Aktualizacja WordPress do wersji 5.5 – “Eckstine” ukazała się 11 sierpnia 2020 . Wprowadza wiele ulepszeń i odświeżony design do edytora blokowego, a także kilka funkcjonalności, na które czekaliśmy od wielu lat. Ponieważ hosting WordPress jest dla nas bardzo ważną usługą i tu w firmie wszyscy wręcz „oddychamy” WordPress’em – wybrałam kilka ciekawszych nowości, z którymi zetkniemy się po zaktualizowaniu WordPressa do najnowszej wersji.

Co aktualizacja WordPress wnosi w edytorze blokowym w wersji 5.5?

Nie ukrywam, że jestem ogromną fanką wprowadzenia edytora blokowego do WordPressa. Znacznie bardziej niż edytor klasyczny, odpowiada on na dzisiejsze potrzeby biznesowe firm, w których strona internetowa pełni rolę narzędzia marketingowo-sprzedażowego.

Aktualizacja WordPress 5.5 wprowadza wiele ulepszeń do edytora blokowego, jednak na najbardziej rewolucyjne funkcjonalności tj. full site editing oraz edycja menu i widgetów w edytorze blokowym, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

A zatem co nowego znajdziemy w WordPressie 5.5?

Odświeżony interfejs użytkownika – to widać od razu

Po zaktualizowaniu WordPressa do wersji 5.5 Twoim oczom ukaże się nowy wygląd interfejsu edytora blokowego. Pierwsze co zwraca naszą uwagę to odświeżony wygląd ikon i kontrolek edytora. Wzmocnił się kontrast kolorów, a cały interfejs sprawia wrażenie bardziej przejrzystego.

Przebudowano został także toolbar bloku. Kontrolki do przesuwania bloków nie “pływają” już lewej stronie bloku, co było problematyczne przy blokach o zwiększonej szerokości. Obecnie, niezależnie od jego szerokości, kontrolki zawsze pozostaną w tym samym miejscu, co myślę, że poprawi użyteczność bloków.

Aktualizacja WordPress 5.5 - nowy edytor blokowy, zmiany w Gutenbergu - sreenshot.

Aktualizacja a łatwiejsze poruszanie się po hierarchii bloków

Ważną zaletą edytora blokowego jest możliwość zagnieżdżania jednych bloków w drugich. Pozwala to na tworzenie złożonych układów treści np. wielokolumnowych. Jednak we wczesnych edycjach Gutenberga, nawigowanie pomiędzy poszczególnymi poziomami takich zagnieżdżonych w sobie bloków, było problematyczne.

Z wydania na wydanie nawigacja między blokami jest usprawniania i obecnie działa to już całkiem dobrze. Aktualizacja WordPress do wersji 5.5 wprowadza kolejne ulepszenie w tym temacie – dodatkowy przycisk w toolbarze bloku zagnieżdżonego, którego kliknięcie pozwala przejść do edycji bloku nadrzędnego.

Hierarchia bloków - sreenshot pokazujący nowości po uaktualnieniu do wersji 5.5

Edycja obrazów z poziomu bloku po aktualizacji do wersji 5.5

Blok Obrazek zyskuje opcję edycji obrazu, która dotychczas dostępna była tylko z poziomu Biblioteki mediów. Aktualizacja WordPress daje nam zatem możliwość obrócenia, powiększenia lub/i przycięcia zdjęcia do odpowiednich proporcji. Nie widzę możliwości przycięcia obrazka do dowolnego wymiaru. Można za to wskazać do jakich proporcji zdjęcie ma zostać przycięte.

Następnie taki wyedytowany obrazek zostaje zapisany jako nowy plik. Możesz go wykorzystać także w innych miejscach na stronie, tak samo jak oryginał.

Aktualizacja WordPress do wersji 5.5 - wnosi łatwiejszą edycja obrazków już z poziomu bloków! Zrzut z ekranu edycji.

Odświeżony inserter bloków – aktualizacja WordPress 5.5

Tej zmiany nie da się przegapić. Inserter bloków opracowano na nowo, na co duży wpływ miała konieczność zmieszczenia w nim wzorców bloków – nowej funkcjonalności, którą opisuję w kolejnym punkcie.

Górny inserter otwiera się w WordPressie 5.5 w osobnym panelu, z lewej strony edytora, i zajmuje całą wysokość strony. Został podzielony na 3 zakładki: bloki, wzorce oraz zapisane bloki.

Zakładka bloki przypomina wcześniejszy inserter – znajdziemy tu wszystkie, zainstalowane na naszej stronie bloki, z podziałem na kategorie. Kategorie bloków również odświeżono i moim zdaniem, mają one teraz więcej sensu.

Nowością jest zakładka Wzroce. Znajdziemy w niej predefiniowane zestawy bloków, tworzące całe sekcje gotowe do wklejenia na stronę. 

Block patterns (wzorce bloków)

Wzorce bloków są, moim zdaniem, tym co będzie mieć największy wpływ na rozwój edytora blokowego i samego WordPressa. Wzorce to nic innego jak predefiniowany układ bloków, tworzący coś w rodzaju całej sekcji strony, pozwalający użytkownikom na szybkie tworzenie nawet bardzo skomplikowanych layoutów strony.

Wraz z aktualizacją WordPressa 5.5 otrzymaliśmy kilka domyślnych wzorców. Możemy je także tworzyć samodzielnie, wyklikując je bezpośrednio w edytorze blokowym, a następnie rejestrując za pomocą funkcji php register_block_pattern().

Zrzut ekranowy pokazujący bibliotekę bloków Gutenberga w wersji 5.5

Biblioteka bloków – nowość, którą wnosi aktualizacja WordPress do wersji 5.5

To kolejna, wyczekiwana przeze mnie, nowa funkcjonalność edytora blokowego – biblioteka bloków (block directory). Możemy teraz instalować nowe bloki z repozytorium bezpośrednio w inserterze. 

Co najważniejsze, z biblioteki bloków instalujemy wyłącznie pojedyncze bloki, tylko te, których potrzebujemy. Nie ma już więc potrzeby instalowania całej kolekcji bloków, gdy potrzebujemy wykorzystać tylko jeden z nich, jak to dotychczas miało miejsce, kiedy musieliśmy zainstalować wtyczkę z dodatkowymi blokami.

Żegnajcie wtyczki z kolekcjami bloków, witaj biblioteko bloków!

Uaktualnienie do WordPress 5.5 - biblioteka bloków

Aktualizacja WordPress 5.5 i nowości niezwiązane z edytorem blokowym

Lazy Loading obrazów – dostępne po uaktualnieniu do WordPress 5.5

Lazy loading to ładowanie z opóźnieniem zasobów, np. obrazków, pozostających poza widocznym obszarem przeglądarki. Pozwala to przyspieszyć ładowanie strony WordPress, gdyż zasoby widoczne dla użytkownika dopiero po zescrollowaniu strony, nie zostaną od razu załadowane.

W WordPressie 5.5 wszystkie obrazy użyte w treści, zajawkach, widgetach i avatarach, a także wyświetlane za pomocą funkcji wp_get_attachment_image(), będą domyślnie otrzymywać atrybut loading=”lazy”. Będą więc ładowane z opóźnieniem, jeśli znajdują się poza widocznym obszarem przeglądarki. Powinno to korzystnie wpłynąć na prędkość ładowania naszej strony.

Przy okazji, sprawdź jakie czynniki mogą spowalniać Twojego WordPressa.

Automatyczna aktualizacja WordPressa, motywów i wtyczek

Aktualizowanie WordPressa wraz ze wszystkimi komponentami jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa strony. Od kilku lat, automatyczna aktualizacja jest włączona domyślnie, ale tylko dla mniejszych aktualizacji samego WordPressa, nie obejmuje motywu i wtyczek. A to często właśnie wtyczki są celem zautomatyzowanych ataków hakerskich i je też koniecznie trzeba aktualizować.

W WordPressie, w wersji 5.5, otrzymujemy możliwość włączenia automatycznych aktualizacji wtyczek i motywów prosto z kokpitu. Wystarczy przejść do zakładki Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki i kliknąć w link Włącz automatyczne aktualizacje. Koniecznie trzeba to zrobić przy każdej wtyczce, dla której chcemy włączyć aktualizacje.

Automatyczne aktualizacje wtyczek - znaczna poprawa w nowych wersjach WordPress, począwszy od wersji 5.5.

Mapa strony XML – nowość w tej aktualizacji WordPress

To funkcjonalność, na którą od wielu, wielu lat, chyba wszyscy czekali. Mapa strony to specjalny plik, przeznaczony dla wyszukiwarek, zawierający listę wszystkich podstron i plików na stronie. Dzięki temu wyszukiwarkom łatwiej jest zaindeksować naszą witrynę.

Do tej pory, aby utworzyć mapę strony musieliśmy skorzystać z wtyczki (np. Yoast SEO). Od wersji WordPressa 5.5 nie musimy już nic robić, gdyż mapa strony tworzona jest automatycznie i jest dostępna pod adresem naszadomena/wp-sitemap.xml.

Jeśli na obecnej stronie posiadamy mapę strony utworzoną przez wtyczkę, to po aktualizacji WordPressa, strona będzie posiadać 2 mapy strony. Nowy WordPress utworzy mapę automatycznie.

Warto więc po wykonaniu aktualizacji WordPressa wyłączyć jedną z map – tą utworzoną przez wtyczkę, lub domyślną WordPressa (mamy do tego filtr ‘wp_sitemaps_enabled‘).

Aktualizacja WordPress 5.5 – Podsumowanie

Lista ulepszeń i nowych funkcjonalności wprowadzonych do WordPressa wraz z wersją 5.5 jest znacznie dłuższa. Ja wybrałam te najważniejsze z punktu widzenia zwykłego użytkownika. Jednak pojawiło się także kilka ulepszeń dla programistów. Najważniejszym z nich jest, moim zdaniem, możliwość przekazywania argumentów do funkcji get_template_part(), to jest coś, czego bardzo brakowało.

Jeśli chcesz zapoznać się z pełną listą zmian w WordPressie 5.5, to polecam artykuł WordPress 5.5 Field Guide z oficjalnej strony społeczności WordPressa.

Jeśli natomiast poszukujesz wydajnego rozwiązania hostingu WordPress – zapraszam Cię do lektury case study z hostingu dla sklepu na WordPress + WooCommerce.

Daj znać w komentarzu poniżej, czy już zaktualizowałaś/eś Twojego WordPress’a do wersji 5.5, jakie są Twoje wrażenia? Które z nowości Twoim zdaniem są najważniejsze?

>
Magdalena Paciorek
Ewangelistka WordPress, deweloperka, organizatorka naszych webinarów. Fanka Gutenberga.

6 odpowiedzi do "Aktualizacja WordPress. Co nowego w WordPress 5.5?"

 1. tojaert pisze:

  a gdzie zniknęło justowanie? gdzie kontrola nad czcionką?
  Wszystko dla was wiąże się z korporacją… informatykami… wolnym czasem i kawą. Co za czasy. WordPress był fajny, bo był dla każdego. Teraz niemal trzeba pisać doktoraty lub „ustawić się” na cały etat by cokolwiek napisać inaczej niż… NO dobrze, działa, jest nowocześnie i bezpiecznie – to zaleta. Ale jak włączyć to justowanie? Nawet Pani wpis wygląda jak… ser! z dziurami. W dodatku w połowie strony. Dlaczego? Dlaczego nie można tego zmienić? Dlaczego znowu wymaga się od zwykłego użytkownika (w erze internetu) znajomości wszystkiego? Ech… nie chce mi się nawet pisać.

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   cześć, justowanie zniknęło z edytora WordPressa aby bronić użytkownika przed samym sobą. Dobrą praktyką jest aby teksty na stronie internetowej nie były wyjustowane. Jest to także niezbędne aby strona spełniała warunki dostępności (accessibility), co zostało opisane w oficjalnym dokumencie http://fdc.org.pl/wcag2/#visual-audio-contrast w pkt. 1.4.8. Obecnie w Polsce wszystkie strony podmiotów publicznych muszą być dostępne i spełniać założenia wymienione w ww. dokumencie. I choć na razie nie ma obowiązku spełniania tych założeń w przedsiębiorstwach prywatnych, to warto zapoznać się ze sprawą Domino’s Pizza, która jakiś czas temu zamieszała w USA https://www.cnbc.com/2019/10/07/dominos-supreme-court.html i obecnie o wiele poważniej podchodzi się tam do kwestii dostępności wszystkich stron. Należy spodziewać się, że ten trend, za jakiś czas, dotrze także i do nas (lub zostanie wymuszony przez przepisy Unijne), a więc nie należy się za bardzo przywiązywać do justowania. Najlepiej jest pogodzić się z tym, że tekstu w WordPressie nie da się, i nie będzie się dało justować.

  2. Sebastian pisze:

   Od justowania przejść do miliona żali o wszystko?
   Swoją drogą – najpierw narzeka że ludziom podoba się, że mają więcej wolnego czasu, a potem że trzeba robić doktoraty żeby korzystać z wordpressa…
   Tylko prawdziwy polak potrafi napisać tyle zdań zupełnie o niczym.

 2. Seo pisze:

  Znacząca te wszystkie aktualizacje wordpressa polepszyły szybkość strony internetowej

 3. Stanley pisze:

  Witam. Mam pytanie. Od wczoraj gdy klikam na NOWY WPIS pokazuje mi się biała strona. Znikło też kilka opcji, przez co pole manewru jeśli chodzi o zmiany na blogu mam nikłe. Mogę jedynie odpisywać na komentarze… Czy przyczyną może być jakaś aktualizacja?

  1. Artur Pajkert pisze:

   Trudno tak zaocznie stwierdzić. Jedna z możliwych przyczyn, która przychodzi mi do głowy, to nieudana aktualizacja. Dzieje się tak czasem, kiedy podczas instalowania aktualizacji np. kończy się miejsce przeznaczone na stronę (tzw. quota w folderze lub na koncie hostingowym) i nie wszystkie pliki z nowej wersji zostają prawidłowo skopiowane na serwer. To tylko jedna z możliwości, przyczyna może być zupełnie inna – np. jakiś problem z synchronicznie wykonywanymi skryptami odwołującymi się do zewnętrznego serwera, infekcja malware… Zapraszam do kontaktu z naszą ekipą od WordPress: https://cyberfolks.pl/wordpress/wp_carepack/ – po krótkiej rozmowie wyjaśni się, czy będziemy w stanie pomóc w tej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?