Słyszałeś kiedyś o stronach internetowych na abonament? To właśnie one bazują na modelu SaaS, ciesząc się sporą popularnością. Dla przykładu, Shopify to druga najpopularniejsza technologia na świecie (zaraz po WordPressie), będąca typowym SaaSem. Dane Statista pokazują, że na Shopify bazuje ponad 642 tysiące witryn. Jeżeli chcesz poznać prawdy i mity o stronach abonamentowych (Software as a Service), koniecznie przeczytaj mój artykuł!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest i na czym polega model SaaS;
 • jakie są zalety i wady rozwiązań SaaS;
 • kiedy warto zdecydować się na SaaS a kiedy na Open Source?

Model SaaS – co to jest?

Model SaaS (ang. Software as a Service) jest formą dostarczania oprogramowania, w której aplikacje są hostowane w chmurze przez dostawcę usług i udostępniane użytkownikom online.

Dzięki temu nie musisz instalować ani zarządzać oprogramowaniem na lokalnych urządzeniach – znacząco upraszcza to utrzymanie i aktualizacje witryny. 

Koszty są zazwyczaj rozliczane w modelu abonamentowym, eliminując konieczność dużych inwestycji początkowych. SaaS oferuje skalowalność oraz dostępność z dowolnego miejsca, zapewniając jednocześnie wysoką niezawodność i bezpieczeństwo dzięki zaawansowanej infrastrukturze dostawcy.

Model SaaS – prawdy i mity o stronach na abonament!

Prawdy i mity o stronach na abonament w modelu SaaS (ang. Software as a Service):

AspektPrawdaMitWyjaśnienie
Koszty początkoweNiskie koszty początkowe (od 29 do 149 zł netto miesięcznie w przypadku kreatora _Now).Strony na abonament są droższe niż tworzenie witryny od podstaw.W przypadku systemów SaaS płacisz stałą miesięczną opłatę zamiast dużej jednorazowej inwestycji (strona na Elementorze kosztuje zazwyczaj od 2 000 do 7 000 zł netto + koszty za hosting WordPress, domenę i certyfikaty SSL).
AktualizacjeRegularne aktualizacje są wliczone w abonament (utrzymanie strony w kreatorach witryn bazujących na modelu SaaS jest bezpłatne).Konieczność samodzielnych aktualizacji
i dodatkowych kosztów.
Dostawca SaaS zapewnia ciągłe aktualizacje, poprawki bezpieczeństwa
i nowe funkcje bez dodatkowych opłat (za 0 zł!).
WydajnośćStrony typu SaaS ładują się zazwyczaj poniżej 2 sekund.Witryny oparte na modelu SaaS obniżają doświadczenia użytkowników ze względu na wolne ładowanie kluczowych komponentów.Strony WWW utworzone
w kreatorze _Now ładują się 83 ms. Dla porównania, czas wczytywania witryn WIX wynosi 955 ms,
a GoDaddy – 541 ms.
DostosowanieMożliwość dostosowania wyglądu i funkcji do potrzeb użytkownika (systemy SaaS spełniają przede wszystkim wymagania mikro- oraz małych przedsiębiorstw).Ograniczone opcje personalizacji.Wiele platform SaaS oferuje szerokie możliwości personalizacji poprzez motywy, wtyczki
i zaawansowane narzędzia edytorskie (im więcej dasz od siebie, tym lepsza finalnie będzie dana strona).
SkalowalnośćŁatwa skalowalność
w miarę rozwoju firmy.
Ograniczona skalowalność.SaaS umożliwia łatwe dodawanie nowych funkcji
i zasobów w miarę wzrostu potrzeb. Ograniczona skalowalność jest jednak po części prawdą, ponieważ sektor średnich firm (wykraczający poza mikro- i bardzo małe przedsiębiorstwa) powinien skorzystać z rozwiązań Open Source (SaaS w tym przypadku może być niewystarczający).
Wsparcie techniczneProfesjonalne wsparcie techniczne dostępne
w ramach abonamentu (każda strona AI od _Now jest wspierana przez oficjalną pomoc cyber_Folks)
Brak wsparcia lub dodatkowe opłaty za pomoc techniczną.Abonament obejmuje wsparcie techniczne (oznacza to szybkie rozwiązywanie problemów).
DostępnośćDostępność 24/7
z dowolnego miejsca (właściciele stron _Now mogą dokonywać edycji witryny bezpośrednio
z poziomu urządzeń mobilnych).
Ograniczony dostęp
do strony.
Usługi SaaS działają
w chmurze, umożliwiając dostęp do strony w każdym czasie i z dowolnego miejsca (zarówno dla użytkowników w zakresie korzystania z witryny, jak
i właścicielowi pod kątem edytorskim).
Czas wdrożeniaSzybkie wdrożenie strony internetowej (przy pomocy kreatora stron _Now zrobisz to w ciągu 60 sekund)Długi czas oczekiwania na uruchomienie strony (od 7 do 21 dni w przypadku projektów dedykowanych).Proces uruchomienia strony w modelu SaaS jest szybki i prosty, pozwalając na bezproblemowe rozpoczęcie działalności online (a w konsekwencji przetestowanie swojego pomysłu na biznes).
Model SaaS. Prawdy i MITY

Komu dedykujemy strony internetowe typu SaaS – przykłady zastosowania

Strony internetowe typu SaaS to dobre rozwiązanie dla m.in.:

 • małych firm – potrzebujących profesjonalnej strony internetowej bez konieczności inwestycji znaczących funduszy (stronę na kreatorze _Now możesz mieć już od 319 zł netto rocznie (1 miesiąc gratis);

 • start-upów – pragnących szybko wejść na rynek z funkcjonalną stroną (z kreatorem _Now potrwa to 60 sekund);

 • sklepów internetowych – poszukujących platformy z wbudowanymi narzędziami e-commerce (w tym przypadku zachęcamy do skorzystania ze _Stores od cyber_Folks);

 • freelancerów – wymagających łatwej w zarządzaniu strony do prezentacji portfolio;

 • firm usługowych – oferujących rezerwacje online oraz inne usługi interaktywne;

 • organizacji non-profit – szukających ekonomicznego rozwiązania do promowania swojej działalności;

 • blogerów – potrzebujących platformy do publikacji i promocji treści (kreator stron _Now w ciągu 60 sekund pozwala stworzyć pełnoprawną witrynę zoptymalizowaną pod SEO i UX wraz z wstępnie przygotowanym blogiem pod kątem content marketingu);

 • edukatorów i trenerów – oferujących kursy online i materiały edukacyjne.

Zastanawiasz się, jaki kreator strony wybrać, żeby jak najszybciej wystartować ze swoim biznesem online? Masz do wyboru cztery opcje:

 • Kreator _Now,
 • WIX,
 • Squarespace,
 • GoDaddy.

Jeżeli chodzi o tzw. szybkość – mogę śmiało stwierdzić, iż _Now zdominował rynek SaaSów.

Oprócz tego, że czas ładowania takiej witryny wynosi ok. 83 ms (86 page speed score w Google PageSpeed Insights), to możesz ją stworzyć w ciągu 60 sekund. Pamiętaj jednak o dokładnym sprecyzowaniu swoich potrzeb dla AI. Im lepiej to zrobisz, tym bardziej satysfakcjonujący projekt strony otrzymasz.

Sprawdź, jak zrobić stronę _Now w 1 minutę:

Dlaczego własna strona internetowa powinna być stworzona akurat w naszym kreatorze? To bardzo kompleksowa usługa, oferująca m.in.:

 • gotowe szablony oraz fotografie branżowe, które wzmocnią doświadczenia Twoich klientów podczas interakcji z witryną;
 • wstępnie przygotowany blog content marketingowy;
 • responsywność witryny;
 • czytelne i sprawdzone układy treści;
 • mapa kontaktowa z danymi Twojej firmy;
 • gotowe teksty spersonalizowane pod kątem działalności, której jesteś właścicielem.

Finalna konkluzja? Ze względu na pomoc AI, jesteś w stanie stworzyć stronę internetową w 60 sekund i natychmiast udostępnić ją swoim klientom. A to wszystko od 29 zł netto miesięcznie (319 zł netto rocznie, jeden miesiąc gratis). Możesz także zdecydować się na pakiet now_UP za 49 zł netto miesięcznie (539 zł netto rocznie, jeden miesiąc gratis) oferujący dodatkowo możliwość prowadzenia witryny pod własną domeną.

Profesjonalna strona internetowa stworzona w kreatorze _Now.

Strona internetowa stworzona w kreatorze _Now

Czy model SaaS (Software as a Service) to jedyne słuszne rozwiązanie?

Model SaaS (ang. Software as a Service) nie jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Może nie sprawdzić się w przypadku dużych firm, które potrzebują pełnej kontroli nad infrastrukturą i danymi. W takich sytuacjach bardziej odpowiednie będą tradycyjne rozwiązania on-premises lub modele hybrydowe, łączące zalety SaaS i własnych serwerów. 

Ważne okazuje się w tym przypadku, aby dostosować wybór do specyficznych potrzeb i możliwości swojej organizacji, biorąc pod uwagę koszty, elastyczność, bezpieczeństwo oraz skalowalność. Sprawdź nasze porównanie _Now vs WordPress – podejmij świadomą decyzję biznesową pomiędzy wyborem SaaS a Open Source.

SaaS czy Open Source – co jest lepsze dla mikro- i małych przedsiębiorstw?

Wybór między SaaS a Open Source zależy od specyficznych potrzeb mikro- i małych przedsiębiorstw. SaaS oferuje wygodę i niższe koszty początkowe (już od 49 zł netto ze swoją domeną w przypadku _Now), zapewniając automatyczne aktualizacje, wsparcie techniczne i bezpieczeństwo. 

Open Source daje z kolei większą elastyczność i kontrolę nad kodem oraz możliwością dostosowania do unikalnych wymagań. Z drugiej jednak strony może wymagać większych zasobów na wdrożenie i utrzymanie. To, ile kosztuje stworzenie strony internetowej nie jest jednoznaczne, natomiast witryna na zamówienie w WordPress może kosztować od 8 000 do 20 000 zł netto.

Dla firm z ograniczonym budżetem i brakiem specjalistycznej wiedzy technicznej SaaS jest często bardziej efektywnym rozwiązaniem. Natomiast przedsiębiorstwa z zasobami technicznymi mogą preferować Open Source ze względu na adaptacyjność i brak opłat licencyjnych.

Kluczowe korzyści modelu SaaS:

KorzyśćOpis
Łatwość użytkowaniaIntuicyjny interfejs użytkownika umożliwiający łatwe zarządzanie stroną.
Stałe kosztyPrzewidywalne, stałe miesięczne koszty bez ukrytych opłat (zazwyczaj nie więcej niż kilkadziesiąt złotych netto miesięcznie).
MobilnośćMożliwość zarządzania stroną z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu (kreator stron od cyber_Folks udostępnia właścicielom łatwą edycję witryny z dowolnego urządzenia mobilnego).
AktualizacjeAutomatyczne aktualizacje systemu, funkcji i zabezpieczeń (wszystko jest w cenie).
WsparcieDedykowane wsparcie techniczne, które pomaga rozwiązywać problemy na bieżąco (bez ponoszenia opłat).
Model Saas. Korzyści

Częste mity dotyczące modelu SaaS:

MitPrawda
Brak kontroli nad stronąUżytkownicy mają pełną kontrolę nad treściami i wyglądem strony.
Ograniczone funkcjeSaaS oferuje wiele zaawansowanych funkcji i możliwości integracji.
Niska jakośćProfesjonalne usługi SaaS zapewniają wysoką jakość i niezawodność.
Tylko dla małych firmModel SaaS jest skalowalny i może być stosowany przez firmy każdej wielkości (rozwiązania _Now rekomendujemy przede wszystkim dla mikro- oraz małych przedsiębiorstw).
Brak bezpieczeństwaDostawcy SaaS stosują zaawansowane technologie ochrony danych.
Model Saas. Mity

Podsumowanie

Na temat modeli SaaS powstało wiele mitów powtarzanych przez osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z profesjonalnymi stronami na abonament. Obecnie rynek tzw. SaaSów ma się wyjątkowo dobrze – jego wartość wynosi 232,2 miliardy dolarów (dane z 15.02.2024 r.), czyli o 30 miliardów więcej niż w 2023 r. Mimo że systemy SaaS są nieco mniej popularne od rozwiązań Open Source, mniejsze brandy powinny je z pewnością wypróbować – szczególnie na początku swojej drogi biznesowej.

Strona internetowa na abonament jest bezpłatna w uruchomieniu i tania w utrzymaniu. Co więcej, cechuje ją dodatkowo wysoka wydajność (ładując się mniej niż 1 sekundę). Dodatkowo, to także możliwość łatwej optymalizacji SEO, o której możesz posłuchać więcej poniżej.

Więc na co jeszcze czekasz? Pokaż światu swoją firmę z lepszej strony – wypróbuj kreator _Now (dla firm usługowych) lub _Stores (dla sklepów e-commerce) i zacznij dominować swoją niszę.

Model SaaS – co to jest? FAQ

SaaS (ang. Software as a Service) to model dostarczania oprogramowania, w którym aplikacje są hostowane przez dostawcę i udostępniane użytkownikom przez Internet. Zamiast instalować i utrzymywać oprogramowanie na własnych serwerach, korzystasz z aplikacji online za pomocą przeglądarki. SaaS oferuje elastyczność, regularne aktualizacje oraz niższe koszty początkowe. Dzięki temu możesz skupić się na prowadzeniu swojej działalności bez konieczności zarządzania infrastrukturą IT.

Przykłady aplikacji SaaS obejmują różne obszary działalności, od tworzenia stron, zarządzania relacjami z klientami (CRM) po księgowość i marketing. Popularne aplikacje SaaS to Kreator _Now (tworzenie stron WWW), Salesforce (CRM), QuickBooks (księgowość), Google Workspace (narzędzia biurowe) oraz Slack (komunikacja). Dzięki modelowi SaaS masz dostęp do zaawansowanych technologii bez konieczności inwestowania w drogie licencje i infrastrukturę.

>
Dominik Bigosiński
Copywriter z doświadczeniem międzynarodowym z zamiłowaniem do digital marketingu. Jego treści czytają community w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Były sędzia i trener piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?