Anna prowadzi mały butik z ręcznie robioną biżuterią, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Zachęcona pozytywnymi opiniami i zwiększającym się zainteresowaniem, zaczęła rozważać rozszerzenie swojej działalności w Internecie. Problem pojawił się podczas szukania informacji o kosztach i technicznych aspektach utworzenia strony internetowej. Ceny przytaczane przez jej znajomych były zniechęcające; mówiono o kwotach rzędu kilku tysięcy złotych za samo założenie serwisu oraz rocznym utrzymaniu w granicach 1 000 zł. Anna, przytłoczona brakiem czasu i obawami o złożoność techniczną, zaczęła rozmyślać, czy inwestycja w stronę internetową rzeczywiście przyniesie jej firmie więcej korzyści niż problemów. Jeśli podobnie jak Anna, zastanawiasz się, ile kosztuje utrzymanie strony w rzeczywistości – przeczytaj mój artykuł i poznaj szczegóły!

Dzisiejszy wpis przygotowałem z myślą o:

 • początkujących przedsiębiorcach – stawiających pierwsze kroki online;
 • właścicielach małych firm – zmagających się z decyzją o inwestycji w stronę internetową;
 • osobach samozatrudnionych – które rozważają rozszerzenie swojej oferty na platformy online, ale obawiają się technicznych wyzwań;
 • freelancerach – marzących o założeniu własnej strony internetowej jako kluczowego elementu promocji swoich usług;
 • menedżerach produktowych – którzy potrzebują zrozumieć koszty i logistykę związane z utrzymaniem strony, aby efektywnie zarządzać projektami online.

Koszt utrzymania strony WWW – od czego zależy realna cena? 7 elementów!

Na koszt utrzymania strony WWW składa się przede wszystkim domena, hosting oraz certyfikat SSL (inaczej szyfrowanie HTTPS). Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę tzw. dodatkowe koszty utrzymania, obejmujące aktualizacje, wtyczki i szablony oraz odwirusowywanie serwisu.

1. Domena

Domena z końcówką .pl

Domena z końcówką .pl
Źródło: www.cyberfolks.pl

Domena to nazwa, która identyfikuje Twoją stronę internetową w sieci i umożliwia jej odnalezienie. Rejestracja domeny jest pierwszym krokiem do stworzenia własnej przestrzeni online i wiąże się z opłatą roczną. Dobra domena to taka, która z jednej strony jest powiązana z profilem Twojego biznesu, z drugiej zaś krótka i łatwa do zapamiętania. Szukasz nazwę dla swojej działalności? Sprawdź nasz kreator domen. Wystarczy, że podasz krótko czym się zajmujesz, a narzędzie w ciągu kilku sekund zaproponuje pasujące, inspirujące nazwy domenowe.

Ile kosztuje domena?

Cena za domenę zwykle oscyluje w granicach 50 – 150 zł rocznie, w zależności od rodzaju rozszerzenia i dodatkowych usług oferowanych przez dostawcę.

Rejestracja domeny w cyber_Folks – odkryj ponad 1 000 rozszerzeń

2. Hosting

Hosting to usługa dostarczająca niezbędnych zasobów serwerowych dla Twojej strony internetowej, pozwalająca na jej ciągłą dostępność w sieci. Jeśli masz już domenę, musisz ją umieścić na serwerze. Wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy dla szybkości, bezpieczeństwa oraz stabilności serwisu. Usługi hostingowe różnią się przede wszystkim pojemnością dyskową, limitami transferu danych oraz dostępnością wsparcia technicznego i dodatkowych funkcji (jak np. backup).

Ile kosztuje hosting?

Koszt hostingu waha się od około 300 do 1200 zł rocznie, zależnie od wymagań i skali projektu, który zamierzasz rozwijać.

Sprawdź hosting WordPress od cyber_Folks!

3. Certyfikat SSL (szyfrowanie HTTPS)

Informacje o zabezpieczonym połączeniu cyber_Folks
Źródło: www.cyberfolks.pl

Certyfikat SSL, czyli protokół szyfrowania HTTPS, gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych między serwerem a przeglądarką użytkownika. Zastosowanie tego certyfikatu jest decydujące dla ochrony informacji osobistych i finansowych, a także wzmacnia zaufanie odwiedzających stronę. Używając SSL, zapewniasz szyfrowanie danych (poprzez ikonkę tune, wcześniej symbol kłódki), skutecznie zabezpieczając je przed dostępem nieupoważnionych osób.

certyfikat SSL

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Certyfikat SSL może być darmowy (np. Let’s Encrypt). Jednak za wersje gwarantujące najwyższy stopień bezpieczeństwa zapłacisz ok. 100 – 500 zł rocznie.

Zabezpiecz swoją markę i klientów – sprawdź ofertę na certyfikaty SSL

4. Aktualizacje

Aktualizacje oprogramowania Twojej strony WWW są niezbędne do zapewnienia jej sprawności, bezpieczeństwa oraz zgodności z najnowszymi standardami technologicznymi i regulacjami prawnymi. Regularne aktualizacje chronią także przed atakami z wykorzystaniem znanych luk w oprogramowaniu, jednocześnie wprowadzając nowe funkcjonalności i poprawki błędów.

Ile kosztują aktualizacje?

Koszt aktualizacji różni się w zależności od złożoności strony i systemu zarządzania treścią. Przykładowo, jeżeli korzystasz z płatnych rozszerzeń lub indywidualnie dostosowanego oprogramowania, koszty wyniosą od 300 do 1200 zł rocznie.

5. Wtyczki

Popularne wtyczki WordPress.

Popularne wtyczki WordPress

Wtyczki to rozszerzenia funkcjonalności Twojej strony internetowej, które umożliwiają dostosowanie jej do specyficznych potrzeb użytkownika i zarządzania treścią. Gwarantują one dodatki poprawiające SEO, zabezpieczenia, funkcje społecznościowe, a także zaawansowane narzędzia analityczne. Istnieje szeroka gama dostępnych wtyczek, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych – pozwala to na znaczne rozszerzenie możliwości strony bez zmian w jej kodzie.

Ile kosztują wtyczki?

Wtyczki kosztują od 200 do 1500 zł rocznie za najbardziej specjalistyczne rozwiązania. Istnieją również darmowe pluginy (najwięcej oferuje WordPress).

6. Szablony

Opcje pozwalające dostosować szablon strony WWW w kreatorze _Now.

Opcje pozwalające dostosować szablon strony WWW w kreatorze _Now
Źródło: now.cyberfolks.pl

Szablony to gotowe projekty stron internetowych, które umożliwiają szybkie i efektywne uruchomienie atrakcyjnie wyglądającej witryny. Oferują one różnorodne możliwości wizualne i strukturalne, które możesz dostosować, aby odzwierciedlały charakter Twojej działalności. Korzystanie z szablonów jest efektywnym sposobem na obniżenie kosztów początkowych przy tworzeniu strony, zapewniając jednocześnie profesjonalny wygląd i funkcjonalność.

Ile kosztują szablony?

Koszt szablonów zaczyna się od około 200 zł za proste projekty, osiągając nawet 1500 zł rocznie za rozwiązania z dodatkowym wsparciem technicznym przy wdrożeniu.

7. Odwirusowywanie

Odwirusowywanie strony WWW to proces eliminacji szkodliwego oprogramowania. Ten etap jest niezbędny do przywrócenia prawidłowej funkcjonalności witryny oraz ochrony danych użytkowników przed wyciekiem. Usuwanie malware wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi, które potrafią skutecznie zidentyfikować i usunąć zagrożenia bez ryzyka uszkodzenia ważnych plików serwisu.

Ile kosztuje odwirusowywanie strony?

Koszt odwirusowywania strony internetowej wynosi od 200 do 800 zł rocznie zależnie od skomplikowania infekcji i potrzebnej liczby godzin pracy specjalisty.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Roczny koszt za utrzymanie strony WWW zależy również od systemu. Zupełnie inna kwota będzie dotyczyła strony od dewelopera, serwisu zbudowanego na WordPressie oraz kreatora.

Poniżej przedstawiam porównanie cen za najważniejsze aspekty we wszystkich wymienionych rozwiązaniach: 

AspektStrona od deweloperaStrona na WordPressieStrona z kreatora
Domena50 – 150 zł / rok50 – 150 zł / rokw cenie
Hosting300 – 1200 zł / rok200 – 800 zł / rokw cenie
Certyfikat SSL100 – 500 zł / rok0 – 300 zł / rokw cenie
Aktualizacje300 – 1200 zł / rok300 – 1000 zł / rokw cenie
Wtyczki200 – 1000 zł / rok300 – 1500 zł / rokw cenie
Szablony500 – 3000 zł / rok200 – 1500 zł / rokw cenie
Odwirusowywanie200 – 800 zł / rok200 – 800 zł / rokw cenie
Całkowity koszt roczny1650 – 7850 zł1250 – 5150 złOd 319 zł w przypadku kreatora _Now)
UtRzymanie strony. Porównanie

Może wydawać się to dziwne, jednak koszt utrzymania strony WWW z pomocą kreatora wynosić może już 319 zł. Wszystko w tym przypadku jest po stronie deweloperów. W konsekwencji nie musisz martwić się zupełnie o nic. Jedynym Twoim zadaniem jest utworzenie witryny oraz wprowadzanie zmian w swojej ofercie.

Kreator stron _Now umożliwia stworzenie pełnoprawnego serwisu w ciągu 60 sekund (1 minuty). To prostsze niż stworzenie Fanpage w social mediach. Cały proces wygląda w następujący sposób:

Za co odpowiada kreator _Now?

 • przygotowanie bloga – uruchomienie podstrony blogowej, wspierającej Twoje działania content marketingowe poprzez gotowy do użycia szablon z artykułami;
 • wprowadzenie danych kontaktowych oraz lokalizacji – integracja mapy pozwalająca Twoim klientom łatwiej dotrzeć do Twojej firmy;
 • dostarczenie zestawu fotografii – wyselekcjonowane obrazy dostosowane do specyfiki Twojej działalności, wzmacniające jej wizerunek w sieci;
 • implementacja treści startowych – wdrożenie przygotowanych tekstów i zdjęć, umożliwiających szybkie uruchomienie strony;
 • konfiguracja układów treści – struktura strony zaprojektowana w taki sposób, aby była intuicyjna i łatwa w nawigacji;
 • optymalizacja pod różnorodne urządzenia – dostosowanie wyglądu witryny do ekranów zarówno komputerów, jak i urządzeń mobilnych (zgodnie ze standardami mobile-first indexing).
Wygląd strony internetowej opartej na kreatorze _Now

Wygląd strony internetowej opartej na kreatorze _Now.
Źródło: now.cyberfolks.pl

Wszystkie wymienione aspekty wiążą się z faktem, iż Twoja strona WWW stworzona w kreatorze _Now będzie kompleksowo zoptymalizowana pod kątem SXO (SEO + UX). 

Co więcej, okaże się wyjątkowo wydajna, ponieważ jej czas ładowania wyniesie mniej niż 1 sekundę (ok. 86 ms). Jeśli porównamy ten wynik z CMS WordPress, będzie on nieco lepszy, ponieważ WordPress ładuje się standardowo 1,92 s (ok. 1920 ms).

Konkurencyjne kreatory stron WWW ładują się z kolei 541 ms (GoDaddy), 955 ms (WIX) oraz 2,08 s (Squarespace).

Ile kosztuje roczne utrzymanie strony internetowej?

Koszty roczne za utrzymanie strony WWW:

Strona internetowa od dewelopera

Roczne utrzymanie strony internetowej od dewelopera kosztuje pomiędzy 1650 a 7850 zł. Utworzenie całej architektury serwisu oraz uruchomienie witryny wyniesie Cię w tym przypadku ok. 15 000 – 25 000 zł.

Strona na WordPressie

Całkowity koszt roczny za stronę na WordPressie wynosi 1250 – 5150 zł. Utworzenie takiej witryny wiąże się z cenami rzędu 5 000 – 12 000 zł.

Strona główna WordPress.

Strona główna WordPress
Źródło: www.wordpress.org

Strona oparta na kreatorze

Strona AI od _Now wypada w tym przypadku najkorzystniej cenowo. Miesięczny koszt kreatora zaczyna się od 29 zł netto (rocznie 319 zł, jeden miesiąc gratis), jednak rekomenduję wybrać pakiet now_UP za 49 zł netto miesięcznie (rocznie 539 zł, jeden miesiąc gratis). Możesz w tym przypadku obsługiwać witrynę pod własną domeną, co pozwoli budować długofalową wiarygodność Twojego biznesu.

Tabelka przedstawiająca, ile kosztuje utrzymanie strony internetowej w perspektywie rocznej:

Typ stronyKoszt rocznego utrzymaniaKoszt stworzenia witryny
Strona internetowa od dewelopera1650 – 7850 zł15 000 – 25 000 zł
Strona na WordPressie1250 – 5150 zł5 000 – 12 000 zł
Strona oparta na kreatorze AI348 – 588 zł0 zł
Koszt utrzymania strony ze względu na jej typ

Podsumowanie

Jak możesz wywnioskować z dzisiejszego artykułu – koszt utrzymania strony WWW wcale nie musi być dużą kwotą. Wszystko zależy od Twoich potrzeb biznesowych i typu witryny. Za rok korzystania z pełnoprawnej witryny zoptymalizowanej pod kątem SEO i UX w kreatorze zapłacisz od 348 do 588 zł netto miesięcznie (cennik dotyczy kreatora _Now). Nieco droższe jest utrzymanie strony WordPress (od 1250 do 5150 zł rocznie) oraz serwisu stworzonego przez dewelopera (od 1650 do 7850 zł).

Należy jednak pamiętać, że indywidualny projekt oraz stronę WordPress dedykujemy dla średnich, oraz dużych przedsiębiorstw. Kreator _Now wybierają najczęściej mikro- oraz małe przedsiębiorstwa, które chcą przetestować swój pomysł na biznes lub rozwijać firmę w niszy charakteryzującej się niewielką konkurencyjnością.

Przedstaw swoją firmę klientom z lepszej strony. Stwórz atrakcyjną witrynę w kreatorze _Now w ciągu 60 sekund. Wypracuj przewagę konkurencyjną i stań się branżowym liderem już dziś!

Ile kosztuje utrzymanie strony? FAQ

Roczne utrzymanie strony internetowej kosztuje od 1650 zł do 7850 zł w przypadku witryny stworzonej przez dewelopera. Strony WordPress są w tym przypadku nieco tańsze, obejmując kwoty od 1250 do 5150 zł za rok. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na utworzenie witryny w kreatorze _Now, roczne utrzymanie będzie całkowicie za darmo (zadbają o to deweloperzy), a Twoim jedynym kosztem okaże się abonament miesięczny, którego koszty zaczynają się od 29 zł netto miesięcznie (319 zł rocznie, jeden miesiąc gratis).

Miesięczny koszt utrzymania strony WWW w kreatorze (np. _Now) wiąże się z wydatkiem rzędu 29 zł netto miesięcznie. Możesz również wybrać pakiet za 49 zł netto miesięcznie pozwalający prowadzić witrynę pod własną domeną.

>
Dominik Bigosiński
Copywriter z doświadczeniem międzynarodowym z zamiłowaniem do digital marketingu. Jego treści czytają community w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Były sędzia i trener piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?