Terminologia informatyczna wykorzystuje fachowe słownictwo, najczęściej zaczerpnięte z języka angielskiego. Jednym z takich pojęć są logi serwera i stron internetowych. Czym jest „log” i co właściwie oznacza?

Pojęcie log

Log oznacza plik dziennika lub rejestr zdarzeń i jest to utworzony w chronologicznej kolejności zapis informacji o zdarzeniach i działaniach dotyczących systemu informatycznego, serwera, bądź komputera i strony www. Rejestr tego rodzaju tworzony jest w sposób automatyczny, niezależny od użytkownika. Logi znajdują zastosowanie w prowadzeniu analiz trybu pracy systemów informatycznych. Można na ich podstawie prześledzić tryb działania serwera, albo stworzyć statystyki. Logi pozwalają też na wykrywanie nieprawidłowości w systemie czy prób włamań do niego.

Rejestry zdarzeń zapisywane są w osobnych plikach lub bezpośrednio do baz danych. Jeśli są umieszczane w plikach, mają rozszerzenie .txt.

Logi tworzone są z różnym poziomem szczegółowości. Zwykle każdy pojedynczy wpis zawiera takie informacje jak:

  • Czas dokonania zdarzenia – data i godzina,
  • Rodzaj zdarzenia i kwalifikacja zdarzenia, np. ostrzeżenie, błąd,
  • Tekstowy opis zdarzenia,
  • Nazwa użytkownika wraz z adresem IP,
  • Dane o pobieranych plikach.

Gdzie szukać logów?

W celu skontrolowania logów serwera na cyberFolks.pl, należy zalogować się do panelu administracyjnego hostingu. Jeśli nigdy nie korzystałeś z DirectAdmina zachęcamy Cię do przeczytania wpisu Jak działa panel DirectAdmin?
Po zalogowaniu się do panelu DirectAdmin należy wybrać opcję: Statystyki/Logi serwera.

Po kliknięciu we wskazaną opcję, użytkownik może przejrzeć logi dla poszczególnych domen stron internetowych umieszczonych na serwerze:

Przeglądanie logów serwera www cyberFolks.pl

Na liście logów w panelu administracyjnym użytkownik widzi Logi Apache`a i logi błędów Apache`a, a także archiwalne logi.

Możemy podejrzeć statystyki naszego serwera oraz statystyki poszczególnych domen. Można to zrobić wygodnie klikając w pozycję w panelu administracyjnym.

Wybierając jedną z domen wybranej strony internetowej, użytkownik zobaczy szczegółowe statystyki strony: zużyty transfer, użycie dysku, rozmiar logów

3
Logi AwStats

Zajrzyj do naszej pomocy – cały zespół cyber_folks pracuje nad tym, by stale uzupełniać ją o świeże i przydatne artykuły.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?