Gdzie szukać zgrabnych motywów i jak je prawidłowo zainstalować oraz dopasować do projektu strony? Czy istnieją motywy idealne? Czy każdy z nich wystarczy tylko dopasować do swoich potrzeb? Chcesz wiedzieć wszystko o motywach WordPressa? Rzuć okiem na nasz wpis.

Czy wiesz, że: Obecnie motywem domyślnym WordPressa jest Twenty Seventeen, a w ósemce najpopularniejszych motywów, znajdują się inne standardowe motywy, od Twenty Seventeen do Twenty Ten?

Motyw personalizuje bloga czy stronę. „Ubiera witrynę” w kolory, układ graficzny, systematyzuje poszczególne bloki. Dzięki niemu strona jest ładna, czytelna i przyjemna dla odbiorcy. Nic dziwnego, że każdy poszukuje motywu, który wyróżni jego stronę na tle innych, zmyślnie zaprojektowanych witryn.

Wybierasz motyw? Pamiętaj o najważniejszych parametrach:

1 Motyw a jego zastosowanie

Na początku pomyśl, do czego ma posłużyć Twój motyw, jakie zastosowanie będzie miała Twoja witryna, czy będzie to blog, witryna firmowa, wizytówka z portfolio, a może sklep internetowy. Znając konkretne przeznaczenie, możesz w dużym stopniu zawęzić wybór motywu.

2 Funkcje motywu

Wybrany motyw powinien przede wszystkim obsługiwać funkcje, których potrzebujesz, a te zależą od tego, w jakim celu potrzebna Ci jest strona internetowa. Niektóre z motywów bardziej nadają się do sprzedażowego typu treści, inne będą skuteczniejsze jako wizytówkowe. Zwróć uwagę na obecność miejsca przeznaczonego na widgety, liczbę szablonów strony, nagłówki, tła czy to, w jaki sposób będą formatowane Twoje posty.

3 Logiczna treść, układ i nawigacja

Treść na Twojej stronie powinna wyświetlać się w logiczną całość, dlatego zwróć uwagę na design i układ wybieranego motywu. Sprawdź też nawigację – treści dostępne dla użytkowników powinny być przedstawione w intuicyjny i przystępny sposób.
Dodatkowo pamiętaj o zgodności motywu z najpopularniejszymi przeglądarkami, responsywności oraz o tym, iż najlepiej jest wybierać te motywy, które niedawno były aktualizowane.

4 Gdzie szukać motywów?

Darmowe motywy w repozytorium
Poszukiwanie motywów nie jest trudne. Znajdziesz je w repozytorium WordPressa, w zakładce <Wygląd > <Motywy>. W dużej mierze są darmowe, a ich wybór jest naprawdę ogromny. Samych blogowych jest ponad 600.
Najlepsze strony z płatnymi motywami
Płatne motywy przez wielu autorów stron uznawane są za lepsze, ponieważ wraz z nimi otrzymujesz pomoc twórców motywu w zakresie instalacji oraz dopasowywania do Twojej strony.
Gdzie można znaleźć płatne motywy?
THEMEFOREST.NET


ELEGANTTHEMES.COM


TEMPLATEMONSTER.COM

Template Monster to chyba jeden z najstarszych serwisów z szablonami, oferujący już ponad 26 tysięcy szablonów, nie tylko pod WordPress’a, ale także do innych zastosowań. Polecamy ze względu na polską stronę i dobrą obsługę.

5 Jak prawidłowo zmienić lub zainstalować motyw?


1. Obsługa WordPressa jest niezwykle prosta, podobnie jest z instalacją motywów. Będąc w kokpicie, wystarczy po lewej stronie rozwinąć opcje <Wyglądu>, a następnie przejść do zakładki <Motywy>.


2. Kiedy znajdziesz się już w zakładce <Motywy>, pojawią się dodane przez Ciebie warianty, i aby znaleźć nowy, powinieneś kliknąć w pole <Dodaj nowy>.

3. Możesz szukać motywów poprzez jedną z opcji – <Wyróżniony, Popularny, Ostatnio modyfikowany, Ulubione> oraz Filtr właściwości. Ostatnia z tych opcji jest niezwykle przydatna i należy na nią zwrócić uwagę, gdyż właśnie w niej możesz zaznaczyć, w jakim celu potrzebny jest Ci motyw – do prowadzenia bloga, strony firmowej, sklepu internetowego.
4. Dodatkową opcją jest wyszukiwanie motywów po nazwie.
5. Klikając opcję <Zainstaluj>, motyw zostanie automatycznie dodany do Twojego WordPressa, chociaż strona nie zmieni swojego wyglądu natychmiast.
6. Klikając opcję <Podejrzyj>, będziesz mógł zobaczyć, jak prezentują się czcionki, układ motywu, podstrony itp.


7. Na poniższym screenie znalazło się wyszukiwanie motywów poprzez Filtr właściwości. Jak widać, w ten sposób możesz bardzo zawęzić wyszukiwanie odpowiedniego dla siebie motywu.


5a. 6a. Jeśli klikniesz na podgląd motywu, znajdziesz w nim oprócz interesującego Cię widocznego układu motywu także opcję jego instalacji.


5b. Jeśli zaznaczyłeś instalację motywu, musisz chwilę poczekać, aż zostanie on pobrany.


5c. Gdy motyw zostanie zainstalowany, wygląd strony nie zmieni się, dopóki nie wciśniesz przycisku <Włącz>.


8. Motyw jest aktywny.


9. Zmieniony wygląd strony.

6 Personalizacja motywu

Po zainstalowaniu motywu następnym krokiem jest jego ewentualna personalizacja.
1. Aby przejść do tego procesu, kliknij przycisk Personalizacja na górze ekranu.


2. Twoim oczom ukazał się panel personalizacji.


1a. Dostosowywanie tożsamości witryny


2a. Personalizacja menu witryny.


3a. Dostosowywanie widgetów


4a. Opcje motywu.


5a. Dodawanie opcji w języku CSS.


7. Numerem 7 oznaczony został podgląd witryny dla różnych urządzeń – komputera, smartfona, tabletu – po dokonaniu poszczególnych zmian.
Pamiętaj: motyw idealny to taki, dzięki któremu Twoja strona będzie czytelna, łatwa w nawigacji, przyjemna w obsłudze. Jednocześnie nie zapominaj o szybkości ładowania witryny jak i podstron, ponieważ zbyt skomplikowany motyw może spowodować, że witryna będzie ładowała się bardzo powoli, co ma wpływ na pozycję strony w Google. Użytkownicy, niechętnie przebywają na takich stronach. Pamiętaj że szybkość strony także zależy od dostawcy usług hostingowych!
Czy wiesz, że już w 2015 roku co czwarta strona internetowa była oparta na WordPressie, natomiast sam WordPress posiadał ponad 58% rynku CMS’ów? Jeśli jeszcze nie zdążyłeś postawić swojego bloga, strony firmowej itp. możesz to zrobić korzystając właśnie z niezwykle łatwego w obsłudze WordPressa.

Łukasz Bielawski
>
Łukasz Bielawski
Zawsze chętny do pomocy. Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym, z naciskiem na działania seo oraz kampanie w ekosystemie Google Ads. Prywatnie pasjonat motoryzacji.

3 odpowiedzi do "Idealny motyw dla WordPressa – jak wybrać i zainstalować?"

  1. tak wszystko prawda, nie polecamy instalować go samemu bez przygotowania 🙂 warto wspomnieć o bezpieczeństwie, które nie jest wstanie nikt zapewnić oprócz nas samych art: http://www.indexwp.com/8-brute-force-attack-plugins-secure-wordpress-websites/

  2. Bardzo przydatna instrukcja! Dziękuję!

  3. Mariusz Brzostek pisze:

    Z mojej strony mogę polecić Genesis Framework. Nie jest to theme dla zupełnie zielonych, ale jeżeli już się w niego wgryzie, to można osiągnąć bardzo dużo. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?