Niskie bariery wejścia są jednym z kluczowych czynników, sprawiającym, że branża e-commerce staje się tak atrakcyjną drogą dla rozwijania swojego pomysłu na biznes online. Dlatego też, w mocno konkurencyjnym i nasyconym środowisku, coraz ważniejsze jest poszukiwanie nowych środków wyrazu. Jak pozyskać klientów dla sklepu internetowego? Ten proces może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne strategie, które możesz zastosować. Co więcej, niektóre z nich możesz sprawdzić niemal od zaraz. Dzisiaj omówimy kilka z nich.

Ten artykuł powstał z myślą o:

 • osobach, które myślą o rozpoczęciu działalności e-commerce;
 • właścicielach sklepów internetowych, szukających rozwiązań pomagających zwiększyć ruch na stronie i poprawić wyniki sprzedażowe;
 • marketingowcach i specjalistach e-commerce, zainteresowanych strategią pozyskiwania klientów oraz doskonalenia ich doświadczeń.

Pozyskanie klientów. Droga do sukcesu

Popularność produktów często ewoluuje w czasie i może być definiowana przez różne czynniki, takie jak trendy, nowe technologie, zmieniające się potrzeby konsumentów. Jeśli jesteś właścicielem lub właścicielką sklepu internetowego, pamiętaj, aby nie poprzestawać tylko na rozwijaniu swojej oferty, ale równie mocno skoncentrować się na tym, jak przyciągnąć i przekonać potencjalnych klientów do Twojego sklepu. Zatem co zrobić, aby Twoja oferta była widoczna, angażująca i przekonująca?

Marketing Charts dostarcza nam kilku interesujących informacji. Wśród kupujących online, przeprowadzono ankietę, w jakiej mieli za zadanie wskazać elementy istotne podczas robienia zakupów internetowych. Okazuje się, że prym wiodą: szczegółowe opisy produktów (76%), obszerne zdjęcia produktowe (61%) oraz możliwość dodawania produktów do „ulubionych” (46%).[1] To nie wszystko, równie ważną rolę odgrywają m.in sekcja FAQ, SEO, a także treści video.

ankieta dotycząca doświadczeń zakupowych użytkowników

Jak przyciągnąć klientów do sklepu internetowego?

W dobie digitalowej rzeczywistości, gdzie zakupy online stały się bardzo popularne, zdobycie uwagi, zaufania jest coraz trudniejsze. Zatem jak pozyskać klienta? W tym kontekście, skuteczne strategie przyciągnięcia klientów stają się ważnym elementem strategii marketingowej każdego sklepu internetowego i budowania jego przewagi konkurencyjnej. Jak to robić? Poznaj wybrane metody pozyskiwania klientów.

Content marketing i wyczerpujące informacje

Poprzez tworzenie wartościowych treści, związanych z branżą, produktami lub usługami, zwiększasz świadomość swojej marki wśród potencjalnych klientów. Po pierwsze, przemyślany, odpowiadający na rzeczywiste problemy użytkowników content angażuje społeczność wokół Twojej marki, co z kolei może przekładać się na większą aktywność i interakcje . Po drugie, content, który idzie w parze z SEO buduje widoczność serwisu. Tworząc treści związane z Twoją branżą, produktami lub usługami, zadbaj o optymalizację SEO, o czym za chwilę powiemy szerzej. Dobre treści pozycjonują się lepiej w wynikach wyszukiwania, a to przyciąga ruch organiczny na Twoją stronę internetową.

Mateusz Malinowski SEO Director w Fabryce Marketingu

Obecne trendy w SEO odeszły od koncepcji tekstów przeładowanych słowami kluczowymi na rzecz tworzenia contentu przynoszącego realną wartość czytelnikom. Opracowywanie treści zgodnych z zasadami SEO, które jednocześnie są atrakcyjne dla użytkowników, to sztuka równoważenia pomiędzy technicznymi aspektami a wartością użytkową. Podstawą jest wiedza, że wyszukiwarki, takie jak Google, coraz lepiej rozumieją intencje użytkowników i preferują content, który na te intencje odpowiada.
To oznacza, że treści powinny być nie tylko informacyjne, ale i odpowiednio ustrukturyzowane. Skupienie się na tworzeniu contentu zgodnego z zapytaniami wyszukiwania i potrzebami odbiorców jest drogą do sukcesu. Tekst musi być nie tylko zoptymalizowany pod kątem słów kluczowych, ale także wartościowy i angażujący dla czytelnika. W praktyce oznacza to, że należy włożyć odpowiedni wysiłek, aby zrozumieć swoją grupę docelową, by znać jej potrzeby i preferencje. Warto również pamiętać o aktualizowaniu treści i dostosowywaniu ich do zmieniających się trendów oraz zachowań użytkowników.

Mateusz Malinowski SEO Director w Fabryce Marketingu

42% marketerów, twierdzi, że recykling treści (aktualizacja istniejących) zwiększyła ich wartość content marketinu.[7]

Content w sklepie internetowym – jak zacząć?

Polecam obejrzenie nagrania z naszego webinaru, gdzie Łukasz Badziak pokazuje jakie treści powinny znaleźć się w każdym sklepie internetowym.

Tworząc treści dla użytkowników, równocześnie powinniśmy być świadomi, że obok ich użyteczności i wartości dla użytkownika ważna jest ich optymalizacja w duchu SEO.

Mateusz Malinowski SEO Director w Fabryce Marketingu

Pod kątem optymalizacji technicznej tekstów jednym z narzędzi, które może pomóc
w osiągnięciu tego celu, jest Content Editor od SurferSEO. To narzędzie umożliwia optymalizację pod wybrane frazy kluczowe, jednocześnie zachowując ich naturalność
i użyteczność. SurferSEO analizuje słowa, strukturę tekstu, a także jego długość, co pomaga w dostosowywaniu treści do potrzeb zarówno wyszukiwarek, jak
i użytkowników. W skrócie budowanie treści w duchu SEO wymaga dziś połączenia technicznego podejścia do optymalizacji z głębokim zrozumieniem i spełnianiem potrzeb użytkowników. To nie tylko technologia, ale i sztuka tworzenia wartościowych treści.

Mateusz Malinowski SEO Director w Fabryce Marketingu

Mówiąc o contencie, szczególne miejsce zajmują treści produktowe. Użytkownik będący w fazie zakupowej potrzebuje pełnej informacji na temat oferty. W przeciwieństwie do sklepu stacjonarnego, gdzie mamy możliwość zobaczenia na żywo produktu, zweryfikowania czy odpowiada on naszym potrzebom, w sklepach internetowych tym miejscem jest karta produktu. To od jakości przygotowanych opisów, zależy także skuteczność Twojej strony.

Dowiedz się więcej jak przygotować drzewo kategorii i opisy produktowe.

Opisy produktowe – wpływ na decyzje zakupowe

Jak pozyskać nowych klientów? Postaw na wyczerpujące informacje w opisach produktowych, które mają wiele zalet.

 1. Większa konwersja
  Gdy opis produktu dostarcza pełnych i wyczerpujących informacji, klienci są bardziej skłonni do dokonania zakupu, bo znają wszystkie szczegóły i korzyści związane z produktem.

 2. Zaufanie
  Szczegółowe opisy produktowe budują zaufanie klientów. Klienci czują się pewniej, gdy wiedzą, że dostają dokładnie to, czego oczekują.

 3. Skuteczne customer care
  W sytuacji gdy opisy produktowe zawierają pełne informacje, klienci nie mają potrzeby pytać o dodatkowe szczegóły, a to pozwala zaoszczędzić czas i zasoby obsługi klienta.

 4. SEO
  Wyczerpujące treści produktowe zawierają wiele słów kluczowych związanych z produktem, co wpływa na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, a to z kolei przyciąga ruch organiczny.

Zainwestuj w UX strony

Patrząc bardziej strategicznie, ważna jest nie tylko treść, ale sposób prezentowania wszelkich informacji na stronie. Inwestowanie w User Experience (UX) strony internetowej to kluczowy krok, mogący znacząco wpłynąć na przyciągnięcie klientów i realizację zamierzonych celów. To kompleksowe pojęcie, które odnosi się do wszystkich interakcji i wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas przeglądania witryny. Dobry UX ma za zadanie tworzyć przyjemne doświadczenie podczas korzystania z Twojej strony, a to może zwiększyć konwersje i lojalność klientów.

Projektowanie w duchu User Experience (UX) nie polega tylko na tworzeniu estetycznych interfejsów, choć to również jest ważne.
To przede wszystkim identyfikowanie barier, które mogą zniechęcić użytkowników do interakcji z naszą stroną. Kiedy projektujemy
z myślą o użytkownikach, tworzymy środowisko, w którym mogą oni łatwo znaleźć to, czego potrzebują i dokonać zamierzonej konwersji, czy to w postaci zakupu, subskrypcji, czy innej pożądanej akcji.

Katarzyna Sabiniarz, UX Designer w cyber_Folks

Projektowanie doświadczeń użytkownika. Na co zwrócić uwagę?

 1. Zrozumienie użytkowników
  Pierwszym krokiem jest zrozumienie potrzeb, celów, zachowań i preferencji użytkowników. Aby przekonać się, czy odwiedzający Twoją stronę nie mają problemów z poruszaniem się po niej, przeprowadź testy. Możesz w tym celu wykorzystać tak zwane mapy ciepła (ang. heatmaps). Pomagają one zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcje z witryną. Dzięki nim zidentyfikujesz obszary strony, które wymagają poprawy lub optymalizacji. Regularna analiza dostarczy Ci informacji o tym gdzie najczęściej klikają użytkownicy, jak przewijają stronę, gdzie zostawiają kursor myszy, czy korzystają z interaktywnych elementów, takich jak formularze czy przyciski.

 2. Nawigacja
  Upewnij się, że strona jest intuicyjna w użytkowaniu, jej struktura czytelna, a nawigacja łatwa do zrozumienia. Zadbaj o to, aby menu było jasne, a kategorie produktów czy usług logicznie poukładane. Menu powinno zawierać tylko najważniejsze kategorie lub sekcje. Jeśli masz wiele produktów lub usług, użyj hierarchii kategorii, aby je uporządkować. Te główne umieść w menu, a podkategorie rozmieść tak, aby były dostępne po najechaniu kursorem myszy lub kliknięciu na główną kategorię.

 3. Responsywność
  Strona powinna być zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych. Innymi słowy jej układ i elementy muszą dostosowywać się automatycznie do różnych rozmiarów ekranu. Przetestuj swoją stronę na różnych urządzeniach, w tym na smartfonach, tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych, aby upewnić się, że wygląda i działa poprawnie na wszystkich platformach.

 4. Szybkość ładowania
  Szybkość ładowania to istotny aspekt zarówno z perspektywy doświadczenia użytkownika (UX), jak i optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO). Długi czas ładowania strony może zniechęcić użytkowników. Badania pokazują jasno jeśli dana witryna nie otworzy się w przeciągu 3 sekund, 53% użytkowników ją opuści.[8] Szybkość ładowania to nie tylko kwestia wygody dla użytkowników, ale ma znaczenie również dla SEO. Gigant z Doliny Krzemowej już jakiś czas temu poinformował, że jego algorytm uwzględnia ten czynnik przy wynikach organicznych.

 5. Formularze i proces zamówienia
  Upewnij się, że proces zakupowy jest prosty i szybki. Minimalizuj liczbę pól do wypełnienia w formularzach i udostępnij różne opcje płatności. Im mniej pól do wypełnienia, tym większa szansa na to, że użytkownicy ukończą proces zakupowy. Jeśli są niezbędne, możesz rozważyć podzielenie formularza na kilka etapów.

Dowiedz się więcej jak projektować formularze

Zadbaj o SEO sklepu internetowego

Aby Twój sklep przyciągał użytkowników i prowadził do określonej konwersji, musi być widoczny. Mówiąc wprost: jeśli nie prowadzisz działań zorientowanych na zwiększenie jego widoczności w sieci, istnieje ryzyko, że Twoja strona pozostanie niezauważona przez potencjalnych klientów. Skoncentruj się na optymalizacji SEO, aby poprawić pozycje swojej strony w wynikach wyszukiwania. To oznacza wybór odpowiednich słów kluczowych związanych z Twoimi produktami i usługami, tworzenie wartościowych treści i dbanie o techniczne aspekty SEO.

46% marketerów przeprowadza optymalizację treści pod kątem wyszukiwarek (SEO).[9]

Optymalizacja SEO ma ogromny wpływ na przyciąganie klientów do sklepu internetowego. Dzięki odpowiednim działaniom możemy sprawić, aby nasza strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na zapytania potencjalnych użytkowników. Mówiąc inaczej, jesteśmy widoczni w momencie, gdy szukają oni produktów lub usług, jakie oferujemy. Ale SEO to nie tylko pozycje w wyszukiwarce. Chodzi również o dostarczanie wartościowych informacji, odpowiedzi na pytania użytkowników i tworzenie treści, które odpowiadają na ich potrzeby. Dlatego też oprócz optymalizacji technicznej, ważne jest również tworzenie treści, które są atrakcyjne, informacyjne i przydatne dla naszych klientów. Kiedy łączymy te dwie strony SEO – techniczną i contentową – tworzymy silne narzędzie do przyciągania klientów. Pozwala nam to nie tylko zwiększyć ruch na stronie, ale także budować zaufanie, kształtować markę i konwertować odwiedzających w klientów.

Mariusz Jałyński, Manager SEO w Seofly.pl

Buduj widoczność w social mediach

Powinniśmy być tak, gdzie są nasi klienci, media społecznościowe są tym miejscem i jednocześnie narzędziem, które pomaga w nawiązywaniu relacji i budowaniu lojalności użytkowników. Jak wynika z badań już blisko 28 mln internautów w wieku 7-75 korzysta z mediów społecznościowych. [10] To oczywiście nie oznacza, że jako sklep internetowy powinieneś budować obecność na każdej z nich. Przede wszystkim zrozum, kto stanowi Twoją grupę docelową w mediach społecznościowych. Jakie są ich zainteresowania, potrzeby i preferencje? Wybierz te, które najlepiej pasują do Twojej branży i grupy docelowej. Na przykład, platformy wizualne, takie jak Instagram lub Pinterest, mogą być idealne dla firm związanym z modą, jedzeniem czy designem.

Dowiedz się więcej jak założyć funpage na Facebooku?

Zainwestuj w reklamę Google

Reklama w sieci Google to skuteczny sposób na promowanie swojej firmy, produktów lub usług online, pozwalający na zdobycie nowych użytkowników. Google oferuje kilka platform reklamowych.

Rodzaje reklam Google Ads

 • kampanie w sieci wyszukiwania: przybierają najczęściej formę tekstową i są umieszczane na stronach wyników wyszukiwania Google, gdy użytkownicy wpisują określone zapytania.
 • kampanie w sieci reklamowej: przybierają najczęściej formę graficzną i wyświetlane są na stronach internetowych, aplikacjach mobilnych i innych miejscach w sieci partnerskiej Google.
 • kampanie wideo: krótkie zwykle od 6-15 sekundowe filmiki, które można wyświetlać przed, w trakcie lub po treściach wideo na platformie YouTube.

Model reklamowy w sieci Google opiera się na realnych zapytaniach, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Zatem skonstruuj reklamy, które są atrakcyjne i przyciągają uwagę. Dostosuj je do swojej grupy docelowej i uwzględnij unikalne cechy Twoich produktów lub usług.

Jakub Piasecki

W Google Ads dostrzegam potężne narzędzie, które ma potencjał do radykalnej zmiany sposobu, w jaki sklepy internetowe przyciągają klientów. Google jest obecny wszędzie tam, gdzie użytkownicy poszukują wskazówek, planują podróże lub przeszukują oferty zakupów. Twoje reklamy mogą być widoczne w momencie, gdy użytkownicy poszukują produktów lub usług zbliżonych do tych, które oferujesz. Z momentem kliknięcia w naszą reklamę, użytkownik jest kierowany na stronę sklepu, która została zoptymalizowana pod kątem konwersji. To oznacza, że nie tylko przyciągamy użytkownika do naszej witryny, ale także możemy poprowadzić go przez proces zakupowy w sposób intuicyjny
i efektywny.

Jakub Piasecki, Google Ads Specialist w SeoFly.pl

Korzyści reklamowania w sieci Google:

 • targetowanie, reklamy Google pozwalają na precyzyjne dotarcie do określonych grup docelowych na podstawie kryteriów takich jak słowa kluczowe, lokalizacja geograficzna, wiek, płeć, zainteresowania i inne.
 • mierzalność, dzięki narzędziom analitycznym Google Ads możesz dokładnie śledzić skuteczność kampanii reklamowych. Możesz monitorować m.in. liczbę kliknięć, konwersji, koszty.
 • skalowalność, reklamy Google możesz dostosować do różnych budżetów. Model reklamowy opiera się na aukcjach.
 • skuteczność, przynosząca szybkie rezultaty. Kiedy uruchomisz kampanię, Twoje reklamy mogą być wyświetlane użytkownikom niemal natychmiast. To pozwala na generowanie ruchu na stronie internetowej lub sklepie online w krótkim czasie.

Zapewnij doskonałą obsługę klienta

Wsparcie użytkownika na każdym etapie jego ścieżki zakupowej jest kluczowe. Jeśli znajdzie szybko odpowiedź na nurtujące go pytania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się on Twoim klientem. Klienci, którzy otrzymują wsparcie i pomoc, są bardziej skłonni pozostać lojalni wobec sklepu internetowego i wrócić tam na przyszłe zakupy. Długotrwała relacja z klientem przekłada się nie tylko na powtarzalne zakupy, ale też polecanie sklepu innym.

Obsługa Klienta – o czym pamiętać?

Obsługa klientów to inwestycja w długoterminowy sukces firmy. Jak to robić?

 • zapewnij różne kanały kontaktu z klientami, takie jak telefon, e-mail, czat i media społecznościowe;
 • stosuj zasadę szybkiego reagowania na zapytania i prośby klientów;
 • regularnie monitoruj dane dotyczące obsługi klienta, takie jak czasy odpowiedzi, badanie satysfakcji klientów i liczba reklamacji. Analizuj te dane i na ich podstawie podejmuj działania.

Zacznij prowadzić e-mail marketing

Uruchamiając sklep internetowy, już od początku możesz rozważać wprowadzenie e-mail marketingu jako skutecznego narzędzia do komunikacji z klientami i promowania swoich produktów lub usług. To także narzędzie wspierające sprzedaż. Dlatego już na początku zacznij pozyskiwać adresy e-mailowe ze zgodą na komunikację marketingową od swoich klientów.

E-mail marketing odgrywa kluczową rolę
w strategii marketingowej sklepów internetowych, mając znaczący wpływ na zwiększanie konwersji. Jego siła tkwi
w możliwości personalizacji wiadomości, co sprawia, że komunikacja jest bardziej trafna
i przyciąga uwagę potencjalnych klientów. Regularne wysyłanie e-maili pomaga utrzymać sklep w świadomości odbiorców, zwiększając tym samym potencjalną liczbę zakupów. E-maile są również doskonałym narzędziem do informowania o promocjach, ofertach specjalnych czy nowościach w ofercie, co może zachęcić odbiorców do dokonania zakupu. Dodatkowo e-mail marketing umożliwia dokładną analizę i optymalizację kampanii dzięki śledzeniu takich wskaźników, jak stopa otwieralności czy klikalności, co pozwala na lepsze dostosowanie przyszłych działań.

Wioletta Sotomska, Marketing & Business Development Director W Fabryce Marketingu

75% firm wykorzystuje email marketing w swoich działaniach.[11]

E-mail marketing dla sklepów internetowych możesz zastosować w różnych kontekstach i celach, które finalnie doprowadzić mogą do konwersji:

 • maile powitalne wysyłane po rejestracji adresu e-mail. Możesz w nich podziękować za przedstawić korzyści z subskrypcji, dodatkowo zachęcić do dokonania pierwszego zakupu na przykład poprzez udzielenie kodu rabatowego;
 • maile ofertowe wysłane z informacją o nadchodzących promocjach, wyprzedażach i specjalnych ofertach
 • maile ratujące porzucone koszyki wysyłane w chwili gdy użytkownik dodał produkt do koszyka, ale go nie sfinalizował.

Jak zachęcić użytkowników do zapisu na newsletter?

 • zaoferuj dodatkową wartość użytkownikowi, może być to na przykład darmowy koszt wysyłki bądź udzielony rabat na kolejne zakupy;
 • zaoferuj przydatne i angażujące treści dotyczące profilu działania, takie jak np. dostęp do darmowych materiałów do pobrania, takich jak e-book;
 • dla stałych subskrybentów organizuj specjalne promocje, konkursy lub oferty. W ten sposób budujesz zaangażowanie i lojalność klientów.

Aby skutecznie pozyskać klientów dla sklepu internetowego, e-mail marketing powinien być zintegrowany z innymi działaniami marketingowymi. Content marketing, poprzez tworzenie wartościowych treści, może przyciągnąć potencjalnych klientów do subskrypcji newslettera. Z kolei, zapewnienie dobrego user experience (UX) na stronie sklepu może zachęcić odwiedzających do zapisania się na listę mailingową. SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych, zwiększa organiczny ruch na stronie, co przekłada się na większą bazę potencjalnych subskrybentów i klientów. Natomiast, wykorzystanie Google Ads pozwala na dotarcie do osób zainteresowanych podobnymi produktami lub usługami, co może skutkować zwiększeniem liczby subskrypcji i klientów. Integracja tych różnorodnych działań tworzy spójną i efektywną strategię marketingową, która przekłada się na wyższą konwersję i skuteczne pozyskiwanie nowych klientów.

Wioletta Sotomska  Marketing & Business Development Director W Fabryce Marketingu


Jak znaleźć klienta? Okazuje się, że pozyskiwanie klientów dla sklepów internetowych to jedno z kluczowych wyzwań dzisiejszego e-commerce. Istnieje wiele skutecznych strategii, które możesz zastosować, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych użytkowników i zamienić ich w lojalnych klientów. Kluczem do sukcesu jest łączenie różnych działań. Cel pozostaje niezmienny – zwiększenie widoczności sklepu, budowanie zaufania i dostarczanie wartości użytkownikom.

źródło:

[1] Marketing charts
[2] Hubspot
[3] Marketsplash
[4] Marketsplash
[5] IAB
[6] Hubspot
[7] marketsplash.com
[8] Kru.pl
[9] marketsplash.com
[10] Iab.pl
[11] Content Marketing Institute

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?