Twoje social media, czy tego chcesz, czy nie, odgrywają rolę w internecie – zarówno pod względem prywatnym (Twoje zdjęcia, dane, wiadomości) oraz przede wszystkim pod względem firmowym. Jeżeli jesteś właścicielem kont firmowych, powinieneś w szczególności przeczytać ten artykuł. Zabezpieczenie konta na Facebook wpływa nie tylko na Ciebie.
Należy pamiętać, że konto prywatne na Facebooku jest w posiadaniu jednego właściciela (a przynajmniej powinno być). Jednak każde z Twoich kont jest pośrednio lub bezpośrednio połączone z kontami firmowymi na dwa sposoby:
- jako rola na fanpage’u,
- jako rola w menadżerze reklam w menadżerze firmy na Facebooku.
Bezpieczne konto na Facebooku – dlaczego to takie ważne?
Istnieje prawdopodobieństwo, że Wasze konta zostaną zhakowane, a co za tym idzie, jest możliwość (przez Wasze konto) utraty zabezpieczeń w kontach firmowych. Ostatnio to coraz powszechniejszy problem, na który powinieneś zareagować. To o tyle ważna kwestia, że wpływa na Twoje prywatne konta, jak i te firmowe, do których jesteś podpięty.
Zabezpieczenie konta na Facebook w trzech krokach
Przejdziesz teraz przez instrukcję jak krok po kroku zabezpieczyć swoje konto na Facebooku. To podstawowe kwestie bezpieczeństwa, aby wyeliminować jak najwięcej „miejsc styku” do przechwycenia Twojego konta. W kolejnej części artykułu pokażę Ci, jak możesz rozszerzyć te zabezpieczenia i na co warto zwracać uwagę. Zaczynamy! 🙂
Krok 1 – wyloguj się ze wszystkich urządzeń
Zacznij od wejścia na tę stronę: https://www.facebook.com/settings?tab=security
Jeżeli to konieczne zaloguj się. Zobaczysz widok poniżej. To co musisz zrobić to:
- Wybierz z lewego menu „Bezpieczeństwo i logowanie”,
- Wyloguj się ze wszystkich sesji,
- Będziesz musiał zalogować się do Facebooka ponownie.

Te czynności pozwolą na wylogowanie się z urządzeń, z których być może logowałeś się tylko raz, przez przypadek, na szybko. Staraj się powtarzać tę czynność regularnie.
Krok 2 – Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Ta coraz popularniejsza metoda zakłada, że poza podaniem loginu i hasła, konieczny jest jeszcze jeden czynnik, potwierdzający, że system ma do czynienia z właściwą osobą. Tym drugim czynnikiem są techniki biometryczne (np. odcisk palca czy FaceID) lub klucze, tokeny (np. jednorazowe kody wysyłane w SMS albo specjalne aplikacje jak Google Authennticator). Zobacz jak ustawić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie:
- Wybierz z lewego menu „Bezpieczeństwo i logowanie:
- Zjedź niżej do sekcji „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe”
- Kliknij „Edytuj”

Przeniesiesz się na osobną stronę do konfiguracji:

Będziesz poproszony o wpisanie swojego hasła, po czym będziesz mógł wybrać rodzaj zabezpieczenia. Będą to:
- aplikacja uwierzytelniająca,
- wiadomość tekstowa (SMS).
Jeżeli chodzi o SMS sprawa jest prosta – dostajesz kod, który wpisujesz w odpowiednie okienko. Każda nowa przeglądarka będzie wymagała od Ciebie tego typu uwierzytelnienia.
Sytuacja z aplikacją uwierzytelniającą jest polecana przez zespół Facebooka i również przeze mnie. Omówmy to krótko.

Polecam aplikację Google Authenticator – znajdziesz ją w App Store oraz w Google Play na Android. Jeżeli już ją pobrałeś, rozpocznij konfiguracje i zeskanuj kod kreskowy, który pojawi się na ekranie Twojego komputera po wybraniu tego rodzaju zabezpieczenia.

Krok 3 – Zaufani znajomi
W razie procesu odzyskiwania konta pomocne będą zaufane kontakty. Takie osoby mogą otrzymać kod i adres, które pomogą Ci się zalogować. W tej samej pozycji menu BEZPIECZEŃSTWO I LOGOWANIE przejdź do wskazanej na screenie sekcji i wybierz znajomych.

Możesz dodać od 3 do 5 znajomych, pamiętaj, że będą oni poinformowani o Twoim ruchu. Ta funkcja przyda się, kiedy będzie potrzebna wieloetapowa identyfikacja Twojego konta.

Hasło do Facebooka – jak wybrać dobre?
Ważne jest zapamiętanie kilku zasad:
- Nie używaj tego samego hasła do wielu ważnych kont (w szczególności do Facebooka, skrzynki mailowej czy do bankowości online), więcej o bezpieczeństwie poczty przeczytasz na naszym blogu.
- Jeśli używasz wszędzie tego samego hasła, wystarczy wyciek danych z jednego serwisu, aby stracić dostępy do kont w różnych miejscach.
- Co jakiś czas zmieniaj hasło – nie pozostawiaj tego samego hasła na bardzo długo.
- Używaj znaków specjalnych – aby je łatwo zapamiętać, możesz zastępować niektóre litery znakami np. „s” zamienić na „$”, „a” na „@” czy „o” na zero.
- Sprawdzaj co jakiś czas czy Twoje hasła nie zostały zhakowane, polecam bezpieczną stronę Have I been pwned?. Możesz się zdziwić jak duże programy czy aplikacje miały awarię i skradziono z nich dane.
- Polecam również zainteresować się tematem menadżera haseł i przejść jego konfigurację.
Polecane dla Ciebie
Google Data Studio – cz. 3 – NPS (Net Promoter Score)
Net Promoter Score to świetne narzędzie, które może momentalnie poprawić Twój marketing. Zobacz, jak dzięki Google Data Studio możesz bezpłatnie analizować wyniki ankiet NPS.
Jak zatrzymać czytelnika? Dobrze sformatowanym tekstem!
Jeśli chcesz zatrzymać czytelnika na blogu lub stronie internetowej, zaoferuj mu interesującą i ciekawą treść. Pamiętaj, że poza zawartością, liczy […]
Najlepsze narzędzia do sprawdzania popularności marki w internecie
Czy monitorujesz, co, kiedy i dlaczego piszą o Twojej marce inni? Nie? To błąd. Wiedza o udostępnieniach, recenzjach, wspomnieniach, a […]
Szukasz dalej?