Zarządzanie stroną internetową wcale nie musi wymagać od administratora dogłębnej znajomości języków programowania. Jeśli tylko będzie on miał dostęp do panelu DirectAdmin dla swojej strony internetowej, bez problemu będzie mógł nią efektywnie i skutecznie administrować. Czym jest panel DirectAdmin w rzeczywistości i z jakich funkcji można w nim korzystać?

Co to jest DirectAdmin?

Panel DirectAdmin jest graficznym panelem, dedykowanym użytkownikom stron internetowych, który służy do zarządzania kontami hostingowymi, ale nie tylko. Panel jest narzędziem służącym do zakładania baz danych czy kont mailowych. Korzystając z panelu DirectAdmin można bezpośrednio administrować serwerem dedykowanym, ale takie funkcje tego narzędzia będą dostępne wyłącznie dla administratorów i właścicieli tychże serwerów.

Wykupując usługę hostingową, np. w firmie Cyberfolks.pl, zostaje ona uruchomiona dla klienta wraz z panelem DirectAdmin.

Funkcje panelu DirectAdmin

Stwierdzenie, że za pomocą panelu DirectAdmin można zarządzać kontami hostingowymi, czyli serwerem, może nie być do końca zrozumiałe. Otóż, panel ten ma narzędzia ułatwiające korzystanie z pełnej funkcjonalności serwera. Wśród nich wymienia się takie funkcje panelu DirectAdmin jak:

  • Tworzenie, usuwanie i zarządzanie pakietami hostingowymi, co umożliwia tworzenie kont hostingowych,
  • Zarządzanie adresami IP,
  • Zarządzanie serwerem DNS,
  • Nadawanie uprawnień użytkowników,
  • Tworzenie, usuwanie i zarządzanie administratorami i użytkownikami,
  • Zarządzanie bazami danych MySQL i FTP,
  • Instalowanie dodatkowych funkcji Plug-in, zarówno darmowych, jak i płatnych, pozwalających na rozszerzenie funkcjonalności już istniejących,
  • Pokazywanie szczegółowych, kompleksowych statystyk użycia, umożliwiających śledzenie użycia dysków twardych i transferu danych,
  • Przeglądarka logów umożliwiająca śledzenie plików log’u poszczególnych usług poprzez panel.

Panel DirectAdmin pozwala na generowanie kopii zapasowych, co jest jedną z jego najważniejszych funkcji. W panelu można zarządzać licencją oraz pobierać i instalować dostępne aktualizacje. Panel obejmuje sekcję zarządzania serwerem, czy narzędzia administracyjne pozwalające na pełne użycie posiadanej usługi hostingowej i jej dopasowanie do potrzeb użytkownika.

Artur Pajkert z kubkiem cyber_Folks
>
Artur Pajkert
Od 18 lat dzieli się wiedzą i poradami w sprawach e-marketingu i hostingu, jako menedżer, autor publikacji, prelegent, bloger, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?