CMS (Content Management System) jest systemem zarządzania treścią serwisu internetowego. Dzięki niemu z powodzeniem stworzysz własną stronę, blog i profesjonalny serwis www. Nawet bez znajomości tajników oprogramowania.

Dziś opowiemy Ci o najpopularniejszych na naszym rynku systemach CMS oraz podpowiemy w jaki sposób wybrać najlepszy z nich.

Jedną z największych zalet systemów CMS jest możliwość stworzenia własnej strony www bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dopiero rozpoczynają własny biznes i zależy im na ograniczeniu kosztów.

Ogromnym walorem tego typu rozwiązań jest również możliwość szybkiego i wyjątkowo łatwego aktualizowania własnego serwisu. Korzystając z systemu CMS już kilka chwil wystarczy, by cieszyć się nową funkcjonalnością, dodać aktualności na stronie lub zmienić layout.

1. Król systemów CMS

Najpopularniejszym na świecie systemem CMS (na dzień 1 lutego 2016 r.) jest WordPress. Jego udział w światowym rynku internetowym wynosi aż 50%. Największą konkurencją WordPressa jest Joomla, zgarniając jedynie 8% rynku. Na trzecim miejscu plasuje się Drupal z 2% udziałem.

Sytuacja na polskim rynku kształtuje się całkiem podobnie. Niekwestionowanym królem polskiego internetu jest WordPress (64%), na drugim miejscu znajduje się Joomla! (15%), a na trzecim – Drupal (2%).

2. WordPress

WordPress jest szczególnie popularny wśród blogerów i administratorów prostych stron internetowych. Użytkownicy kochają go za niemal nieograniczone możliwości rozbudowy i ciekawe dodatki. Co ważne, korzystanie z platformy i dostępnych motywów jest całkowicie darmowe.
Podobnie jak wtyczki, które umożliwiają zwiększenie funkcjonalności strony i dostosowanie jej do własnych oczekiwań i potrzeb.
Dzięki temu WordPress jest rozbudowanym, prostym w obsłudze i przede wszystkim niedrogim kreatorem stron.

Prostota i intuicyjna struktura WordPressa powodują, że jest on skutecznym narzędziem zwłaszcza w rękach osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z CMS-em.

Pamiętaj tylko że szybkość oraz wydajność działania szablonów i ogólnie strony nie tylko na WordPressie w dużej sferze zależy od dobrego hostingu www!

3. Drupal

Platormę Drupal docenią zwłaszcza ci użytkownicy, którzy pragną stworzyć profesjonalny, bardziej zaawansowany serwis internetowy z szerokim zakresem funkcjonalności. Bloger-amator ma spore szanse pogubić się wśród rozbudowanych funkcjonalności systemu.

Podobnie jak w przypadku WordPressa sama platforma oraz wtyczki są darmowe. Co ważne, podstawowa wersja Drupala umożliwia zaawansowane zarządzanie serwisem – rejestrację użytkowników, zarządzanie profilem, menu oraz kanałami RSS.

Źródło: http://drupal.pl/
Źródło: http://drupal.pl/

4. Joomla

Joomla jest systemem, którego poziom trudności oraz funkcjonalności plasują się pomiędzy WordPressem, a Drupalem.
Dużym walorem Joomli jest dobrze rozwinięta administracja, umożliwiająca wprowadzanie wielu funkcji niedostępnych w konkurencyjnych skryptach. Sporym ułatwieniem jest również kompleksowy system nawigacji, dzięki któremu zarządzanie serwisem (nawet jeżeli posiada on wiele podstron) będzie proste i intuicyjne.
Pierwsze spotkanie z Joomlą dla wielu użytkowników okazuje się również tym ostatnim. Dlaczego? Skrypt Joomli jest dość skomplikowany i mało przejrzysty. Jeśli nie masz doświadczenia w użytkowaniu tego rodzaju narzędzi, instalacja i początki użytkowania Joomli mogą Cię przerosnąć.
Podobnie jak w przypadku pozostałych CMS-ów Joomla posiada szereg dodatkowych wtyczek, zwiększających jej funkcjonalność. W porównaniu z Drupalem i WordPressem jest ich jednak najmniej.

Źródło: http://www.joomla.pl/
Źródło: http://www.joomla.pl/

5. Który CMS wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaki CMS wybrać, podpowiemy Ci – najlepszy CMS to CMS dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli jesteś blogerem, sięgnij po przyjazny blogerom WordPress. Jest łatwy i przejrzysty w obsłudze a ciekawe motywy wordpress sprawią że strona może wyglądać efektywnie bez dużej ingerencji w kod. Jeśli planujesz stworzenie serwisu z rozbudowaną funkcjonalnością użytkowników i dysponujesz techniczną wiedzą z zakresu oprogramowania, postaw na Drupala. W przypadku użytkowników, którzy chcą skutecznie zarządzać serwisem, posiadającym nawet setki podstron świetnie sprawdzi się Joomla.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

3 odpowiedzi na "Dobry CMS, czyli jaki?"

  1. iOoOi pisze:

    ” instalacja i początki użytkowania Joomli mogą Cię przerosnąć.” – może się nie znam, ale widziałem osoby które mają powyżej 65 lat i dawały radę. A takze 14 latków, także chyba coś nie tak z Tobą. Wystarczy przeczytać choć jedną książkę. Nie mówiąc już o tym że są Page Buildery które ma max uławiają budowę podstron. Proste pytanie dla WordPress fana, ile potrzeba dodatków aby dodać „moduł” szukaj do menu ? Ile wtyczek trzeba, aby zmienić kolejność postów ….

    1. Hania Web'ska pisze:

      Jako WordPress fanka odpowiadam: nie potrzeba ani jednego dodatku, żeby dodać „moduł” szukaj do menu i nie potrzeba ani jednej wtyczki żeby zmienić kolejność postów.

  2. Dużą przewagą WordPressa jest bardzo rozbudowana społeczność i baza wiedzy (fora, książki, kursy). Joomla oczywiście też to ma, ale w mniejszym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?