Czy wiesz czym jest serwer współdzielony? A może słyszałeś o zaletach serwera VPS? Dziś dokładnie wyjaśnimy Ci, na czym polegają oba rozwiązania. Podpowiemy również kiedy serwer współdzielony okaże się strzałem w dziesiątkę, a kiedy zdecydowanie lepiej sprawdzi się VPS.


„W biznesie jak i w życiu, jedyne co naprawdę ma znaczenie, to robić coś dobrego – Richard Branson”

1 Serwer współdzielony – kluczowe zalety

Wybierając serwer współdzielony dzielisz przestrzeń dyskową z innymi użytkownikami. Korzystając z serwera współdzielonego możesz podpiąć do niego własną domenę, stworzyć skrzynkę e-mail oraz skorzystać z wygodnego kreatora stron. Serwer współdzielony jest najpopularniejszym serwerem wśród blogerów i właścicieli niewielkich stron internetowych.

Użytkownicy serwerów współdzielonych najbardziej cenią ich atrakcyjne ceny, wygodny panel, umożliwiający zarządzanie serwerem oraz kompleksową opiekę administratora.

Pamiętaj jednak, że w przypadku serwera współdzielonego Twój adres IP będzie dokładnie taki sam, jak adres IP pozostałych osób, które będą użytkować ten sam serwer. Co z tego wynika? Taki stan rzeczy może być sporym problemem, zwłaszcza podczas wysyłania korespondencji elektronicznej. Jeśli w wyniku mało etycznych działań któregoś z użytkowników, adres dostanie się na czarną listę (RBL), do czasu jego usunięcia z owej listy wszyscy użytkownicy serwera mogą mieć problem z wysyłaniem, a dokładniej z dostarczaniem maili do adresatów.

2 Serwer współdzielony – dla kogo?

Jeśli jesteś początkującym blogerem, serwer współdzielony okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Biorąc pod uwagę fakt, że to dostawca usługi wykonuje wszelkie prace konfiguracyjne, nie musisz posiadać praktycznie żadnych umiejętności, aby korzystać z takiego narzędzia.

Jeśli na tej drodze natkniesz się na jakiekolwiek przeszkody, z pomocą przyjdzie Ci biuro obsługi klienta dostawcy usługi hostingowej. Konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytania i przeprowadzą Cię przez wszystkie niezbędne czynności. Tym bardziej, wybierając firmę, od której kupisz tę usługę, zorientuj się, na jaką pomoc z jej strony możesz liczyć.

„Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł” – Robert Kiyosaki

3 Serwer VPS – kluczowe zalety

VPS (Virtual Private Serwer) to, jak wskazuje jego nazwa – prywatny wirtualny serwer. VPS jest rozwiązaniem pośrednim i plasuje się pomiędzy serwerem współdzielonym, a serwerem dedykowanym, który dla wielu użytkowników może okazać się zbyt kosztowny vs. założenia biznesowe. Decydując się na to rozwiązanie otrzymasz serwer wirtualny, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową.

VPS posiada swój własny system plików, procesów, użytkowników, aplikacji i alokacji zasobów, co zapewnia pełną kontrolę nad aplikacjami i wszystkimi jego zasobami.

Dodatkowo, eliminuje on pewne ograniczenia serwera współdzielonego: ograniczenie uprawnień użytkownika, brak możliwości stworzenia własnego zestawu oprogramowania systemowego i uruchomienia bardziej skomplikowanych aplikacji.

Jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą, będziesz w stanie w pełni konfigurować swój serwer VPS oraz instalować na nim wybrane przez siebie narzędzia i środowiska.

Jedną z kluczowych zalet serwera VPS jest to, że zasoby wydajnościowe są ściśle określone. Masz tym samym gwarancję, że serwer będzie miał do dyspozycji określoną moc procesora lub pamięć RAM. Zazwyczaj per Klient przypada znacznie więcej tych zasobów w wypadku serwerów VPS, niż w wypadku serwerów współdzielonych. W klasycznym hostingu z jednego serwera może korzystać przeciętnie ok. 1000 klientów, podczas gdy maszyna o takich samych parametrach obsługuje np. 100-150 serwerów VPS.

4 Typy wirtualizacji

Istnieją dwa zasadnicze typy wirtualizacji: tzw. parawirtualizacja i pełna wirtualizacja. Serwery VPS są tworzone w oparciu o oprogramowanie instalowane na serwerze na poziomie tzw. systemu bazowego.

Parawirtualizacja – oznacza, że wszystkie serwery VPS pracują w oparciu elementy jądra wspólne z systemem bazowym. To powoduje, że nie ma bezpośredniej możliwości modyfikowania jądra systemu tak, jakby to był serwer dedykowany – w szczególności nie można mieć systemu z całkowicie innej rodziny systemów. Jeśli bazowym systemem jest Linuks, to serwery VPS muszą działać także w oparciu o Linuks, nie ma możliwości uruchomienia np. Free BSD czy Windows.

Pełna wirtualizacja – oznacza, że każdy VPS może mieć całkowicie niezależny, odrębny system operacyjny. Współdzielone są zatem tylko zasoby sprzętowe, ale nie elementy systemu operacyjnego. Co za tym idzie, na takim VPS można uruchomić praktycznie dowolny system operacyjny.

TechnologiaHosting współdzielonyParawirtualizacjaPełna wirtualizacja
Przykładowa technologiaOpenVZKVM
Uprawnienia administratora (root)nieTAKTAK
Własny system dowolnego rodzajunieTylko ograniczona lista systemów, zazwyczaj Ubuntu, Debian, Centos, Fedora, SuseTAK, nie tylko systemy linuks, ale też Windows, Free BSD
Przybliżone koszty roczne, dla pakietu o średnich parametrach.Niskie
(ok. 150 zł / rok)
Średnie
(ok. 400 zł / rok)
Wysokie(ok. 1200 zł / rok)

5 Serwer VPS – dla kogo

Serwer VPS będzie idealnym rozwianiem dla właścicieli firm, których witryny są odwiedzane przez tysiące osób dziennie oraz dla developerów, tworzących własne oprogramowanie. Taki serwer będzie również wspaniałą bazą dla profesjonalnego, komercyjnego bloga czy wortalu, który może pochwalić się co najmniej kilkudziesięcioma tysiącami czytelników miesięcznie. W takich wypadkach właściciele często chcą zapewnić sobie stabilność parametrów, co jest o wiele trudniejsze w ramach hostingu współdzielonego.

Serwer VPS spełni oczekiwania posiadaczy sklepów internetowych oraz właścicieli przedsiębiorstw, które szukają bezpiecznego i wydajnego środowiska do testowania nowych aplikacji webowych oraz usług. W tym wypadku główną korzyścią jest to, że na serwerze można przygotować sobie kompletne środowisko z całkowicie indywidualnymi usługami, na przykład serwerem Tomcat to obsługi aplikacji w technologii Java, praktycznie nieosiągalnym na żadnym serwerze tradycyjnych, współdzielonych usług hostingowych.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?