 5. Sprawdzaj co jakiś czas czy Twoje hasła nie zostały zhakowane, polecam bezpieczną stronę Have I been pwned?. Możesz się zdziwić jak duże programy czy aplikacje miały awarię i skradziono z nich dane.
 6. Polecam również zainteresować się tematem menadżera haseł i przejść jego konfigurację.
>
Adrianna Szałańska
Budowanie dobrych relacji to jej codzienność. Od 8 lat zajmuje się e-marketingiem, szczególnie w obszarze mediów społecznościowych, komunikacji oraz contentu. Graficzka z pasji oraz wielbicielka dobrze zaprojektowanych usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?