Mapa witryny XML to jedna z podstawowych rzeczy, które należy zrobić na każdej stronie internetowej. Jeżeli poważnie myślisz o pozycjonowaniu w wyszukiwarkach. W tym artykule opowiem o tym czym jest taka mapa i dlaczego warto z niej korzystać. Sprawdzę też jak wygląda dodanie jej w WordPressWordPress to najczęściej wybierany CMS na świecie. W oparciu o niego powstała niemal połowa istniejących stron internetowych. WordPress jest doceniany przez użytkowników ze względu na prostotę, intuicyjność i łatwość zarządzania. Ze względu na charakter open source, WordPress może być rozwijany i udoskonalany na potrzeby konkretnych, indywidualnych projektów. Jak zacząć korzystać z WordPressa? Aby rozpocząć przygodę z WordPressem, najpierw potrzebujesz hostingu dla WordPress. Hosting zapewnia miejsce na serwerze, gdzie będą przechowywane wszystkie pliki...Czym jest WordPress? 5.5 i czy wciąż warto używać z zewnętrznych rozwiązań.

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest mapa witryny XML? Jest to prosty plik w formacie XML, zawierający wszystkie aktywne adresy URLURL (Uniform Resource Locator) to standardowy format adresu internetowego, który pozwala na jednoznaczne określenie lokalizacji zasobu w sieci. Jest to kluczowy element, który umożliwia dostęp do stron internetowych, plików, obrazów i innych zasobów dostępnych online. URL jest powszechnie używany w przeglądarkach internetowych, aplikacjach i systemach zarządzania treścią. URL składa się z kilku elementów, które razem tworzą pełny adres. Najważniejsze z nich to: Protokół - Określa sposób komunikacji z serwerem. Najczęściej używanymi protokołami...Czym jest URL? Twojej strony internetowej. Może także zawierać adresy wszystkich plików graficznych, z których korzystasz na stronie oraz datę aktualizacji poszczególnych stron. Umożliwia to wyszukiwarkom podstawowe zrozumienie struktury Twojej witryny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to po prostu mapa dla robotów indeksujących strony internetowe. Z taką mapą radzą sobie lepiej z indeksowaniem poszczególnych jej elementów, ale także robią to szybciej. 

I w zasadzie to rozwiązanie nie ma żadnych większych wad. Każda strona chcąca się pozycjonować w internecie powinna mieć przygotowaną mapę witryny XML. To samo dotyczy oczywiście stron opartych na WordPressie. Stworzenie mapy witryny XML w WordPress poprawia pozycję strony w wyszukiwarkach. Oczywiście dotyczy to większości wyszukiwarek internetowych, ale nie oszukujmy się - i tak w zdecydowanej większości chodzi o indeksowanie w Google. 

Mapa witryny świetne sprawdzi się także przy tworzeniu nowej strony internetowej, znacznie przyspieszając zaindeksowanie jej podstron. Będzie także przydatna dla blogów, które często publikują nową treść.

Jak dodać mapę witryny XML w WordPress?

Sposobów dodania mapy witryny XML jest kilka. Można skorzystać z prostego generatora statycznej mapy, którą trzeba będzie jednak ręcznie aktualizować po każdej zmianie na stronie. W takim przypadku lepiej sprawdzi się dynamiczna mapa witryny, czyli taka, która będzie się automatycznie aktualizować po dodaniu nowej treści. 

Jak to zrobić w WordPress? Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że istnieje duży wybór wtyczek, które to umożliwiają. Wybór odpowiedniej powinien w dużej mierze wynikać z Twoich indywidualnych potrzeb dotyczących SEOSEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej lub treści online w taki sposób, aby była lepiej widoczna i rankowana przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, Bing czy Yahoo. Głównym celem SEO jest zwiększenie ruchu organicznego na stronie poprzez poprawę jej pozycji w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych. Jak działa SEO? SEO opiera się na trzech głównych filarach: Optymalizacja techniczna – Zapewnienie, że strona działa sprawnie, szybko się...Czym jest SEO?. Większość osób poleca darmową wtyczkę Yoast, która jest złożonym narzędziem do SEO, a tworzenie mapy witryny XML jest tylko jedną z dostępnych funkcji. Sama wtyczka jest jednak świetnym i bardzo prostym rozwiązaniem dla podstawowego zarządzania SEO na Twojej stronie internetowej. 

Po instalacji wtyczki wystarczy przejść do jej ustawień i włączyć odpowiednią opcję. 

Dodanie mapy witryny XML z Yoast SEO

Co istotne, wtyczka umożliwia wykluczanie pewnych treści z mapy witryny. Aby to zrobić wystarczy przejść do SEO > Wyszukiwarki > Rodzaje treści i wykluczyć wyświetlanie danego rodzaju treści w wyszukiwarkach. W podobny sposób możemy wykluczać konkretne strony lub wpisy.

wykluczanie treści z mapy witryny XML w WordPress

Jeśli nie potrzebujesz wszystkich dodatkowych funkcji, jakie oferują te dwie wtyczki, możesz wybrać taką, która skupia się wyłącznie na tworzeniu mapy witryny XML. Takich wtyczek w oficjalnym repozytoriumRepozytorium to miejsce przechowywania danych, które umożliwia organizację, udostępnianie oraz zarządzanie różnego rodzaju plikami i informacjami. W kontekście IT najczęściej odnosi się do systemów wersjonowania kodu, takich jak Git, gdzie deweloperzy mogą przechowywać i współdzielić swoje projekty programistyczne. Repozytoria mogą być lokalne (na komputerze) lub zdalne, hostowane na specjalistycznych platformach, takich jak GitHub czy Bitbucket. Do czego służy repozytorium? Repozytorium pełni kluczową rolę w procesie tworzenia oprogramowania. Umożliwia: Śledzenie zmian...Czym jest Repozytorium? WordPressa jest sporo. Najpopularniejszą obecnie jest Google XML Sitemaps. Jej aktywacja powoduje automatyczne utworzenie mapy witryny XML w WordPress i świetnie sprawdzała się w wielu stronach opartych na WordPressie. Czas przeszły nie jest tu użyty przypadkowo. Ta sama funkcja, a przynajmniej jej pochodna, pojawiła się jako natywna opcja w samym WordPressie.  

Mapa witryny XML w WordPress 5.5

WordPress 5.5 przyniósł wiele nowych opcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, koniecznie sprawdź artykuł Magdy, który w pełni wyczerpuje temat wszystkich nowości w WordPress 5.5. Jedną z bardziej wyczekiwanych innowacji było dodanie automatycznego tworzenia mapy witryny XML.

Jak zatem działa natywne dodawanie mapy witryny XML w WordPressie? Wszystko dzieje się automatycznie. Po aktualizacji WordPressa do wersji 5.5, mapa zostanie stworzona i umieszczona pod adresem twojadomena.pl/wp-sitemap.xml. I to w zasadzie tyle. Z jednej strony jest to banalnie proste - nie trzeba nic więcej konfigurować i korzystać z zewnętrznych rozwiązań. Z drugiej strony trudno jest mieć nad taką mapę jakąkolwiek kontrolę. Wszelkie zmiany w mapie można robić jedynie za pomocą odpowiednich filtrów. Powoduje to, że konieczne będzie dodanie kodu, co dla wielu użytkowników może okazać się mocno problematyczne. 

Domyślnie mapy są tworzone dla wszystkich publicznych i publicznie wyszukiwanych typów postów i taksonomii, jak również dla archiwów autorów i strony głównej witryny. Usunięcie jakiegokolwiek postu z mapy witryny wymaga skorzystania z odpowiedniej funkcji. Dokładnie rozpisane zostało to na oficjalnej stronie WordPressa. Znajdziecie tam też przykłady zastosowania kodu do poszczególnych elementów zarządzania mapą witryny. 

Mapa natywna czy z wtyczki?

Z pewnością w takiej sytuacji zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze? Czy nowa funkcja dostępna w WordPress 5.5 spowoduje, że nie trzeba będzie już korzystać z zewnętrznych wtyczek? To zależy. Jeśli korzystasz z większych wtyczek do SEO jak Yoast lub All in One SEO Pack, to korzystanie z natywnej mapy witryny XML w WordPress mija się z celem. Posiadanie dwóch map witryny także nie jest zalecanym rozwiązaniem. Warto więc po aktualizacji WordPressa wyłączyć jedną z map, choć np. taki Yoast zrobi to automatycznie.

Jeśli nie korzystasz z rozbudowanej wtyczki, korzystanie z natywnej mapy witryny XML wydaje się bardziej sensowne. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach i utrudnionej konfiguracji takiej mapy. Wydaje się, że na ten moment natywna mapa witryny XML w WordPress jest za trudna do obsługi dla mniej zaawansowanych użytkowników WordPressa. Nawet dla tych bardziej zaawansowanych, robienie wszystkiego używając filtrów, może być po prostu niewygodne. Możliwe, że w następnych aktualizacjach zostanie to usprawnione, ale na ten moment kwestia to pozostawia wiele do życzenia i raczej nie spowoduje, że użytkownicy masowo zaczną porzucać wtyczki na rzecz nowego rozwiązania.

B Gajewski
>
Bartosz Gajewski
Od trzech lat blisko związany z WordPressem, a w szczególności z WooCommerce. Mocno wierzy w moc sprawczą słowa pisanego. Prywatnie miłośnik gór i kina europejskiego.

9 odpowiedzi do "Mapa witryny XML w WordPress"

  1. Zgred pisze:

    A gdyby jej nie robić to coś by się stało? No nie. Bo nie jest to element ważny czy bardzo ważny. Jest to element co najwyżej istotny w audytach. Aczkolwiek miło jest mieć dobrze zrobioną sitemapę 😉

  2. Adrian pisze:

    Czy umieszczenie w site mapie linków do taksonomii jest zasadne?

    1. Magdalena Paciorek pisze:

      Hej Adrian. Warto umieścić taksonomie w sitemapie. Dobrze zoptymalizowane strony taksonomii mogą wyświetlać się wysoko w Google, warto więc pomóc w indeksacji tych podstron. Jeśli interesuje Cię jak wykorzystać taksonomie aby zgarnąć dodatkowy ruch z Google to polecam prezentację Tomka Kołkiewicza z WordCampa w Lublinie: https://wordpress.tv/2017/09/04/tomasz-kolkiewicz-taksonomie-stosujesz-zyskujesz/

  3. kozlovsky pisze:

    Zatem WP w wersji najnowszej raczej utrudnił sprawę niż uprościł. Szczególnie gdy wielu ludzi nie zwróci dokładnej uwagi na nowe funkcje i zduplikują się mapy.

  4. Filip pisze:

    Co może się stać jeśli strona będzie posiadała dwie sitemapy (jedna .txt napisana samodzielnie, i jedna .xml z Yoast SEO)?

    1. Magdalena Paciorek pisze:

      Raczej nic się nie stanie, w każdym razie nie znalazłam żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Możesz jeszcze poczytać o tworzeniu sitemap na stronie Google: https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=en

  5. Apek pisze:

    Niektóre wtyczki z mapami .xml mają opcję generowania oddzielnego pliku dla każdego miesiąca. Czy to jest dobre rozwiązanie?

  6. JRSoftware pisze:

    Ciekawe czy Yoast wykrywa, że inna wtyczka już stworzyła mapę witryny i jej nie duplikuje? Jeśli nie ma takiego mechanizmu może to oznaczać że można mieć wygenerowanych kilka map i ciekawe co na to google.

  7. Krzysztof pisze:

    Dzień dobry, a jak można wyłączyć tą nową mapę strony dodaną do WordPress 5.5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?

Przeglądaj wg dat
  • Przeglądaj wg dat
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • listopad 2024
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • listopad 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • sierpień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • sierpień 2018
  • lipiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • październik 2017
  • czerwiec 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017
  • luty 2017
  • styczeń 2017
  • grudzień 2016
  • listopad 2016
  • październik 2016
  • wrzesień 2016
  • sierpień 2016
  • lipiec 2016
  • czerwiec 2016
  • maj 2016
  • kwiecień 2016
  • marzec 2016
  • lipiec 2015
  • maj 2015
  • grudzień 2014
  • sierpień 2014
  • lipiec 2014
  • czerwiec 2014
  • kwiecień 2014