Możesz być najlepszą stylistką fryzur w województwie, której praca to również pasja, a setki odbytych szkoleń przekładają się na styl pracy, obłędne cięcie i zadowolenie klientek. Możesz jednak napotkać wyzwania, zwłaszcza gdy dopiero startujesz. Wówczas poczta pantoflowa poświadczająca jakość może nie wystarczyć, aby zdobyć ruch . Zatem jak przyciągnąć klientów do swojego salonu beauty? Potrzebujesz skutecznej strategii marketingowej, w tym przede wszystkim dobrze przemyślanego SEO (Search Engine Optimization).

Inwestycja we własną stronę internetową to pierwszy krok do budowania widoczności, świadomości, a także niezależności, ale kluczem jest jej optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Warto zadbać już o to od samego początku, zanim strona ujrzy światło dzienne. O czym należy pamiętać budując stronę internetową? Poznaj wskazówki SEO dla salonu beauty.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • o najczęstszych powodach niskiego ruchu;
 • czy warto inwestować w SEO strony?
 • jak samodzielnie przygotować stronę zgodnie z zasadami SEO?

Niski ruch? Dlaczego strona nie przyciąga?

Twoja strona internetowa nie przyciąga klientów? Nie masz zapytań, a Twój formularz kontaktowy jest tylko statycznym elementem strony? Co jest nie tak? Niski ruch na stronie internetowej może wynikać z przyczyń zarówno technicznych, komunikacyjnych jak i tych związanych z SEO. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

1. Brak optymalizacji SEO

 • nie uwzględniam słów kluczowych dla moich usług
  Czy wiesz w jaki sposób klienci szukają usług takich jak Twoje? Jakie słowa wpisują w przeglądarkę, aby uzyskać pożądane informacje? Przeprowadź badania słów kluczowych. To pomoże sprawdzić Ci, pod jakimi hasłami jest wyszukiwana Twoja usługa. Dzięki temu popracujesz nad widocznością.

  W tym celu możesz skorzystać z Planera słów kluczowych od Google. Poniższe słowa kluczowe dla hasła „stylista fryzur”. Zobaczysz także propozycje alternatywne i ich średnią miesięczną liczbę wyszukiwań.
Sprawdzanie słów kluczowych w narzędziu Planer słów kluczowych Google

źródło: Planer słów kluczowych Google

 • nie stosuję meta tagów
  Meta tagi są elementami kodu HTML, dostarczającymi informacji o stronie internetowej wyszukiwarkom i przeglądarkom. Choć nie są widoczne dla użytkowników odwiedzających stronę, odgrywają ważną rolę w optymalizacji SEO oraz w komunikacji z wyszukiwarkami. Brak zoptymalizowanych meta tagów i opisów utrudnia wyszukiwarkom zrozumienie treści strony.
TagOpisDzialanie
Meta title (tytuł)Krótki, opisowy tytuł strony, wyświetlany w wynikach wyszukiwania.Jeden z najważniejszych czynników SEO. Powinien zawierać główne słowa kluczowe.
Meta descriptionKrótkie podsumowanie zawartości strony, wyświetlane w wynikach wyszukiwania.Chociaż nie wpływa bezpośrednio na rankingi, meta description może zwiększyć CTR (Click-Through Rate).
Meta robotsInstrukcje dla robotów wyszukiwarek dotyczące indeksowania strony.Można użyć do blokowania indeksowania stron, które nie powinny pojawiać się w wynikach wyszukiwania.
Alt (tekst alternatywny)Opis obrazków na stronie, wyświetlany, gdy obrazek nie może się załadować.Poprawia dostępność strony i pomaga wyszukiwarkom zrozumieć zawartość obrazków, co wpływa na SEO.
Wybrane meta tagi

2. Problemy techniczne

 • strona wolno się ładuje
  Strona internetowa, która wolno się ładuje, może mieć negatywny wpływ na doświadczenia użytkowników oraz na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. 47% użytkowników oczekuje, że strona internetowa załaduje się w 2 sekundy lub krócej. 40% osób porzuca stronę internetową, jeśli ta ładuje się dłużej niż 3 sekundy.[1]

 • strona nie jest responsywna
  Nieresponsywność strony internetowej oznacza, że strona nie dostosowuje się automatycznie do różnych rozmiarów i typów urządzeń, na jakich jest wyświetlana. Strona, która nie jest responsywna, może wyglądać dobrze na komputerze stacjonarnym, ale może być trudna do przeglądania i nawigacji na smartfonie lub tablecie.

 • strona jest niezaindeksowana
  Jednym z głównych problemów, które mogą prowadzić do niskiego ruchu na stronie internetowej, jest jej brak indeksacji przez wyszukiwarki. Oznacza to, że wyszukiwarki, takie jak Google, Bing czy Yahoo, nie zawierają strony w swoich wynikach wyszukiwania, co sprawia, że potencjalni klienci nie mogą jej znaleźć.

Wskazówka: Możesz sprawdzić czy Twoja strona jest zaindeksowana wpisując w wyszukiwarkę komendę: site://nazwastrony

3. Słaba treść

Treść ma wpływ zarówno na SEO jak i doświadczenie użytkownika, wpływając bezpośrednio na widoczność strony w wyszukiwarkach oraz na decyzje użytkowników o pozostaniu na stronie i korzystaniu z oferowanych usług.

 • brak wartościowych informacji
  Treść, która nie dostarcza wartościowych informacji dla użytkowników, nie przyciąga ani nie zatrzymuje odwiedzających. Strony zawierające powierzchowne lub ogólne informacje nie spełniają oczekiwań użytkowników, co prowadzi do wysokiego wskaźnika odrzuceń.

 • zła struktura treści
  Treść, która jest źle zorganizowana, trudna do przeczytania i nieprzyjazna dla użytkownika, zniechęca odwiedzających do pozostania na stronie. Brak klarownych nagłówków, podziałów na akapity utrudnia użytkownikom szybkie znalezienie potrzebnych informacji.

Czy warto inwestować w SEO dla salonu beauty?

Komu z nas nie zdarzyło się poszukiwać konkretnych usług w Internecie? Szukamy fryzjera w naszym mieście, dobrej kosmetyczki czy barbera z doskonałym cięciem. Dzięki SEO, Twoja strona może być tym miejscem, które znajdzie potencjalny klient podczas swoich poszukiwań.

Wojciech Bogusz

Przez dowód empiryczny: zapytałem żonę, jak poszukałaby dla siebie usługi kosmetycznej. Powiedziała, że wpisałaby w wyszukiwarkę hasło: “Poznań salon kosmetyczny Dermapen”. Wpisałem to hasło w wyszukiwarkę i przejrzałem pierwsze sześć wyników (po szóstym wyniku pojawiła się mapa Google z wizytówkami). Wszystkie salony miały zoptymalizowane pod kątem SEO (lepiej lub gorzej) podstrony z usługą, której szukałem. Wyniki ilościowe zapytań związanych z branżą w wyszukiwarce Google również to potwierdzają. Innymi słowy, świadome rezygnowanie z jednego z najbardziej efektywnych kanałów dotarcia do klienta nie wydaje się sensowne. Dlatego warto. Warto budować na stronie ofertę, pokazywać realizacje, dzielić się opiniami klientów. To cały czas SEO.

Wojciech Bogusz, Specjalista SEO/SEM, współzałożyciel enobo

Według danych, aż 93% wszystkich aktywności online rozpoczyna się od wyszukiwarki.[2]

Statystyki mówią same za siebie. To oznacza, że większość użytkowników internetu zaczyna swoją podróż w poszukiwaniu produktów i usług właśnie od szukania w przeglądarce. W kontekście salonu beauty, to wystarczający powód do tego, aby sprawdzić wskazówki SEO i zacząć optymalizację witryny.

Co możesz zyskać?

 • Zwiększona widoczność w wyszukiwarkach
  Dzięki optymalizacji SEO Twoja strona będzie wyżej w wynikach wyszukiwania, co zwiększa szansę na dotarcie do potencjalnych klientów. Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania są często kojarzone z większym zaufaniem i profesjonalizmem.
 • Zwiększenie ruchu organicznego
  Strona zoptymalizowana pod kątem SEO przyciąga więcej odwiedzających bez konieczności wydawania pieniędzy na reklamy. Organiczny ruch jest często bardziej wartościowy, ponieważ pochodzi od użytkowników aktywnie poszukujących Twoich usług.
 • Lokalny ruch
  Dla salonu beauty szczególnie ważne jest lokalne SEO. Optymalizacja pod kątem lokalnych wyszukiwań (np. „fryzjer Kraków”) sprawia, że Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania dla osób znajdujących się w pobliżu, zwiększając szanse na odwiedziny fizyczne.
 • Lepsze doświadczenie użytkownika
  Optymalizacja SEO obejmuje również poprawę nawigacji, szybkości ładowania strony i responsywności. Strony, które ładują się szybko i są łatwe w obsłudze, przyciągają i zatrzymują użytkowników, co przekłada się na wyższą konwersję.
 • Budowanie autorytetu i zaufania
  Regularne publikowanie wartościowych treści na blogu, aktualizowanie galerii zdjęć i recenzji klientów, a także optymalizacja tych treści pod kątem SEO, buduje autorytet Twojej marki i zwiększa zaufanie klientów.

Jak to robić? Wskazówki SEO dla salonu beauty

Zanim zaczniemy, pamiętaj, że Twój salon kosmetyczny to nie tylko miejsce, w jakim oferujesz usługi, ale także marka, którą musisz budować i rozwijać. I tutaj właśnie SEO wchodzi do gry. Jeśli jeszcze nie masz własnej witryny, sprawdź co powinna zawierać strona internetowa salonu beauty. Pomoże Ci to w zaplanowaniu pracy. Jeśli już masz witrynę, Twój pierwszy krok to jej analiza. Sprawdź, czy jest łatwo dostępna i czy jest responsywna, to znaczy, czy działa dobrze na wszystkich urządzeniach, nie tylko na komputerach, ale także na smartfonach i tabletach.

Kolejnym krokiem jest zrozumienie Twojego klienta. Kto jest Twoim idealnym klientem? Jakie są jego potrzeby i oczekiwania? Jak można go przyciągnąć na Twoją stronę? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci stworzyć strategię SEO, która przyciągnie więcej klientów do Twojego salonu kosmetycznego.

Dlaczego warto pozycjonować markę beauty. Wskazówki SEO dla salonu beauty

źródło: ignitevisibility.com, widoczni.com

Wybór słów kluczowych i optymalizacja treści

Kiedy myślimy o SEO dla salonu kosmetycznego, słowa kluczowe to absolutne podstawy – są one fundamentem, na którym zbudowana jest cała strategia SEO. Aby zrozumieć ich znaczenie, pomyśl o nich jak o drogowskazach, które prowadzą potencjalnych klientów prosto do Twojej strony. Bez nich, Twoja strona może zostać jak igła w stogu siana – niemal niewidoczna dla szukających usług kosmetycznych klientów.

Czy wiesz, że według Ahrefs, aż 91% stron internetowych nie otrzymuje organicznego ruchu z Google.[3]

Jak wybrać słowa kluczowe?

Wybierając odpowiednie słowa kluczowe dla Twojego salonu beauty, warto zacząć od rozważenia, jakie są unikalne cechy Twojej firmy. Twoje słowa kluczowe powinny odzwierciedlać to, czym się wyróżniasz i co oferujesz. Czy jest to manicure hybrydowy, zabiegi na twarz czy może masaż relaksacyjny? Wyobraź sobie, że jesteś klientem – jakie słowa wpisałbyś w wyszukiwarkę internetową, szukając usług, jakie oferujesz?

Wybierając słowa kluczowe, nie bój się być szczegółowym. Przykładowo, zamiast wybierać ogólne słowo „manicure”, warto rozważyć dodanie określeń typu „manicure hybrydowy Kraków”. To jest tzw. słowo kluczowe długiego ogona, które pomaga skupić się na bardziej specyficznej grupie klientów, a także zazwyczaj jest mniej konkurencyjne.

Optymalizuj treści zgodnie z wybranym słowem kluczowym

Optymalizacja treści z wykorzystaniem słowa kluczowego nie oznacza, że powinieneś nadużywać go, w co drugim zdaniu. Pamiętaj, że piszesz przede wszystkim dla ludzi. Teksty powinny być zarówno seo jak i user -friendly. Zbyt rzadkie wykorzystanie słów kluczowych może spowodować, że Twoja strona będzie niewidoczna dla wyszukiwarek, z drugiej strony, ich nadmiar może być uznany za spam.

Musisz pamiętać, aby nie tworzyć treści wyłącznie wokół słów kluczowych – takie teksty są zazwyczaj sztuczne i nieprzyjazne dla użytkowników. Zamiast tego, skup się na tworzeniu wartościowych treści, które będą naturalnie zawierały Twoje słowa kluczowe.

Czytelna struktura strony

Aby zbudować skuteczną strukturę strony salonu kosmetycznego, warto pamiętać o kilku aspektach:

 • optymalizacja nagłówków i metatagów strony
  To coś, co można porównać do wystawienia neonowej reklamy na froncie Twojego salonu kosmetycznego. To one pozwolą Ci przyciągnąć uwagę klienta i skłonić go do wejścia na Twoją stronę, podobnie jak reklama przyciąga klientów do sklepu.

  Nagłówki H1, H2, czy H3 to znaki drogowe dla Google, które wskazują, co jest najważniejsze na Twojej stronie i jak są poszczególne sekcje skonstruowane.
  Meta tagi to „zaproszenia” do Twojej strony wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Kluczowy jest tu meta tag description, czyli krótki opis strony, który powinien zachęcić do jej odwiedzenia.

 • tworzenie wartościowych treści
  Zadbaj o unikalność i oryginalność swoich treści. Twórz treści, które odpowiadają na konkretne pytania i potrzeby Twojej grupy docelowej. Inwestuj w pisanie szczegółowych, pomocnych artykułów, które pokazują Twoją wiedzę. Równocześnie zadbaj o przejrzystą strukturę treści. Używaj nagłówków, podziałów na akapity, list wypunktowanych i innych elementów formatowania, aby ułatwić nawigację i czytelność treści.

 • linkowanie wewnętrzne
  Buduj strukturę linków wewnętrznych. Linkowanie wewnętrzne, czyli umieszczanie linków na jednej stronie, które prowadzą do innych stron w obrębie tej samej witryny jest pożądaną praktyką SEO.

  Linkowanie z artykułów blogowych do kategorii usług umożliwia użytkownikom szybki dostęp do informacji o oferowanych zabiegach. Na przykład, jeśli publikujesz artykuł na temat najnowszych trendów w koloryzacji włosów, warto podlinkować do strony kategorii usług koloryzacji.

  Linkowanie wewnętrzne pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej witryny oraz hierarchię treści. Linkując do kategorii usług, wskazujesz na ważność tych stron.

Pozycjonuj lokalnie salon beauty

Planujesz pozycjonowanie swojego salonu kosmetycznego, ale zastanawiasz się, jak to zrobić skutecznie? Jeśli działasz lokalnie, a zasięg Twoich uslug ogranicza się głównie do danego miasta, rozważ pozycjonowanie lokalne. Zgodnie z badaniami, 46% wszystkich wyszukiwań w Google ma charakter lokalny.[4] Oznacza to, że prawie połowa Twoich potencjalnych klientów szuka salonu kosmetycznego w najbliższej okolicy.

Większość klientów szuka usług kosmetycznych w swojej najbliższej okolicy. Warto w swoich działaniach skupić się na pozycjonowaniu lokalnym. W odróżnieniu od globalnego podejścia, które rywalizuje na szeroką skalę, lokalne SEO koncentruje się na zasięgu geograficznym. Dzięki temu możesz precyzyjnie targetować swoją grupę docelową, która jest fizycznie blisko Twojego salonu. Wykorzystanie lokalnych słów kluczowych, takich jak 'stylista fryzur Warszawa’ czy 'kosmetyczka Kraków’, w treściach na stronie, tytułach, nagłówkach oraz meta opisach znacząco zwiększa widoczność w wynikach wyszukiwania. Jeśli zamieścisz na stronie także adres firmy, mapę z lokalizacją, nie tylko ułatwisz klientom znalezienie salonu, ale także pomożesz wyszukiwarkom poprawnie indeksować stronę i przypisać ją do odpowiedniego regionu

Łukasz Wudyka, Specjalista ds. Pozycjonowania SEO/SXO/SEM, właściciel SEOSEM24

Realizując lokalne SEO, skoncentrujesz swoje wysiłki na zdobyciu klientów z Twojego miasta lub regionu. Bez lokalnego SEO, Twoja strona może się zgubić w gąszczu wyników wyszukiwania. Pamiętaj – lepiej być pierwszym na swoim podwórku, niż dziesiątym na cudzym.

A więc, jak skierować uwagę na klientów z Twojego miasta? Na pewno warto byłoby skorzystać z Google My Business, aby wyświetlać informacje o Twoim salonie kosmetycznym w wynikach wyszukiwania i mapach Google. Optymalizowanie strony pod kątem lokalnych słów kluczowych, takich jak nazwa Twojego miasta czy regionu, to kolejny krok do sukcesu. Pamiętaj, SEO to długi bieg, a nie sprint. Ale nagroda za cierpliwość może być ogromna.

Wyżej w wynikasz wyszukiwania? Poznaj _Now

Jak stworzyć stronę internetową samodzielnie i w duchu seofriendly. Czy to możliwe? Jeśli dopiero startujesz lub chciałbyś poznać rozwiązanie, które pomoże Ci wypracować stronę zgodnie z zasadami SEO, rozważ kreator stron www od cyber_Folks.

Strona internetowa dla salonu beauty bez kodowania w 60 sek.? Dodatkowo, szyba, responsywna z modułem bloga? Nasze autorskie rozwiązanie kreator stron internetowych _Now, wesprze Cię w budowaniu widoczności witryny. Współpraca z kreatorem stron opartym na sztucznej inteligencji to nie tylko prostota i wygoda, ale także gwarancja wysokiej jakości i profesjonalizmu. Otrzymujesz wszystko, co potrzebujesz do uruchomienia strony na start. Domena .idl.pl (w wyższym pakiecie możesz podpiąć własną, wybieraj spośród 1000 domen internetowych), hosting i certyfikat SSL w pakiecie to znaczne uproszczenie i oszczędność czasu dla Ciebie.

Dzięki zaawansowanym algorytmom, Twoja strona będzie responsywna, estetyczna i łatwa w nawigacji, co zwiększy jej atrakcyjność dla odwiedzających.

Wybierając _Now, zyskujesz możliwość stworzenia własnego bloga, który umożliwi Ci rozpoczęcie działań content marketingowych. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji blog pisze się niemal sam.
W ten sposób pokażesz wyszukiwarce, że Twoja strona wyczerpująco odpowiada na pytania zadane w polu wyszukiwania Google, a co za tym idzie masz szansę na osiąganie wyższych wyników i lepsze skupianie uwagi potencjalnych klientów.

Wskazówki SEO dla salonu beauty – podsumowanie

Zastanawiasz się dlaczego Twoja strona nie sprzedaje? Co możesz zrobić i jak budować widoczność w sieci? Jednym z elementów jest inwestowanie w SEO dla salonu beauty. Optymalizacja strony internetowej zwiększa jej widoczność w wyszukiwarkach, przyciąga ruch organiczny i poprawia doświadczenie użytkowników.

Wskazówki SEO dla salonu beauty omówione powyżej, takie jak poznanie intencji użytkowników, regularne publikowanie wartościowych treści, dbanie o hierarchię i strukturę treści, a także wewnętrzne linkowanie pomagają skutecznie konkurować na lokalnym rynku i przyciągnąć więcej klientów do Twojego salonu. Pamiętaj, że wymienione powyżej wskazówki seo dla salonu beauty jesteś w stanie zaimplementować samodzielnie.

Źródło:
[1] egospodarka.pl
[2] ignitevisibility.com
[3] widoczni.com
[4] The State of Marketing Report

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?