Ponad 90% użytkowników online opuści Twoją witrynę, jeśli jej wygląd zostanie źle zaprojektowany. Chcąc stworzyć internetowe imperium przyciągające potencjalnych klientów, którzy wpłyną na konwersje, powinieneś zwrócić uwagę na jakość templatki oraz jej finalny design. Czy strona na szablonie to jedyna opcja na założenie strony internetowej? A może, zamiast gotowego szablonu lepiej wybrać indywidualny projekt? Przeczytaj mój artykuł i dowiedz się szczegółów!

Strona na szablonie – o co chodzi?

Strona na szablonie to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu gotowego wzorca do stworzenia własnej witryny internetowej. Takie podejście znacznie przyspiesza proces projektowania, gdyż nie musisz budować struktury od podstaw. Szablony dostarczają konkretnych układów graficznych oraz elementów funkcjonalnych, umożliwiających szybkie dostosowanie serwisu do indywidualnych potrzeb. Korzystając z szablonu, zyskujesz możliwość edycji kluczowych komponentów (np. kolory, czcionki lub układ witryny). To sprawia, że proces personalizacji przebiega sprawnie i jest mniej czasochłonny.

Zalety zakładania strony internetowej na szablonie

Spośród zalet zakładania strony internetowej na szablonie możemy wyróżnić:

Niski koszt początkowy

Wybierając stronę internetową na szablonie (np. z pomocą kreatora _Now), rozpoczniesz działania online już od 29 zł netto miesięcznie (319 zł netto rocznie, jeden miesiąc gratis). Jeżeli natomiast chcesz reprezentować swoją markę pod własną domeną, oferujemy pakiet now_UP za 49 zł netto miesięcznie (539 zł netto rocznie, jeden miesiąc gratis).

Szybkie wdrożenie

Wdrożenie szablonu oraz zaprojektowanie witryny trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut (np. wybierając kreatory stron typu GoDaddy, Squarespace czy też WIX). W przypadku CMS WordPress zajmuje to kilka dni.

Decydując się na kreator _Now, możesz być pewny wdrożenia w ciągu 60 sekund (1 minuty). To idealna okazja do wyróżnienia się dla firm, które nie mają czasu na programowanie i chcą jak najszybciej pokazać swoją ofertę klientom, wyprzedzając tym samym konkurencję.

Prostota obsługi dla osób bez technicznej wiedzy

Zakładanie strony internetowej na szablonie znacząco upraszcza proces tworzenia witryny, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej. Dzięki szablonom możesz skoncentrować się na dostosowywaniu treści, nie myśląc o złożonych aspektach kodowania i projektowania.

Gotowe motywy graficzne i układy

Gotowe motywy graficzne i układy oferują profesjonalnie zaprojektowane interfejsy, które są jednocześnie estetyczne oraz funkcjonalne. Dzięki temu nie musisz inwestować czasu ani środków w projektowanie od zera (idealne rozwiązanie pod kątem szybkiego rozpoczęcia działalności online). Mnogość dostępnych opcji pozwala na wybranie motywu pasującego do charakteru Twojej marki.

Przykładowy układ graficzny strony stworzonej z _Now.

Przykładowy układ graficzny strony stworzonej z _Now

Wady korzystania z gotowych szablonów

Jakie są wady wykorzystywania gotowych szablonów?

Brak unikalności i oryginalności

Wykorzystanie gotowych szablonów ogranicza unikalność i oryginalność Twojej strony internetowej. Popularne szablony są masowo używane przez wiele stron – może to sprawić, że Twoja witryna będzie przypominać inne. Jednakże, przy odpowiednim zaangażowaniu i dostarczeniu szczegółowych danych wejściowych, dopasujesz szablon w bardziej spersonalizowany sposób (tak jest w przypadku kreatora _Now).

Ograniczone możliwości personalizacji

Ograniczone możliwości personalizacji to jedna z istotnych wad korzystania z gotowych szablonów. Mimo że szablony zapewniają pewien poziom modyfikacji (np. zmiana kolorów czy czcionek), to jednak dogłębna personalizacja, wymagająca zmian w układzie lub funkcjonalnościach będzie utrudniona, lub niemożliwa.

Może to okazać się problematyczne, jeśli dążysz do stworzenia witryny, która będzie w pełni odzwierciedlać unikalne potrzeby i wartości Twojej marki, szczególnie w przypadku specyficznych wymagań branżowych lub kreatywnych koncepcji.

Różnorodne rozwiązania personalizacyjne _Now.

Różnorodne rozwiązania personalizacyjne _Now

Utrudnione dostosowanie do specyficznych potrzeb i wymagań biznesowych

Szablony są zazwyczaj projektowane z myślą o szerokim zakresie użytkowników. W konsekwencji nie oferują dostatecznej elastyczności potrzebnej do spełnienia konkretnych wymagań biznesowych lub technicznych (utrudnione są przykładowo integracje z systemami CRM).

Utrudniona optymalizacja wskaźników Google pod SEO

Trudności w przypadku optymalizacji szablonów zależą od wyboru systemu CMS lub kreatora. Dla przykładu, nasz kreator stron (_Now) oferuje zaawansowane możliwości personalizacji dzięki bardziej interaktywnemu podejściu do wprowadzania danych. Dostarczając dokładne i szczegółowe informacje o potrzebach swojej strony, możesz kompleksowo zoptymalizować witrynę pod kątem ponad 200 wskaźników rankingowych Google.

Wybierając kreator _Now, stawiasz na bezproblemowe pozycjonowanie i lepszy start w SEO.

Strona internetowa na szablonie vs. indywidualny projekt od dewelopera

Strona internetowa na szablonie czy indywidualny projekt od dewelopera? W celu podjęcia finalnej decyzji, przeanalizuj poniższą tabelkę:

AspektStrona na szablonieIndywidualny projekt od dewelopera
Szybkość implementacjiBłyskawiczne wdrożenie, idealne dla mikro- oraz małych przedsiębiorstwDłuższy czas realizacji, wymagający szczegółowego planowania (zazwyczaj od 21 do 30 dni roboczych)
Koszt początkowyZnacząco niższe koszty wdrożenia, dostępne w przypadku każdego budżetu (od 29 zł netto miesięcznie, 348 zł netto rocznie)Wyższe koszty początkowe ze względu na niestandardowe prace (koszt stworzenia strony internetowej łącznie z indywidualnym projektem wynosi zazwyczaj od 8 000 zł netto)
Łatwość obsługiPrzyjazne użytkownikom, intuicyjne panele administracyjne, bez konieczności posiadania doświadczenia technicznegoDo zarządzania witryną
z indywidualnym projektem potrzebna jest specjalistyczna wiedza (lub osoba która zadba o utrzymanie strony
i regularne aktualizacje)
Wsparcie techniczneDostęp do ogólnoświatowej społeczności oraz licznych forów i zasobów (dobrym rozwiązaniem jest pomoc cyber_Folks)Indywidualne wsparcie
Testowanie i stabilnośćSzablony są wcześniej testowane i zoptymalizowane pod kątem różnych urządzeń i przeglądarek (zgodnie z zasadami mobile-first indexing)Rozwiązania tworzone na miarę wymagają dodatkowego testowania
AktualizacjeRegularne i automatyczne aktualizacje, zwiększające bezpieczeństwo oraz funkcjonalnośćAktualizacje zależne od dewelopera (kosztują zazwyczaj od 1 650 zł netto rocznie wraz z całkowitym utrzymaniem serwisu)
BezpieczeństwoStosowane są sprawdzone, regularnie aktualizowane rozwiązania w celu zapewnienia najwyższego poziomu ochrony (za wszystko odpowiadają deweloperzy)Indywidualne rozwiązania wymagające dodatkowej ochrony od specjalnie wybranego specjalisty
Dostępność motywówBogaty wybór motywów dostosowanych do różnorodnych branżOgraniczone do jednej, specyficznej koncepcji
Integracja z innymi systemamiSzablony są zazwyczaj zintegrowane z popularnymi narzędziami i usługamiIndywidualne projekty wymagające specjalnych integracji
SkalowalnośćZaprojektowane z myślą o przyszłości, pozwalają na rozwijanie strony z biegiem czasu (szczególnie w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw)Aby rozbudować serwis, trzeba zazwyczaj kompleksowo przeprojektować cały szablon
Strona na szblonie vs. strona od dewelopera

Wybierając stronę na szablonie możesz liczyć na sprawne wdrożenie, atrakcyjne ceny oraz dostęp do szerokiej gamy narzędzi i wsparcia. To doskonała opcja dla nowych firm, startupów, czy projektów, które wymagają natychmiastowego uruchomienia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i stabilności działania.

Decydując się na kreator _Now, wybierasz najwyższy poziom wydajności spośród wszystkich rozwiązań abonamentowych.

Dla porównania, według testów Google PageSpeed Insights, każda strona WWW utworzona w _Now ładuje się ok. 83 ms (sporo poniżej 1 sekundy). Jeśli natomiast mówimy o GoDaddy, czas wczytywania wynosi 541 ms. Dla WIX 955 ms. Najgorzej wypada Squarespace z wynikiem na poziomie 2,08 ms (powyżej 2 sekund).

Decydując się na _Now zyskujesz:

  • sprawne pozyskiwanie klientów online (z pomocą działającego bloga zoptymalizowanego pod SEO);
  • brak konieczności bycia zależnym od social mediów (strona WWW jest po prostu Twoja)
  • wyjątkowo łatwa edycja mobilna swojego serwisu (za sprawą intuicyjnego interfejsu użytkownika _Now);
  • dostosowanie strony nie tylko do desktopów oraz laptopów, ale także do smartfonów i tabletów (aż 55% wyświetleń stron w Google bazuje na mobilnych urządzeniach).

Warto również wspomnieć, iż strona AI od _Now zawiera gotowe szablony, teksty i zdjęcia na start. Dodatkowo zadbaliśmy o wdrożenie pakietu grafik związanych z Twoją branżą. Dużym plusem okazuje się także mapa z danymi kontaktowymi ułatwiająca klientom dotarcie do Twojego biznesu.

Mapa z danymi kontaktowymi _Now.

Mapa z danymi kontaktowymi _Now

Poznaj kreator _Now stworzony przez cyber_Folks:

Jak stworzyć stronę internetową na szablonie w 60 sekund?

Nasz kreator stron WWW pozwala stworzyć stronę internetową w 60 sekund. To nie mit. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść na www.cyberfolks.pl/now/, a następnie kliknąć Zaczynamy.

Zakładanie strony na szablonie.

Po wybraniu Tworzę nową stronę, określ najbardziej pasujące informacje dot. profilu działalności Twojej firmy oraz haseł.

Wybór cech charakterystycznych firmy

Po kliknięciu Dalej podaj nazwę swojej organizacji. Jeśli nie masz pomysłu, Pomiń ten krok, aby pozwolić kreatorowi wymyślić ją za Ciebie. W tym momencie zakończysz konfigurację. W celu przejścia do generowania witryny, zaakceptuj regulamin i podaj swój adres e-mail, na który chcesz otrzymać pełny link do swojej strony.

Zakończenie procesu konfiguracji

Strona AI po wygenerowaniu wygląda w taki sposób:

Witryna wygenerowana w kreatorze _Now w ciągu 60 sekund.

Witryna wygenerowana w kreatorze _Now w ciągu 60 sekund

Podsumowanie

Strona internetowa dla firmy może zostać stworzona na szablonie. W przypadku mikro- oraz małych organizacji będzie to wyjątkowo dobra decyzja. Zyskujesz krótki czas przygotowywania witryny (jedynie 60 sekund) oraz kompleksową optymalizację pod SEO i UX (SXO). To także najwyższa wydajność wynoszącą 86 page speed score i 83 ms ładowania (dotyczy to kreatora _Now).

Jeżeli natomiast masz firmę w sektorze MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), możesz zdecydować się na CMS WordPress. Rozwiązanie to będzie droższe (od 2 000 do nawet 20 000 zł netto w zależności rodzaju projektu i wykorzystanych integracji). Jest nieco bardziej skalowalne niż kreatory.

Sprawdź porównanie: _Now vs WordPress

Hosting WordPress w cyber_Folks obejmuje zarówno aktualne wersje PHP, jak i stare modele w bardzo atrakcyjnych kryteriach cenowych. Koszty rozpoczynają się już od 49 zł netto za pierwszy rok (dla firmy lub sklepu e-commerce).

Pokaż klientom swoją firmę z lepszej strony. Zaprezentuj stronę WWW lepiej niż konkurencja.

Czy warto zakładać stronę internetową na szablonie? FAQ

Strona internetowa na szablonie to przede wszystkim niska cena (zaczynająca się już od 29 zł netto miesięcznie w przypadku kreatora _Now), szybki czas utworzenia (jedynie 60 sekund) oraz kompleksowa optymalizacja pod SEO i UX (SXO) na start. Dzięki temu bez podejmowania wysiłku możesz w łatwy sposób udostępnić witrynę swoim klientom.

Indywidualny projekt może być nieco lepszym rozwiązaniem od szablonu w szczególności organizacjom działającym w sektorze MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw). Dzięki dedykowanym rozwiązaniom, większe brandy będą mogły wyskalować swój biznes oraz dokładnie dostosować go do preferencji wymagających klientów.

>
Dominik Bigosiński
Copywriter z doświadczeniem międzynarodowym z zamiłowaniem do digital marketingu. Jego treści czytają community w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Były sędzia i trener piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?