„Ta umowa była w pełni zgodna z prawem… a i tak zlecenie stworzenia strony okazało się failem roku!” – jeśli nie chcesz, aby Twoje nazwisko podpisywało taki cytat, lepiej przeczytaj ten wpis. Wiele firm decyduje się na powierzenie zadania stworzenia strony internetowej agencjom lub samodzielnym specjalistom. Strona lub sklep będą kształtować Twój wizerunek i bezpośrednio wpłyną na osiągane przychody. Poza oczywistymi sprawami, jak dokładne opisanie w umowie specyfikacji, terminów i cen, a także zapewnienie przeniesienia majątkowych praw autorskich, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które przedstawiam w dzisiejszym wpisie.

Ten artykuł przygotowałem z myślą o:

 • Przedsiębiorcach planujących zlecić stworzenie strony internetowej dla swojej firmy, którzy chcą mieć pewność, że finalny produkt spełni wszystkie ich oczekiwania oraz będzie zgodny z najnowszymi trendami w projektowaniu stron WWW;
 • Freelancerach działających w branży IT chcących zrozumieć, jakie elementy powinny znaleźć się w umowie na stworzenie strony internetowej, aby zabezpieczyć swoje prawa i interesy;
 • Osobach szukających informacji o tym, jak prawidłowo formalizować współpracę z deweloperami i agencjami webowymi.

Umowa na stworzenie strony internetowej – więcej niż prawny punkt widzenia

Zazwyczaj myśląc o stworzeniu strony internetowej mamy na myśli stworzenie dzieła – i umowa o dzieło wydaje się w pełni uzasadniona. Z prawnego punktu widzenia bardzo dużo informacji na temat tego, co taka umowa powinna zawierać znajdziesz np. na polecanym przez nas blogu Wojtka Wawrzaka, wysokiej klasy specjalisty od zagadnień prawnych w obszarze Internetu, danych osobowych, i szerzej rozumianego IT.

Umowa o dzieło to podstawowy oręż freelancera. Grafika, tekst, wideo, strona internetowa, identyfikacja wizualna, logo – to tylko niektóre przykłady zamówień realizowanych na podstawie umowy o dzieło.

Wojciech Warzak, praKreacja.pl

Przed zawarciem umowy polecamy Ci lekturę wpisu blogowego o umowie o dzieło. Wiedz jednak, że można mieć umowę idealną pod względem prawnym… a i TAK POPEŁNIĆ FAIL ROKU, jeśli nie będziesz pamiętać o trzech ważnych elementach, które tu opisujemy.

Nie wynikają one wprost z przepisów prawa, ale z merytorycznej istoty zagadnienia powstawania strony internetowej. Możesz oczywiście je zignorować, ale wówczas narazisz się na gigantyczne koszty i wielomiesięczne sądowe batalie. Jeśli wolisz się przed tym uchronić – czytaj dalej.

1. Aktualizacje

W umowie warto mieć dokładnie sprecyzowaną technologię wykonania strony oraz, co najważniejsze – zasady jej supportowania. Obecnie praktycznie żadna witryna nie jest dziełem wykonywanym i ukończonym raz na zawsze. Niemal każda strona będzie wymagać nie tylko aktualizacji treści, ale także technologicznych aktualizacji komponentów programistycznych, z których powstała.

Jako ciekawostkę podam, że kreator stron _Now pozwala dokonać najważniejszych aktualizacji z poziomu podstawowego interfejsu. Możesz w tym przypadku zmienić zarówno teksty, szablony, czcionki, zdjęcia oraz kolorystykę w ciągu kilkunastu sekund – wybierając odpowiednią opcję. Wszystko zrobi za Ciebie AI.

Sposób na prostą aktualizację strony internetowej w kreatorze _Now.

Sposób na prostą aktualizację strony internetowej w kreatorze _Now

Systemy CMS, tzw. wtyczki i inne elementy wymagają stałego uaktualniania, w przeciwnym wypadku Twoja nowa strona stanie się ofiarą ataku, a Twoje pliki zostaną wówczas zmanipulowane. Konsekwencje mogą być ogromne. O ile stworzenie strony jest niewątpliwie dziełem, o tyle jej konserwacja ma charakter ciągły i pod tym względem rekomendujemy zawarcie osobnej umowy. 

Pamiętaj, bezpieczeństwo strony jest bardzo ważne! Jej design również, dlatego decydując się na witrynę utworzoną w kreatorze _Now, możesz liczyć na gotowe szablony, teksty i zdjęcia oraz responsywny wygląd zgodny ze standardami mobile-first SEO.

Przykładowy layout strony internetowej stworzonej w kreatorze _Now.

Przykładowy layout strony internetowej stworzonej w kreatorze _Now

2. Własność domeny

Koniecznie zadbaj o to, żeby w umowie doprecyzowana została sprawa własności domeny, pod którą strona ma być widoczna. Jeśli masz swoją domenę – zazwyczaj nie musisz tu robić nic. Jeśli jednak domeny jeszcze nie masz, a zamawiać ją będzie webmaster – koniecznie ustal, żeby to Twoje dane figurowały w rejestrze WHOIS. W przeciwnym wypadku w oczach NASK właścicielem będzie webmaster i w dowolnej chwili będzie mógł tę domenę zabrać albo zrobić z nią cokolwiek, na co nie będziesz mieć wpływu. Strona stanie się bezużyteczna! Aby tego uniknąć, zarejestruj domenę po prostu na siebie.

Kreator stron od cyber_Folks jest jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań pod kątem własności domeny.

Podstawowy pakiet now_IN za 29 zł netto miesięcznie gwarantuje bezpłatną domenę .idl.pl.

Decydując się natomiast na now_UP, możesz obsługiwać stronę pod własną domeną – zarejestrowaną u dowolnego operatora (np. cyber_Folks).

Cennik kreatora stron _Now od cyber_Folks

Cennik kreatora stron _Now od cyber_Folks

Na forach internetowych można znaleźć mrożące krew w żyłach historie o tym, że osoby tworzące stronę rejestrowały domeny na siebie, a przedsiębiorca kupujący stronę orientował się dopiero przykładowo po roku, że nie jest właścicielem domeny. W tym czasie pod tą domeną zdążył się wytworzyć ruch zainteresowanych klientów, a na próbę jej odkupienia od webmastera dowiadujemy się, że oczywiście nam ją odsprzeda… za jedyne 20.000,- zł (lub więcej). Aby uchronić się przed takimi praktykami, od razu zarejestruj domenę na siebie!

3. Własność hostingu

Koniecznie zadbaj o uregulowanie spraw hostingu. Strona do działania musi być uruchomiona na serwerze. Najlepiej, jeśli to Ty jesteś właścicielem hostingu. Dobry webmaster bez problemu poleci Ci sprawdzoną firmę hostingową, jednak możesz też kierować się opiniami internautów.

Nie daj się zbyć zagrywką w rodzaju „Wrzucę to panu na mój serwer, jakoś się dogadamy”… – twórca strony przez złośliwość albo poprzez zwykłe zapomnienie może wówczas doprowadzić do sytuacji, w której serwer zostanie zablokowany albo skasowany… i nie będziesz mieć na to żadnego wpływu, bo w oczach firmy hostingowej to on jest właścicielem serwera.

Wraz z serwerem przepadnie wówczas Twoja strona www. Wystarczy, że twórca witryny wyjedzie na miesiąc egzotycznych wakacji i zapomni opłacić fakturę za przedłużenie serwera i Twoja strona przestaje istnieć. Czujesz już, jak wiele możesz stracić, kiedy ktoś inny jest właścicielem hostingu, na którym funkcjonuje witryna?

To właśnie dlatego potrzebujesz własnego hostingu i swojej umowy z firmą hostingową. Jedynie wtedy będziesz mieć pełną kontrolę nad sytuacją.

Warto również wspomnieć, iż decydując się na dobry hosting, wybierasz wydajną stronę internetową. Im gorszy hosting, tym wolniej będzie działać Twój serwis (nawet pomimo perfekcyjnej optymalizacji).

Dla przykładu: kreator stron www _Now bazuje na hostingu od cyber_Folks. W konsekwencji każda witryna na nim działająca ładuje się zazwyczaj 83 ms (mniej niż czas rekomendowany przez WebFX na bazie zaleceń Google).

Przykładowy wynik Page Speed Score strony utworzonej w _Now pochodzący z Google PageSpeed Insights

To doskonały wynik, nawet porównując _Now z innymi kreatorami światowego formatu, m.in.:

 • GoDaddy (541 ms),
 • WIX (955 ms),
 • Squarespace (2,08 s).

Warto również wspomnieć, iż standardowe serwisy WordPress (system ten jest używany przez ponad 810 milionów witryn online) ładują się ok. 1,92 s.

Zalety kreatora_Now:

 • wysoka wydajność (maksymalnie do 2 sekund ładowania – prędkość rekomendowana przez Sematext),
 • możliwość stworzenia strony w 60 sekund,
 • własna domena (od pakietu now_UP),
 • darmowy certyfikat SSL,
 • gotowe szablony i zdjęcia na start,
 • zoptymalizowane treści SEO utworzone z pomocą AI,
 • blog idealny pod rozpoczęcie content marketingu,
 • czytelne i sprawdzone układy treści,
 • mapa z danymi kontaktowymi,
 • layout dopasowany do desktopów oraz urządzeń mobilnych.

Obejrzyj poniższe wideo i sprawdź, jak utworzyć stronę internetową z pomocą generatora stron _Now:

Umowa na stworzenie strony internetowej – wzór od cyber_Folks

Wzór umowy na stworzenie strony internetowej od cyber_Folks do skopiowania:

UMOWA NA STWORZENIE STRONY INTERNETOWEJ

Zawarta dnia [data] pomiędzy:

 1. [Nazwa i adres zleceniodawcy], zwanym dalej Zleceniodawcą,
 2. [Nazwa i adres wykonawcy], zwanym dalej Wykonawcą,

§1 Postanowienia ogólne

 1. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wykonanie strony internetowej dla Zleceniodawcy.
 2. Szczegółowy zakres prac oraz wymagania techniczne i funkcjonalne strony określa załącznik nr 1 do umowy.

§2 Obowiązki Wykonawcy

 1. Wykonawca zobowiązuje się do zaprojektowania i wykonania strony internetowej zgodnie z wymaganiami określonymi w §1 pkt 2.
 2. Wykonawca zobowiązuje się do przekazania Zleceniodawcy praw autorskich do stworzonej strony internetowej, chyba że strony postanowią inaczej.

§3 Obowiązki Zleceniodawcy

 1. Zleceniodawca zobowiązuje się do przekazania Wykonawcy wszelkich materiałów niezbędnych do realizacji umowy.
 2. Zleceniodawca zobowiązuje się do dokonania zapłaty wynagrodzenia w wysokości i terminach określonych w §4.

§4 Wynagrodzenie

 1. Wynagrodzenie za wykonanie strony internetowej wynosi [kwota] złotych netto.
 2. Płatność zostanie dokonana w [określić sposób płatności, np. w dwóch równych ratach; pierwsza po akceptacji projektu, druga po uruchomieniu strony].

§5 Postanowienia końcowe

 1. W sprawach nieuregulowanych postanowieniami umowy zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
 2. Ewentualne zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
 3. Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania przez obie strony.

Zleceniodawca Wykonawca

……………………………………….. ………………………………………….

Umowa na administrowanie stroną internetową – dlaczego warto?

Zalety zawarcia umowy na administrowanie stroną internetową:

 • Zapewnienie ciągłej dostępności strony – umożliwiające Twoim klientom korzystanie z oferty w dowolnym momencie;
 • Zarządzanie bezpieczeństwem – zabezpieczające przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami cyfrowymi;
 • Optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe – zwiększająca widoczność Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania (daje to szanse na dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów);
 • Regularne aktualizacje treści – odświeżające wygląd strony i informacje na niej zawarte (aspekt wiążący się z zainteresowaniem odwiedzających, podkreślający profesjonalizm firmy);
 • Monitorowanie wydajności strony – dostarczające cennych danych o zachowaniach użytkowników;
 • Szybka reakcja na problemy techniczne – minimalizująca ryzyko długotrwałych przestojów (niezbędny element w celu zachowania ciągłości działalności online).

Decydując się na profesjonalne administrowanie stroną internetową, inwestujesz w jej rozwój i stabilność. To decyzja, która przekłada się na zwiększenie zaufania wśród klientów, poprawę wizerunku marki oraz skalowanie Twojego biznesu.

Stronę internetową możesz zrobić samodzielnie, bez zamartwiania się o część administracyjną.

Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku są kreatory stron WWW – bezproblemowe, wydajne i intuicyjne w obsłudze, zarówno dla właściciela, jak i potencjalnych klientów.

Selekcjonując właściwe narzędzia, weź pod uwagę kreator stron _Now i rozpocznij skalowanie swojego biznesu od minimum formalności – zupełnie za darmo, wykorzystując miesiąc próbny dla każdego pakietu. Zacznij już dziś!

Wyprzedź konkurencję, decydując się na w pełni zoptymalizowaną i responsywną stronę internetową _Now!

Umowa na stworzenie strony internetowej – FAQ

Umowa na realizację projektu strony internetowej musi precyzyjnie określać zakres prac, termin realizacji oraz koszt usługi. Warto również, żeby zawierała szczegółowe informacje o prawach autorskich i odpowiedzialności po obu stronach. Niezwykle istotne jest także wskazanie wymagań technicznych oraz sposobu akceptacji gotowego produktu.

Zdecydowanie tak. Zapewnienie wsparcia technicznego po uruchomieniu strony jest istotne pod kątem jej bezproblemowego funkcjonowania. W umowie należy określić zakres, okres oraz warunki świadczenia takiego wsparcia. Dzięki temu zyskujesz pewność, że w przypadku ewentualnych problemów technicznych, dysponujesz niezbędnym zapleczem do ich szybkiego rozwiązania.

Koszty projektu opiera się na podstawie dokładnej specyfikacji wymagań i zakresu prac. Mogą one przybrać formę stałej ceny za cały projekt lub rozliczania czasu pracy według stawek godzinowych. Ważne, aby umowa zawierała również zasady dotyczące ewentualnych dodatkowych kosztów, wynikających z rozszerzenia zakresu projektu. Transparentność finansowa gwarantuje wzajemne zaufanie i satysfakcję z wykonanej pracy.

Umowa powinna jasno określać prawa autorskie do stworzonej strony, zarówno w kontekście kodu źródłowego, jak i zawartych w niej treści i elementów graficznych. Ważne jest również ustalenie kwestii odpowiedzialności za naruszenie praw trzecich stron oraz zabezpieczeń danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

>
Dominik Bigosiński
Copywriter z doświadczeniem międzynarodowym z zamiłowaniem do digital marketingu. Jego treści czytają community w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Były sędzia i trener piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?