Bardzo często otrzymujemy takie pytanie jak w temacie. Przenosiny stron to problematyczna sprawa – łatwo coś zepsuć, stąd chęć sprawdzenia czy aby na pewno wszystko zostało wykonane poprawnie przed zmianą DNSów. Skopiowaliśmy całą stronę, skonfigurowaliśmy dostępy do bazy danych itp. ale ciągle jeszcze nie mamy pewności, że „wszystko jest ok”, nie chcemy jeszcze zmieniać adresów DNS domeny. Co zrobić aby mieć podgląd jak to wygląda na nowym serwerze i nie zaliczyć „wpadki”?

Są na to dwa sposoby:

1. zmiana na alternatywne serwery DNS na własnym komputerze – omijamy czas propagacji u naszego dostawcy internetowego (dowiedz się Co to propagacja DNS? )

2. dodanie odpowiedniego wpisu do systemowego pliku „hosts” – pomijamy całkowicie sprawdzanie dnsów.

Jeśli chodzi o podejście pierwsze to konieczne będzie odszukanie Właściwości Sieci (w systemie Windows to najczęściej „Otoczenie sieciowe”) i w Opcjach Zaawansowanych połączenia internetowego (Lan czy też Wifi) zamiast DNS dostawcy lub automatycznych, ustawić własne. Tutaj polecamy DNS Google – https://developers.google.com/speed/public-dns/ , dość powszechne i szybkie.

Drugi sposób jest często bardziej efektywniejszy i nie ingeruje aż tak w nasz ruch sieciowy. Odnajdujemy w systemie plik „hosts” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Hosts) i dodajemy po prostu linijkę z wpisem w postaci: adres ip nowego serwera + nazwa domeny. Przykładowo jeśli nasza strona to pomoc.linuxpl.com i dodaliśmy ją do nowego serwera którego IP to 62.212.65.84 (u nas IP sprawdzimy przykładowo w Panelu Administracyjnym > Zarządzanie DNS > numer IP przy rekordzie „A” z nazwą domeny) to wpis wygląda tak:

78.46.73.197 pomoc.linuxpl.com

I to w zasadzie wszystko. Możemy od teraz sprawdzać w przeglądarce jak wygląda strona na nowym serwerze zanim jeszcze ustawiliśmy nowe DNSy na domenie.

Jeśli potrzebujecie innej konkretnej porady technicznej, której nie ma w naszej zakładce Pomoc, śmiało piszcie w komentarzach.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

6 odpowiedzi do "Jak podejrzeć stronę przed zmianą DNS?"

 1. jarek pisze:

  Zrobiłem wpis do pliku hosts, ale u Was na jednym IP funkcjonuje kilka serwerów różnych klientów.

  Gdyby był tylko jeden, to wydaje mi się, że zadziałałoby wpisanie w adres przeglądarki samego adresu IP. W tym momencie wpis w hosts daje w efekcie błąd 404, a wpisanie adresu IP (u mnie to 88.198.241.36) skutkuje „PRO10 is functioning normally”

 2. robo pisze:

  To znaczy że robisz coś źle, bo mi tą metodą udało się sprawdzić hosting przed zmianą propagacji DNS u operatora domeny, a mam W1GB.

 3. drasko pisze:

  Próbowałem już 2 razy i w ogóle mi to nie wychodzi :/

 4. kurp pisze:

  Sorry, ale patent z hosts nie działa. To oczywiste, bo jeśli mam współdzielony adres, to samo IP nic nie daje. Jarek powyżej ma rację – gdyby wystarczało IP, to należałoby podmienić w przeglądarce domenę na IP i tyle.

 5. xm9 pisze:

  Nie macie racji. Jeżeli w DirectAdmin masz dodaną domenę to po zmianie w Windows host serwer wyświetli zawartość katalogu na który wskazuje domena.

  Serwer potrzebuje chwili po dodaniu domeny w DA.

 6. CyberTutorials – Poradniki o WordPress, Windows Server, Office 365 pisze:

  Aby domena działała z nowego współdzielonego serwera po dodaniu wpisu do pliku hosts trzeba dodać ją również w DirectAdmin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?