Najbardziej popularne domeny w Polsce stanowią te z końcówką .pl. Istnieją jednak domeny, które będą charakterystyczne dla polskiego (czy też szerzej: dowolnego) języka, z uwagi na znaki diakrytyczne, jakie są w danym języku wykorzystywane. System IDN pozwalają na stosowanie znaków narodowych w Twojej nazwie domenowej. Dzięki nim możemy zachować oryginalną nazwę naszej marki, produktu czy nazwiska. Czym właściwie są domeny IDN? Jakie korzyści płyną z ich rejestracji?
Czym jest IDN?
Skrót IDN wykorzystywany dla określenia pewnego typu domen, został zaczerpnięty od angielskiego pojęcia „Internationalized Domain Name”. Wykorzystywany jest dla określenia domeny internetowej, w której użyto diakrytyczne znaki narodowe charakterystyczne dla danego języka. W przypadku polskich domen IDN będą to takie znaki jak: ę, ó, ą, ś, ł, ż, ź, ć, ń. W Polsce istnieje możliwość rejestracji domen z polskimi znakami, co stwarza możliwości posługiwania się oryginalnym brzmieniem nazwy np. hotelsokół.pl, zamiast hotelsokol.pl.
Formaty domen IDN
Domena IDN występuje w dwóch formach:
- ASCII – to forma przechowywania domeny w zasobach DNS. Jej postać rozpoczyna się od prefiksu „xn--” oraz zawiera znaki alfabetu łacińskiego (np. xn--krakw-3TA.pl).
- UNIKODOWA – to forma zapisu, zawierająca znaki diakrytyczne charakterystyczne dla danego języka.
Zbuduj przewagę konkurencyjną dzięki domenom IDN
Posiadasz typowo polską nazwę marki? Zawiera ona znaki, takie jak: ę, ą, ó, ś, ł, ż, ź, ć, ń. Nie musisz rezygnować z nich w domenie. Wręcz przeciwnie, rejestrując ją ze znakami diakrytycznymi możesz podkreślić swoją indywidualność, a tym samym wyróżnić się na tle konkurencji.
Rejestrację domen IDN zaleca się także firmom w celu zabezpieczenia marki i ruchu na stronie. Jeśli Twoja oryginalna nazwa zawiera znaki diakrytyczne, a Ty posiadasz tylko domenę bez nich – zarejestruj także wersję IDN. Dzięki temu nie ważne w jakiej wersji użytkownik wpisze Twoją nazwę domeny – trafi na właściwą stronę!
Domeny IDN to także spore ułatwienie dla Twoich klientów. Wpisując oryginalne brzmienie nazwy, nie narażasz się na jej zniekształcanie. Rejestrując domenę IDN odbiorca szybko odnajdzie Twoją stronę internetową. Tym samym zwiększasz możliwość dokonania określonej konwersji – zakup, wizyta w sklepie, czy przeczytanie artykułu.
A jeżeli Twoja wymarzona domena jest już zajęta, zawsze możesz sprawdzić dostępność jej odpowiednika IDN.
Rozwiązania techniczne
Biorąc pod uwagę kwestie techniczne, domeny IDN
mogą istnieć dzięki oparciu rozwiązania o dwie postaci domeny, tj.
zewnętrznej i wewnętrznej. Forma zewnętrzna posiada znaki diakrytyczne, a
forma techniczna – wewnętrzna odwzorowana jest za pomocą specjalnego
algorytmu – Punycode, do postaci pozwalającej na jej wprowadzenie w DNS.
W formie technicznej nazwa domeny złożona jest z liter alfabetu
łacińskiego, rozpoczyna się jednak od sekwencji „xn--”. Nie tylko znaki
polskie pojawiają się w domenach IDN. Standard ten umożliwia używanie
znaków chińskich, greckich, arabskich czy niemieckich.
System nazw domen opiera się na 7-bitowych znakach standardu ASCII.
Niemniej wielojęzyczne nazwy domen zawierające znaki charakterystyczne
dla danego języka, są przekształcane z formy zapisanej w Unikodzie do
znaków 7-bitowych opierających się na sposobie zapisu Punycode.
Obsługa domen IDN
Jeszcze kilka lat temu, kiedy dopiero wprowadzano w życie możliwość posługiwania się domenami IDN zawierającymi w nazwie znaki diakrytyczne, do ich obsługi konieczna była instalacja dodatkowych rozszerzeń w programach. Dziś nie jest to już potrzebne, bowiem wszystkie nowoczesne przeglądarki www i programy pocztowe, standardowo są na to przygotowane.
Dodawanie domeny
Każdy system administracji domenami ma inne zasady dodawania domen IDN. W cyber_folks w systemie DirectAdmin, w pierwszej kolejności trzeba przetłumaczyć domenę IDN w translatorze (http://www.dns.pl/cgi-bin/idntranslator.pl) i dopiero potem dodać ją w panelu.
Polecane dla Ciebie
Dlaczego warto mieć własną domenę?
Własna domena internetowa może być wartościowa dla przedsiębiorcy czy osoby prywatnej, bowiem można budować na niej własny serwis internetowy. Może […]
Co zrobić, gdy domena, którą chcesz zarejestrować jest już zajęta?
Wpadłeś na genialny nowy pomysł, którego świat jeszcze nie widział. Wow! Ale co teraz? Nim publicznie zaprezentujesz go światu, zabezpiecz nazwę domeny.
Jak wybrać domenę i już na starcie podjąć dobrą decyzję?
Jak wybrać domenę, kiedy robisz to pierwszy raz? Masz pełne prawo jeszcze nie wiedzieć, czym się kierować przy jej tworzeniu. […]
Szukasz dalej?