Pomysłowy adres domeny szybciej zapadnie w pamięć klientów. Niezwykle istotne jest, aby domena była nie tylko łatwa do zapamiętania, ale również odzwierciedlała charakter firmy oraz jej działalności. Dlatego nie wybieraj jej bez zastanowienia, kupując pierwszą lepszą dostępną nazwę.  W tym kontekście, adres domeny powinien być przemyślany i oparty na aktualnych trendach oraz praktykach. W niniejszym artykule dokonamy przeglądu najnowszych informacji dotyczących nazewnictwa domen, w tym popularności poszczególnych rozszerzeń oraz roli, jaką odgrywa domena w kontekście sukcesu firmy . Nazwa domeny a sukces firmy. Jak to wygląda w 2024 roku?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Nazwa domeny a firma – co warto wiedzieć?
 • Czego unikać w wyborze nazwy domeny?
 • Jaka powinna być długość domeny?
 • Przykłady ciekawych nazw domenowych

1. Adres a nazwa firmy

Chociaż naturalnym pragnieniem przedsiębiorców jest zawarcie w adresie internetowym nazwy własnej firmy, nie powinno to być jedynym kryterium wyboru. Domena powinna być przede wszystkim praktyczna i łatwa do zapamiętania przez potencjalnych klientów. Często warto rozważyć nazwę, która odzwierciedla charakter oferowanych usług lub produktów, co ułatwia identyfikację i zapamiętanie witryny przez użytkowników.

Warto więc przyjąć zasadę łączenia czytelnej nazwy firmy z odpowiednim rozszerzeniem, takim jak .pl lub .com. Co do długości, optymalny zakres mieści się w granicach od 5 do 25 znaków.

2. Dziwne znaki w nazwie domeny? Niekoniecznie

Dodatkowe znaki i cyfry w nazwie domeny mogą stanowić przeszkodę dla użytkowników, utrudniając zapamiętanie adresu oraz powodując problemy przy ponownym wprowadzaniu go. Należy więc unikać nieprzemyślanych myślników i zbędnych cyfr, ponieważ mogą one dezorientować klientów i utrudnić im dotarcie do witryny. W tworzeniu nazwy domeny może Ci pomóc kreator domen, może dzięki niemu się zainspirujesz?

Podobnie jak w przypadku myślników, stosowanie cyfr w adresach internetowych może być niepożądane, chyba że są charakterystyczne i znaczeniowo uzasadnione.
Warto także unikać literek spoza standardowego alfabetu łacińskiego, takich jak polskie znaki diakrytyczne, które mogą być problematyczne dla niektórych użytkowników

3. Długość nazwy domeny

Długie nazwy domen mogą wydawać się trudniejsze do zapamiętania, zwłaszcza gdy są niejasne lub nielogiczne. Jednakże, gdy nazwa jest logicznie ułożona i tworzy spójną całość, może być łatwiejsza do zapamiętania niż krótka nazwa składająca się z przypadkowych znaków. Przykłady takich nazw jak 'ruszajwdroge.pl’ czy 'jedziemynawakacje.pl’ są dobrym przykładem na to, że długa nazwa może być efektywnie zapamiętana, gdy jest logicznie uargumentowana.

Dlatego też, warto zwracać uwagę nie tylko na długość nazwy domeny, ale także na jej spójność i zrozumiałość. Jeśli masz problem Jak wybrać domenę zajrzyj do naszego artykułu, zawarte w nim są wskazówki i porady aby ułatwić tworzenie nazwy.

4. Końcówki adresów – które się liczą w internecie

Doświadczenie pokazuje, że w Polsce liczą się najbardziej dwa rozszerzenia domen – .pl i .com. Z czego to wynika? Przede wszystkim z przyzwyczajeń internautów. Użytkownicy internetu zazwyczaj pamiętają nazwę domeny, ale jej rozszerzenia już nie, dlatego wpisują domyślnie.pl lub .com.

Rejestr domeny .pl zakończył rok 2023 z liczbą 2 546 407 aktywnych nazw domenowych z .pl.[1]


Rozszerzenia takie jak .pl, .com czy .eu mają jednak lepszy potencjał wizerunkowy. W zależności od tego, czy prowadzisz działalność w kraju, Europie czy ogółem na świecie, takie rozszerzenie domeny powinieneś wybrać.
Problem zaczyna się wtedy, kiedy nazwa domeny, jaką chciałbyś mieć w rozszerzeniach, czyli .pl czy .com, jest niedostępna.

Rozszerzenia funkcjonalne

Alternatywą dla domen krajowych, adresów z rozszerzeniem .com czy .eu są domeny funkcjonalne. Ciekawą i coraz powszechniejszą opcją jest znalezienie wolnej nazwy z rozszerzeniami funkcjonalnymi: .biz, .net, .org, .info.

Powyższe rozszerzenia to domeny globalne, które mają zastosowanie dla różnych typów działalności. Oczywistym jest, że lepiej byłoby zdobyć końcówkę .pl czy .com, ale posiadając końcówkę .biz również niewiele tracisz. Użytkownicy internetu coraz częściej, zamiast wpisywać cały adres do paska przeglądarki, wpisują jedynie nazwę firmy do wyszukiwarki.

5. Siła nowych domen

Kolejnym sposobem wybory nazwy domeny jest wykorzystanie potencjału nowych domen.
Domeny nTLD zostały wprowadzone w celu zróżnicowania i zwiększenia dostępności adresów internetowych, a także aby umożliwić użytkownikom lepsze dopasowanie adresów do ich obszaru działalności.

Przykłady nowych domen to .beauty, .travel, .photography, .app i wiele innych. Każda z tych domen nTLD może być zarejestrowana w zależności od potrzeb i charakteru witryny internetowej. Na przykład, firma związana z technologią może wybrać domenę .app, natomiast fotograf może wybrać domenę .photography, aby lepiej odzwierciedlić swoją działalność.

6. Nazwa domeny a sukces firmy

Chociaż sama nazwa domeny nie zapewni Twojej firmie sukcesu, ma wpływ na rozpoznawalność marki w internecie. Pamiętaj, że nawet jeśli jedynym kanałem promocji Twoich usług jest internet, to nawet gorsza domena nie przeszkodzi, aby np. Twój sklep internetowy dobrze wypozycjonować pod określone słowa kluczowe. Oczywiście posiadając lepszą nazwę domeny Twoja firma jest bardziej rozpoznawalna i zapamiętywana, a użytkownicy nie muszą się męczyć z wpisaniem jej do przeglądarki czy znalezieniem adresu.

7. Ciekawe przykłady wdrożeń domen

Zobaczmy jak wygląda to w praktyce. Wykorzystanie odpowiednio dobranej domeny internetowej to fundament skutecznej komunikacji z klientami. Dzięki różnorodności dostępnych adresów, firmy mają możliwość wyboru takiej nazwy, która najlepiej odzwierciedla ich charakter, branżę i cele biznesowe. Poniżej przedstawiamy kilka inspirujących przykładów wykorzystania domen internetowych w praktyce.

FirmaDziałanie
Sieć PlayOd początku swojej działalności trzecia największa sieć komórkowa posiadała domenę playmobile.pl, która nie była intuicyjna dla użytkowników. Dlatego sieć Play wykupiła domenę play.pl. Do momentu odsprzedaży właścicielem domeny był sklep z grami komputerowymi.
Rainbow Tours – RainbowW 2016 roku doszło do zmiany wizerunku i renamingu biura podróży Rainbow Tours. Zmieniono nazwę – z Rainbow Tours na Rainbow. Nowe logo marki Rainbow wyeksponowało literę R, podobnie stało się w domenie, która z rainbowtours.pl została zmieniona na krótkie r.pl.
Nasza Klasa – NKCo do skrótów, to do analogicznej zmiany doszło na portalu społecznościowym Nasza Klasa, który skrócił swoją nazwę na krótszą NK, a tym samym z długiego adresu nasza-klasa.pl, powstała krótsza nazwa nk.pl.
Tablica – OLXZ innych względów do zmiany nazwy domeny doszło na portalu tablica.pl. Naspers, właściciel grupy Allegro, chciał, aby we wszystkich krajach portal nazywał się tak samo, czyli OLX. W każdym razie zasłużona tablica.pl, zmieniła się w olx.pl, co na początku wprowadzało użytkowników w zakłopotanie. Nazwa się jednak przyjęła i obecnie funkcjonuje jak najbardziej zamiennie.

To tyle, jeśli chodzi o ciekawe wdrożenia. Mamy nadzieję, że wybierzesz dla siebie najlepszą z możliwych domen, a my, pomożemy Ci z hostingiem.

Źródło:
[1] Rynek nazw domenowych

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

3 odpowiedzi do "Nazwa domeny a sukces firmy – aktualizacja"

 1. Dawid01 pisze:

  Właśnie kupiłem domenę na https://domeny.pl/ i też miałem problem z wyborem nazwy coś słyszałem ostatnio, że Google w bezpłatnych wynikach wyszukiwania będzie brało bardziej pod uwagę brand niż słowo kluczowe więc miałem duży dylemat co wybrać ale skończyło się na nazwie firmy 🙂

 2. Marek pisze:

  Ja wybrałem rozszerzenie .net dla mojej domeny. Sadze ze to może być dobry wybór szczególnie gdy strona nie ma narodowości.

  1. Artur Pajkert pisze:

   Jak najbardziej, trzymam kciuki! Zwróć uwagę, czy nie ma podobnych nazw z innymi końcówkami domenowymi – wolnych. W razie sukcesu konkurenci mogą się nimi zainteresować i próbować pozyskać część ruchu od Ciebie, promując łudząco podobne nazwy i licząc na pomyłki użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?