Czy wiesz, że każdego dnia w Internecie pojawia się ponad 4 miliony nowych postów blogowych? Blog to własny kawałek wirtualnej rzeczywistości, który może kojarzyć się z osobistym pamiętnikiem lub miejscem dzielenia się swoim hobby. W 2021 roku to już pieśń przeszłości, bo najpopularniejsi blogerzy zarabiają (nie tylko) na publikowaniu postów. Blogi mają ogromny potencjał, który Ty też możesz wykorzystać. Zatem… jak założyć bloga?

Czytaj dalej, by dowiedzieć się:

  • Czy warto założyć bloga?
  • Jaka jest różnica między blogiem a własną stroną internetową?
  • Gdzie założyć bloga i ile to kosztuje?
  • Jak założyć bloga?

Czy warto założyć i prowadzić blog?

Zacznijmy od tego, że blogowanie nie jest dla każdego. Zanim założysz bloga, zastanów się, co i w jaki sposób chcesz publikować. Twoje posty nie muszą mieć formy tekstu (możesz nagrywać filmy, podcasty, publikować komiksy itp.), choć te z pewnością łatwiej się pozycjonują w wyszukiwarkach. Najważniejsze jest jednak, byś tworzył treści chętnie i często, ponieważ sukces bloga zależy od Twojej systematycznej pracy

Oczywiście, dla każdego sukces będzie oznaczał coś innego. Niektórym wystarczą wierni czytelnicy, inni będą pracować na sukces komercyjny. Wiele osób właśnie od blogowania zaczyna rozkręcanie własnego biznesu. Korzyści zatem jest wiele:

  • sprawni blogerzy zarabiają na pisaniu i produktach, które tworzą w ramach bloga (np. książkach, kursach wideo, wystąpieniach itd.); 
  • blog to świetny pomysł na budowanie marki osobistej; 
  • jeśli masz swoją firmę: blog wesprze Twoje działania marketingowe (pomoże w pozycjonowaniu Twojej strony) i może sprawić, że będziesz otrzymywać nawet 2 razy więcej maili od klientów
  • zbierzesz wokół siebie ludzi o podobnych zainteresowaniach i stworzysz społeczność.

Blog vs. strona internetowa: co wybrać?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz wybierać między blogiem a stroną internetową. Wystarczy, że zamiast korzystać z gotowych serwisów, wybierzesz własny serwer. Po prostu będziesz rozwijać swoją platformę w sposób, który da Ci najwięcej korzyści. Możesz spokojnie zacząć od bloga, który potem rozbudujesz o dodatkowe funkcje i produkty.

Wbrew pozorom zbudowanie bloga na własnym serwerze, nie jest trudne. Zanim jednak do tego przejdziemy, poznaj bezpłatne rozwiązania. 

Darmowe platformy do blogowania

Jeśli nadal wahasz się, czy blogowanie jest dla Ciebie, pewnie zastanawiasz się też, jak założyć blog za darmo? Zanim odpowiem na to pytanie, pozwól, że przedstawię Ci wszystkie minusy „oszczędzania” na blogu: 

  1. Nazwa Twojego bloga będzie rozszerzona o nazwę platformy, z której korzystasz (tzw. subdomenę). To dodatkowe słowo, które musi wpisać Twój czytelnik w adres przeglądarki, kiedy chce dostać się na Twoją stronę (np. mojblog.tumblr.com lub mojblog.wordpress.com). 
  2. Będziesz miał ograniczony wpływ na wygląd i funkcjonowanie Twojej strony. Bezpłatne blogi są bardzo podobne do siebie. Ich twórcy nie mają też wpływu na wyświetlane reklamy i nie mogą rozwijać swojej strony np. o sklep internetowy. 
  3. Będziesz musiał dostosować się do regulaminu serwisu. Twój blog może zostać zawieszony lub usunięty, jeśli wpisy nie będą spełniały wymogów moderatorów. Dodatkowo platforma może po prostu z czasem zniknąć, a wraz z nią – Twój blog. Tak stało się na przykład z polskim portalem blog.pl, który zamknięto w 2018 roku. Jego użytkownicy otrzymali czas na wykonanie kopii treści, przed ich całkowitym usunięciem z serwerów. 

Gdzie założysz bloga za darmo? Najpopularniejszy na świecie jest Tumblr – na początku 2020 roku było na nim prawie 500 milionów mikroblogów (najchętniej korzystają z niego Amerykanie). Inne popularne platformy to: Blogger i WordPress

Jak założyć bloga na darmowych serwisach do blogowania?

W największym uproszczeniu, by zacząć publikować potrzebujesz jedynie założyć konto i wybrać takie elementy, jak:

  • Nazwa, 
  • Kategorie, które określają temat wpisów, 
  • Słowa kluczowe, które ułatwią znalezienie naszej strony innym użytkownikom
  • „Skórka” albo szablon, czyli wygląd bloga (nie wszystkie serwisy będą dawały taką możliwość). 

Na koniec wystarczy zaakceptować regulamin serwisu i gotowe. Możesz zacząć publikować treści. Wiele osób tak właśnie zaczyna przygodę z blogowaniem. Pozwól jednak, że przedstawię Ci jeszcze propozycję dla ambitnych.      

Dla profesjonalnego blogera: własna domena i hosting

Na początek Cię uspokoję: nie musisz być web developerem czy umieć kodować, aby założyć swój blog poza gotową platformą. Z odpowiednim wsparciem możesz posiadać własny kawałek Internetu, na którym to Ty będziesz o wszystkim decydować. 

Zalet posiadania bloga na własnym hostingu jest wiele. Wśród nich warto wymienić to, że:

  • wszystkie treści będą zawsze Twoją własnością, możesz je dowolnie zmieniać i usuwać,
  • zdjęcia, teksty, nagrania będziesz magazynować na serwerze, 
  • wybierzesz nazwę dla swojego bloga (domenę), która będzie unikalna bez zbędnych dopisków,
  • będziesz dowolnie rozwijać swoją stronę o takie elementy jak wtyczki SEO czy sklep internetowy,
  • będziesz mógł sprzedawać miejsce na reklamy i zarabiać nawet niewielkie kwoty.

Chcesz prowadzić niezależny blog? Świetnie. Zacznij od wybrania dostawcy usług hostingowych. Zwróć uwagę na te, które będą pracowały na Twoją korzyść. Co warto mieć w ramach hostingu? 

  • Serwer LiteSpeed z modułem LiteSpeed Cache, dzięki któremu Twoja strona będzie wczytywała się szybko, 
  • Ilość kopii zapasowych – im więcej, tym lepiej. Automatyczne kopie zapasowe pozwolą Ci odzyskać stronę w przypadku awarii;
  • Audyt bezpieczeństwa WordPress, który wykryje dla Ciebie słabe punkty instalacji CMS.
  • Certyfikat SSL – to sygnał dla odwiedzających, że dbasz o ich dane, na początek wystarczy bezpłatna wersja;
  • Możliwość zakupu domeny u tego samego dostawcy oszczędzi Ci kłopotu z płatnościami i przekierowaniem. 

Kiedy już znajdziesz hosting odpowiedni dla swojego bloga, czas wybrać domenę. Pamiętaj, że nazwa strony, którą Twoi czytelnicy będę wpisywać w pasek adresu przeglądarki, będzie pracowała na Twoją markę osobistą. Warto zatem uruchomić pokłady kreatywności. Możesz skorzystać z naszego kreatora domen :).

Ile kosztuje własny blog?

W tym momencie z pewnością myślisz: „No dobrze, ale ile trzeba zapłacić za hosting i domenę?”  Oferty będą się różnić w zależności od dostawcy. Cena hostingu będzie oscylowała w okolicach 200 zł rocznie. Wykupienie domeny z reguły nie jest drogie, pierwsza płatność to około 10-30 zł. Utrzymanie domeny w kolejnych latach to koszt około 100 zł/rok. 

Inwestując we własny hosting i domenę zyskujesz niezależność, własny kawałek przestrzeni internetowej, w której publikujesz na Twoich zasadach. Dodatkowo bazy danych (treści, zdjęcia, wygląd) możesz w dowolnej chwili przenieść lub powiększyć miejsce potrzebne na przechowywanie filmów czy nagrań. 

Blog i WordPress: połączenie idealne

WordPress to najpopularniejszy CMS (ang. content management system – system zarządzania treścią) na świecie. Wykorzystuje go blisko 40% wszystkich stron internetowych. Został zaprojektowany z myślą o blogowaniu, ale i tworzeniu rozbudowanych serwisów. Polubisz go za to, że dodawanie kolejnych stron czy wpisów jest banalnie proste i nie wymaga znajomości kodu.

Tutaj należy Ci się pewne wyjaśnienie. WordPress’a znajdziesz w dwóch wersjach: jako platformę do blogowania, z której możesz korzystać po zarejestrowaniu konta. Funkcjonuje pod adresem: wordpress.com. Druga „wersja” to CMS WordPress, czyli gotowe oprogramowanie do zainstalowania na serwerze, które możesz pobrać ze strony wordpress.org. Od strony blogera wyglądają tak samo. 

“Na WordPressie można dzisiaj tworzyć nie tylko blogi, ale i także bardzo złożone serwisy firmowe, platformy społecznościowe, sprzedażowe czy nawet elearningowe. Jest to jednak możliwe tylko na WordPressie w wersji do samodzielnego zainstalowania. Jeśli więc planujemy w przyszłości dodać do bloga sklep internetowy lub sprzedawać kurs online, to najlepiej jest od razu zainstalować WordPressa na własnej domenie i hostingu. “

ZDANIEM EKSPERTA

Na WordPressie można dzisiaj tworzyć nie tylko blogi, ale i także bardzo złożone serwisy firmowe, platformy społecznościowe, sprzedażowe czy nawet elearningowe. Jest to jednak możliwe tylko na WordPressie w wersji do samodzielnego zainstalowania. Jeśli więc planujemy w przyszłości dodać do bloga sklep internetowy lub sprzedawać kurs online, to najlepiej jest od razu zainstalować WordPressa na własnej domenie i hostingu.
Magdalena Paciorek - o tym jak założyć bloga | cyber_Folks
Magdalena Paciorek | Ewangelistka WordPress w cyber_Folks

Jak założyć bloga z CMS WordPress ‒ poradnik krok po kroku

Blog z wykorzystaniem CMS WordPress wymaga więcej uwagi, ale efekt jest tego wart. Instalacja podstawowej wersji przebiega w kilku prostych krokach, wystarczy skorzystać z autoinstalatora, który wykona wszystkie czynności za Ciebie. Z hostingiem WordPress od cyber_Folks wystarczy kilka kliknięć: 

  1. zaloguj się do panelu administratora
  2. wybierz domenę, na której chcesz zainstalować WordPress
  3. przejdź do działu „Kreator stron i darmowe aplikacje” i wybierz „Instaluj WordPress” lub „Katalog darmowych aplikacji” i następnie znajdź WordPress lub wybierz WordPress z „Polecane aplikacje”
  4. kliknij: „Instaluj tę aplikację” – jeśli instalujesz CMS po raz pierwszy, wybierz ustawienia automatyczne
  5. poczekaj na zakończenie instalacji 

Gotowe, CMS WordPress został zainstalowany i możesz przystąpić do tworzenia swojej strony. W sieci znajdziesz poradniki dotyczące stawiania pierwszych kroków, korzystania z edytora tekstu czy ustawiania wyglądu. 

Chcesz więcej?

Gotowy, by rozkręcić bloga? WordPress daje Ci niemal nieograniczone możliwości! Na początek poznaj różnice między wpisem a stroną i dodaj kolejne informacje na stronie. Zainstaluj też wtyczkę YoastSEO, by przyciągnąć jak najwięcej czytelników i rozwijać biznes. A może znasz inne, ciekawe wtyczki, które sprawią, że blogowanie będzie sprawiało więcej frajdy? Podziel się nimi w komentarzu.

>
Monika Suchodolska
Od blisko 4 lat związana z czasopismem Grafmag. Projektuje, ilustruje i pisze (najczęściej o reklamie). Miłośniczka dobrej kawy, książek i kotów.

8 odpowiedzi do "Blog osobisty w 2021 roku – warto? | poradnik"

  1. Karolina1990 pisze:

    Osobiście trzymam bloga u was w Cyberfolks i jestem bardzo zadowolona. Pan z pomocy online pomógł mi krok po kroku wszystko skonfigurować a docelowo pomógł (poprzez podesłanie w pełni rozpisanych dla laików poradników) przystosować aktualnie prowadzonego przeze mnie bloga do moich wymogów. Przydatne okazały się również wskazówki odnośnie wyglądu i optymalizacji aby czytelnik jak najbardziej komfortowo mógł go przeglądać. Na obecną chwilę mam około 200 czytających i komentujących użytkowników co mnie bardzo cieszy, a i z dnia na dzień dochodzą nowi. Udało nam się podpiąć też reklamy google, więc blog zaczyna generować dodatkowo drobne pieniążki 🙂

    1. Adrianna Szałańska pisze:

      Wow! Super Karolina 🙂 Gratulujemy sukcesów i czekamy na więcej 🙂 Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Powodzenia!

  2. Łukasz pisze:

    Sam planuje wystartowanie z blogiem 😉 pomysłów masę ale ze względu że jestem idealistą nie mogę napisać w pełni pierwszego wpisu bo zawsze cos w nim znajduje co mi nie pasuje :(( Chyba postawie wszystko na jedna kartę i po prostu zacznę wrzucać nie weryfikując tego 10x 🙂

    1. max pisze:

      Jeśli byłbyś PERFEKCJONISTĄ, to sprawdziłbyś co oznacza idealista ;P

  3. Sam prowadzę blog osobisty i polecam to innym, chociaż mocno absorbuje to czas. Nie spodziewałem się, że pisząc hobbystycznie i trochę dla zabawy zdobędę spore grono czytelników.

  4. Karol VD pisze:

    Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

  5. Mapet13 pisze:

    Dziękuje za ten wpis! Stworzyłem swoją stronę z kontami premium, którą prowadzę korzystając z Waszych usług i wiem, że trafiłem w dziesiątkę.
    Wskazówki, które dajecie są nieocenione 🙂

  6. Mapet13 pisze:

    Dziękuje za ten wpis! Stworzyłem swoją stronę z kontami premium, którą prowadzę korzystając z Waszych usług i wiem, że trafiłem w dziesiątkę.
    Wskazówki, które dajecie są nieocenione i niezastąpione 🙂

    Potrzebowałem pomocy z instalacją hostingu i również ją otrzymałem. Konkretnie objaśnione tematy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?

Od dnia 20.09.2024 nasza infolinia oraz czat są wyjątkowo niedostępne. Wszelką pomoc udzielamy za pomocą formularza kontaktowego.

Ponowna dostępność: Czat 22.09 - 8:00 Infolinia 23.09 - 8:00

Dziękujemy za wyrozumiałość.