Mapa witryny XML to jedna z podstawowych rzeczy, które należy zrobić na każdej stronie internetowej. Jeżeli poważnie myślisz o pozycjonowaniu w wyszukiwarkach. W tym artykule opowiem o tym czym jest taka mapa i dlaczego warto z niej korzystać. Sprawdzę też jak wygląda dodanie jej w WordPress 5.5 i czy wciąż warto używać z zewnętrznych rozwiązań.

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest mapa witryny XML? Jest to prosty plik w formacie XML, zawierający wszystkie aktywne adresy URL Twojej strony internetowej. Może także zawierać adresy wszystkich plików graficznych, z których korzystasz na stronie oraz datę aktualizacji poszczególnych stron. Umożliwia to wyszukiwarkom podstawowe zrozumienie struktury Twojej witryny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to po prostu mapa dla robotów indeksujących strony internetowe. Z taką mapą radzą sobie lepiej z indeksowaniem poszczególnych jej elementów, ale także robią to szybciej. 

I w zasadzie to rozwiązanie nie ma żadnych większych wad. Każda strona chcąca się pozycjonować w internecie powinna mieć przygotowaną mapę witryny XML. To samo dotyczy oczywiście stron opartych na WordPressie. Stworzenie mapy witryny XML w WordPress poprawia pozycję strony w wyszukiwarkach. Oczywiście dotyczy to większości wyszukiwarek internetowych, ale nie oszukujmy się – i tak w zdecydowanej większości chodzi o indeksowanie w Google. 

Mapa witryny świetne sprawdzi się także przy tworzeniu nowej strony internetowej, znacznie przyspieszając zaindeksowanie jej podstron. Będzie także przydatna dla blogów, które często publikują nową treść.

Jak dodać mapę witryny XML w WordPress?

Sposobów dodania mapy witryny XML jest kilka. Można skorzystać z prostego generatora statycznej mapy, którą trzeba będzie jednak ręcznie aktualizować po każdej zmianie na stronie. W takim przypadku lepiej sprawdzi się dynamiczna mapa witryny, czyli taka, która będzie się automatycznie aktualizować po dodaniu nowej treści. 

Jak to zrobić w WordPress? Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że istnieje duży wybór wtyczek, które to umożliwiają. Wybór odpowiedniej powinien w dużej mierze wynikać z Twoich indywidualnych potrzeb dotyczących SEO. Większość osób poleca darmową wtyczkę Yoast, która jest złożonym narzędziem do SEO, a tworzenie mapy witryny XML jest tylko jedną z dostępnych funkcji. Sama wtyczka jest jednak świetnym i bardzo prostym rozwiązaniem dla podstawowego zarządzania SEO na Twojej stronie internetowej. 

Po instalacji wtyczki wystarczy przejść do jej ustawień i włączyć odpowiednią opcję. 

Dodanie mapy witryny XML z Yoast SEO

Co istotne, wtyczka umożliwia wykluczanie pewnych treści z mapy witryny. Aby to zrobić wystarczy przejść do SEO > Wyszukiwarki > Rodzaje treści i wykluczyć wyświetlanie danego rodzaju treści w wyszukiwarkach. W podobny sposób możemy wykluczać konkretne strony lub wpisy.

wykluczanie treści z mapy witryny XML w WordPress

Jeśli nie potrzebujesz wszystkich dodatkowych funkcji, jakie oferują te dwie wtyczki, możesz wybrać taką, która skupia się wyłącznie na tworzeniu mapy witryny XML. Takich wtyczek w oficjalnym repozytorium WordPressa jest sporo. Najpopularniejszą obecnie jest Google XML Sitemaps. Jej aktywacja powoduje automatyczne utworzenie mapy witryny XML w WordPress i świetnie sprawdzała się w wielu stronach opartych na WordPressie. Czas przeszły nie jest tu użyty przypadkowo. Ta sama funkcja, a przynajmniej jej pochodna, pojawiła się jako natywna opcja w samym WordPressie.  

Mapa witryny XML w WordPress 5.5

WordPress 5.5 przyniósł wiele nowych opcji. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, koniecznie sprawdź artykuł Magdy, który w pełni wyczerpuje temat wszystkich nowości w WordPress 5.5. Jedną z bardziej wyczekiwanych innowacji było dodanie automatycznego tworzenia mapy witryny XML.

Jak zatem działa natywne dodawanie mapy witryny XML w WordPressie? Wszystko dzieje się automatycznie. Po aktualizacji WordPressa do wersji 5.5, mapa zostanie stworzona i umieszczona pod adresem twojadomena.pl/wp-sitemap.xml. I to w zasadzie tyle. Z jednej strony jest to banalnie proste – nie trzeba nic więcej konfigurować i korzystać z zewnętrznych rozwiązań. Z drugiej strony trudno jest mieć nad taką mapę jakąkolwiek kontrolę. Wszelkie zmiany w mapie można robić jedynie za pomocą odpowiednich filtrów. Powoduje to, że konieczne będzie dodanie kodu, co dla wielu użytkowników może okazać się mocno problematyczne. 

Domyślnie mapy są tworzone dla wszystkich publicznych i publicznie wyszukiwanych typów postów i taksonomii, jak również dla archiwów autorów i strony głównej witryny. Usunięcie jakiegokolwiek postu z mapy witryny wymaga skorzystania z odpowiedniej funkcji. Dokładnie rozpisane zostało to na oficjalnej stronie WordPressa. Znajdziecie tam też przykłady zastosowania kodu do poszczególnych elementów zarządzania mapą witryny. 

Mapa natywna czy z wtyczki?

Z pewnością w takiej sytuacji zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze? Czy nowa funkcja dostępna w WordPress 5.5 spowoduje, że nie trzeba będzie już korzystać z zewnętrznych wtyczek? To zależy. Jeśli korzystasz z większych wtyczek do SEO jak Yoast lub All in One SEO Pack, to korzystanie z natywnej mapy witryny XML w WordPress mija się z celem. Posiadanie dwóch map witryny także nie jest zalecanym rozwiązaniem. Warto więc po aktualizacji WordPressa wyłączyć jedną z map, choć np. taki Yoast zrobi to automatycznie.

Jeśli nie korzystasz z rozbudowanej wtyczki, korzystanie z natywnej mapy witryny XML wydaje się bardziej sensowne. Warto jednak pamiętać o ograniczeniach i utrudnionej konfiguracji takiej mapy. Wydaje się, że na ten moment natywna mapa witryny XML w WordPress jest za trudna do obsługi dla mniej zaawansowanych użytkowników WordPressa. Nawet dla tych bardziej zaawansowanych, robienie wszystkiego używając filtrów, może być po prostu niewygodne. Możliwe, że w następnych aktualizacjach zostanie to usprawnione, ale na ten moment kwestia to pozostawia wiele do życzenia i raczej nie spowoduje, że użytkownicy masowo zaczną porzucać wtyczki na rzecz nowego rozwiązania.

B Gajewski
>
Bartosz Gajewski
Od trzech lat blisko związany z WordPressem, a w szczególności z WooCommerce. Mocno wierzy w moc sprawczą słowa pisanego. Prywatnie miłośnik gór i kina europejskiego.

9 odpowiedzi do "Mapa witryny XML w WordPress"

 1. Zgred pisze:

  A gdyby jej nie robić to coś by się stało? No nie. Bo nie jest to element ważny czy bardzo ważny. Jest to element co najwyżej istotny w audytach. Aczkolwiek miło jest mieć dobrze zrobioną sitemapę 😉

 2. Adrian pisze:

  Czy umieszczenie w site mapie linków do taksonomii jest zasadne?

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   Hej Adrian. Warto umieścić taksonomie w sitemapie. Dobrze zoptymalizowane strony taksonomii mogą wyświetlać się wysoko w Google, warto więc pomóc w indeksacji tych podstron. Jeśli interesuje Cię jak wykorzystać taksonomie aby zgarnąć dodatkowy ruch z Google to polecam prezentację Tomka Kołkiewicza z WordCampa w Lublinie: https://wordpress.tv/2017/09/04/tomasz-kolkiewicz-taksonomie-stosujesz-zyskujesz/

 3. kozlovsky pisze:

  Zatem WP w wersji najnowszej raczej utrudnił sprawę niż uprościł. Szczególnie gdy wielu ludzi nie zwróci dokładnej uwagi na nowe funkcje i zduplikują się mapy.

 4. Filip pisze:

  Co może się stać jeśli strona będzie posiadała dwie sitemapy (jedna .txt napisana samodzielnie, i jedna .xml z Yoast SEO)?

  1. Magdalena Paciorek pisze:

   Raczej nic się nie stanie, w każdym razie nie znalazłam żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Możesz jeszcze poczytać o tworzeniu sitemap na stronie Google: https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=en

 5. Apek pisze:

  Niektóre wtyczki z mapami .xml mają opcję generowania oddzielnego pliku dla każdego miesiąca. Czy to jest dobre rozwiązanie?

 6. JRSoftware pisze:

  Ciekawe czy Yoast wykrywa, że inna wtyczka już stworzyła mapę witryny i jej nie duplikuje? Jeśli nie ma takiego mechanizmu może to oznaczać że można mieć wygenerowanych kilka map i ciekawe co na to google.

 7. Krzysztof pisze:

  Dzień dobry, a jak można wyłączyć tą nową mapę strony dodaną do WordPress 5.5?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?