Prowadząc stronę na WordPressie całkiem szybko zauważysz, że pomimo różnych optymalizacji, z czasem ona zwalnia. Nowe wtyczki, komentarze, kolejne wersje dodawanych wpisów czy produktów sprawiają, że baza danych w której strona gromadzi informacje robi się coraz większa. Może i w dobrych hostingach, takich jak cyberfolks.pl nie ma już ograniczeń co do rozmiarów baz danych, ale niepotrzebnie duża baza nie tylko spowalnia witrynę, ale też nadmiernie obciąża procesor serwera – a to może się skończyć zablokowaniem konta. Zamiast więc spowalniać stronę, przyspiesz ją optymalizując bazę.

Posprzątaj bazę MySQL

Aby uporządkować bazę danych WordPressa, najlepiej sięgnij po wtyczkę WP-Sweep. Są oczywiście inne wtyczki tego typu, np. WP-Optimize, ale ta ma znaczącą przewagę nad konkurentami. Nie ma szans, by coś popsuła, przeprowadza bowiem operacje na bazie poprzez silnik WordPressa, a nie przez wysyłanie komend SQL do bazy. Po skończeniu porządków nie pozostają więc żadne pozostałości.Dzięki WP-Sweep usuniesz spam i usunięte komentarze – czasem potrafią one zająć dziesiątki megabajtów. Znikną zbędne wersje wpisów, bo jak wiesz, każda zmiana wpisu zostaje zachowana, zwykle niepotrzebnie. Usunięte zostaną też zduplikowane i osierocone dane.

Instalacja WP-Sweep przebiega normalnie, pamiętaj jednak, by mieć aktualną wersję WordPressa. Wtyczka jest regularnie aktualizowana i sprawdzana, ale szybko przestaje być zgodna z przestarzałymi wersjami tego CMS-a. Po uaktywnieniu WP-Sweep w Kokpicie przejdź do Narzędzia > Sweep. Tu dostaniesz na początku przypomnienie, że trzeba zrobić kopię zapasową strony. Nie jest to przesada, zrób kopię zapasową. Zmiany są bowiem nieodwracalne.

W interfejsie możesz uaktywnić czyszczenie wpisów – Post Sweep, komentarzy – Comment Sweep, użytkowników – User Sweep, Terminów (metadane, kategorie, taksonomie, relacje) – Term Sweep, opcji – Option Sweep i wreszcie samej bazy – Database Sweep. W każdej z tych pozycji uaktywnisz czyszczenie kliknięciem przycisku Sweep. Możesz też wyczyścić od razu wszystkie kategorie, klikając Sweep All.

Po kilknięciu, jeśli wszystko pójdzie dobrze, otrzymasz komunikat o powodzeniu operacji. Znikną też przyciski Sweep w oczyszczonych kategoriach.

Usuń zbędne obrazki

Obrazki na szczęście nie są przechowywane przez WordPressa w bazie, ale jako normalne pliki na serwerze w katalogu wp-content. Zanim jednak będziesz robił kopię zapasową całej strony, warto pozbyć się tych obrazków, które zostały wgrane do biblioteki mediów, a które nie są w ogóle używane przez witrynę, ani w galeriach, ani w interfejsie strony. Najczęściej takie obrazki to pozostałość działania wtyczek kadrujących czy automatycznie generujących grafiki.

Wtyczka Image Cleanup działa indeksując wszystkie obrazki, do których nie ma odniesień w bazie danych WordPressa, które nie mają metadanych, albo mają niepoprawne metadane (np. rozmiary plików). Potrafi też naprawić niepoprawne metadane, hurtowo przetwarzając wszystkie pliki. Jej zaletą jest też to, że niewykorzystane pliki możesz albo skasować, albo automatycznie przenieść do kopii zapasowej w oddzielnym katalogu, poza wp-content.

Po instalacji i aktywacji, wtyczkę znajdziesz w Narzędzia > Image Cleanup. Zacznij od kliknięcia przycisku Index Images. Po zeskanowaniu zobaczysz listę obrazków, na których możesz przeprowadzić operację przeniesienia, skasowania lub odtworzenia.

Zautomatyzuj usuwanie spamu

Strony na WordPressie bardzo szybko zostają zalane spamowymi komentarzami pozostawianymi przez boty. Szybko komentarze takie, nawet nieopublikowane, zaczną być ciężarem dla Twojej witryny. Wtyczka Spam Comments Cleaner jest dobrym sposobem na ustawienie automatu, który będzie w regularnym cyklu kasował spamowe komentarze (możesz oczywiście zrobić to także ręcznie).

Ustawienia wtyczki znajdziesz w kokpicie, Ustawienia > WordPress Spam Cleaner – osiem przycisków pozwala dostosować aktywność wtyczki do aktywności spamerów. Ostatnim przyciskiem można ustawić konkretną godzinę aktywacji w cyklu dobowym.

Pozbądź się zbędnych tagów

Problemem stron zarządzanych przez wiele osób jest szybko rosnąca liczba tagów, w tym kompletnie niepotrzebnych. Każdy redaktor dodaje je zwykle po swojemu, trudno tu ustalić jakąś politykę.

Ręczne usuwanie tagów to strata czasu i sił, wypróbuj lepiej wtyczkę Mass Delete Unused Tags, która potrafi posprzątać nawet najbardziej zaśmiecone tagami witryny. Po zainstalowaniu i aktywacji znajdziesz jej menu w kokpicie, Wtyczki > Delete all unused tags.

Usuń skróty kodowe

Wykorzystując wiele różnych wtyczek na witrynie WordPressa w pewnym momencie możesz mieć strony wypełnione skrótami kodowymi (shortcode), które należą do wtyczek już nieużywanych. Ich obecność na stronie spowalnia jej ładowanie.

Ręczne wyszukiwanie skrótów kodowych jest męczące i niepotrzebne – lepiej użyj wtyczki Remove Orphan Shortcodes. Nie trzeba tu nic konfigurować, wystarczy włączyć wtyczkę.

Wyłącz wtyczki czyszczące

Po sprzątaniu WordPressa, w którym użyłeś tych wszystkich wtyczek, pamiętaj, żeby je wszystkie wyłączyć (Wtyczki > Zainstalowane wtyczki > Wyłącz). Nie są one potrzebne stronie poza okresem robienia porządków, więc po co mają być niepotrzebnym obciążeniem? Dowiedz się w naszym wpisie więcej o czyszczeniu wordpressa aby zwiększyć jego szybkość oraz aby wzrosła Twoja pozycja strony w google.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

3 odpowiedzi do "Odkurzam codziennie… w domu i na stronie. 6 sposobów na porządek w WordPressie."

 1. Piotr Skrzyniarz pisze:

  Zacząłem z WP i „trenuję” na xamppie. Z dużymi kłopotami z serwerem i z WP doszedłem do środka budowy 1 strony. Użyłem motywu „responsive” ,i z darmową pomocą (dzięki ludziom dobrej woli – internetu) utknąłem na: uzupełnianie mediów zdjęciami. Jedne w formacie jpg wchodzą inne nie. Media zapełnia się „pustymi” zdjęciami (tylko z nazwą) i tyle. Trzeba je oczyścić. Do tego użyję wtyczki z tego poradnika, ale póki co dochodzę do wniosku ,że WordPress to dziadostwo kompletnie niedopracowane. Ilość problemów jakie mają użytkownicy – przeraża. Ilość wtyczek jakie będą niedługo potrzebne zapełni każdy serwer, a bajzel i bałagan przerośnie wszytko. Chyba że Wielki Brat zmusi nas do ukończenia kursów programowania w CMS. To niezły pomysł, ale nie dla mnie. Nigdzie jak do tej pory nie znalazłem podobnego problemu z formatem zdjęć i nawet konwersja z formatu na format nie pomaga. Kilka zdjęć akurat mi potrzebnych nie chce wejść do mediów za cholerę. Darmowe kursy w internecie oczywiście pomijając fakt ,że do najnowszych wersji WP nie za bardzo pomagają, takiego problemu nie poruszają. A inne „porady” to tylko strata czasu. Na szczęście nie mam tego na zewnętrznym serwerze i mogę zawsze zacząć od nowa ,ale to nie jest rozwiązanie bo straty czasu są ogromne. Od 2004 roku mam strony w HTML i to działa i działa!!! i zawsze mam możliwość ingerencji. A tutaj muszę skończyć kilka kursów programowania i to nie wiem czy to pomoże. To tak jak współczesny samochód. Naprane elektroniki ,niby to ułatwia sprawę, ale tak naprawdę finalnie to kompletne BADZIEWIE. Podobnie z WordPress. Darmowy – wszyscy łykają a tak na dobrą sprawę to kicha do kwadratu. Uruchamia tylko ogromny przemysł usług internetowych – oczywiście w większości jankeskich. Jak chcesz sobie skomplikować życie ,rozpieprzyć wolny czas i być prowadzony na elektronicznej inwigilacyjne smyczy – „zawalcz” z WordPress. No chyba ,że musisz!!!Określenia ,że z WP wszystko możesz zrobić to GRUBA przesada. Robisz co Ci każą!!!

 2. wiktor pisze:

  Przeczytałem o oczyszczaniu z zainteresowaniem i jedno co mnie zdziwiło to polecanie wtyczek które były testowane do WP 4.9.16 trzy lata nie były aktualizowane tzn że powyższy artykuł jest „archiwalny” …

  pozdrawiam
  wiktor

  1. Artur Pajkert pisze:

   Istotnie, artykuł pochodzi z 2016 roku – data publikacji jest wskazana przy tytule. Nowe artykuły publikujemy nieustannie, zatem zapraszam do przeglądania bloga, jest bardzo dużo publikacji o WordPress z bieżącego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?