Ogólnie mówiąc, w  tym celu musisz zmienić zawartość domenowego rekordu A, tak by wskazywał na nowy host. To, jak to zrobić zależy już od zastosowanego panelu sterowania u dostawcy hostingu, ale ogólne założenia są takie same. W tym artykule przybliżamy informacje o systemie DNS i typach rekordów DNS – czyli tym, co warto wiedzieć podczas przenoszenia strony między operatorami hostingu.


Co to jest DNS?

Zapewne wiesz, czym jest system nazw domen (DNS) – ale przypomnijmy. To sieć serwerów, która odpowiada na pytania o to, jaki jest adres IP strony o danym adresie domenowym (np. mojastrona.pl). Jeśli Twoja domena nie jest właściwie wpisana do DNS, to dostęp do strony będziesz mógł uzyskać tylko podając jej adres IP (o ile serwer będzie odpowiednio skonfigurowany). Migracja strony internetowej do innego dostawcy hostingu nie musi wiązać się z przeniesieniem domeny, ale zawsze będzie wymagało zmian w pliku strefy domeny. Jego rekordy określają konfigurację domeny.

Najważniejszy typ rekordu domeny to A (czasem zapisywany jako @), który odwzorowuje nazwę domeny na jej adres IPv4, np. mojastrona.pl na 91.203.133.1. Ten rekord mówi po prostu, z jakiego serwera Twoja strona powinna być wyświetlana.

Inne ważne typu rekordów to:

 • CNAME (czyli tzw. alias domeny, który sprawia, że inne wpisy i subdomeny będą poprawne także dla tego aliasu (np. www.mojastrona.pl jako alias mojastrona.pl),
 • MX, odwzorowujący nazwę serwera poczty elektronicznej, którego mają używać kierowane na dany adres e-maile (np. poczta.mojastrona.pl)
 • NS, odwzorowujący nazwę domenową na listę serwerów DNS i
 • TXT, dzięki któremu można dołączyć do rekordu dowolny tekst (używane jest to często do autoryzacji domeny w Google Analytics).

Zmiana rekordu A dla domeny u pierwszego rejestratora

Najprawdopodobniej Twoja domena utrzymywana jest w firmie, w której zarejestrowałeś domenę. Jeśli zmieniasz hosting, możesz wciąż chcieć pozostawić u rejestratora domenę. W tej sytuacji, gdy już przeniosłeś stronę na nowy serwer, musisz

 1. zalogować się do konta u rejestratora domen i znaleźć panel zarządzania domeną. Jej nazwa i lokalizacja zależy już od konkretnego dostawcy, ale zwykle nazywa się to „zarządzaniem domeną” czy „ustawieniami zaawansowanymi”,
 2. w udostępnionym tam pliku strefy domeny zmienić rekord A na adres IP serwera podany przez nową firmę hostingową,
 3. sprawdzić ustawienia aliasów domeny CNAME (jeśli masz domenę mojastrona.pl, to rekord CNAME dla www.mojastrona.pl czy ftp.mojastrona.pl powinien wskazywać właśnie na nią),
 4. jeśli będzie tam zapytanie o wartość parametru TTL (Time To Live, czas odświeżania domeny), można podać wartość 86400 (w sekundach, jest to jedna doba),
 5. kliknąć „zapisz”

Po tym wszystkim należy poczekać, zwykle około 24 godzin – tyle zajmuje tzw. propagacja domeny, czyli uzgodnienie zapisów między serwerami DNS. W tym czasie niektórzy internauci wpisujący adres twojej strony mogą zostać skierowani jeszcze na stary adres IP, inni trafią na nowy. Dlatego ważne jest, by w czasie przenoszenia strony nie likwidować od razu starego hostingu, tylko po skopiowaniu strony na nowy serwer, przez kilka dni pozostawić ją jeszcze na starym. Trzeba też uważać ze zmianami podczas tego okresu przenoszenia, zdarzyć się może, że wprowadzone zmiany trafią jeszcze na stary, a nie już nowy serwer.

Zmiana rekordu A dla domeny w innej firmie

Jeśli przeprowadziłeś już transfer domeny do innej firmy hostingowej, proces ten jest bardzo podobny. Musisz jedynie:

 1. zalogować się do konta użytkownika w firmie, do której domenę przeniosłeś, sprawdzić, czy w ustawieniach domeny serwery nazw (NS1 i NS2) wskazują na właściwe adresy IP (podane przez nową firmę hostingową) i następnie:
 2. w udostępnionym tam pliku strefy domeny zmienić rekord A na adres IP serwera podany przez nową firmę hostingową,
 3. sprawdzić ustawienia aliasów domeny CNAME (jeśli masz domenę mojastrona.pl, to rekord CNAME dla www.mojastrona.pl czy ftp.mojastrona.pl powinien wskazywać właśnie na nią),
 4. jeśli będzie tam zapytanie o wartość parametru TTL (Time To Live, czas odświeżania domeny), można podać wartość 86400 (w sekundach, jest to jedna doba),
 5. kliknąć „zapisz”

Co zrobić z pocztą elektroniczną?

Przy takim przekierowaniu domeny możliwe są cztery sytuacje:

 1. Nie korzystasz z poczty powiązanej ze swoją domeną, masz konto np. na Gmailu. Oczywiście nic nie musisz robić.
 2. Twoja poczta jest hostowana u oryginalnego rejestratora domeny. W tym wypadku nie trzeba niczego zmieniać, wystarczy, że przekierujesz rekord A na nowy adres IP serwera, poczta będzie wciąż działała jak dotąd.
 3. Twoja poczta jest obsługiwana przez zewnętrzną usługę (np. Zoho Mail albo Google Apps). Tutaj konieczne będzie sprawdzenie, czy rekordy MX poprawnie wskazują na serwery poczty tej usługi. Jeśli przenosisz domenę do nowego hostera, musisz upewnić się, że przeniesione będą też rekordy MX.
 4. Twoja poczta jest hostowana na serwerze obecnej firmy hostingowej, z której zamierzasz zrezygnować. W tym wypadku musisz założyć nową usługę pocztową i skierować na nią rekordy domeny.
Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?