„Błąd 404 – nie znaleziono strony” znamy chyba wszyscy. Irytuje on najbardziej, gdy koniecznie musimy wyszukać interesującą nas informację lub produkt, a w zamian za to otrzymujemy pustą stronę z niewiele mówiącą nam informacją o błędzie. Błąd 404 co to znaczy, jak się ma do SEO (pozycjonowania Twojej strony w wyszukiwarce) i jak go naprawić? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Z artykułu dowiesz się:

 • błąd 404 co to znaczy,
 • kiedy występuje błąd 404,
 • jaki wpływ ma błąd 404 ma pozycjonowanie,
 • jak naprawić błąd 404 i przekuć jego pojawienie się na naszą korzyść.

Błąd 404, co jest jego przyczyną?

Komunikat o błędzie 404 pojawia się, gdy adres URL nie jest już dostępny. Przyczyną takiej sytuacji może być to, że strona została usunięta lub jej adres URL został zmieniony.

Ma to miejsce z wielu powodów. Często strony są kasowane, bo zawierają niepoprawne lub przeterminowane dane. W sklepach internetowych usuwane są strony z niedostępnymi już przedmiotami, na przykład grami wydanymi w edycjach kolekcjonerskich, których nakład się wyczerpał.

Usunięcie podstron czy całej strony, a nawet zmiana katalogu, w którym zainstalowany został na serwerze system, powoduje wystąpienie błędu 404. Ważne jest więc, aby po uruchomieniu nowej witryny, korzystającej z adresów poprzedniej strony, skorzystać z przekierowań 301. Dzięki temu unikniemy pojawiania się błędu, a przy okazji nasze dotychczasowe wyniki w wyszukiwarce Google nie zostaną utracone.

Pozorne błędy 404

Czym jest miękki/pozorny błąd 404 (soft 404 error)? Występuje on wtedy, gdy serwer wysyła dla żądanej strony status 200 OK, ale wyszukiwarka Google uważa, że strona powinna zwrócić status 404. Dzieje się to w sytuacji, gdy strona nie zawiera treści lub wygląda jakby zawierała błędy.

Można powiedzieć, że strony tego typu nie powinny istnieć w naszej witrynie, jednak nadal są w naszym CMS. Miękki błąd 404 nie jest standardowym kodem stanu serwera, ale swoistą etykietą dodawaną przez wyszukiwarki, aby pomóc im zignorować strony sugerujące błąd.

Jak powstają tego typu błędy? Czasami zupełnie przez przypadek. Wystarczy, że stworzymy nowy tag w WordPressie i pozostawimy go pustym, a następnie odwiedzimy go z poziomu użytkownika. Gotowe – mamy pozorny błąd 404.

Jak błędy 404 wpływają na SEO?

Pojawienie się błędów 404 może mieć negatywne skutki dla naszej domeny internetowej. Po pierwsze użytkownicy, którzy ją odwiedzą i napotkają na zbyt wiele podstron z informacją 404, mogą szybko ją opuścić, bo nie znajdą interesujących ich treści.

Mogą nawet zaczną wątpić w jej unikalność. W obawie, że mają do czynienia ze stroną wykorzystywaną na przykład do phishingu po prostu zamkną ją i poszukają interesujących ich treści w innym miejscu. Po drugie duża liczba błędów 404 marnuje zasoby indeksowania i zwiększa ryzyko, że roboty Google nie będą mogły uzyskać dostępu do cennych treści za pośrednictwem struktury linków.

Wg mojej wiedzy Google nie karze właścicieli takich stron obniżeniem pozycji w rankingu za tego typu błędy – potwierdził to Gary Illyes w 2015 roku w jedynym ze swoich tweetów. Każda strona z 404 może natomiast czerpać z „crawl budget” i w ten sposób, niebezpośrednio, obniżać nasze pozycje – po prostu wyszukiwarce nie starczy budżetu (zasobów czasu serwerów Google przeznaczonych na daną domenę) na indeksowanie wartościowych elementów naszej strony, skoro budżet będzie zużyty na 404’ki.

Jak znaleźć błędy 404 na naszej stronie?

Chyba najprostszym sposobem wykrycia błędów 404 i miękkich błędów 404 jest narzędzie Google Search Console. Można je w prosty sposób podpiąć pod praktycznie każdą stronę, a następnie sprawdzić, jak indeksuje się ona w wyszukiwarce i czy pojawiają się jakieś błędy.

Aby przeprowadzić taki test wystarczy, że w panelu Google Search Console w menu po lewej stronie wybierzemy „Indeks”, a następnie „Stan”. W ten sposób otrzymamy wykres ze wszystkimi błędami oraz uwagami dotyczącymi indeksowania.

Błędy zaznaczone są na czerwono, uwagi i wykluczenia na szaro. Na dole zestawienia pojawi się lista adresów URL, które mogą zwierać błędy. Znajdziemy przy nich adnotację: „Przesłany adres URL wydaje się zgłaszać pozorny błąd 404”. To te strony będą dla nas ważne. Znając adres, pod którym występuje błąd, możemy rozpocząć naprawę linków. Podobnie jest w przypadku błędów twardych.

Jak naprawić błędy 404 na stronie

Odpowiedź jest prosta. Jeśli na naszej witrynie występują pozorne błędy 404, to najlepszym rozwiązaniem będzie ich ręczna naprawa. Adresy stron z błędami uzyskamy dzięki Google Search Console.

Dodajmy na nich odpowiednią zawartość lub stwórzmy strony, które pomogą nam w indeksowaniu, a przy okazji pokażą czytelnikom, gdzie mają szukać odpowiednich treści, których nie znaleźli pod danym odnośnikiem. Oczywiście rozwiązanie to ma sens, gdy odnośników jest kilka i przygotowanie zawartości nie zajmie nam dużo czasu.

Przekierowanie 301

Jeśli jednak nie mamy starej strony i została ona usunięta, ale posiadamy nową witrynę, gdzie chcemy przekierować ruch, to należy skorzystać z przekierowań 301. Pozwolą one przejść użytkownikom pod nowe adresy.

W przypadku WordPressa mamy do wyboru wiele wtyczek, które umożliwiają tego typu działania. Są to na przykład Redirection, Simple 301 Redirects czy też 301 Redirects – Easy Redirect Manager. Osoby, które korzystają z Yoast SEO w wersji premium także mogą wykorzystać wtyczkę. Takie przekierowanie możesz też po prostu wykonać w pliku .htaccess, sterującym pracą serwera www. Najprościej taki pojedynczy adres skierować w ten sposób:

 Redirect 301 /staryadres.php http://www.twojadomena.com/nowyadres.php 

Usuwanie strony z indeksu

Może też zdarzyć się, że nie będziemy chcieli indeksować strony z błędami w Google, bo uznamy, że lepiej ją usunąć. Możemy to zrobić za pomocą Google Search Console. Wystarczy, że wybierzemy opcję „Usunięcia” z bocznego menu.

Najważniejsze jest jednak to, by zawsze sprawdzać, dlaczego pojawiają się błędy i zapobiegać ich występowaniu. W wielu przypadkach problemy nie tworzą się samoistnie, ale powstają podczas prac konserwacyjnych, niedopatrzeń itp.

Jak przygotować własną stronę błędu 404

W przypadku WordPressa wiele szablonów pozwala na stworzenie z poziomu panelu administracyjnego własnej strony błędu. Wystarczy wybrać grafikę, dodać tekst i gotowe. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to wystarczy odrobina znajomości CSS‑a oraz html‑a by przygotować własną stronę. W tym celu należy wejść w sekcję „Wygląd”, a następnie „Edytor motywu”, gdzie znajdziemy plik „Szablon strony błędu 404 (404.php)” lub podobny.

Standardowy kod treści takiej strony wygląda przeważnie tak:

<?php get_header(); ?>
  <div id="content">
   <h2>Error 404 - Not Found</h2>
  </div>
 <?php get_sidebar(); ?>
 <?php get_footer(); ?> 

Pomiędzy <div id=„content”> a </div> możemy wstawić dowolny kod, który zmieni surową suchą stronę informującą o błędzie w bardziej atrakcyjną.

Druga opcja to rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie z kodowaniem tego typu treści. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wtyczki 404page, która jest wysoko oceniana przez użytkowników i ma ponad 100 tysięcy aktywnych instalacji.

Jak przekuć wystąpienie błędu 404 na naszą korzyść

Strona błędu 404 może służyć jako narzędzie do pozyskania leadów, przekierowania na inną podstronę, a nawet do zaoferowania im kodu rabatowego w ramach przeprosin za zaistniałą sytuację.

Co powinna zawierać idealna strona błędu 404? Najważniejsze elementy to:

 • linki do poprzedniej strony/strony głównej/mapy strony/wyszukiwarki,
 • linki do najpopularniejszych podstron w serwisie,
 • przycisk call-to-action.

W przypadku sklepów internetowych możesz rozważyć:

 • kupon rabatowy,
 • odnośniki do głównych kategorii produktowych,
 • najnowsze lub ostatnio przeglądane produkty.

Te elementy można dowolnie wykorzystywać, ale nie ma konieczności użycia ich wszystkich naraz. Najważniejsze z nich to link do strony głównej oraz przycisk powrotu do poprzedniej podstrony.

Przykładowe witryny z dobrze przygotowaną stroną błędu

Gry natrafimy na stronę z błędem agencji reklamowej Figmints, znajdziemy odnośniki, dzięki którym przeskoczymy do najważniejszych kategorii oraz będziemy mogli skontaktować się z pracownikami firmy. Irytację użytkownika z powodu błędu łagodzi gif, który mówi wszystko. 😉

Tu widzimy starą stronę błędu, którą wykorzystywał portal lego.com. Zawsze coś może pójść nie tak, ważne, aby pozwolić klientom wrócić na stronę główną.

Agencja projektowa Bluegg stawia na komunikat z humorem, co pomaga zjednać sobie użytkownika . Podobną strategię wykorzystuje lider e‑mail marketingu, firma Mailchimp.

Twórca platform dla wydawców mobilnych, Heyzap, pozwala nam zagrać w grę, a GitHub proponuje od lat z niezmienną i sprawdzoną stronę błędu.

Błąd 404 – podsumowanie

Błędy 404 stosunkowo łatwo naprawić – tym bardziej warto dbać o ich „tropienie”.

Jak często analizować stronę? Jak widać, pomysłów na atrakcyjną stronę błędu 404 jest wiele. Warto wpisać w Google „best 404 error page”, aby przejrzeć setki naprawdę świetnych stron, które nie tylko informują o brakującej treści, ale potrafią pozyskać leady, a odwiedzających zmienić w klientów.

Dobrze jest się inspirować najlepszymi twórcami, ale jeszcze lepiej jest zapobiegać pojawianiu się błędów 404. Wystarczy raz na kilka tygodni przyjrzeć się raportom z Google Search Console i reagować na otrzymane w panelu powiadomienia.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

6 odpowiedzi do "Mam błąd 404, co to znaczy?"

 1. Wojciech pisze:

  Nie jestem pewny czy dla stron z kodem 404, przekierowanie 301 jest najlepszym pomysłem. Pozostawił bym kod błędu, a na stronie domyślnej 404 dałbym rel=canonical na główną i na niej pokierowałbym użytkowników do poszczególnych działów.

 2. Heja,
  dzięki za fajny artykuł. Temat 404 to motyw wielu rozmów i żartów – ciężko opisać go w jednym artykule. Proponuję aby autor pokusił się napisać kilka słów więcej o tym jak znaleźć strony 404. Samo Search Console to nie wszystko. GSC podaje błędy które są już problemem, a sztuka polega na wykryciu błędu zanim wykryje go Google. Sam, w czasie realizowania audytów SEO używam Froga – ale nie jest to jedyny sposób na wylistowanie błędów.

  Kolejna sprawa, to fakt, że niektóre audyty wykazują strony 404 i strony typu 404. Tę różnicę też warto omówić!
  Dziękuję za ciekawy tekst i trzymam kciuki za następny

 3. Kris SEO pisze:

  Hej. Ciekawy artykul i bardzo fajnie i przejrzyscie wyjasnione zagadnienia z bledem 404. Pozdrawiam. 🙂

  1. Adrianna Szałańska pisze:

   Dzięki wielkie za opinie Kris! Staramy się inspirować! 😉

 4. Cezary pisze:

  Bardzo fajny i merytoryczny artykuł, pozdrawiam 🙂

 5. Proktor pisze:

  To bardziej Google stwarza sztuczny problem, a nie strona. Jeżeli strony nie ma w mapie, ani nie prowadzą do niej żadne linki wewnętrzne to linkowanie z tej nieszczęsnej wyszukiwarki jaką jest google powinno zostać usunięte z indeksu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?