Jak zarejestrować domenę, kiedy robisz to pierwszy raz? Masz pełne prawo jeszcze nie wiedzieć, czym się kierować przy jej tworzeniu. Mimo, że dla wielu może się to wydawać prostą czynnością to jest kilka kwestii, które warto rozważyć zanim zarejestruje się przypadkowy adres www.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • Jak wybrać domenę i być zadowolonym?
 • Ile liter powinna mieć nazwa domenowa?
 • Gdzie sprawdzić, czy domena nie narazi Cię na konflikt prawny?
 • Co to jest domena generyczna, jakie ma wady i zalety?

Grupa docelowa a wybór domeny

Czy rozszerzenie ma znaczenie dla odbiorców Twojej strony? Tak! Jeśli Twoja strona jest w języku polskim to najtrafniejszym wyborem będzie oczywiście domena .PL. Taka końcówka jasno sugeruje użytkownikom, że treści na danej stronie będą właśnie po polsku. 

Natomiast, jeśli planujesz rozszerzać swoją działalność na rynki zagraniczne to odpowiednia będzie domena .COM lub .EU. Niemałe znaczenie w tym przypadku mają też domeny regionalne.

Jeśli Twoja strona będzie kierowana do odbiorców z danego miasta czy województwa masz mnóstwo rozszerzeń do wyboru, które jasno wskazują na dany region.

Warto tutaj także wspomnieć o rozszerzeniach z grupy nowych domen. Dzięki nim w atrakcyjny i nowoczesny sposób można podkreślić nazwę strony internetowej, sugerując przy okazji charakter prezentowanej działalności. Do tych domen należą np. .expert, .pro, .club.

Zasady rejestracji dobrej nazwy www

Domena internetowa to nieodłączna część każdej witryny. Stanowi swego rodzaju wizytówkę, która sugeruje odbiorcy co może znaleźć na danej stronie. Częścią adresu WWW jest nazwa, czyli ciąg liter znajdujących się przed wybraną końcówką domenową.

Jaka powinna być idealna nazwa?

Krótka i prosta

Nazwa przede wszystkim powinna być stosunkowo krótka i prosta – takie url-e posiadają najwięcej zalet. Przyciągają uwagę, są zrozumiałe i co istotne można je szybko zapisać, minimalizując ryzyko popełnienia pomyłki.

Zbadaliśmy średnią liczbę znaków w polskich nazwach domenowych i okazuje się, że jest to od 6 do 11 znaków. Najwięcej domen jest 8-literowych. Około 10% krajowych nazw domenowych zawiera myślnik.

Łatwa do zapamiętania

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to to, aby nazwa była łatwa do zapamiętania. Na pierwszy rzut oka długie i wymyślne adresy mogą być ciekawe, jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie zapadną na długo w pamięć. Nie bój się jednak, jeśli okaże się że nazwa nie do końca jest trafna, zawsze możesz zmienić domenę wordpressową.

Domeny generyczne, czyli oparte o słownictwo powszechne, jak np. taniesoczewki.pl – od razu sugeruje, jaka tematyka kryje się za daną domeną. Wydaje się to dość atrakcyjne na początku, kiedy chcemy zaistnieć na rynku i powiązać markę z daną kategorią, jednak w długim terminie pojawiają się dwie wady tego postępowania:

 • o wiele trudniejsze manewrowanie zmianą profilu działalności, czy nawet podejściem marketingowym (np. kiedy sprzedawaliśmy tanie książki, a chcemy skupić się na książkach specjalistycznych, naukowych).
 • trudniej o zbudowanie jednoznacznego skojarzenia, ponieważ zazwyczaj nie brak konkurentów o podobnych nazwach. Konsument może więc pomylić nas z innym dostawcą.

Atrakcyjna i oryginalna

Niebanalna nazwa witryny przekłuje uwagę i zainteresuje odbiorcę. Chwytliwy adres wyróżni stronę na tle konkurencji i zachęci użytkownika do jej odwiedzenia. A dzięki dużemu wyborowi domen każdy jest w stanie skomponować idealną nazwę na miarę sukcesu.

Mówiąc o atrakcyjności nazwy domenowej warto zwrócić uwagę na zagadnienie regionalności. W wypadku marek lokalnych uwzględnienie nazwy miejscowości może stanowić dodatkowy atut, poprzez budowanie „więzi” odbiorcy identyfikującego się z danym miejscem z marką. Może to dotyczyć np. regionalnej gazety, portalu informacyjnego, lokalnych rozrywek, drobnych usług itp.

Domena a znak towarowy

Zanim zarejestrujesz domenę, radzimy sprawdzić, czy nie jest to część chronionego znaku towarowego. Jeśli tak by się stało, a zakres Twojej działalności pokrywałby się z zakresem ochrony znaku, będzie Ci bardzo trudno podtrzymać prawo do domeny w razie sporu sądowego z podmiotem, na rzecz którego taki znak został zarejestrowany.

Sprawdzenia możesz dokonać na stronach:

Jak wybrać domenę – dobra wyszukiwarka domen

Adres WWW dość istotnie wpływa na wartość strony internetowej. Dlatego też nie może on być dziełem przypadku. Musi być przemyślany, zgodny z ideą i co najważniejsze trafiać do grupy docelowej. Pamiętaj że zawsze możesz wykonać transfer domeny.

Aby ułatwić Ci szybkie znalezienie wolnych nazw, przygotowaliśmy wyjątkową wyszukiwarkę domen, która błyskawicznie sprawdza różne kombinacje z wieloma końcówkami domenowymi, a także znajduje liczne podpowiedzi wśród dostępnych nazw generycznych.

Dla najlepszego rezultatu wyszukiwania możesz podać kilka słów po przecinku, by uzyskać bogaty zestaw wyników zawierających wolne domeny. Powodzenia!

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

5 odpowiedzi na "Jak zarejestrować domenę i już na starcie podjąć dobrą decyzję?"

 1. Łukasz pisze:

  Witam,
  dodałbym jeszcze kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze domeny:
  – zawierającą lokalizację (jeżeli jet to rynek lokalny)
  – ze słowem ściśle kojarzącym się z branżą (który może być dość często wyszukiwanym)
  – który nie będzie kojarzony z innym brandem
  – który nie jest nazwą chronioną

 2. Kris gomula pisze:

  Witam. Ciekawy artykul. Sadze rowniez, ze przy zakupie domeny warto miec na uwadze slowa kluczowe i seo. Czasem warto jest umiescic jakies slowo kluczowe w nazwie domeny.
  Pozdrawiam

 3. Dla naszej działalności wybraliśmy domenę długą, ze względu m.in. na dwuczłonową nazwę miejscowości. Ale powiem szczerze, że dało to swój efekt na plus, jeśli chodzi o pozycję w Google.

 4. Łukasz pisze:

  Witam,
  bardzo wiele zależy również od specyfiki branży i brandu danej firmy. Jeżeli jesteśmy sklep internetowym sprzedającym miliony rzeczy za 1zł – to nie będzie dla nas kluczowe, aby budować brand. Inaczej ma się sytuacja ze spacjalistami w danych dziedzinach (lekarzach, nauczycielach etc)
  Pozdrawiam

 5. Dawid pisze:

  Dobre rady odnośnie wyboru domeny. Kiedyś zastanawiałem się jeszcze czy myślnik w domenie nie jest czynnikiem, który źle wpływa na SEO. Ostatecznie jednak po wielu latach pracy nie zaobserwowałem czegoś takiego, a niektóre artykuły branżowe sugerowały, aby rezygnować z myślników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?