Blogowanie stało się bardzo popularne. Dla jednych jest sposobem na oderwanie się od codzienności, dla innych biznesem, który pozwala zarobić na życie. W internecie możemy znaleźć blogi na każdy temat. Założenie bloga to w obecnych czasach chwila pracy. Przy odrobinie umiejętności oraz poradnikom takim jak ten, można bardzo szybko zacząć pisać własne historie. To łatwe.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak założyć blog,
 • dlaczego warto założyć blog,
 • jaki hosting wybrać,
 • jakie oprogramowanie wybrać,
 • jak zainstalować odpowiedni motyw.

Aktualizacja 2023

Chcesz być na bieżąco? Zobacz przygotowany przez nas film – znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji – Jak Napisać BLOGA? 👉 5 Kluczowych PORAD, Jak Pisać Teksty i Zarabiać na Blogu.

Od czego zacząć, czyli jak założyć blog krok po kroku

Nim zajmiemy się instalacją, wyborem domeny i innymi szczegółami konfiguracji, warto zastanowić się, dlaczego chcemy prowadzić blog oraz o czym będziemy pisać.

Dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy ekspertem w dziedzinie, o której będziemy opowiadać innym.

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ przeciętnych blogów, ze średniej lub niskiej jakości tekstami, są tysiące. Wiele blogów “umiera” także śmiercią naturalną ponieważ czasem zapał bloggera mija szybko i po jednym, dwóch, trzech wpisach wiele osób odpuszcza sobie to pisanie.

Jeśli więc nie jesteśmy ekspertem w danej dziedzinie, to czeka nas dużo więcej pracy, ale pamiętajmy, że blogowania można się nauczyć.

Pomaga czytanie książek (ważne, aby czytać na głos, lepiej wtedy zapamiętujemy), częste pisanie, pogłębianie swojej wiedzy poprzez oglądanie filmów, a także nagrywanie samemu różnych treści.

Najczęściej zadawane pytania na temat zakładania bloga

Pytań na temat blogowania pojawia się bardzo wiele, jednak najczęściej padające to:

Jak dużo czasu zajmuje założenie bloga?

Wszystko zależy od tego, z jakiej opcji chcemy skorzystać. Gdy wybieramy gotowe rozwiązania, to na założenie bloga potrzebujemy zaledwie kilku chwil. Nawet jeśli nie posiadamy dużej wiedzy z zakresu budowy stron, CMS-a, zarządzania domenami, to cały proces nie powinien zająć nam więcej niż 30 minut.

Ile kosztuje założenie bloga?

Tak naprawdę możemy założyć blog bezpłatnie, ale nie skorzystamy wtedy ze wszystkich funkcji, jakie mogą być nam potrzebne. Dlatego warto zainwestować w hosting oraz domenę, za które zapłacimy, zależnie od dostawcy, od 100 zł w górę. Średnia cena rynkowa tych dwóch usług to około 200 zł rocznie.

Czy mogę skorzystać z darmowych platform?

Jasne, jednak jeśli chcemy wyglądać na profesjonalistów, to warto skorzystać z płatnych rozwiązań.

Czy potrzebuję nietypowej wiedzy lub umiejętności, aby zainstalować blog?

Nie. Proces instalacji i konfiguracji jest prosty, jeśli skorzystamy z odpowiednich narzędzi. Jeśli masz większe potrzeby w zakresie wizualizacji – może się okazać, że będziesz potrzebować płatnych szablonów lub wsparcia developera, ale z pewnością nie jest to koniecznie, aby zacząć.

jak założyć bloga?

To o czym będziemy pisać?

Wróćmy jednak do samego tematu bloga oraz wpisów, jakie mają się na nim pojawiać.

Zacznijmy od pomysłu, a następnie zweryfikujemy go. Jak? Sprawdźmy, czy są osoby, które interesują się podobnymi tematami oraz jak wiele z nich prowadzi własne strony i blogi. Na pomoc przychodzą narzędzia dostępne online.

Wśród nich warto wyróżnić Google Trends, Planer słów kluczowych od Google czy też AnswerThePublic. Warto też poszukać na Facebooku grup tematycznych, które związane są z wybranym przez nas tematem.

Łatwo podejrzeć, jaka jest liczba członków każdej z nich. Jeśli dobrze trafimy z tematem, to możemy liczyć na potencjalnych fanów i czytelników.

Wybierzmy nazwę – domenę, oraz hosting.

Warto pomyśleć o nazwie bloga. Dobrze, aby była chwytliwa, mówiła, o czym jest blog. Czasami może to być zabawa słowem. Musimy też pomyśleć nad domeną, czyli adresem WWW bloga.

Jeśli wymyślimy, że będziemy pisać o gotowaniu i nazwiemy nasz blog „Zupa z soczewicy” to warto od razu sprawdzić na stronie wybranego dostawcy hostingu, czy możemy kupić domenę z tą samą nazwą, np. zupazsoczewicy.pl.

Kolejnym krokiem jest wybór serwera. Obrazowo mówiąc, domena to etykietka naklejona na froncie, a serwer to szuflada – miejsce, gdzie fizycznie znajdują się dane, w tym Twój blog, cała grafika, wpisy, treści, komentarze, poczta itd.

Z technicznego punktu widzenia możesz w późniejszym terminie zmienić nazwę bloga i jego adres, zachowując wypracowane treści, grafiki czy komentarze. Z marketingowego punktu widzenia jest to nieco trudniejsze, ponieważ czytelnicy już przyzwyczaili się do Twojej nazwy.

Wybierając hosting, czyli serwer na którym umieścisz bloga, warto kierować się wsparciem klienta i wydajnością działania stron na WordPress, ponieważ szybkość wczytywania bloga będzie mieć znaczenia dla Twoich pozycji w Google. Istotne jest też bezpieczeństwo danych.

Hosting WordPress – hit czy mit?

Na rynku funkcjonują hostingi „zwykłe” i hostingi „wordpress”. W zasadzie każdy zwykły hosting obsłuży stronę zbudowaną w oparciu o WordPress, ale dobry hosting dedykowany dostarczy Ci po prostu dodatkowych wartości, zazwyczaj związanych z bezpieczeństwem i niezawodnością. Nie warto natomiast wybierać takiego hostingu WordPress, którego jedyną „cechą” wordpress’ową jest autoinstalator WordPress’a – to da Ci większość hostingów na rynku.

W cyberfolks.pl funkcjonuje dobry, specjalistyczny hosting WordPress. To rozwiązanie zostało opracowane w celu zapewnienia Ci znakomitego, szybkiego, bezpiecznego środowiska do pracy w systemie WordPress. Jest wyposażone w rozwiązania przyspieszające wczytywanie stron na WordPress, bardzo dobre rozwiązania backupowe. Gorąco polecamy Ci wypróbowanie tego właśnie dedykowanego hostingu WordPress.

Jaką platformę wybrać… i dlaczego WordPress jest zazwyczaj najlepszym wyborem?

34% stron i blogów na świecie jest założonych na platformie/oprogramowaniu WordPress. Są wśród nich najchętniej odwiedzane blogi profesjonalistów, więc nietrudno się domyślić, że i dla nas będzie to strzał w dziesiątkę. Dlaczego tak wielu użytkowników wybrało WordPress?

 • jest łatwy do instalacji,
 • jest łatwy w obsłudze,
 • ma wiele funkcji i możliwości rozbudowy,
 • posiada rozbudowaną społeczność, która tworzy darmowe wtyczki, pomaga rozwiązać problemy itd.

WordPress.com czy też WordPress.org?

W Internecie znajdziemy dwie strony: WordPress.com oraz WordPress.org. Pierwsza strona pozwala nam założyć blog, korzystając z WordPressa, ale posiada ona wiele ograniczeń i może być płatna, gdy chcemy podpiąć pod nią naszą domenę. Także instalacja dodatkowych wtyczek powoduje, że konieczne będą opłaty. Poza tym, w tym przypadku nie jesteśmy właścicielem bloga, niejako tylko „wynajmujemy” możliwość jego prowadzenia.

WordPress.com

 • +Plusy
 • szybki start
 • nie trzeba własnej domeny
 • nie trzeba własnego hostingu
 • Minusy
 • szybko pojawiają się opłaty
 • pełna zależność od operatora
 • nie możemy wszystkim zarządzać elastycznie

WordPress.org

Druga opcja daje nam dostęp do darmowego instalatora plików WordPress, ma obszerną bazę dodatkowych pluginów oraz dużą społeczność. Pliki możemy zainstalować na własnym serwerze i być w 100% właścicielem naszego bloga.

W tym modelu potrzebujesz hostingu i najlepiej rozwijać bloga pod własną domeną – a w związku z tym potrzebujesz także domeny. Na szczęście są to małe koszty, a proces uruchamiania jest szybki i sprawny.

 • +Plusy
 • pełna własność bloga
 • brak opłat operatora za dodatkowe wtyczki, szablony itp.
 • dowolna nazwa domenowa
 • lepsze możliwości w zakresie seo
 • swobodny dostęp do plików motywu w celu ich edycji
 • Minusy
 • musisz kupić hosting
 • możesz skorzystać z domeny darmowej, którą daje większość operatorów, ale najlepiej jeśli zarejestrujesz własną
 • w niektórych hostingach nie ma wygodnego instalatora (na szczęście u nas to proste – zrobisz to w minutę!)

Zapoznaj się z panelem użytkownika

Gdy już zainstalujemy pliki bloga na serwerze i połączymy go z domeną nadchodzi czas na pierwsze logowanie. Panel administracyjny WP (WordPress) jest bardzo przejrzysty i intuicyjny.

Po lewej stronie znajdziemy rozbudowane menu z wszystkimi funkcjami, po prawej będą się pojawiać  okna wybieranych funkcji. Klikając więc w sekcję wpisy, przed naszymi oczami pojawi się okno do publikacji wpisów. Analogicznie jest z innym elementami menu.

Na początku bardzo ważne będzie dla nas ustawienie motywu bloga. Motyw to tak naprawdę jego kolorystyka i wygląd/układ. Warto szukać motywów lekkich, takich które nie spowalniają strony.

Dobrze jest też, jeśli nie będzie to motyw zbytnio przeładowany dodatkami i funkcjami. Zastanówmy się, co nam jest potrzebne. Przeważnie statyczna strona główna z menu i kilka stron informacyjnych. Ważne, aby całość była dopasowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Jak zmienić motyw w WordPressie?

Aby zmienić motyw w WordPressie wystarczy przejść w menu do sekcji ‘Wygląd’, a potem ‘Motywy’. Tam znajdują się wszystkie motywy, które są zainstalowane. Na początku jest to przeważnie jeden, dwa motywy, które automatycznie się instalują. Jeśli chcemy zainstalować kolejny, możemy zrobić to na dwa sposoby.

 • ‘Wyślij motyw na serwer’ – przycisk ten widoczny jest na górze strony obok opcji ‘Dodaj motyw’. Aby to zrobić należy wcześniej pobrać motyw z dowolnej strony, np. z WordPress.org. Po wybraniu pliku zostanie on automatycznie zainstalowany, a motyw pojawi się na liście i będziemy mogli go aktywować.
 • ‘Dodaj motyw’ – pod wszystkimi motywami znajduje się przycisk ‘+ dodaj nowy motyw’. Po kliknięciu w niego pojawi się możliwość przeglądania motywów dostępnych do instalacji. Po jego zainstalowaniu możemy go aktywować.

Następny krok to stworzenie stron i menu bloga.

Strony zazwyczaj zawierają ważne dane dla odwiedzających nasz blog. Mogą to być informacje kontaktowe, dotyczące współpracy, mówiące coś więcej o nas samych. Aby dodać stronę wystarczy kliknąć w menu w zakładkę ‘Strony’ i postępować zgodnie z instrukcją.

Musimy podać nazwę strony, wypełnić ją treścią, a następnie opublikować ją. Aby strona pojawiła się w menu wystarczy kliknąć ‘Wygląd’ a następnie ‘Menu’ i wybrać, które strony mają pojawić się w naszym menu.

Blog założony. Dodanie pierwszego wpisu.

Wpisy dodajemy, wybierając ‘Wpisy’ z sekcji menu, a następnie musimy podać nazwę wpisu, uzupełnić treść, dodać zdjęcia lub filmy, jeśli tego chcemy. Na końcu dodajemy obrazek wyróżniający wpis i klikamy ‘Opublikuj’, czyli przycisk znajdujący się po prawej stronie, na samej górze okna.

Czas na szukanie czytelników Gdy już zapoznamy się z menu, poćwiczymy dodawanie podstron, stron i wpisów, czas na szukanie czytelników i sprowadzenie ruchu na naszą stronę.

Możemy to zrobić przy pomocy kanałów social media, reklam płatnych, wpisów gościnnych na innych stronach. Warto też korzystać podczas tworzenia treści ze słów kluczowych, z nagłówków, odpowiedniego przygotowania artykułów pod SEO.

Pomocne mogą być do tego wtyczki, takie jak Yoast SEO. Podpowiedzą one, jak dobrze sformatować treść na stronie i jak użyć słów kluczowych oraz metatagów. Warto o to zadbać.

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

7 odpowiedzi do "Jak i gdzie założyć blog?"

 1. Take Care pisze:

  blog przede wszystkim na własnym hostingu i domenie

 2. infomiasto.eu pisze:

  Można profesjonalną stronę zrobić i na blogspocie podpinając tylko pod nią domenę aby była jakaś ładnie brzmiąca. Widziałem wiele stron bardzo dobrze zrobionych jakie wydawały się własnym skryptem lub skórką z WP a okazały się na blogspocie tylko z przypisaną domeną w ustawieniach dsn. Ich wada to małe możliwości jak ktoś potrzebuje więcej ustawień ale za to tanie i szybkie oraz bez głowienia się nad maszynerią strony.

 3. kolumna24.pl pisze:

  Też jestem zdania, że warto zakładać stronę www/bloga na własnej domenie i w dodatku na własnym hostingu. Dzisiaj to nie są już duże koszty. Zazwyczaj po roku czy w perspektywie dwóch lat okazuje się, że brakuje nam możliwości rozwoju strony o własne narzędzia. W przypadku gotowych platform jesteśmy uzależnieni od dostawcy usług. Natomiast jeśli posiadamy własną domenę i konto hostingowe, mamy nieograniczone możliwości rozwoju.

  Fakt, w takim przypadku musimy posiadać minimum podstawową wiedzę o tworzeniu stron www, ale dzisiaj można wszystko znaleźć w internecie. Dobre poradniki można znaleźć bardzo szybko, które wskażą nam drogę.

  1. Artur Pajkert pisze:

   Oj, warto, warto! O ile swoje wpisy możesz zawsze promować w socialach, o tyle w drugą stronę, jeśli nie masz swojej witryny, nie byłoby to możliwe 😉 No i wiadomo – kwestia bezpieczeństwa, mało kto czuje się pewnie budując dom na cudzej ziemi.

 4. NETZIN pisze:

  Mimo wszystko Blogspot wygrywa niezawodnością, wykop-efekt potrafi powalić wiele zwykłych serwerów hostingowych, a Blogspot to jednak Google

 5. Kasia pisze:

  Dzięki za mega przydatne porady! Moje postanowienie noworoczne to założenie bloga… już luty, a ja jeszcze nie zaczęłam 🙈 Mam nadzieję, że teraz się uda 😄

 6. Mojniemowlak pisze:

  Idealnym rozwiązaniem do założenia swojego bloga jest inwestycja w dobry hosting i domenę. Dostępne w internecie darmowe platformy nie spełnią naszych oczekiwań – ze względu na pewne ograniczenia własności (bo nigdy nie będą nasze)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?