Allegro to najpotężniejszy i najczęściej odwiedzany marketplace w Polsce. Szacuje się, że wystawia się na nim blisko 135 tysięcy sprzedawców. Dlaczego jest tak popularny? Czy rzeczywiście wkraczając w e-commerce należy rozpocząć budowanie swojej oferty również na nim? Czy własny sklep internetowy to za mało? Sprawdźmy! Sprzedaż na Allegro – plusy i minusy.

Marketplace. Co to jest?

Allegro to najpopularniejszy marketplace na polskim rynku e-commerce. Każdego miesiąca odwiedza go 22 milionów użytkowników. Co więcej, 90% klientów dokonuje tam zakupów w sposób systematyczny.[1] Marketplace to internetowe miejsce, gdzie spotykają się sprzedawcy i kupujący. To platforma internetowa bądź aplikacja umożliwiająca sprzedawcom prezentowanie i sprzedaż swoich produktów bądź usług bezpośrednio klientom. Inaczej, możemy go określić jako cyfrowe centrum handlowe, gromadzące wielu sprzedawców i ich oferty w jednym miejscu. Jest to miejsce, gdzie klienci mogą przeglądać, porównywać i kupować produkty od różnych sprzedawców.

Marketplace, to cyfrowe centrum handlowe gromadzące oferty wielu sprzedawców. W Polsce najpopularniejszym marketplacem jest Allegro. Szacuje się, ze wystawia się na nim 135 tysięcy sprzedawców.

Sklep internetowy a marketplace

Ważną rzeczą z perspektywy osoby wkraczającej w sferę online, jest zrozumienie różnicy pomiędzy sprzedażą na marketplace, a sprzedażą poprzez własny sklep internetowy.
Mówiąc o sprzedaży poprzez własny sklep internetowy oraz za pośrednictwem marketplace, mówimy tak na prawdę o dwóch różnych koncepcjach sprzedaży internetowej. Różnica między sklepem internetowym a marketplace’em polega przede wszystkim na właścicielu i ofercie.

sprzedaż na allegro w zestawieniu z sprzedażą przez własny sklep internetowy
 • Sklep internetowy jest własnością jednego sprzedawcy lub firmy, której produkty są prezentowane w ramach własnej marki.
 • W przypadku marketplace’ ów, różni sprzedawcy mogą wystawiać swoje produkty na tej samej platformie, której właścicielem jest firma zarządzająca marketplace’em.

Podsumowując, marketplace (zewnętrzne strony do sprzedawania) jest miejscem agregującym wiele ofert różnych sprzedawców, oferując większą różnorodność produktów i wybór dla klientów, podczas gdy sklep internetowy koncentruje się na jednej marce lub ofercie.

Jeśli chcesz założyć własny sklep – poznaj oprogramowanie sklepu internetowego _Stores, nasze nowe rozwiązanie do zakładania i prowadzenie sklepów internetowych. Wcale nie musisz przy tym rezygnować ze sprzedaży swoich produktów na Allegro, bo oba kanały sprzedaży możesz ze sobą zintegrować i rozpocząć sprzedaż wielokanałową.

Czy warto sprzedawać na Allegro?

Wspomnieliśmy, że najpopularniejszym w Polsce marketplacem jest Allegro. Być może jako sprzedawca, zastanawiasz się nad tym kanałem dystrybucji swoich produktów. Decyzja, czy warto sprzedawać na Allegro, zależy od wielu czynników i indywidualnych potrzeb sprzedawcy. Spójrzmy na zalety rozwiązania

Zalety sprzedaży na Allegro

 • Liczne grono odbiorców
  Po pierwsze, Allegro jest ogromnym marketplace’em, który przyciąga miliony użytkowników. Oferując jako sprzedawca swoje produkty bądź usługi, otrzymujesz dostęp do szerokiego grona potencjalnych klientów, którzy regularnie odwiedzają platformę w poszukiwaniu produktów.
 • Dobra widoczność produktów i dodatkowe narzędzia promocji
  Sprzedawanie na Allegro pozwala zwiększyć widoczność Twoich produktów, wynika to z codziennego ruchu jaki odnotowuje platforma. Dodatkowo, Allegro prowadzi własne działania marketingowe i reklamowe i udostępnia narzędzia. które mogą pomóc w promocji Twoich ofert.
 • Ułatwione zarządzanie sprzedażą
  Allegro oferuje narzędzia i funkcje ułatwiające zarządzanie sprzedażą. Tym samym możesz łatwo wystawiać swoje produkty, kontrolować stan magazynowy, zarządzać cenami i monitorować sprzedaż. Dodatkowo, zyskujesz dostęp do analityki, jaka pozwoli Ci jeszcze lepiej wykorzystywać platformę do celów sprzedażowych.
 • Zapewniona infrastruktura
  Allegro zapewnia infrastrukturę technologiczną, obsługę płatności oraz system ocen i opinii, co pomaga w budowaniu zaufania klientów. Możesz korzystać z gotowych rozwiązań Allegro lub integrować swoje własne narzędzia płatności.

Wady sprzedaży na Allegro

 • Wysoka konkurencja
  Na Allegro istnieje duże natężenie konkurencji, zwłaszcza w popularnych kategoriach produktów. Wysoka konkurencja to jednocześnie mniejsze szanse dotarcia do użytkowników. Co więcej, ogromna konkurencja może prowadzić do obniżania cen przez sprzedawców, co może wpływać na marże i ostatecznie na zysk sprzedawcy.
 • Prowizje i opłaty
  Allegro pobiera opłaty od sprzedawców w postaci prowizji od sprzedaży. Te prowizje mogą się różnić w zależności od kategorii produktów i ustaleń z platformą. Konieczność jej opłacania może wpływać na rentowność sprzedaży, zwłaszcza jeśli prowizje są wysokie w stosunku do Twojej marży.
 • Ograniczona decyzyjność
  Sprzedawanie na Allegro oznacza, że jesteś zależny od polityki i zasad platformy. Oferując swoje produkty, jednocześnie akceptujesz regulamin serwisu. Zasady mogą się zmieniać. Konieczne jest dostosowanie się do wymagań i zasad Allegro, co może ograniczać pewną elastyczność i kontrolę nad własnym biznesem.
 • Trudność w budowaniu świadomości marki
  Na Allegro dominującą rolę odgrywają same produkty, a nie marka sprzedawcy. Trudniej jest budować i promować własną markę, gdy większość uwagi klientów skupia się na samych produktach i cenach. To może być wyzwanie dla sprzedawców, którzy chcą wyróżnić się na rynku.

Co daje sprzedaż na Allegro?

Allegro to popularna platforma e-commerce, która pomaga dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów. Przede wszystkim to świetny sposób na rozszerzenie działalności i zwiększenie sprzedaży. Zanim jednak zaczniesz sprzedawać na Allegro, musisz wiedzieć, kiedy jest na to najlepszy czas.
Decyzja ta może być podyktowana wieloma kryteriami, jak np. rodzaj produktów, sezonowość, konkurencja i preferencje kupujących.

Allego. Statystyki
Statystyki Allegro

Kiedy warto sprzedawać na Allegro? O to kilka wskazówek:

 • Święta i sezonowe wyprzedaże
  Warto rozważyć rozpoczęcie sprzedaży przed popularnymi okazjami zakupowymi, takimi jak Boże Narodzenie, Walentynki, Black Friday czy Cyber Monday. W tym czasie klienci często poszukują prezentów i aktywnie przeglądają platformy sprzedażowe.
 • Sezonowość produktów
  Jeśli sprzedajesz produkty sezonowe, takie jak artykuły ogrodnicze, ubrania na lato lub sprzęt narciarski, powinieneś rozważyć rozpoczęcie sprzedaży odpowiednio przed nadejściem sezonu. To da Ci czas na dotarcie do klientów i zwiększenie świadomości o Twoich produktach.
 • Trendy
  Jeśli oferujesz produkty związane z aktualnymi trendami lub nowościami, warto rozważyć rozpoczęcie sprzedaży, gdy zainteresowanie nimi osiąga szczyt. Pamiętaj jednak, że w przypadku popularnych produktów i dużego zainteresowania, pojawi się więcej konkurentów w walce o użytkownika.

Czy własny sklep internetowy to za mało?

Budując obecność swojej marki w sieci, nie powinieneś bazować jedynie na wystawianiu swojej oferty na markeplace’ach. Pomimo, że obecność tam, jak potwierdzają badania, jest skutecznym planem na realizowanie sprzedaży, musisz pamiętać, że sprzedawców jest tam znacznie więcej. Dlatego też sprzedaż na Allegro może być również korzystna i może stanowić uzupełnienie Twojego własnego sklepu internetowego. Tym samym, nie powinna stanowić jedynego źródła dystrybucji Twojej oferty.

Sklep internetowy natomiast, to przestrzeń dedykowana tylko Tobie. Co to oznacza? Większą kontrolę nad marką, wyglądem strony, polityką cenową i relacją z klientami. Sklep internetowy daje Ci również większą niezależność od platformy sprzedażowej i większą elastyczność w zarządzaniu swoim biznesem.

Więcej informacji na temat zalet i wyzwań stojących przez właścicielem własnego sklepu znajdziesz w artykule Własny sklep internetowy – plusy i minusy

AspektWłasny sklep internetowySprzedaż na Allegro
POLITYKA CENOWApełna kontrolakonkurencyjność cen
ROZPOZNAWALNOŚĆ MARKIpełna kontrolauzależniona od narzędzi Allegro i konkurencyjności podmiotów
PREZENTOWANIE OFERTYmożliwość personalizacjizależna od platformy
ZASIĘGuzależniony od podejmowanych działańduża liczba potencjalnych klientów
RELACJA Z KLIENTEMpełna kontrolazależna od platformy
LOGISTYKAsamodzielne zarządzanie
(w przypadku _Stores pełne wsparcie)
wsparcie platformy
porównanie wybranych aspektów zarządzania w sprzedaży: własny sklep vs allegro

Dywersyfikuj sprzedaż

Zatem własny sklep internetowy czy sprzedaż na Allegro? Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od preferencji przedsiębiorcy, rodzaju produktów i strategii biznesowej. Dlatego też w niektórych przypadkach, równoczesne prowadzenie sprzedaży we własnym sklepie internetowym i na Allegro może być optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym czerpać korzyści z obu platform.

Pamiętaj, że klienci mają różne preferencje dotyczące sposobu dokonywania zakupów. Niektórzy wolą tradycyjne sklepy stacjonarne, inni preferują zakupy online, a jeszcze inni korzystają z mobilnych aplikacji. Poprzez rozszerzenie kanałów sprzedaży, możesz dostosować się do tych różnych preferencji i dotrzeć do większej liczby klientów. Dodatkowo, korzystanie z różnych kanałów sprzedaży może dostarczyć cennych informacji na temat preferencji klientów, ich zachowań i potrzeb. Na przykład, poprzez analizę danych z różnych kanałów sprzedaży, możesz uzyskać lepsze zrozumienie preferencji zakupowych klientów i dostosować swoje strategie marketingowe i sprzedażowe w sposób bardziej skuteczny

źródło:
www.dlahandlu.pl
www.allegro.pl

>
Katarzyna Węgiel
Pasjonatka i praktyk działań inbound marketing. Prywatnie miłośniczka bliższych i dalszych wycieczek rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Polecane dla Ciebie

Szukasz dalej?